Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Atsikandęs arabiško krepšinio P. Juodis į LKL aštuntuką trauks „Nevėžį“

 
2016 09 24 6:00
Atvykusio lietuvio (dešinėje) garbei šeichas surengė vakarėlį, kuriame dalyvavo pusšimtis svečių, jie vaišinosi nacionaliniu arabų patiekalu – garinta ėriuko mėsa su prieskoniais.
Atvykusio lietuvio (dešinėje) garbei šeichas surengė vakarėlį, kuriame dalyvavo pusšimtis svečių, jie vaišinosi nacionaliniu arabų patiekalu – garinta ėriuko mėsa su prieskoniais. Asmeninio albumo nuotrauka

38-erių krepšinio treneris Paulius Juodis, ketverius metus laimės ieškojęs Ukrainoje, Estijoje ir Saudo Arabijoje, su džiaugsmu kibo į darbą, kai sulaukė pasiūlymo iš Kėdainių „Nevėžio“ komandos vadovų.

„Manau, kiekvienas Lietuvos treneris svajoja dirbti su komanda savame krašte“, – tikino naujajam sezonui Kėdainių krepšininkus rengęs P. Juodis.

Nuo 2005-ųjų septynis sezonus jis praleido Panevėžio „Panevėžio“ ir Klaipėdos „Neptūno“ ekipose dirbdamas ir asistentu, ir vyriausiuoju treneriu.

Kai prieš ketverius metus paliko „Neptūno“ klubą, patraukė į Ukrainą. Ten du sezonus plušėjo Kijevo˙“Budivelnik“ komandoje. Būdamas Kijeve strategas paragavo aukščiausio lygio krepšinio, mat „Budivelnik“ varžėsi Eurolygoje. Bet kardinaliai pasikeitus politinei situacijai Ukrainoje, pasak P. Juodžio, šioje šalyje sugriuvo ir sporto pagrindas, tad teko ieškotis darbo kitur. Toliau kelias pasuko į Estiją, klubą „BC Rapla“. Ten jis oficialiai gavo sporto direktoriaus pareigas.

O 2015-ųjų rudenį atsidūrė egzotiškoje ir paslaptingoje Saudo Arabijoje, šalia Raudonosios jūros įsikūrusiame Medinos mieste. Tai vienas iš švenčiausių islamo miestų – antras pagal svarbą po Mekos. P. Juodis į savo rankas paėmė šalies čempione tapusią „Uhud“ ekipą. Atlaikęs kultūrinį šoką lietuvis pasinėrė į vietos gyvenimą, o jo treniruojama komanda šalies čempionate užėmė trečiąją vietą.

Į treniruotes – po darbų ir paskaitų

– Ar lengvai priėmėte sprendimą dirbti Saudo Arabijoje? – „Lietuvos žinios“ pakalbino Paulių Juodį.

– Ilgai svarsčiau. Tačiau tuo metu kitų pasiūlymų neturėjau, todėl ryžausi išbandyti save kitur. Konsultavausi su kolegomis Mindaugu Lukošiumi ir Dariumi Dikčiumi, kurie dirbo Bahreine, Kuveite.

Neslėpsiu, pirmas tris savaites Saudo Arabijoje patyriau kultūrinį šoką. Sunkiai pripratau prie signalų, skelbiančių pamaldų laiką: šiokiadieniais tai būdavo keturis kartus, savaitgaliais – šešis. Tada buvo uždaromos visos parduotuvės, darbas sustodavo, visi eidavo į šventyklas atklikti savo apeigų. Dėl šių pamaldų tekdavo stabdyti treniruotes ir daryti pertrauką.

Paulius Juodis su klubo „Uhud“ savininku šeichu ir abiem amerikiečiais krepšininkais.Asmeninio albumo nuotrauka
Paulius Juodis su klubo „Uhud“ savininku šeichu ir abiem amerikiečiais krepšininkais.Asmeninio albumo nuotrauka

– „Uhud“ pagrindą sudarė vietos žaidėjai?

– Pagal reglamentą Saudo Arabijos krepšinio klube gali žaisti ne daugiau kaip du svetimšaliai. Dažniausiai tai būna amerikiečiai, ir gana nepigūs. O visi kiti komandos nariai – vietos žaidėjai. Jie, be krepšinio, turėdavo savo darbus ir į treniruotes atvykdavo po darbų arba paskaitų.

– Galbūt jums nerimą kėlė ir tai, kad buvote kviečiamas į ekipą, kuri 2015-aisiais tapo šalies čempione ir turėjo ginti iškovotą titulą?

– Atsakomybė buvo didelė. Tačiau viskas susiklostė taip, kad mūsų komanda čempionate liko tik trečia. Mūsų klubas pagal biudžetą buvo gal tik šeštas lygoje, bet komandos šeimininkų ambicijos buvo didelės. Jie norėjo, kad „Uhud“ vėl žaistų finale.

Saudo Arabijos čempionatas gana aukšto lygio, ekipos buvo pajėgios, prisipirkusios gerų amerikiečių. Bet čempionatą laimi tas klubas, kuris tuo metu turi geresnius vietos krepšininkus. Mes tokiais pajėgiais žaidėjais negalėjome pasigirti.

Sužavėjo pagarba šeimai

Raudonojoje jūroje specialistas iš Lietuvos pagavo atogražų jūrose paplitusią žuvį barakudą.Asmeninio albumo nuotrauka
Raudonojoje jūroje specialistas iš Lietuvos pagavo atogražų jūrose paplitusią žuvį barakudą.Asmeninio albumo nuotrauka

– Ką veikdavote laisvalaikiu?

– Kai įsisuko varžybų karuselė, laisvo laiko nebūdavo daug. Žaisdavome per savaite po dvejas rungtynes, tad tekdavo rengtis rungtynėms, analizuoti varžovus, važiuoti į treniruotes. Laisvu laiku aplankiau Medinoje esantį Mahometo kalną, kur, pasak vietinių, palaidoti Mahometo palaikai. Teko būti ir jų švenčiausioje vietoje, kur musulmonai iš viso pasaulio renkasi atlikti kasmetinių hadžo apeigų. Iš tos vietos visi eina Mekos link. Į tą šventyklą nemusulmonams neįmanoma net kojos įkelti. Bet aš, lydimas komandos vadybininko, drąsiai ten vaikščiojau ir net buvau į vidų įėjęs.

– Ar ši valstybė jus kuo nors sužavėjo?

– Saudo Arabija turi žavesio. Sužavėjo pagarba šeimai. Šeimoje labai svarbus tėvo vaidmuo. Visi jo klauso, lemiami sprendimai visada būna tėvo. Teko matyti net tokį vaizdą: klubo vadybininkas davė sūnui mėnesinę įmoką už mokslus, o sūnus be jokių skrupulų priėjęs pabučiavo tėvui ranką.

Tiesa, moterų mieste nepamatysi. Ir jos neturi jokių teisių: neturi automobilio, negali atidengti veido. Saudo Arabija – uždara valstybė. Eilinis pilietis, nusipirkęs lėktuvo bilietą ar gavęs vizą, į ją nepakliūs. Reikia gauti kvietimą.

Šalyje alkoholis uždraustas. Žmonės dažnai rūko kaljaną. Pas juos populiarūs vakarai, kai visi susirenka pas vieną iš draugų ir mėgaujasi pagrindiniu patiekalu – garinta ėriuko mėsa su ryžiais. Viską valgo rankomis. Žinoma, man visuomet būdavo padėtas šaukštas.

– Teko pajusti ir prabangą?

– Šventose vietose – marmuras, stiklas, auksas. Bet jaučiama atskirtis tarp žmonių – yra labai turtingai ir labai skurdžiai gyvenančių. Vidurinės klasės nėra. Yra ponai ir tie, kurie jiems tarnauja.

Šeichas keitė žaidėjus

Į apie 10 ha užimančią marmuru ir auksu dabintą Medinos aikštę nemusulmonai neturi teisės įkelti kojos.Asmeninio albumo nuotrauka
Į apie 10 ha užimančią marmuru ir auksu dabintą Medinos aikštę nemusulmonai neturi teisės įkelti kojos.Asmeninio albumo nuotrauka

– Komanda „Uhud“ priklausė šeichui?

– Taip. Šio klubo savininkui priklauso ir viena vietos futbolo ekipa. Turėti komandas jam yra pramoga. Jis nepraleisdavo „Uhud“ ekipos atkrintamųjų rungtynių – sėdėdavo ložėje, gerdavo arbatėlę. Jo sprendimai visuomet yra galutiniai. Jei kuris žaidėjas nepatikdavo – nebūtinai dėl žaidimo, šio kaipmat atsisakydavo. Būdavo, ateinu į treniruotę ir matau, kad vieno žaidėjo nėra, o vietoj jo atvežtas jau kitas. Bet dar prieš važiuodamas dirbti į Saudo Arabiją žinojau, kad taip gali nutikti, todėl į tokius įvykius reaguodavau ramiai.

– Ar šeichas švaistydavosi dovanomis žaidėjams?

– Jis pinigus skaičiuoja ir jais į kairę ir į dešinę nesimėto. Milijonų tikrai neuždirbau ir auksu nebuvau apipiltas. (Šypsosi.)

– Jei „Uhud“ būtų apgynusi čempionės titulą, galbūt savininkas būtų paprašęs jūsų likti dirbti dar metus?

– Sutartį buvau pasirašęs metams. Šeimininkai turėjo ketinimų įkalbinėti likti, bet man tos egzotikos jau užteko.

Kėdainiškiai turi kovinę dvasią

– Ir lyg tyčia sulaukėte skambučio iš Kėdainių?

Ketverius metus praleidęs užsienyje Paulius Juodis (kairėje) entuziastingai ėmėsi darbo Kėdainių „Nevėžio“ ekipoje.Alinos Ožič nuotrauka
Ketverius metus praleidęs užsienyje Paulius Juodis (kairėje) entuziastingai ėmėsi darbo Kėdainių „Nevėžio“ ekipoje.Alinos Ožič nuotrauka

– Neslėpsiu˙– po karjeros Ukrainoje intensyviai ieškojau darbo Lietuvoje. Bet patys suprantate – šalyje tarp trenerių didelė konkurencija, tad tuomet rasti darbo nepavyko. Manau, kiekvienas šalies treneris svajoja dirbti su Lietuvos komanda.

– Praėjusį sezoną kėdainiškiams šiaip ne taip pavyko išlikti lygoje. Kokių tikslų „Nevėžio“ komanda šįkart sieks LKL?

– Vadovai nori, kad po reguliariojo sezono būtume aštuntuke ir žaistume ketvirtfinalyje. Manau, tikslas protingas, nes nematau prasmės kovoti dėl išlikimo.

– Pirmas LKL rungtynes Vilniuje žaidėte su šalies bronzos medalininku „Lietuvos rytu“ ir pustrečio kėlinio rimtai priešinotės („Nevėžis“ pralaimėjo 70:89 – red.).

– Kaip ir tikėjausi, pirmos rungtynės buvo nervingos. Mes nežaidėme taip, kaip planavome. Po dvikovos vyrams pasakiau, kad nepralaimėjome rungtynių – pralaimėjome trečio kėlinio penkias minutes. O kovojant su tokio lygio komanda kaip „Lietuvos rytas“ neįmanoma pasivyti taip toli nutolusių varžovų.

– Vilniečių gynėjas Davidas Loganas draskė jūsų gynybą taikliais tritaškiais. Kaip manote, jis taip žais visą sezoną, ar čia tik per šias rungtynes jį lydėjo sėkmė?

– Mes rengėmės gintis prieš D. Loganą, žinojome, kokio jis meistriškumo. Deja, auklėtiniai neišpildė visų planų.

Prieš LKL čempionato pradžią daug kas vardijo, kokie yra pagrindiniai komandų pirkiniai. Mano nuomone, D. Loganas yra geriausias pirkinys šiais metais LKL.

– Ką pozityvaus įžvelgėte savo komandoje?

– Žaidėme, laikėmės. Mus iš vėžių išmušė penkios minutės trečiame kėlinyje. Tai ir lėmė rungtynių baigtį. Džiaugiuosi, kad mano vyrai parodė charakterį – gynėsi iki pat dvikovos pabaigos ir nenuleido rankų. Mano žaidėjai galbūt nėra tokie talentingi kaip „Lietuvos ryto“. Bet užtat turi kovinę dvasią.

Per pirmas LKL rungtynes kėdainiškiams nepavyko sustabdyti 6 tritaškius pataikiusio ir iš viso 32 taškus pelniusio "Lietuvos ryto" gynėjo Davido Logano.Alinos Ožič nuotrauka
Per pirmas LKL rungtynes kėdainiškiams nepavyko sustabdyti 6 tritaškius pataikiusio ir iš viso 32 taškus pelniusio "Lietuvos ryto" gynėjo Davido Logano.Alinos Ožič nuotrauka

I LKL turas

Utenos „Juventus“ – Pasvalio „Pieno žvaigždės“ 97:92 (30:17, 21:25, 23:16, 23:34). G. Sirutavičius 26 tšk. (3–4/6, 6 atk. kam., 27 naud. bal.), J. Diggsas 22 (5 atk. kam., 5 rez. perd., 26 naud. bal.), A. Urbutis 18 (6 atk. kam.); A. Agafonovas 21 (6 atk. kam.), S. Babrauskas 19 (3–3/9, 10 atk. kam.), J. Tamulis 13 (3–4/6).

Šiaulių „Šiauliai“ – Alytaus „Dzūkija“ 78:82 (17:24, 20:23, 27:13, 14:22). D. Pattersonas 18, M. Bowmanas 14, A. Westas 13 (9 atk. kam.); P. Morkeliūnas 19, K. Guščikas 16 (9 atk. kam.), J. Gavinas 13.

Vilniaus „Lietuvos rytas“ – Kėdainių „Nevėžis“ 89:70 (18:14, 21:18, 30:19, 20:19). D. Loganas 32 (3–6/7, 36 naud. bal.), D. Gailius 10, A. Gudaitis 9 (9 atk. kam.); J. Sinica 23 (3–5/7), T. Prostranas 12 (6 rez. perd.), J. Love'as 9 (4 kld.).

Panevėžio „Lietkabelis“ – Kauno „Žalgiris“ 90:86 (22:17, 30:22, 17:29, 21:18). Ž. Janavičius 15, K. Lavrinovičius 14, M. Lukauskis 13 (7 rez. perd., 8 išpr. praž.); A. Milaknis 18, P. Jankūnas 13, L. Westermannas 12.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"