Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Atsakomybė krito ant A.Vainausko pečių

 
2012 12 28 7:22
Kurskbasket.ru, LŽ archyvo nuotraukos/RKF vadovai pastebėjo A.Vainauską, kai jis su Kursko "Dinamo" krepšininkėmis laimėjo Europos taurę.
Kurskbasket.ru, LŽ archyvo nuotraukos/RKF vadovai pastebėjo A.Vainauską, kai jis su Kursko "Dinamo" krepšininkėmis laimėjo Europos taurę.

Rusijos krepšinio federacijos (RKF) sprendimai gerokai sukrėtė krepšinio visuomenę: nacionalinę moterų krepšinio rinktinę patikėta treniruoti lietuviui Alfredui Vainauskui, prie vyrų rinktinės vairo stojo graikas Fotis Katsikaris.

Kursko moterų krepšinio klubo "Dinamo" strategas A.Vainauskas prieš pat Kalėdas su RKF pasirašė ketverių metų sutartį. Vadinasi, lietuvis ruses treniruos visą olimpinį ciklą.

Gal tai puiki dovana sausio 16 dieną 52-ąjį gimtadienį švęsiančiam A.Vainauskui? "Smagu, kai gauni, ko nesitiki", - LŽ sakė šiemet su Kursko komanda Europos taurę iškovojęs treneris iš Lietuvos. Tačiau jis puikiai supranta, koks rimtas iššūkis jo laukia. Nuo 1999 metų Rusijos moterys iš Europos pirmenybių visada grįždavo su medaliais (triskart - 2003, 2007 ir 2011 m. - su auksu). Pasaulio čempionatuose jos dukart pelnė bronzą ir triskart tapo olimpinėmis vicečempionėmis. Tiesa, šiemet Londone rusės liko ketvirtos. Federacijos vadovai buvo labai nepatenkinti ir nepratęsė sutarties su treneriu Borisu Sokolovskiu. Laisvą vietą šią savaitę užėmė 1995-2001 metais Vilniaus "Statybą" bei Vilniaus "Lietuvos rytą" treniravęs A.Vainauskas.

Jau penkerius metus Rusijoje dirbantis krepšinio specialistas trumpam grįžo į Vilnių aplankyti šeimos. Čia jį ir užklupo LŽ skambutis.

Konkurentę įveikė aikštelėje

- Sveikiname tapus Rusijos moterų krepšinio rinktinės vyriausiuoju treneriu!

- Na taip... Netyčia.

- Kada ir kokiomis aplinkybėmis jums buvo pasiūlyta treniruoti Rusijos moterų rinktinę?

- Paskambino rinktinės generalinė vadybininkė Oksana Rachmatulina ir paprašė atvykti į Federacijos būstinę susitikti su prezidentu Aleksandru Krasnenkovu. Atvykau gruodžio 3-iąją. Maniau, pasikalbėsime 20-30 minučių, tačiau bendravome dvi valandas.

- Rusijos žiniasklaida trimituoja, jog favoritais stoti prie moterų rinktinės vairo buvo įvardijami garsus legendinio Maskvos CSKA žaidėjas Anatolijus Myškinas ir Vidnojės komandos "Spartak&Co" vyriausioji trenerė Pokey Chatman.

- Sklandė įvairių kalbų. Rimčiausia kandidatė turėjo būti su moterų WNBA Čikagos "Sky" komanda dirbusi, dabar "Spartak&Co" treniruojanti P.Chatman. RKF prezidentas sakė, jog tarp kandidatų esu ir aš. RKF trenerių tarybos pirmininkas Jevgenijus Gomelskis į šią vietą siūlė A.Myškiną, tačiau šis jau šešerius metus nedirba su komandomis, tik komentuoja varžybas. Be to, prieš A.Myškiną buvo nusistačiusios kai kurios krepšininkės. Aš į tai nesikišau, o ir netikėjau, kad būsiu pasirinktas.

Manau, taškus sudėliojo gruodžio 16-oji, kai mano komanda Kursko "Dinamo" 76:55 nugalėjo P.Chatman treniruojamas "Spartak&Co" krepšininkes. Per įvairias varžybas aš labiau remiuosi Rusijos krepšininkėmis, o P.Chatman - amerikietėmis. Manau, tai turėjo įtakos RKF sprendimui.

A.Vainauskas puikiai žino, kad, sėkmei nusisukus, net ir geriausiai dirbdamas gali sudegti.
A.Vainauskas puikiai žino, kad, sėkmei nusisukus, net ir geriausiai dirbdamas gali sudegti.

Ant peilio ašmenų

- Ar džiaugiatės naujomis pareigomis?

- Be abejo, smagu, kai gauni tai, ko nelabai tikiesi. Rusijos moterų rinktinė pasaulyje nėra paskutinė. Tai - rimtas iššūkis. Reikės pasistengti, kad kitąmet Europos čempionate rusės taptų prizininkėmis.

- Negi, tarkime, trečioji vieta Europos čempionate tenkintų RKF vadovus?

- Šiuo metu rinktinėje vyksta kartų kaita. "Auksinės" mergaitės - jau trisdešimties ir vyresnės, jos traukiasi iš rinktinės. Tad naująją rinktinę reikės subalansuoti, o laiko labai mažai. Nuo Rusijos čempionato pabaigos iki Europos pirmenybių turėsiu tik 45 dienas, per kurias teks atlikti didelį darbą. Europos čempionato favoritėmis laikomos prancūzės, juolab pirmenybės vyks Prancūzijoje. Be to, jei neklystu, Rusijos rinktinė pastarąsias penkerias rungtynes pralaimėjo prancūzėms. Todėl RKF vadovybė mąsto blaiviai ir nereikalauja aukso, jai tiktų bet kokia prizinė vieta.

- O jei nepavyktų?

- Sutartyje numatyta: jei kas nors ne taip - man padėkos už gerą darbą ir gražiai išsiskirsime. Kaip ir visur. Nieko nauja. Sutartį pasirašiau olimpiniam ciklui, ji baigsis po Rio de Žaneiro olimpiados.

- Jūsų nebaugina tokia atsakomybė?

- Bijai vilko, neik į mišką. Tai stipriausia Europoje ir viena stipriausių pasaulyje komandų. Kitos tokios galimybės galbūt daugiau niekada neturėsiu.

Perpratęs moterišką filosofiją

- Londono olimpiadoje žaidusioje Rusijos rinktinėje buvo penkios 30 metų ir vyresnės krepšininkės. Jos jau traukiasi iš rinktinės?

- Dar bandysiu su jomis kalbėtis. Bet tai yra moterų kolektyvas, su jomis reikia mokėti rasti bendrą kalbą. Reikia perprasti jų psichologiją, jų filosofiją, mokėti pasakyti, kada yra teisi ir kada ne. Reikia jas suprasti, nes juk ir vaikas gali susirgti, ir kitokių problemų gali būti šeimoje. Iš įvairaus amžiaus merginų reikės sulipdyti darnų kolektyvą, kuriame žodį "aš" pakeistų žodis "mes". Jei pavyks, tada galėsime nemažai pasiekti.

Praėjusį sezoną man pavyko tai padaryti su Kursko komanda - laimėjome Europos taurę. Galbūt man pasisekė, kad "Dinamo" ekipoje susibūrė geras kolektyvas, suprantantis, ko noriu.

Dabar ir su rinktine stengsiuosi, nors laiko turėsiu tik mėnesį. Anksčiau rinktinę varžyboms regdavo du tris mėnesius. Todėl reikės trupučio sėkmės, trupučio laimės.

Atsakas kritikams

- Jums tapus vyriausiuoju treneriu Rusijos sporto apžvalgininkai iškart rado minusų. Pirmiausia jie atkreipė dėmesį, kad nesate dirbęs su rinktinėmis.

- Drauge su Algirdu Paulausku tris ar ketverius metus treniravome Lietuvos moterų krepšinio rinktinę. Ir neblogai sekėsi.

- Sykiu rusai abejoja, ar jums pavyks išspręsti rinktinės kartų kaitos problemą.

- Niekada nebus viskas gerai visur. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje vietoj vyriausiojo trenerio Kęstučio Kemzūros buvo siūlomi ir Jonas Kazlauskas, ir Rimas Kurtinaitis, ir Tomas Pačėsas. O juk kiekvienas jų turi savo nuomonę, savo ego, savo viziją. Laimėjai - esi Dievas, pralaimėjai - tave sudaužys. Tai normalus procesas, reikia suprasti, kad negali viskas būti idealu.

Rusijos rinktinė A.Vainauskui nebus pirmoji - kelerius metus jis darbavosi su nacionaline Lietuvos moterų krepšinio komanda.
Rusijos rinktinė A.Vainauskui nebus pirmoji - kelerius metus jis darbavosi su nacionaline Lietuvos moterų krepšinio komanda.

Lietuviui padės lietuvis

- Gal jau pajutote spaudimą - kurias žaidėjas rinktinėje palikti, kurias įtraukti?

- Į mano elektroninį paštą jau permestas visas kandidačių sąrašas, stovyklų grafikas. Aišku, problemų bus, nes nenorėsiu ekipoje matyti atmosferą bloginančių krepšininkių. Yra ir besisiūlančių į pagalbininkus. Bet visiems pasakiau - iki Naujųjų nelįskite man į akis, o nuo sausio pradžios pradėsime kalbėtis.

- Asistentus rinktinėje leido pačiam pasirinkti? Pranešama, kad jums talkininkaus "Vologdos-Čevakatos" komandos vyriausiasis treneris Dmitrijus Donskovas.

- Labai gerai, kad dėl šio asistento sutapo mano ir RKF prezidento nuomonės. D.Donskovas nuoširdus žmogus, su juo radome bendrą kalbą. Savo pagalbininku pasirinkau Kursko ekipoje su manimi dirbantį lietuvį Saulių Vadopalą. O dėl trečio asistento dar yra klaustukų.

- Rusų moteris treniruos lietuvis. Tą pačią dieną RKF nusprendė, jog Rusijos vyrų krepšinio rinktinei vadovaus graikas Fotis Katsikaris.

- Keistas RKF sprendimas ne tik dėl manęs, bet ir F.Katsikario. Dauguma manė, jog vyriausiuoju strategu bus išrinktas Jevgenijus Pašutinas arba Sergejus Bazarevičius.

Priprato prie šalies

- Rusijoje dirbate gana ilgai. Kuo ši šalis jums patraukli ir kas joje nepatinka?

- Rusai labai pasikeitę. Kodėl praėjusį sezoną šioje šalyje dirbo J.Kazlauskas? Kodėl šiemet ten dirba R.Kurtinaitis? Ir nė vienas nepasako blogo žodžio apie vietinius. Ten gyvena normalūs žmonės. Per penkerius darbo metus Rusijoje tik kartą kilo konfliktas, kai parduotuvėje paprašiau iškeisti 1000 rublių.

Rusijoje yra taip: jei laimėsi, esi mylimas, gerbiamas, tave nešioja ant rankų. O pabandyk pralaimėti - rytoj gali su lagaminais stovėti stotyje.

- Ar, be Rusijos, yra šalis, kurioje norėtumėte dirbti?

- Gal ir norėčiau treniruoti Italijoje, Ispanijoje, Turkijoje ar kur kitur, bet esu jau pripratęs prie dabartinio savo gyvenimo būdo, žmonių, mentaliteto. Man Rusijoje gerai.

- Jūsų šeima Rusijoje?

- Žmona Rasa dirba Vilniuje, aštuoniolikmečiai dvyniai Rapolas ir Matas baigia dvyliktą klasę, vyresnėlis 30 metų Titas dirba vienoje kompanijoje. Rusijoje gyvenu vienas, juk negalima be priežiūros palikti dviejų kareivėlių Rapolo ir Mato, dabar slidžiausias jų amžius. Esant menkiausiai galimybei stengiuosi grįžti į namus. Dabar grįžau šventėms, dar vieną sausio savaitę su Kursko komanda stovyklausime Druskininkuose.

Sau, krepšiniui, "Statybai"

- Kokie jums buvo šie metai?

- Geri. Džiugu, kad šeima sveika, vienas kitą branginame. Smagu, kad su Kursko "Dinamo" laimėjome Europos taurę. Malonu, kad tapau Rusijos moterų krepšinio rinktinės vyriausiuoju treneriu. To tikrai nesitikėjau. Gerai tai ar blogai, laikas parodys.

- Ko sau palinkėtumėte 2013-aisiais?

- Kad žmona ir vaikai būtų sveiki. Darbe irgi reikėtų sėkmės. Jei ji nusišypsos - viskas bus gerai, jei jos pritrūks - gali sudegti. Dabar Kauno "Žalgirio" treneris Joanas Plaza yra Dievas, o prieš tai dirbę strategai buvo blogi. Juk niekada nežinai, kada pralaimėsi.

- Ko palinkėtumėte Lietuvos krepšiniui?

- Daugiau meilės vienas kitam, kad nebūtų susiskaldymo tarp Vilniaus ir Kauno. Krepšinis vienija mūsų tautą. Noriu, kad atgimtų moterų krepšinis, kad Eurolygoje vėl rungtyniautų Lietuvos komanda.

- Ko palinkėtumėte prieš dvejus metus atgimusiai legendinei Vilniaus "Statybai"?

- Žinau, kad šią komandą treniruoja geras profesionalus savo darbui atsidavęs Gintautas Regina. Jam ir komandai palinkėčiau didelės sėkmės, kad komanda būtų gyva, kad žaistų Lietuvos krepšinio lygoje ir kad sugrįžtų šlovingi "Statybos" laikai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"