Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Velnio arija

 
2012 06 27 6:30

Pastebiu, kad sudėtinga darosi rašyti komentarus. Žmogaus padėtis visuomenėje, o drauge ir pačios visuomenės buvimas pastarųjų politinių procesų akivaizdoje ima įgauti tokių pavidalų, kuriems įvardyti ir juos apibūdinti pradeda stigti išraiškos priemonių.

Tų priemonių, kuriomis įprasta apie daiktus ir reiškinius kalbėti šiapusinės materialios tikrovės erdvėje. Kai kurie dalykai jau beveik akivaizdžiai išsilaužia už jos ribų ir prabyla į mus tarsi iš anapus. Tarsi iš ten, kur esama jau už proto, pažinimo ribų, kur nebėra materialiosios tikrovės.

Štai Visuomeninė komisija gegužės 17 dienos įvykiams Garliavoje ištirti, sudaryta iš autoritetingų teisininkų, praėjusią savaitę paskelbė principines išvadas. Jose rašoma: "Komisija turi pakankamai duomenų teigti, kad vykdant teismo sprendimą buvo nepagrįstai pažeidžiama žmonių laisvė judėti, nepagrįstai žalojami žmonės, žeminamas jų orumas, su jais žiauriai elgiamasi, pažeidžiama žmonių nuosavybės teisė, viešai skleidžiama dezinformacija, nesilaikyta nuostatos, kad pareigūnams visi asmenys lygūs, kad be Seimo leidimo suvaržyta teisėjos Neringos Venckienės laisvė, taip pat išreikšta aiški nepagarba Valstybės vėliavai."

Lyg ir nieko ypač naujo, kas nebūtų akivaizdu kiekvienam nesuinteresuotam televizijos žiūrovui, stebėjusiam tiesioginę TV3 transliaciją iš Klonio gatvės gegužės 17 dieną arba kompiuteryje žiūrėjusiam vaizdo įrašus, kurių internete apstu.

Tačiau įdomu tai, kad tokią išvadą daro ne šiaip sau interneto lankytojai ir anoniminių komentarų autoriai. Tai žinomų teisininkų ir visuomenės veikėjų - dr. Sauliaus Arlausko, Mykolo Romerio universiteto profesoriaus, komisijos pirmininko, dr. Zitos Šličytės, LR Konstitucijos rengimo grupės narės, Atkuriamojo Seimo deputatės, Vytauto Budniko, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko, Kęstučio Milkeraičio, buvusio Generalinės prokuratūros ypač svarbių bylų tardytojo, buvusio Seimo kontrolieriaus, Kazimiero Motiekos, LR Konstitucijos rengimo grupės nario, Kovo 11-osios Akto signataro, dr. Romualdo Povilaičio, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininko, ir Liudviko Narcizo Rasimo, LR Konstitucijos rengimo grupės nario, Kovo 11-osios Akto signataro, - atlikto tyrimo išvada.

Tikriausiai daugelis prisimena Seimo Antikorupcijos komisijos "nuotykius", kai ji pabandė svarstyti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos skandalą ir tuomečio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio vaidmenį jame. Ir kaip pratrūko žiniasklaida pašaipomis ir pasityčiojimais iš komisijos narių, išvadinusi juos "diletantais", "neišmanėliais", "politiniais neūžaugomis". Pajuto, kad komisijos išvados nebus palankios ne tik dabar jau eksministrui R.Palaičiui, bet ir kažkam didesniam bei įtakingesniam už jį. Kam? Nežinia. Tai buvo ir tebėra mįslė.

Užtat Seimo laikinoji tyrimo komisija, sprendusi teisėjos N.Venckienės imuniteto panaikinimo klausimą, ne tik rimtesnės kritikos, bet net ironijos nesulaukia. Čia visi kompetentingi. Niekas kvalifikacijos klausimo nekelia. Nors šios komisijos posėdžiai akivaizdžiai virto farsu. Pirmiausia dėl to, kad dauguma komisijos narių nesistengė išlaikyti net formalaus neutralumo, nė nebandė slėpti savo išankstinio nusistatymo svarstomu klausimu. Ir tik tada, kai suprato, kad tai mato ir visuomenė, posėdžiauti nusprendė nuo jos atsiribojusi: užsidarė uždaruose posėdžiuose svarstyti tai, ką žmonės matė per televiziją...

Kritikavau tuos, kurie šaipėsi iš Seimo Antikorupcijos komisijos narių kompetencijos. Patinka mums ar ne, bet Seimo narių kompetenciją - jų teises, pareigas ir įgaliojimus, įskaitant ir Seimo įgaliotų struktūrų, - nustato ne apžvalgininkai, kad ir labai šmaikštūs, bet LR Konstitucija, Seimo statutas, įstatymai. Taigi ir Seimo laikinoji tyrimo komisija išvadai dėl teisėjos N.Venckienės imuniteto panaikinimo parengti, net jeigu ją sudarytų vien elektrikai ar kalnakasybos inžinieriai, turėtų tokią pat teisinę galią kaip ir komisija, sudaryta iš teisininkų.

Tačiau yra viena mūsų teisinės sistemos išlyga, į kurią neturi teisės neatsižvelgti joks Seimo narys, kad ir kokios profesijos jis būtų. Apie tą išlygą kalba Seimo statuto 18 straipsnio pirmoji dalis, draudžianti "Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, t. y. ne Tautos, valstybės ir rinkėjų interesams".

Ką klausimu, į kurį gilinasi Seimo laikinoji komisija dėl teisėjos N.Venckienės imuniteto panaikinimo, sako teisininkai ir Nepriklausomybės Akto signatarai, kloję LR Konstitucijos pamatus? Jų išvada vienareikšmiška: "Prievartos naudojimas ir Konstitucijos pažeidimas valstybės vardu vykdytas organizuotai, iš anksto tam ruošiantis ir į šiuos neteisėtus veiksmus įtraukiant daug valstybės pareigūnų iš įvairių valstybės ir savivaldos institucijų, taip pat iš anksto tariantis ir ruošiantis, kaip nuslėpti panaudoto smurto pėdsakus: be teismo sankcijos nusuktos name įrengtos vaizdo kameros, iš patalpos buvo šalinami apie prievartos panaudojimą galėję paliudyti asmenys, paruošti pridengiamieji skydai ir pan. Atsižvelgiant į tai, komisijos nuomone, kiekvieno šio prievartos akto dalyvio - nuo organizatorių iki vykdytojų - veiksmai turi būti atitinkami įvertinti tiek Baudžiamojo kodekso, tiek Civilinio kodekso bei kitų teisės aktų požiūriu."

Visuomeninė komisija atkreipia dėmesį ir į tai, kad "į šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus Garliavoje iki šiol nereagavo nepriklausomų Seimo kontrolierių (ombudsmenų) ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus institucijos". Ji konstatuoja, kad pareigūnų "ir kitų asmenų neteisėti veiksmai negali sukelti teisėtų teisinių pasekmių". Todėl pabrėžia, kad "neįmanoma objektyviai ištirti teisėjos N.Venckienės neliečiamybės klausimo" kol nebus ištirtos "smurto panaudojimo prieš mažametę mergaitę" aplinkybės š. m. kovo 23 ir gegužės 17 dienomis. Teisėjos imunitetas gegužės 17-ąją nebuvo panaikintas, tad, pasak komisijos, "galiojo nepriklausomai nuo jos buvimo vietos".

Teisės profesionalai pažymi, kad "iš ne teisės teisė neatsiranda", o dabartinis "teisėjos N.Venckienės persekiojimas ne tik daro materialinę žalą jai, bet ir gniuždo asmenybę psichologiškai, kenkia šalies teisinei sistemai ir demoralizuoja visuomenę". Jie reiškia nusistebėjimą, kad "iki šiol laikinajai Seimo komisijai nėra pateikiami visi (vaiko paėmimo momento filmuota medžiaga) duomenys, įrodantys teisėjos N.Venckienės tariamą kaltumą", ir kelia retorinį klausimą: "Ar taip nedangstomi konstitucinės tvarkos pažeidimai?"

Mažų mažiausiai su tokiomis visuomenės atstovų, savo srities žinovų ir aukštos reputacijos profesionalų parengtomis išvadomis Seimo nariams, įskaitant ir įvairias Seimo komisijas, svarstančias visuomenei rūpimus klausimus, tiktų bent jau įdėmiai susipažinti. Tokio rango žmonės žodžiais nesišvaisto. Pagarba jų visuomeniniam statusui įpareigotų kreipti į tai dėmesį ir reaguoti. Jei su išvadomis sutinkama, racionalūs dalykai turėtų būti integruojami į Seimo komisijos išvadų dokumentą. Jeigu ne, tuomet tokia pozicija viešai pagrindžiama, pateikiami įrodymai ir argumentai. Bet negali būti apsimetama, kad Seimo komisija viso to nemato, o jos darbo esmė - tik rankų pakėlimas.

Ką matome praktikoje? "Visiškas chaosas, taip dirbti negalima. Komisijos pirmininkas visai nesilaiko reglamento", - laikinosios Seimo komisijos posėdį palikęs jam nepasibaigus žurnalistams komentavo jos narys Evaldas Lementauskas.

"Sprendimas yra visiškai aiškus - septyni komisijos nariai balsuos už tai, kad N.Venckienei būtų panaikintas imunitetas", - iš anksto tvirtino kitas šios komisijos narys Naglis Puteikis.

Užtat komisijos pirmininkas Evaldas Jurkevičius, tarsi išjuokdamas garbių teisininkų pastangas, Seimo nario mandato naudojimą reglamentuojančias teisines normas ir kitokią nuomonę turinčius savo kolegas, pasibaigus komisijos posėdžiui penktadienį žurnalistams pūtė miglą tiesiog į akis: "Komisija pasistūmėjo į priekį. Kas buvo suplanuota, viskas buvo apsvarstyta komisijoje. Darbas tvarkingas."

Kokia jėga priverčia pareigūnus, valstybės tarnautojus ir institucijas pasiversti aklais nežabotos prievartos įrankiais, teisingumo vykdymą valstybėje paverčiančiais karikatūra, keliančia pasibjaurėjimą ir panieką pačiai valstybei?

Kokio visuomenės požiūrio gali tikėtis prokurorai, tiesiog "spjaunantys į veidą" dabartinės Konstitucijos tėvams ir skelbiantys, kad jie jau pasirengę pateikti teisėjai N.Venckienei įtarimus pagal penkis Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl trukdymo antstolio veiklai, pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, nepagarbos teismui, teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo ir dėl piktnaudžiavimo tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis?

Suprasti ir paaiškinti šitokią siurrealistinę Lietuvos tikrovę publicistinio arsenalo kartais nebepakanka. Tenka šauktis, pavyzdžiui, Fiodoro Dostojevskio genijaus. Didysis rusų literatūros talentas, pats, beje, laikęs save lietuvių kilmės, ir tai yra patvirtinusi jo dukra Aimee Dostojevskaja, parašiusi įspūdingą jo biografiją "Dostojevskis dukters akimis", tobulai įžvelgė, kad žmogaus buvimas pasaulyje yra ne tik kančia, ne tik nerimas, ne tik drama, bet ir patyčia.

Romane "Paauglys" F.Dostojevskis rašo: "Jeigu komponuočiau operą, tai, žinote, imčiausi medžiagos iš "Fausto". Ši tema man labai patinka. Aš visados komponuoju sceną katedroje, tai yra komponuoju tik taip sau, savo galvoje. Gotikinės katedros vidus, chorai, himnai; įeina Gretchen ir kartu, žinote, viduramžių chorai, iš kurių girdėti visas penkioliktasis šimtmetis. Gretchen susigraužus; visų pirma rečitatyvas, tylus, bet skausmingas; chorai ūžia - tamsiai, griežtai, be pasigailėjimo: "Dies irae, dies illa."

Ir staiga - velnio balsas, velnio arija. Jis yra neregimas, tik girdėti jo balsas, kuris skamba šalia visų, kartu su himnais, su jais sutampa, ištirpsta, ir vis dėlto pasilieka kažkas visai kita... Ilga, be galo ilga tenoro arija, būtinai tenoro... Arija vis stiprėja, darosi vis aistringesnė, tonai vis aukštesni. Juose girdėti ašaros, skausmas, nepaliaujamas, neišvengiamas skausmas, galop nusivylimas... Gretchen nori melstis, bet iš jos krūtinės išsiveržia tik riksmas... Ji krinta ant kelių, grąžo rankas... ir, nuskambėjus paskutiniam tonui, krinta apalpus. Ją išneša laukan - ir tada suskamba galingas choras. Tai turėtų būti tikra balsų audra, tikras sužavėjimo ir apsvaigimo choras, tarsi begalinis himnas, kad viskas sudrebėtų iš pamatų ir susilietų į vieną džiūgaujantį "Hosanna". Tai turėtų būti tarsi viso kosmo šauksmas... Tada nusileistų uždanga."

Antanas Maceina tvirtina, kad šiuo fantastinės operos vaizdu F.Dostojevskis nori išreikšti žemiškojo mūsų buvimo sąrangą; buvimo, kuriame garbinimo giesmė jo Kūrėjui yra velnio arijos pertraukiama, gadinama ir dažnai visiškai nuslopinama. Viskas sudreba ligi pamatų dėl galingos kosmo giesmės. Bet kas atsitinka su apalpusia Gretchen?

A.Maceina klausia: "Ar galima atskiro individo likimą aukoti visatos triumfui? Ar anos silpnos širdys, anie milijonai Gretchenų "turi būti tik medžiaga didiesiems ir silpniesiems"? (...) Juk iš katedros išneštoji apalpusioji Gretchen yra visos anos galingos, džiūgaujančios "Hosannos" išjuoka. Gretchen ir choras "tarsi viso kosmo šauksmas" juk yra daugiau, negu tik priešingybės. Tai satyra, nes ant asmens sudužimo nėra įmanoma statyti jokios visuotinės vienybės ir sukurti jokios harmonijos. F.Dostojevskis šią satyrą jautė labai skaudžiai. Velnio ariją jis girdėjo kiekviename žmogaus himne, kiekvienoje garbinimo giesmėje."

Nuo savęs pridurtume: jėgos ir prievartos garbinimo - pirmiausia. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"