Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Baltarusiją R.Grigas palieka ramia sąžine

 
R.Grigas (tupi) iš auklėtinių tikėjosi ir medalio, tačiau joms atiteko tik kelialapis į pasaulio pirmenybes.
R.Grigas (tupi) iš auklėtinių tikėjosi ir medalio, tačiau joms atiteko tik kelialapis į pasaulio pirmenybes. bbf.by nuotrauka

Daugiau nei prieš metus sutikęs tapti Baltarusijos moterų krepšinio rinktinės vyriausiuoju treneriu Rimantas Grigas savo misiją atliko nepriekaištingai.

Kaimynų valstybės krepšinio federacijos vadovai ir šio sporto gerbėjai pirmadienį su gėlėmis pasitiko iš Prancūzijos grįžusias savo moteris. Jas treniruojantis penkiasdešimtmetis lietuvis iš lėktuvo išlipo gerai nusiteikęs po garbingo pasirodymo Europos krepšinio čempionate. Ten baltarusės užėmė penktąją vietą ir pelnė vieną iš penkių kelialapių į kitų metų pasaulio čempionatą.

Baltarusijos moterų krepšinio rinktinė - naujas R.Grigo etapas. Iki tol jam neteko treniruoti nei vyrų, nei moterų nacionalinių komandų. Šis gyvenimo posūkis trenerio nenuvylė. Tačiau ilgiau užsibūti pas kaimynus R.Grigas neketina. Ilgametis Kauno "Žalgirio" treneris nori būti arčiau namų ir vėl darbuotis su vyrais.

Pasitiko gražiausias

- Sveikiname atvedus Baltarusijos komandą į pasaulio čempionatą! - LŽ paskambino Rimantui Grigui, kai šis dar viešėjo Minske.

- Ačiū. Bet mes kelialapį iškovojome ne tik į pasaulio pirmenybes, bet ir į 2015 metų Europos čempionato pagrindines varžybas. Nereikės dalyvauti atrankos turnyre kaip pernai.

- "Pasitikime gražiausias pasaulio krepšininkes, grįžtančias iš Europos čempionato!" Tokiais žodžiais oficialioje Baltarusijos krepšinio federacijos (BKF) interneto svetainėje krepšinio gerbėjai liepos 1 dieną buvo kviečiami į Minsko oro uostą pasitikti sugrįžtančios moterų rinktinės. Jums ši komanda gražiausia pasaulyje?

- Tai - skonio dalykas, pasakė bobutė bučiuodama paršelį. Vienam jos gali būti gražiausios, kitam - atvirkščiai. Man gražiausios tos, su kuriomis dirbu!

Oro uoste įvyko sutiktuvės, krepšininkės gavo gėlių, bet iš čempionato žaidėjos grįžo pavargusios, tad norėjo kuo greičiau pasimatyti su artimaisiais ir išsiskirstyti. Juk Prancūzijoje praleidome dvi savaites. Nebus jokių priėmimų, nes krepšininkės jau anksčiau įsigijo kelialapius ir nieko nelaukdamos skubės poilsiauti.

Tik šiandien (liepos 2 dieną - aut.) aš ir viena rinktinės žaidėja eisime į nacionalinės televizijos studiją pasidalyti įspūdžiais iš čempionato.

- Baltarusijos krepšinio federacijos vadovai patenkinti tuo, ką jums pavyko padaryti?

Rimantas Grigas. / "FIBA Europe" nuotrauka
Rimantas Grigas. / "FIBA Europe" nuotrauka

- Be abejo. 2011 metų Europos čempionate Lenkijoje baltarusės patyrė fiasko - užėmė tik devintąją vietą, nepelnė kelialapio į Londono olimpines žaidynes ir tiesioginio bilieto į šių metų Europos pirmenybes.

Mes atjauninome rinktinės sudėtį ir Prancūzijoje sužaidėme gana gerai.

Tikina nepersigalvosiąs

- Anksčiau LŽ sakėte, kad jūsų sutartis su BKF galios iki Europos

čempionato pabaigos. Nepakeitėte nuomonės? Gal baltarusių krepšinio vadovai įkalbinėjo dirbti su jų moterimis ir kitąmet per pasaulio čempionatą?

- Vadovams aiškiai pasakiau - baigiasi Europos čempionatas, baigiasi ir mano darbas.

- Kodėl? Merginos prie jūsų priprato. Ir jūs geriau jas pažinote.

- Užtenka. Reikia keisti gyvenamąją vietą. (Juokiasi). Apie kitus variantus kol kas negalvoju. Norėčiau dirbti arčiau namų. Žiūriu, dukra jau užaugo, ją matydavau labai retai. Agnei dabar penkiolika, kai išvažiavau iš Lietuvos, ji buvo dešimties.

- Atsikandote moterų krepšinio ir vėl dirbsite su vyrais?

- Daugiau esu vyrų treneris. Bet jei darbas įdomus, skirtumo nėra, ką treniruoti. Nebesu pirmos jaunystės, tad reikia pelningesnio darbo, kad iki pensijos pagrindą po kojomis pasikločiau.

Tikėjosi ir medalių

- Kai praėjusių metų kovą sukirtote rankomis su BKF vadovais, tikėjote galįs įgyvendinti tai, ko krepšinio vadovybė pareikalaus?

- Kad ir kur dirbu, daugiau ar mažiau vis tiek padarau. Neabejojau, kad pateksime į pasaulio čempionatą. Net tikėjausi medalio. Ko tuomet važiuoti į Europos čempionatą?

- Ir ko pritrūko iki medalio?

- Labai prastai sužaidėme su serbėmis, kurias iš tikrųjų turėjome nugalėti. Pralaimėjome 48:54. Mūsų krepšininkės kamuolį prarado net 24 kartus. Demonstravome ne savo žaidimą. Krepšininkės suprato, kad gali kovoti pavieniui ir daryti ką nori, prasidėjo skubėjimas ir kamuolių dovanojimas serbėms. O šios rinko taškus iš po krepšio. Varžovės atitrūko tiek, kad tapo nebeįmanoma jų prisivyti. Koją pakišo gal per didelis pasitikėjimas, o gal per didelis noras laimėti.

- Ketvirtfinalyje baltarusės turkėms pralaimėjo (41:55) irgi dalydamos kamuolį (20 klaidų).

- Turkijos komanda stipri, puikiai sukomplektuota. Turkijos nacionalinis čempionatas, mano manymu, yra antras Europoje pagal pajėgumą. Daug šios rinktinės žaidėjų kovoja Eurolygoje. O mūsų ekipoje buvo tik viena krepšininkė, žaidžianti Eurolygoje. Ir dar Jelena Leučanka, tris mėnesius rungtyniavusi Kinijoje. Kitos žaidėjos varžosi Baltarusijos lygos ekipose arba vidutinio lygio Rusijos klubuose.

Jei su turkėmis būtume žaidę dėl trečiosios vietos, manau, vaizdas būtų kitoks.

Kolegoms nepasisekė

Grupių varžybose susikirto Baltarusijos ir Lietuvos rinktinių keliai - nieko nebelėmusiose rungtynėse pergalę iškovojo lietuvės. / "FIBA Europe" nuotrauka
Grupių varžybose susikirto Baltarusijos ir Lietuvos rinktinių keliai - nieko nebelėmusiose rungtynėse pergalę iškovojo lietuvės. / "FIBA Europe" nuotrauka

- Prancūzijoje kovas pradėjo trijų Lietuvos specialistų vadovaujamos rinktinės. Jūs pasirodėte geriausiai, nes Algirdas Paulauskas su mūsų šalies komanda ir Alfredas Vainauskas su Rusijos ekipa Europos pirmenybes paliko jau po pirmojo etapo kovų.

- A.Paulauskui buvo sunkiau, nes atvyko su jaunu kolektyvu, todėl sudėtinga iš grupės patekti į kitą etapą. Lietuvės dar jaunos, bet turi charakterį ir ateityje turėsime labai pajėgią rinktinę.

Kitas dalykas - Rusijos rinktinė. Bet A.Vainauskui irgi nepasisekė, nors tokiai komandai užimti 13 vietą negalima. Rusijos komanda - aukšto lygio, žaidėjos rungtyniauja geruose Eurolygos klubuose, moterų elite. Tačiau rinktinės kaip ir nebuvo. Be abejo, A.Vainauskui buvo sunku per mėnesį paruošti komandą, viską pakeisti.

Baltarusijos rinktinėje irgi daug ko trūko, tik aš turėjau daugiau laiko dirbti su žaidėjomis. Atrankos varžybose kovojome be pagrindinės vidurio puolėjos J.Leučankos. Per čempionatą jai prisidėjus turėjome keisti visą žaidimą. Todėl Jelena ir buvo geriausia mūsų rinktinėje (vidutiniškai rinko po 11 taškų).

- Gal teko pabendrauti su Švedijos rinktinės vyriausiojo trenerio asistente Jurgita Kaušaite?

- Teko. Švedijos rinktinė demonstravo gerą žaidimą, tik jos treneriai labai nusivylė rungtynėmis su Baltarusija. Švedes mano auklėtinės nugalėjo nesunkiai (69:48 - red.), nes labai gerai gynėsi. Prieš tai Švedijos komanda puikiai kovėsi su prancūzėmis, beveik visą paskutinį kėlinį pirmavo, bet galiausiai pralaimėjo 83:87. Švedijos komanda įdomi, jauna, perspektyvi. Manau, į didįjį krepšinį ji atėjo ilgam.

Bet J.Kaušaitė liko nusivylusi čempionatu, nes jų komanda užėmė 7 vietą ir nepelnė kelialapio į pasaulio pirmenybes.

Su charakteriu ir išpaikintos

- Kaip apibūdintumėte Baltarusijos rinktinę?

- Jei pasiekėme rezultatą, komanda gera. Merginos siekia savo tikslų, kai joms skiri užduotį, stengiasi ją įvykdyti. Kiekviena su charakteriu. Kai kurios labai išpaikintos.

- Nesigailite išbandęs jėgas rinktinėje?

- Aišku, ne. Visko gyvenime reikia paragauti.

- Dirbote su baltarusėmis, su rusėmis (Jekaterinburgo UMMC) ir beveik prieš du dešimtmečius - su lietuvėmis (Kauno "Viktorijos" krepšininkėmis). Ar labai skiriasi šių šalių moterys?

- Jekaterinburgo klube rusių buvo labai mažai. (Juokiasi). Ten - tarptautinis kolektyvas. Bet turbūt visi sportininkai vienodo būdo - kiekvienas trokšta būti stipresnis, greitesnis. Taip pat ir moterys. Man nėra skirtumo, su kurios šalies krepšininkėmis darbuotis.

- Baltarusės daug dėmesio skirdavo savo išvaizdai?

- Kai kurios - daug. Kai kurios į tai nesigilino. Kaip ir visur.

- Turėjote rinktinėje simpatiją?

- Į visas žiūrėjau tik kaip į žaidėjas. (Šypsosi.)

Auksas vien dėl A.Valdemoro

- Ar ispanės čempionėmis tapo pelnytai?

- Tikėjausi, kad jos triumfuos. Kai "FIBA Europe" oficiali svetainė manęs klausė, kas laimės finale, atsakiau, jog prognozuoti labai sunku. Ir ispanės, ir prancūzės stiprios, bet turi ir silpnų vietų. Tad viskas turėjo priklausyti nuo to, kaip ekipos išnaudos savo stipriąsias savybes. Ispanės nuo pradžių pradėjo diktuoti sąlygas. Manau, jos labiau nusipelnė pergalėsi. Vien todėl, kad aukso medalį gavo ir karjerą ramiai gali baigti jų veteranė Amaya Valdemoro. Ji - krepšinio fanatė. Kiek Prancūzijoje gyvenome, matydavome, kad A.Valdemoro niekada nepraleidžia rytinės mankštos, jai nesvarbu: bus komandos treniruotė ar ne.

- Ar čempionatas Prancūzijoje vyko sklandžiai?

- Organizatoriams neturiu priekaištų. Kai žaisdavo šeimininkių rinktinė, salė visuomet būdavo pilna. To negalėčiau pasakyti apie 2011 metų Europos pirmenybes Lenkijoje. Ten žiūrovų lankomumas buvo tikra tragedija. Todėl manau, kad didžiausia šių metų Europos čempionato sėkmė - lankomumas. Žinau, kad Prancūzijoje krepšinį žaidžia 200 tūkst. mergaičių. Įsivaizduojate tokį skaičių?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"