Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Vikilinksmybės

 
2011 10 26 13:27

Krūvose slaptų pranešimų iš Lietuvos, kuriuos andai paviešino 'WikiLeaks', gausu linksmybių. Apskritai visai padoriai surašyta glausta informacija, kad JAV administracija žinotų, kas šitame sąjungininkų krašte vyksta arba kalbama.

Štai 2005 metų gegužės 13-osios pranešimas.

"Viktoras Uspaskichas, ūkio ministras ir išsišokėlės Darbo partijos lyderis, sėdo šią savaitę į karštą vandenį. Jis kaltinamas dviem etikos pažeidimais - už tai, kad panaudojo oficialią kelionę kovo mėnesį į Maskvą asmeninio verslo interesams prastumti ir dėl ES fondų, gautų savo verslui, viršijimo. (...)

Pirmasis (pažeidimas) sutelktas kelionėje, kurią Uspaskichas atliko į Maskvą kovo viduryje. Susitikęs su Rusijos pareigūnais jis lyg pasiūlė Krekenavos agrofirmos, Lietuvos žemės ūkio bendrovės, kurioje Uspaskicho šeima turi interesų, akcijų perleidimą Maskvos mėsos perdirbimo verslui. (...)

Antrasis kaltinimas tas, kad Uspaskicho kontroliuojamos bendrovės gavo ES struktūrinių lėšų, viršijančių sumą, kurią jos galėjo teisėtai gauti. Iškeltas pažeidimas apima du Uspaskicho interesus: Krekenavos agrofirmą, ir "Krekenavos mėsą". Kaltinimas kyla iš pranešimo, kurį valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė įteikė parlamentui išanalizavusi Nacionalinės mokėjimo agentūros veiklą, o ši įpareigota prižiūrėti lėšų išmokėjimą. Naujienose skelbiama, kad prezidentas Adamkus paragino Budbergytę paviešinti pranešimą. Agentūra patvirtino ES lėšas abiem (V.Uspaskicho) bendrovėms, nepaisydama jos pačios Vidaus audito departamento sprendimo, kad bendrovės - susijusios ir tokiu atveju turėtų būti laikomos vienu gavėju. Sudėti bendrovių gauti pinigai viršijo ES nustatytas ribas, o tai sukėlė pavojų būsimiems Lietuvos verslo finansavimams."

Taip prasideda V.Uspaskicho, jeigu remtumės jo paties pasakojimais, kankinystė Lietuvos valdžioje, iš kurios įvairūs sąmokslininkai mėginę jį išstumti ir sunaikinti. Tai esą įrodo slapti amerikiečių diplomatų pranešimai, tad vieną jau pacitavau.

Jo vėliausias skundas Europos Parlamente (EP), kuris prieš metus yra panaikinęs šio europarlamentaro teisinę neliečiamybę, t. y. leidęs Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje kaltinti ir V.Uspaskichą, tėra trijų keturių eilučių. Tad jo paties parašu EP prezidentui teikiama informacija itin koncentruota.

1) Esą įrodyta, kad Lietuvos Vyriausybė (A.Brazausko) 2005-2006 metais puolė Darbo partiją. (Ši partija pati buvo valdžioje, turėjo penkis ministrus - tai reikštų, kad Vyriausybė puolė save.) 2) Tai buvęs sąmokslas prieš koalicijos partnerį. (Tačiau V.Uspaskichas pirmiausia nukentėjo nuo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos; ji nustatė ministro interesų konfliktus ir piktnaudžiavimą valdžia, dėl to V.Uspaskichas ir turėjo atsistatydinti.) 3) Nekalto žmogaus "politinį persekiojimą" pratęsė Darbo partijos juodųjų finansų byla. (Dėl rūpesčių, susijusių su ja, V.Uspaskichas 2006 metų gegužę ilgam, keliolikai mėnesių, pasišalino į Maskvą.)

Tačiau EP prašoma tirti jau nebe jo, o "politinės opozicijos persekiojimą Lietuvoje". Panašiai tada iš Maskvos per televizijas buvo juodinama tiesiog Lietuva, persekiojanti rusą (tai naudojama ir dabar), o talkino specialiai atvykęs Darbo partijos mišrus choras, vadovaujamas ponios Loretos Graužinienės. Beje, EP yra ir daugiau veikėjų, raginančių kenkti Lietuvai kiekviena proga.

Iš "Vikilyko" sužinome ir kitų dalykų, kurių diplomatai prisiklausydavo Lietuvoje. Juos papildo pavargusio herojaus pasakojimai draugams liberalams EP, kuriuos į savo išsiuntinėto gynybinio laiško tekstą patikliai surašė buvęs ALDE grupės pirmininkas G.Watsonas.

Iš to laiško girdime paties V.Uspaskicho plėtojamą skundą (nes G.Watsonas negalėtų tokių dalykų žinoti arba prasimanyti). Darbo partijos lyderis buvęs priverstas atsistatydinti skelbiant apie jo ryšius su Rusijos slaptosiomis tarnybomis (tai nesutrukdė tapti ministru, o "Vikilyke" tuos ryšius privačiai mini A.Januška), o pagrindinis įrodymas, kad jis šnipas, buvusi jo tautybė. Jau gryna kūryba.

Vargu ar Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), nustačiusi atsistatydinimo vertas pražangas, svarstė ir skelbė apie tokius ministro ryšius. Tai ir patikrinti nesunku, bet kas ten, Briuselyje, tikrins. Skriaudė žmogų dėl tautybės, juk pats taip sako. Negalėtų būti melagis. Tačiau suinteresuotasis šen bei ten remiasi atrinktais trupinėliais iš "WikiLeaks" meniu, tad pasklaidykime ir mes. Pats pasiprašė.

Štai jau minėti kaltinimai, kuriuos patvirtino VTEK, dėl interesų konflikto V.Uspaskichui dirbant ministru A.Brazausko Vyriausybėje. Buvo ir dar vienas "sprendimas dėl mažiau viešinto kaltinimo", kaip referuoja JAV ambasadorius 2005 metų birželio 16-ąją. Šis VTEK sprendimas taip pat "nustato, kad Uspaskicho pastangos būnant ūkio ministru vadovavimą Lietuvos regioniniams informacijos centrams perduoti Lietuvos verslo darbdavių konfederacijai (jis yra buvęs jos prezidentu) sukūrė interesų konfliktą". Lyg negana, "Uspaskichas atvirai trimitavo savo ketinimą panaudoti ES lėšas (funds) atsilyginti savo sekėjams visoje šalyje". Tokie niuansai iš to paties "naujų aplinkybių" šaltinio Briuselyje nutylimi.

Istorikams bus vertinga apsvarstyti, kokiose kovose ir derybose po 2004 metų Seimo rinkimų formuota nauja parlamentinė koalicija ir Vyriausybė. A.Brazauskas kietai manevravęs, net pagąsdindamas Darbo partiją tai mažai tikėtinu "vaivorykštiniu" susitarimu su konservatoriais, tai mažumos Vyriausybe, kurią remtų konservatoriai, kai "Darbas desperatiškai stengėsi patekti į Vyriausybę po labai brangiai kainavusios rinkimų kampanijos, tikintis didelės sėkmės" (ambasadorius Mull, 2004-10-29). Žinoma, tai pavyko, A.Brazauskas pasirinko juos, ir durys interesų konfliktams buvo atvertos.

Įdomu, kad prezidentui V.Adamkui pasisakant už "vaivorykštę" be "darbiečių", JAV atstovybė Lietuvoje linkėjo vieningesnės Brazausko-Paulausko-Uspaskicho-Prunskienės koalicijos. JAV kažin kodėl tikėjosi, kad V.Uspaskichas nekeis draugystės su Amerika kurso ir net sutramdys K.Prunskienę. Bet po pusmečio, atsiskleidžiant V.Uspaskicho piktnaudžiavimams - dar be šešėlių partijos finansuose, - namelis pradėjo byrėti.

Vis dėlto ir atsistatydinęs iš ministro pareigų, palikęs toje kėdėje kitą partietį, V.Uspaskichas išlaikė didelę įtaką kaip partijos, turinčios didžiausią Seimo frakciją, vadas ir valdančiosios koalicijos tarybos narys. (Kai vėliau V.Muntianas siūlė pakeisti tos nekonstitucinės struktūros sudarymo principus, savaime pašalinant V.Uspaskichą, pasipriešinęs A.Brazauskas). Vis dar lėmė V.Uspaskicho "kietas grybšnis Darbo partijoje, pagrįstas autokratine kontrole ir esmingai finansiškai investuojant į jos operacijas..." O politinio manipuliavimo galimybių juolab rasdavosi.

"Lapkričio 8-ąją parlamentas maža balsų persvara nubalsavo pradėti tyrimą dėl Ministro pirmininko Brazausko ir jo šeimos verslo interesų. (...) Įtampa valdančiojoje koalicijoje tęsiasi, kadangi Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas subtiliai dirba užkulisiuose, kad pakirstų Brazausko autoritetą, nors viešai žada paramą" (2005-11-09 pranešimas). Ši parama po nežinomų derybų buvo suteikta, ir jau lapkričio 10-ąją Seimas panaikino ad hoc tyrimo komisiją. "Ministras pirmininkas Brazauskas surinko parlamente pakankamai balsų, kad užmuštų komisiją, sudarytą tikrinti jo žmonos pirkinį - Vilniaus "Crown Plaza" viešbučio akcijų (paketą) labai numuštomis kainomis iš investicinės bendrovės, susietos su "Lukoil" (2006-ųjų lapkričio pabaiga, pranešimo ištrauka, o "visas tekstas nepasiekiamas" - "WikiLeaks" pastaba).

Premjero problemos galinčios paskatinti sandėrį, kuris teiksiąs Darbo partijai daugiau galių. "Seimo narys Orechovas pasakė mums, kad Uspaskichas jau derėjosi Vyriausybėje gauti daugiau Darbo įjungties (involvment) į "Mažeikių naftos" pardavimą už jo paramą Brazauskui." Savo ruožtu "konservatorių partija gali kiek didžiuotis pasiekusi vieną tikslų - visas triukšmas dėl gandų apie premjero skolą "Lukoilui" labai apsunkins Lietuvos Vyriausybei parduoti vertingą "Mažeikių naftos" gamyklą su Kremliumi susietam verslui" (ten pat).

Dar iš europarlamentaro nusiskundimų Briuselyje draugams liberalams: jo namas Lietuvoje buvęs apmėtytas granatomis; jį sumušė policija (suprask, visa tai - Kėdainiuose, prokurorai turėtų tirti nors dabar); Lietuvos valdžia mėginusi jį pagrobti Maskvoje, todėl pasiprašęs politinio pabėgėlio statuso. Viskas šiurpoka, tik štai Maskvoje pagal tarptautinį arešto orderį jį buvo sulaikę tenykščiai Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai; tačiau tuoj pat užstojo ir išlaisvino Rusijos slaptosios tarnybos, nelyginant kokį saviškį M.Golovatovą. Žinoma, skunduose tokios detalės ir vėl nutylimos. O granatos, mušimas policijoje, lietuviai žmonių grobikai Maskvoje - visa tai esanti "tikra istorija, papasakota paties Uspaskicho" įtakingam užtarėjui iš EP Liberalų grupės. Jis išplatino šio turinio laišką kviesdamas kolegas "eiti ir apginti Viktorą" nuo Lietuvos teisėtvarkos. Jei taip įvyktų, Lietuva atrodytų visai suniekinta.

Ir "Vikilykų" lietuviškos linksmybės, ne visada linksmos, dar toli gražu neišsemtos.

2006 metų birželį V.Uspaskichas jau priglaustas Maskvoje. Darbo partijai pasitraukus iš koalicijos, ieškoma naujų būdų sudaryti Vyriausybę. Prezidentas vėl už "vaivorykštę"; gal todėl "Darbo partija pradėjo gerai finansuojamą kampaniją diskredituoti Prezidentą Adamkų, bet spyris - viešas laiškas pažymint, kad partija prarado pasitikėjimą valstybės vadovais ir institucijomis, - nesulaukė didesnio atgarsio". Tuo metu, kaip apie "vaivorykštės" derybas papasakojo A.Januška, socialdemokratai jose dalyvaują nesąžiningai (in bad faith): "Jie reikalauja priimti kritusios Vyriausybės programą nesutikdami pritarti, kad būtų įtraukta bet kas iš konservatorių prioritetų", o slapčiomis derasi su "darbiečiais" (2006-06-07). Ir tai - nepaisant dešimties kratų Darbo partijos būstinėse (birželis, paimti dokumentai ir 19 kompiuterių), po kurių "Januška pasakė ambasadoriui, kad yra tvirtų įrodymų, jog Uspaskichas gaudavo finansinių įnašų iš Rusijos specialiųjų tarnybų. Jis teigė, kad tai galįs būti vienas galimų Uspaskichui iškeltų kaltinimų ir priežastis, kodėl tas negali grįžti iš Rusijos. (Ankstesni spaudos pranešimai apie Uspaskicho grįžimą pasirodė klaidingi; jis yra Rusijoje jau keturios savaitės). Januška taip pat teigė, kad paimtas Darbo partijos kompiuteris rodo, jog partija sumokėjo 150 000 JAV dolerių, manoma, "Respublikos" dienraščiui, kad 2005 metais prasidėtų šmeižto kampanija prieš filantropą George'ą Sorosą, Adamkų ir kitus" (Mull, 2006-06-07). A.Januška apibūdinęs "Uspaskicho finansavimą kaip dalį Rusijos kampanijos suniekinti Lietuvą jos partnerių akyse..."

Dar po pusketvirto mėnesio pranešama apie netikėtą Užsienio reikalų ministerijos (URM) sekretoriaus A.Januškos atsistatydinimą.

"Januška glaudžiai bendradarbiavo su Lietuvos žvalgybos pareigūnais ir taip pat atrodė dalyvaująs vidaus politinėse pinklėse. Pokalbyje su mumis anksčiau šiais metais jis tvirtino, kad Vyriausybė (išplėstai - ir jis pats) organizavo Darbo partijos karaliuko Viktoro Uspaskicho išvykimą iš Lietuvos dėl jo ryšių su Rusijos išorės žvalgybos tarnyba. Januška taip pat buvo gerai informuotas apie delikačias tarppartines derybas, kurios atvedė į Kirkilo Vyriausybės sudarymą" (Mull, 2006-09-29). O derybos, kuo pakeisti A.Brazauską, vyko, beje, Darbo partijos vicepirmininko namuose.

V.Uspaskichas Briuselyje skundžiasi, kad buvęs nepagrįstai laikomas šnipu. Gal tokiu ir nebuvo, nors viešojoje informacijoje 2004 metų lapkritį pasirodė toks perspėjimas iš be pavardžių skelbto Keito Smitho pranešimo, ir dėl to spėliojimo E.Jakilaitis išlėkė iš LNK; bet jeigu įtariamam "šnipui" valdžia "organizuoja" tylų išvykimą į tėvynę, tai kaip tik ne persekiojimas, o taikoma tarptautinė praktika. Tiek komentarų dėl to, ką pasakė A.Januška.

Apie jį patį žinios liūdnokos. "Vienos įtakingiausių politinių figūrų" pasitraukimas 2006 metų rugsėjo 29-ąją sukrėtęs URM. "Mūsų pačių šaltiniai patvirtino jo komentarus spaudai, kad jis atsistatydino stokodamas Lietuvos politinės klasės paramos dėl įtarimų (nepagrįstų) apie neskanius verslo ryšius ir dėl konflikto su Lietuvos žvalgybos pareigūnu, kuris neseniai paslaptingomis aplinkybėmis mirė Baltarusijoje. Januškai artimas URM pareigūnas apkaltino Rusijos saugumą orkestruojant šį skandalą perkamomis spaudos istorijomis, o tą užmetimą (claim) viešai pakartojo Prezidento Adamkaus vidaus politikos patarėjas" (2006-10-04).

Čia minimi pareigūnas ir patarėjas buvo A.Juška ir L.Bielinis. Pastarasis dar pasakęs, jog Rusijos kampanija prieš A.Janušką - tai kerštas už pagąsdinimą, kad Lietuva galinti pradėti geležinkelio į Kaliningradą remontą. Šiame kontekste nuskambėjo ir pastaba, kad aukštam lietuviui patekus į skandalą, paprastai apkaltinami rusai (Rusijos saugumiečiai, "ir mes gal niekad nesužinosim, kas tą paslaptingą pareigūną paskatino trauktis" (ten pat). Iš A.Januškos konteksto išimta ir apkarpyta pastaba dabar paskleista Briuselyje, lyg amerikiečiai būtų rašę apie Uspaskichą, nepagrįstai apkaltintą tokiais ryšiais.

O kaip jie vis dėlto perskaitė anų dienų spaudą? "Spaudos pranešimai koncentravosi į tariamą konfliktą tarp Januškos ir Lietuvos valstybės saugumo departamento karininko Vytauto Pociūno (...). Niekas neimplikavo, kad Januška įveltas į jo mirtį, bet veikiau, kad Januška surengė aukšto karininko "tremtį" į Baltarusiją. (...) Anot tų pranešimų, Januška nušalinęs Pociūną nuo pareigų Valstybės saugumo tarnyboje, kadangi Pociūnas, būdamas Ekonominių tyrimų skyriaus vadovas, autorizavo pranešimus, žalingus Januškai artimų verslininkų interesams ir priešingus Januškos politikai dėl siūlomo transporto susitarimo tarp Lietuvos uosto Klaipėdoje ir Rusijos uosto Kaliningrade. Tie pranešimai skelbia, jog Januška gynė aną žalingą Lietuvai 2K sandarą, kad uždirbtų tam tikri su Januška susiję verslininkai. Kiti spaudos pranešimai siejo Janušką su Klaipėdoje įsikūrusiu verslininku Rimandu Stoniu, dujų bendrovės vadovu, o ši turi ryšių su "Gazprom", ir juos Pociūnas taip pat tyrinėjo" (ten pat).

Visa tai neigia, kaip rašoma "Vikilyke", A.Januškai artimi žmonės; vienas atėjęs aiškino, jog V.Pociūnas pats norėjęs į Baltarusiją, o ministras pirmininkas (jau G.Kirkilas) iškart paminėjęs, kad atsistatydinęs Januška galėtų tapti jo patarėju. Tiek žinių.

Viena papildoma žinutė dar būtų iš porąsyk minėto G.Watsono laiško EP nariams. Jame gana abejotinai, vėl iš V.Uspaskicho pateiktos medžiagos, pasiremiama A.Brazausku. Atseit kalbėdamas Vilniaus universitete premjeras ir socialdemokratų lyderis A.Brazauskas pasakęs apie V.Uspaskichą: "Atėjo įsakymas išvaryti jį iš Lietuvos. Aukšto rango (aukštos valdžios) žmonės tai padarė. Per prokuratūrą, per mokesčių inspekciją."

To dabar reikia siekiant išvengti vykstančio teismo proceso, ir už tokią žinutę galima daug sumokėti. Bet kas galėjo būti "aukštoji valdžia", įsakanti pačiam A.Brazauskui? Tikrai ne Lietuvoje. Tačiau ten, kur dirigentai, V.Uspaskicho juk nepersekiojo, apgynė, neleido "išvaryto" išsiųsti į Lietuvą... Parvažiavo neskubėdamas, regis, gavęs garantijų. Tai gal čia sovietinė stilistika, kai nurodymų davėjas sakydavo: "Atėjo nurodymas"? O gal suveikta juodinant velionį A.Brazauską, kad kiek pabalinus kitą mecenatą?

Mirusiojo nebepaklausi, bet Socialdemokratų partija turėtų pasirūpinti kokiu nors atsakymu. A.Brazauskas - vis dar jų vėliava, tad ar tikrai taip sakė (neparedaguota?) ir ką manė?

Vikilinksmybės baigėsi jau anksčiau, ties V.Pociūno mirtimi ir politikų bei spaudos komentarais. Lietuva vis dar stovi prie tos kapo duobės ir žiūri į ją. Kovotojai už Lietuvą A.Januška, A.Pocius, D.Jurgelevičius - taip anuomet įtikinėti JAV diplomatai - stengiasi ten nežiūrėti. Bet kruvinas šešėlis ateina ir žiūri, nelyginant W.Shakespeare'o tragedijoje.

Vytauto mirtis, ir griuvo Albino namelis. Diplomatai užsieniečiai negalėjo suprasti ryšio. Bet Albinas turėtų ką papasakoti.

Kada nors, kai bus jau senas, gal papasakos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"