Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

A. Sabonis: investicijos į jaunimą atsiperka

 
2015 08 31 9:51
musukrepsinis.lt nuotrauka

Šį sezoną Lietuvos krepšinio federacijai liko vienintelis, bene svarbiausias renginys – Europos vyrų krepšinio čempionatas. Pagal jo rezultatus bus galima galutinai įvertinti šiuos metus, sudėjus jaunimo, studentų, moterų ir vyrų rinktinių rezultatus. Tačiau  jaunimo rinktinių rezultatus galima aptarti jau dabar. Apie juos „Mūsų krepšinis“ kalbėjosi su LKF prezidentu Arvydu Saboniu.

– Kokius darbus ir projektus šią vasarą nuveikė LKF?

– Pradėkime nuo to, kad vasarą LKF parengė net 11 nacionalinių rinktinių – nuo keturiolikmečių iki vyrų.

Vasarą baigėme pirmąjį „Talentų U15 kartos“ projektą. Mano manymu, jis pasiteisino – šio projekto dalyvis Tomas Balčiūnas su šešiolikmečiais Kaune tapo Europos vicečempionu. Dvi penkiolikmetės projekto dalyvės – Gabija Šegždaitė ir Dalia Donskichytė – buvo šešiolikmečių rintinės lyderės ir kartu su komanda laimėjo Europos B diviziono auksą.

Labai džiaugiamės ir mūsų NBA krepšininkų indėliu. Drauge su LKF Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas surengė dvi stovyklas jaunimui. J.Valančiūno stovykla vyko Vilniuje, joje dalyvavo geriausi 2001 m. gimę krepšininkai, o Kaune vyko D.Motiejūno stovykla talentingiausiems 1999 m. gimusiems ir jaunesniems vaikams.

Po kelerių metų pertraukos Lietuvoje buvo surengtas Europos šešiolikmečių vaikinų čempionatas, kuriuo likome patenkinti ir mes, ir visi jo dalyviai, ir FIBA. Čempionate dalyvavo stipriausios Europos šešiolikmečių komandos. Šis renginys net ir finansine prasme buvo naudingas šaliai ir ypač Kauno miestui, kuriame liko per 90 proc. čempionato lėšų.

U16 čempionato metu LKF drauge su „FIBA Europe“ organizavo tarptautinį krepšinio trenerių seminarą, kuriame dalyvavo per 80 specialistų iš 30 šalių. Tarp jų buvo ir „Žalgiryje“ žaidęs Hanno Mottola. Paskaitas skaitė vienas garsiausių pastarojo meto trenerių Svetislavas Pešičius.

Beje, per televiziją U16 čempionato kovas Lietuvoje stebėjo daugiau nei 600 tūkst. žiūrovų. Internetu – gal dar daugiau, nes jos buvo rodomos visame pasaulyje per FIBA TV ir FIBA kanalą Youtube.com.

Manau, kad labai gerai pavyko surengti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kontrolinių rungtynių ciklą, iš viso septynerias tarptautines rungtynes. Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje ir Kėdainiuose buvo parduoti visi bilietai, o Kaune per jau tradicinį „Huawei Cup“ į rungtynes su kroatais susirinko daugiau nei 12 tūkst. žiūrovų.

Iš viso Lietuvos vyrų rinktinės 7 rungtynes arenose stebėjo per 50 tūkst. žmonių, o per televiziją ir internetu auditorijos pasiekimas viršijo 3,345 milijono žmonių. Tokių rodiklių, ko gero, dar neturėjome.

Beje, pavyko įgyvendinti senai brandintą idėją ir per „Huawei Cup“ Kaune kartu su Eurolyga suorganizuoti perspektyviausių Europos teisėjų klinikas. Jose dalyvavo ir lietuvis Jurgis Laurinavičius. Šių klinikų dalyviai teisėjavo visas „Huawei Cup 2015“ rungtynes, sudarydami sąlygas, artimas Europos krepšinio čempionatui.

Rugpjūtį sulaukėme tarptautinės krepšinio federacijos FIBA prezidento Horacio Muratore vizito į Lietuvą. Svečias atvyko susipažinti su Lietuvos krepšinio sistema, taip parodydamas pagarbą ir įvertinimą Lietuvos krepšiniui.

– Kaip vertinate Lietuvos jaunimo rinktinių pasirodymą Europos čempionatuose?

– Šie metai mums buvo sėkmingi. Mūsų tikslas lieka tas pats – išauginti vyrų ir moterų nacionalinių rinktinių žaidėjus. Akivaizdu, kad LKF sukurta olimpinio ketverių metų rengimo sistema jau duoda vaisių. Visos vaikinų jaunimo rinktinės šiais metais išliko elite. U20 vaikinai Europoje užėmė 7 vietą, U18 vaikinai Europoje iškovojo 3 vietą, U16 vaikinai pelnė sidabrą. Jei vaikinai toliau dirbs kryptingai, galės papildyti vyrų rinktinę.

Kalbant apie merginų rinktines, labiausiai džiaugiamės U16 merginų rinktinės iškovotaisaukso medaliais Europos B diviziono čempionate ir grįžimu į elitinį A divizioną. Šioje komandoje, kaip jau minėjau, dvi merginos buvo metais jaunesnės, atėjusios iš mūsų „Talentų U15 kartos“ ir tapusios šešiolikmečių rinktinės lyderėmis.

U18 merginos garbingai išsilaikė elitiniame A divizione. Gal kiek sėkmės ir kelių taškų pritruko musu U20 rinktinei, kuri B divizione užėmė penktąją vietą.

Norėčiau padėkoti visiems treneriams, žaidėjams ir žaidėjoms, sporto mokykloms, kurios prisidėjo prie šių metų Lietuvos krepšinio rezultatų. Tikimės, kad LKF parengta sistema ir toliau produktyviai rengs pamainą nacionalinėms rinktinėms.

Taip pat labai dėkojame už pagalbą Kauno klinikų kolektyvui ir visiems medikams – už mūsų visų rinktinių profesionalią priežiūrą.

LKF savo ruožtu rengia trenerių ir sporto mokyklų skatinimo sistemą. Beje, jau šiais metais be „Talentų U15 kartos“ pradėjome finansuoti talentingiausius Lietuvos krepšininkus: 16 merginų ir 16 vaikinų. Tam skirta apie 100 tūkst eurų.

– Ar yra įvertinta, kiek Lietuvos krepšinio federacijai kainuoja jaunimo programos ir rinktinės?

– Bendra LKF jaunimui skirtų lėšų suma viršija 650 tūkst. eurų. Kiekvienai jaunimo rinktinei šįmet buvo skirta apie 60 tūkst. eurų – 10 proc. daugiau nei 2014 metais ir net 20 proc. daugiau nei 2013 metais. Pridėjus dar U15 talentų projekto finansavimą, kuris siekia 50 tūkst. eurų ir talentingiausių krepšininkų krepšelius (viso 32 krepšeliai – 100 tūkst. eurų). Be to, LKF jau 8 metus gyvuojančioms jaunimo „Sprite 1×1 talentų kovoms“ šįmet skyrė per 80 tūkst. eurų, Lietuvos moksleivių krepšinio lygai – dar 55 tūkst. eurų.

Mes pasirengę dar daugiau investuoti į jaunimą, nes tai Lietuvos krepšinio ateitis. Atsižvelgiant į tai LKF atsirado nauja pareigybė – šalies jaunimo rinktinių vyr. trenerio. Jis nuo šiol koordinuos talentingiausių krepšininkų priežiūrą ir tobulėjimą ištisus metus, atrinks ir prižiūrės mūsų „krepšelių“ finansuojamus vaikus. Džiaugiamės, kad mums pavyko įkalbėti šiais dalykais užsiimti Rolandą Radvilą.

Mums labai svarbu, kad Lietuvoje stiprėtų konkurencija tarp sporto mokyklų ir į kovą dėl apdovanojimų įsitrauktų kiti miestai, tokie kaip Šiauliai ir Panevėžys. Šiaulių ir Panevėžio sporto gimnazijose yra sudarytos išskirtinės sąlygos mokytis ir sportuoti.

Kitais metais norėtume padėti talentingiausiems vaikinams ir merginoms, neturintiems galimybės savo miesteliuose lankyti krepšinio treniruočių ir mokytis vienoje vietoje. Planuojame tokias galimybes jiems suteikti, būtent sporto gimnazijose Šiauliuose ir Panevežyje. Taip vienu šūviu nušautume porą kiškių – galėtume įtraukti į krepšinį gabų krepšiniui jaunimą iš bet kurios Lietuvos vietovės ir sustiprintume tų dvieju miestų konkurencingumą. Jau šiais metais apie atranką ir kriterijus kitiems mokslo metais mokytis Šiaulių ir Panevėžio sporto gimnazijose paskelbsime lapkritį-gruodį.

– Lietuva po kelerių metų pertraukos organizavo Europos jaunimo (U16) čempionatą. Ar jis buvo pelningas?

– Pirmiausia tai jis buvo pelningas Lietuvai ir Kaunui žinomumo prasme. Buvo tiesiogiai transliuojams net 72 rungtynės internetu ir per televiziją. Finalą tiesiogiai rodė net dvi Bosnijos televizijos, pirkusios iš Lietuvos palydovinį signalą.

Mums šis čempionatas kainavo apie 400 tūkst. eurų. Iš jų 38 tūkst. eurų skyrė Kauno miesto savivaldybė, 29 tūkst. eurų – Kūno kultūros ir sporto departamentas.

Visas kitas lėšas LKF sugeneravo iš rėmėjų, „FIBA Europe“ ir pajamų už bilietus. Beje, bilietus šįsyk LKF platino pati – per pagrindinio čempionato rėmėjo „Paysera“ sukurtą nemokamą bilietų platinimo platformą. Ji puikiai pasiteisino.

Rėmėjai pasirūpino ne tik reikiamomis lėšomis, bet ir kitokia pagalba. „Renault“ čempionatui davė automobilių, „Mantinga“ ir „Charlie Pizza“ – maisto savanoriams, „Ivega“ – aprangą, „Rasa“ – vandenį. Dėl to čempionatas, skirtingai nuo kelių praėjusių, nebuvo nuostolingas.

Beje, antrą kartą savo renginių metu buvome apdraudę visus savanorius, čempionato dalyvius ir žiūrovus. To nedaro kitos sporto organizacijos.

Kita svarbi detalė – net 90 proc. viso biudžeto buvo išleista paslaugoms Kauno mieste – transportui, apgyvendinimui, maitinimui, skalbimui, arenų nuomai ir panašiai. Tai buvo tiesioginės miesto įmonių pajamos. O kur dar netiesioginės – iš krepšininkų tėvų, užsienio agentų, suvenyrų, maisto ir pramogų?

Kadangi U16 čempionatas sutapo su tarptautiniu trenerių seminaru, vyrų rinktinės stovykla Kauno mieste ir pasirengimu „Huawei Cup“, kuriame dalyvavo Turkijos, Makedonijos ir Kroatijos rinktinės, LKF buvo užėmusi net 6 viešbučius

– Ar keisis ir kaip keisis jaunimo rengimo sistema kitais metais?

– Pirmiausiai jau rugsėjo pradžioje vyks atranka į projektą „Talentų U15 karta“. Bus atrinkta 14 berniukų ir 14 mergaičių. Jie kaip ir anksčiau bus patikrinti ir prižiūrimi mūsų medicinos specialistų, trenerių.

Iki lapkričio vidurio bus atrinkti kandidatai į 2015–2016 metų talentingiausiųjų 14–18 metų krepšininkų stipendijas.

Taip pat dar šiais metais paskelbsime kriterijus atrankai talentingiausiems Lietuvos rajonų vaikams mokytis ir treniruotis 2016–2017 m. sezonui Šiaulių ir Panevėžio sporto gimnazijose.

– Kokios pertvarkos laukia Moksleivių lygos, atsižvelgiant į tą sistemą?

– LKF vykdomasis komitetas patvirtino vaikinų ir merginų čempionatuose kelias naujoves, tokias kaip du divizionai.

2015–2016 metų sezoną lyga pasitiks su nauju veidu ir nauju generaliniu rėmėju. Jis bus pristatytas jau spalio mėnesį ir drauge su LKF suformuos apie 150 tūkst. eurų biudžetą.

Visos A diviziono komandos bus aprengtos naujo dizaino aprangomis nemokamai. Planuojame dar daugiau rungtynių transliacijų.

Nusimato graži MKL žvaigždžių dienos šventė, įspūdingi ir emocionalūs finalo ketvertai.

Reikia suprasti, kad MKL yra Lietuvos krepšinio piramidės pamatas. Todėl LKF tik stiprins šios lygos organizaciją, skirs tam finansinių bei žmogiškųjų išteklių.

– Sprendžiant iš tokių projektų apimčių, akivaizdu, kad jaunimui skiriama didelė dalis LKF biudžeto. Galite pasakyti koks apskritai yra LKF šių metų biudžetas?

– Iš viso LKF biudžetą sudaro apie 3,5 mln. eurų. Iš jų 890 tūkst. skiria Vyriausybė.

– Jei Vyriausybės parama sudaro mažiau nei tračdalį, iš kokių pinigų finansuojamos jaunimo programos?

– Daugiausia, kaip visada, iš rėmėjų.

– Kaip valstybė paskatino jaunimo rinktinės žaidėjus ir jų trenerius kurie laimėjo šiais metais medalius Lietuvai?

– Žinau, kad kol kas tik LKF apdovanojo žaidėjus nedidelėmis, bet vertingomis dovanėlimis. U16 Europos vicečempionai ir U18 bronzos medalininkai buvo iškilmingai pagerbti per vyrų rinktinės rungtynes Kauno „Žalgirio arenoje“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"