Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Trumpas įvedinėja tvarką NATO, o ARAS – Nemenčinėje

 
2017 05 29 18:52

Kas bendra tarp Trumpo akcijos Europoje ir ARAS akcijos Nemenčinėje? Ir ten, ir ten įvedinėjant tvarką buvo netikėtai imtasi prievartos – moralinės ar fizinės – apsimetinėjančių kvaileliais adresu.

Europa, ypač jos faktinė lyderė Vokietija, praeitos savaitės JAV prezidento Donaldo Trumpo vizitą į NATO viršūnių susitikimą Briuselyje ir Didžiojo septyneto susitikimą Sicilijoje palydėjo gailiais klyksmais, keiksmais, patyčiomis ir grasinimais.

Lygiai praeitą savaitę Nemenčinėje antiteroristinių operacijų rinktinės ARAS snukiais į žemę suguldyti į Rusijos „žalius žmogeliukus“ perdėm panašūs veikėjai paskui gailiai skundėsi žiniasklaidai, pravardžiavo ARAS komandosus „marozais“ ir grasinosi paduoti pareigūnus į teismą „dėl turtinės ir neturtinės žalos“ padarymo.

O viskas kodėl? Ogi todėl, kad tiek vieni, tiek kiti nutarė apsimesti kvaileliais ir toliau žaisti savus žaidimus, nekreipdami dėmesio tiek į daugkartinius perspėjimus to nebedaryti, tiek į tai, kad tebetęsiami tokie žaidimai ima kelti realų pavojų, tad jų nutraukimas bet kuriomis priemonėmis – nacionalinio saugumo klausimas.

Vokietija ir jai artimos NATO narės apsimetė, kad negirdėjo Trumpo perspėjimų didinti karines išlaidas iki minimalaus 2 proc. BVP dydžio, nes be to Aljansas praranda savo efektyvumą kaip karinė jėga; Lietuvoje dalis savaitgaliais karą pažaisti mėgstančių šratasvydininkų apsimetė, kad negirdėjo tiek kolegų, tiek saugumiečių perspėjimų, jog žaisti Rusijos „specnazą“ šiais laikais gali brangiai kainuoti.

Bet apie viską paeiliui: Kaip Trumpas nuvylė Merkel?

Matant perdėm neigiamą vokiečių reakciją į kategorišką Trumpo reikalavimą didinti karines išlaidas, kartu atsisakant pasiduoti europiečių spaudimui „elgtis kaip Obamai“, apėmė prieštaringi jausmai. Viena vertus – o ar aš to nesakiau dar prieš ketvertą mėnesių, komentare „Lietuvos žiniose“ perspėdamas, kad Lietuvai gali tekti rinktis tarp Vokietijos su Europos Sąjunga ir Amerikos su NATO? Kita vertus, tikrai nėra smagu matyti, kai taip greitai ima pildytis neigiamos prognozės, tegu ir paties darytos.

Mat Donaldo Trumpo ir kanclerės Angelos Merkel, praeitą savaitę dar labiau įtvirtinusios savo pretenziją kalbėti visos Europos vardu, pozicijos dėl geopolitinių grėsmių ir būdų jiems spręsti išsiskyrė iš esmės.

Kalbėdamas naujoje Aljanso būstinėje Evere atidengiant paminklą NATO 5 straipsniui, Trumpas grėsmes įvardijo labai aiškiai: „Ateities NATO turi skirti daug dėmesio kovai su terorizmu ir imigracija, taip pat – grėsmėms iš Rusijos NATO rytiniame (t. y., Baltijos šalys, – mano past.) ir pietiniame (t. y., Ukraina, – aut. past.) pasienyje“.

Trumpui Rusija – grėsmė, kurią reikia atremti, Merkel Rusija – kaimynė, su kuria reikia kaip galima labiau draugauti. Požiūrių skirtumas esminis ir vargiai suderinamas.

Tuo tarpu Merkel, išlydėjusi Trumpą, pareiškė „šiomis dienomis patyrusi, kad baigėsi tie laikai, kuomet mes [Vokietija] galėjome pasitikėti kitais“, tad „mes, europiečiai, turime imti savo likimą į savo rankas“. Žinoma, pasak Merkel, su Amerika ir Britanija reikia ir toliau draugauti, taip pat „kiek tik įmanoma ir kur tik įmanoma draugauti ir palaikyti gerą kaimynystę su Rusija bei kitomis valstybėmis“, ypač Prancūzija.

Taigi, Trumpui Rusija – grėsmė, kurią reikia atremti, Merkel Rusija – kaimynė, su kuria reikia kaip galima labiau draugauti. Požiūrių skirtumas esminis ir vargiai suderinamas.

Lygiai aiškiai Trumpas įvardijo, ko reikia, kad grėsmės būtų atremtos: „NATO narės pagaliau turi įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus ir sąžiningai įnešti savo dalį“ į bendros Aljanso gynybos stiprinimą., nes „jeigu visos NATO narės pernai būtų leidusios gynybai bent po 2 proc. nuo BVP, tai mes būtume turėję 119 milijardų JAV dolerių daugiau bendrai gynybai ir rezervams.“

Tuo tarpu Merkel jau trečias mėnuo visaip išsisukinėja nuo aiškaus atsakymo, kada Vokietija pradės vykdyti savo įsipareigojimus NATO. Praeitą savaitę ji irgi pratylėjo, klausydamasi Trumpo raginimų.

Užtai vietoje Merkel daug ir atvirai kalbėjo jos Ministrų Kabineto nariai ir jos marionetės Europos Komisijoje.

Dar vasario mėnesį, kuomet atvykęs į saugumo konferenciją Miunchene JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas priminė apie būtinybę didinti išlaidas gynybai, Europos Komisijos prezidentas Jean-Claude Junckeras rėžė tiesiai: „Europa neturi pasiduoti Amerikos spaudimui, nes Vokietija, padidinusi išlaidas gynybai nuo 1,2 iki 2 proc. nuo BVP, išleistų ginklams visą dabartinį savo biudžeto perteklių“.

Kitaip sakant, Vokietija tų 2 proc. nuo BVP gynybai ribos sieks, sieks, bet niekada nepasieks. Kad ir kiek Amerika ją ragintų.

Artėjant Trumpo vizitui į NATO, Vokietijos užsienio reikalų ministras ir, kartu, Socialdemokratų partijos pirmininkas Sigmaras Gabrielis, su kuriuo už parankės Angela Merkel kalbėjo Miuncheno aludėje apie tai, kad Vokietija daugiau nebegali kliautis Amerika, sudėliojo labai aiškią Vyriausybės poziciją: „Protinga saugumo politika – tai ne tik tankų pirkimas, sukeliant išlaidas gynybai iki beprotybės ir skatinant ginklavimosi varžybas [su Rusija]. Protinga politika reiškia krizių prevenciją, silpnų valstybių stabilizavimą, ekonomikos vystymą, kovą su badu, klimato kaita ir už švarų vandenį“.

Didinti gynybos išlaidas iki 2 proc. nuo BVP „nėra jokios neabejotinos būtinybės“. Pasak Gabrielio, NATO viršūnių susitikime Velse 2014 metais esą sutarta tik siekti, kad Aljanso narės vieną gerą dieną pasiektų tokį išlaidų dydį.

Kitaip sakant, Vokietija tų 2 proc. nuo BVP gynybai ribos sieks, sieks, bet niekada nepasieks. Kad ir kiek Amerika ją ragintų. Nes su Rusija reikia draugauti. Nors visi supranta, kad kova su klimato kaita ir švariu vandeniu, net pašventintu, Rusijos tankų nei Ukrainoje, nei kitur nesustabdysi – tam reikia NATO tankų. Bet Vokietija jų nepirks, nes jokios būtinybės tam nėra. Nes Rusijoje grėsmės Merkel ir Gabrielis nematė, nemato ir matyti neketina. Nes jie ne Trumpas, kuris mato ir aiškiai sako, kad jeigu Rusija nori pradėti ginklavimosi varžybas, tai Amerika surengs jai tokias varžybas, kurių Rusija neišlaikys, kaip kartą jau neišlaikė Sovietų Sąjunga.

Nors pinigų Voketija turi tad, panorėjusi, išlaidas gynybai galėtų padidinti be jokio vargo. Vien už pernai metus biudžeto pajamos viršijo išlaidas 6,2 milijardais eurų. Prognozuojama, kad iki 2021 metų Vokietijos Vyriausybės turės iki 54.1 milijardo eurų viršplaninių pajamų. Palyginimui – šių metų Vokietijos gynybos biudžetas – 41 mlrd. eurų. Tačiau Vokietijos politikai biudžeto perteklių ketina leisti įvairioms socialinėms pašalpoms, tolesniam nelegalių musulmonų migrantų priėmimui ir apgyvendinimui.

Kad būtų aiškiau: Laukdamas Donaldo Trumpo vizito į NATO, Berlynas demonstratyviai visais kanalais paskelbė, kad Vokietija ketina elgtis lygiai atvirkščiai, nei Europą ir Vokietiją ragina elgtis Donaldas Trumpas. Ir tuo pat metu naudotis Amerikos per NATO suteikiamomis saugumo garantijomis.

Tai yra, toliau tęsti tokią pačią įžūlaus parazitavimo Amerikos sąskaita politiką, kurią Europa (įskaitant Lietuvą) vykdė visą pastarąjį dešimtmetį, visiškai nekreipdama dėmesio į vis garsesnius ir dažnesnius JAV administracijos raginimus didinti karines išlaidas. O ir kodėl Europa turėjo kitaip elgtis, jei lig šiol visi JAV prezidentai, atvykdami į NATO, visados pabrėždavo besąlygišką Amerikos įsipareigojimą sąjungininkų gynybai ir tą įpareigojančiam 5 Atlanto sutarties straipsniui?

Artėjant pirmajam NATO viršūnių susitikimui su naujuoju Amerikos prezidentu, Europos diplomatai neslėpė, kad pagrindinis jų tikslas – išgauti iš Trumpo tokį patį besąlygišką įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui, kokį iki tol davė ir Obama, ir Bushas. Nors visi šie prezidentai primindavo europiečiams ir jų įsipareigojimus rūpintis savo pačių gynyba, bet europiečiai praleisdavo tai pro ausis, nes kam? Juk Amerika įsipareigoja besąlygiškai.

Momentas atrodė visai geras – lankydamiesi NATO tiek JAV gynybos sekretorius Mattisas, tiek JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas pabrėžė tiek prezidento Trumpo, tiek JAV Kongreso paramą NATO. Pats Trumpas balandžio viduryje Vašingtone susitikęs su Aljanso generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu irgi pasakė nebemanąs, kad NATO yra atgyvena, nes Aljansas skiria daug daugiau dėmesio kovai su terorizmu. Be to, Trumpas pagyrė dalį NATO narių (įskaitant Lietuvą) už smarkiai didinamą finansavimą gynybai.

Trumpas europiečiams rėžė tiesiai – 2 proc. nuo BVP gynybai jau nebepakanką, nes reikia kompensuoti tai, ko kariuomenės negavo per ankstesnį laikotarpį.

Tikėtasi, kad atsidūręs tarp europinių NATO narių Trumpas pasiduos grupės įtakai ir elgsis bei kalbės taip, kaip norisi europiečiams. Bent jau neišdrįs įžūliai rėžti tiesą į akis. Briuselyje dirbantys JAV diplomatai iš neišmanymo ar sąmoningai, siekdami padidinti jų prezidento kalbos efektą, palaikė europiečių iliuzijas.

Bet Donaldas Trumpas – tai ne Barackas Obama, praeitą savaitę irgi atlėkęs į Berlyną rėžti kalbą apie musulmonų imigracijai atvirų sienų naudą ir labai šiltai priimtas Angelos Merkel.

Trumpas europiečiams rėžė tiesiai – 2 proc. nuo BVP gynybai jau nebepakanką, nes reikia kompensuoti tai, ko kariuomenės negavo per ankstesnį laikotarpį. 2 proc. nuo BVP – tai tik varganas minimumas, o Europa skolinga Amerikai milijardus už savo gynybą, nes per pastaruosius aštuonerius metus Amerika išleido gynybai daugiau, nei visos kitos Aljanso narės kartu paėmus. Tai nesąžininga Amerikos mokesčių mokėtojų atžvilgiu.

Vokietijos žiniasklaidą ištiko isterika: „Trumpas jėga bruka savo pažiūras“; „Prie stalo susėdę lyderiai vos ne sprogo iš pasiutimo“; „Trumpas elgėsi kaip visiškas Trumpas“.

Visa bėda, kad Trumpas būdamas palapinėje siusioja jos viduje. Jis smirda tiesiogine to žodžio prasme, bet mes turime kol kas su juo taikstytis ir sulaukti, kol Amerikos rinkėjai išvaduos.

Vokietijos nacionalinio transliuotojo „Deutsche Welle“ korespondentė, apibendrindama vizitą, išvadino Trumpą „idiotu“ ir savo tekstą užbaigė pastraipa: „Buvęs JAV prezidentas Lydonas Johnsonas kartą pasakė – geriau laikyti priešininką savo palapinėje, kad jis siusiotų į lauką, nei lauke, kad jis iš ten siusiotų į palapinę. Visa bėda, kad Trumpas būdamas palapinėje siusioja jos viduje. Jis smirda tiesiogine to žodžio prasme, bet mes turime kol kas su juo taikstytis ir sulaukti, kol Amerikos rinkėjai išvaduos mus nuo šio prezidento. Turime išlaukti geresnių laikų, o kol kas stengtis, kad viskas išliktų kuo geriau“.

Na žinoma – pasakyti tiesą europiečiams, kad jie nesilaiko susitarimų ir nevykdo įsipareigojimų – tai siaubingas įžūlumas, diplomatinio protokolo pažeidimas ir akibrokštas sąjungininkams. O bandymas parazituoti vyresniojo partnerio sąskaita, į akis meluojant ar maivantis, kaip koks Liuksemburgo premjeras – tai kas? Europietiškas reikalų tvarkymo būdas? Su Trumpu taip nepraeis. Ir tai yra labai gerai.

Bet apie tai vėliau, o dabar persikelkime į Nemenčinę

Prieš savaitę šalia Nemenčinės esančioje apleistoje sovietinėje ryšių bazėje aidėjo komandos „veidu į žemę“, braškėjo užlaužiamų rankų sąnariai ir sklido ant pievos suguldytų 12 vyrų kariško tipo kombinezonais aimanos – tai policijos antiteroristinių operacijų rinktinė ARAS sulaikė grupę iš požiūrio automatiniais šautuvais ginkluotų asmenų, kuriuos vietos gyventojai palaikė „žaliaisiais žmogeliukais“. Paprasčiau – iš Baltarusijos atėjusiais Rusijos diversantais ar jų vietiniais pakalikais.

Atsižvelgiant į vos prieš pusantro mėnesio gretimuose Švenčionyse vykusias skandalingai pagarsėjusias pratybas, kurių metu „žaliuosius žmogeliukus“ vaidinę pareigūnai sėkmingai užėmė policijos nuovadą, o ARAS vaduoti atvyko gerokai per vėlai, tiek budrių vietos gyventojų, tiek pareigūnų veiksmai buvo tiesiog pagirtini.

Net jeigu tiek gyventojai matė, o ARAS pagrįstai manė, jog tai ne tikri Rusijos diversantai, bet tik karinio šratasvydžio žaidimo komanda, jų reakcija vis viena buvo visiškai teisinga. Mat ARAS išguldyti veikėjai žaidė ne ką kita, o „žaliuosius žmogeliukus“, nors dabar visaip bando šitai neigti.

Dalis žaidėjų priklausė Rusijos specialiosios paskirties dalinius imituojančioms komandoms „Specnaz“ ir „Vostok“, turėjo Kalašnikovo automatus imituojančius šratasvydžio ginklus (vizualiai niekuo nesiskiriančius nuo tikrų), vilkėjo rusiško pavyzdžio uniformas, ar stilizuota Donbase siaučiančių Rusijoje užverbuotų gaujų apranga.

Gal ne visos, bet dauguma normalių airsofto komandų turi aiškiai matomus savo skiriamuosius ženklus, nešioja vienodo pavyzdžio uniformas.

Pasiteisinimai, esą kita dalis žaidėjų vilkėjo vakarietiško pavyzdžio uniformas, neišlaiko kritikos. Ilovaisko mūšio metu rusų nelaisvėje atsidūręs Ukrainos karo gydytojas savo prisiminimuose rašo, kad sutiktas Pskovo oro desanto divizijos žvalgybos kuopos karininkas vilkėjo britų armijos kamufliažinę uniformą be skiriamųjų ženklų. Gal ne visos, bet dauguma normalių airsofto komandų turi aiškiai matomus savo skiriamuosius ženklus, nešioja vienodo pavyzdžio uniformas.

O štai įvairių karinių ar kariško stiliaus uniformų be skiriamųjų ženklų margumynas, rusų desantininkų mėgstamos „telniaškos“, „beriozka“ ir „gorka“ tipo kombinezonai (matomi ARAS suguldytųjų veikėjų internete patalpintose nuotraukose), Kalašnikovo automatai ir snaiperio šautuvai SVD – tai tipiška „žaliųjų žmogeliukų“ gauja. Lietuvoje taip apsirengę lakstyti ir karą žaisti gali tik asmenys, kuriems artima revanšistinė Rusijos politika, kurie remia Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir kurie priešiškai nustatę Lietuvos valstybės ir mūsų sąjungininkų iš NATO, ypač Amerikos, atžvilgiu.

Pažymėtina ARAS sulaikytųjų „žaliųjų žmogeliukų“ gynėjų reakcija interneto diskusijose. Premjero patarėjui Arnoldui Pikžirniui savo „Facebook“ paskyroje teigiamai įvertinus pareigūnų veiksmus ir pastebėjus, kad lakstančių po Nemenčinės apylinkes su šratasvydžio ginklais ir Rusijos specnazo uniforma „žaidimus“ valstybė visada vertins griežtai ir atsakingai, vienas komentatorius jį užsipuolė:

„Tai kaip būdamas valdžios atstovu, ir ministro pirmininko patarėju, Jūs sakote liaudžiai – „Jeigu užsidėsi Rusijos specnazo aprangą, Lietuvos pareigūnai iš tavęs tyčiosis, naudos neproporcingas poveikio priemones, tai va“. O jeigu būtų su Amerikos Sealsų ekipiruote, būtų jau kitaip? Tai jeigu aš užsidėsiu savo dėdės karinę uniformą iš sovietų armijos laikų, tai aš irgi, automatiškai, būsiu valstybės priešas?“

Tai tipiška prorusiško „vatnyko“, kaip nuo Rusijos agresijos Ukrainoje laikų vadinami pasyvūs Kremliaus politikos rėmėjai, reakcija. Pirma, jis apsimeta, kad nesupranta, kodėl Lietuvos pareigūnai ir politikai neigiamai reaguoja į tuos, kurie žaidžia karinius žaidimus vilkėdami agresyvios, Lietuvai atvirai priešiškos valstybės specialiųjų pajėgų uniformas; Antra, jis apsimeta nesuprantąs, kuo skiriasi kariniai žaidimai apsivilkus Lietuvai priešiškos valstybės ir Lietuvos sąjungininkių – Jungtinių Valstybių – specialiųjų pajėgų SEALS uniformas (dauguma normalių Airsofto žaidėjų imituoja JAV bei kitų NATO valstybių pajėgas).

Rusiškai tai vadinama „įjungti dūrkę“ – kuomet pašnekovas puikiai supranta, kad jis šneka niekus ir apsimeta kvaileliu, bet tuo pačiu kategoriškai šitai neigia.

Tai toks tipiškas maivymasis: O ką, negalima vaizduoti Rusijos „specnazo“? O galite įrodyti, kad tai būtent „specnazo“ uniformos? O kokiu įstatymu uždrausta jas dėvėti? O ką, Lietuva jau kariauja su Rusija? O kuo Rusijos kariuomenė blogesnė už Amerikos, nes tai irgi Lietuvai svetima kariuomenė? O jeigu dėvėti Uzbekistano uniformas, tai jau galima, ar vis dar ne? Ar tik vilkint US Navy SEALS uniformomis apsirengus galima žaisti šratasvydį ir tuomet ARAS nebetrukdys? Galite tai patvirtinti raštu?

Rusiškai tai vadinama „įjungti dūrkę“ – kuomet pašnekovas puikiai supranta, kad jis šneka niekus ir apsimeta kvaileliu, bet tuo pačiu kategoriškai šitai neigia ir reikalauja, kad tu jam viską išaiškintum teisiškai ir pagrįstum dokumentais.

Tai gerai žinoma „hibridinio karo“ taktika, moksliškai vadinama „į tiesą panašiu neigimu“ – kuomet sveiku protu viskas aišku, bet teisiškai neginčijamais įrodymais pagrįsti negalima.

Būtent taip Rusijos agresoriai elgėsi užgrobdami Krymą, kuomet jame išlaipintų Rusijos „specnazo“ brigadų kariai nedėvėjo jokių skiriamųjų ženklų, o karinė technika buvo be numerių, karinių pajėgų emblemų ir taktinių ženklų. Visi suprato, kad tai Rusijos pajėgos, bet Kremlius įžūliai apsimetinėjo kvaileliais ir retoriškai klausė: O galite įrodyti, kad tai Rusijos pajėgos? Tuomet ir nuskambėjo garsioji Rusijos prezidento Vladimiro Putino frazė: „Tokias uniformas kiekvienoje „Vojentorgo“ parduotuvėje nusipirkti galima“.

Tame ir yra visa „hibridinio karo“ esmė – jis pradedamas tokiomis aplinkybėmis ir tokiomis pajėgomis, kurios neleidžia užpultai valstybei įjungti teisinius pasipriešinimo agresijai mechanizmus ir suriša rankas įstatymų bei kovos statutų saistomiems pareigūnams – nors jie supranta, kad prieš juos priešas, bet šauti negali, nes tas priešas neturi jokių statutuose ir įstatymuose apibrėžtų priešo požymių.

Tie patys Nemenčinėje suguldyti „žalieji žmogeliukai“ – šiandien jie su šratasvydžio ginklais žaidžia karą, treniruodami mūšio patalpose ir urbanizuotoje vietovėje taktiką, rytoj jie gavę signalą pasiima iš slėptuvės tikrus Kalašnikovus ir eina šturmuoti vietos administraciją. Kuomet GRU „specnazo“ karininko Igorio Girkino-Strelkovo gauja Donbase užėmė Slaviansko miesto administraciją, jos gretose buvo ir du vietos šratasvydžio klubo nariai, tarnavę vedliais ir atpažinėjais, kurie vietos pareigūnai prorusiški, o kurie – ištikimi Ukrainai.

Priešo „hibridinio karo“ taktikai galima ir būtina priešpastatyti savą „hibridinę“ taktiką:

– Žaidžiate karą su „specnazo“ uniformomis, savo „Facebook“ paskyrose sveikinate vienas kitą su Rusijos armijos diena, puošiatės Rusijos agresijos Ukrainoje simboliu tapusia „koloradine“ šv.Jurgio juostele, šaipotės iš lietuvių, kuriems atrodo, jog „visur rusai puola“?

– Pasiruoškite kelias valandas gulėti snukiais į žemę ARAS komandosų priežiūroje.

– Kodėl kelias valandas?

– Todėl, kad ARAS tik sulaiko, o toliau procesinius veiksmus atlieka vietos pareigūnai, kurie neskubėjo atvažiuoti. Neskubėjo, nes ARAS jiems pranešė, kad tai ne ginkluota gauja, o šratasvydžio žaidėjai, o vietos policija svarbesnių iškvietimų turėjo.

– Už ką mus sulaikyti ir kratas namie daryti?

– Už tai, kad žaidėte neinformavę vietos administracijos ir taip pažeidėte Vilniaus rajono savivaldybės nustatytas leidimų rengti masinius viešuosius renginius taisykles, paragrafas 24.1, punktas 2. Kratos dalies asmenų namuose buvo rezultatyvios, aptikti nelegaliai laikomi ginklai ir savadarbiai sprogmenys.

– Bet policija rado tik dujinį pistoletą ir petardas, papildomai užtaisytas žirniais! Mes žaisdami jas kaip granatas naudojame.

– Įstatymas numato, kad asmenys turintys dujinius pistoletus, kuriuos įgijo iki 2011-ųjų kovo 1 d., privalėjo juos iki 2014-ųjų sausio 1 d. užregistruoti policijoje, bei gauti neterminuotą leidimą įsigyti, laikyti ir nešiotis ginklus. Už šio įstatymo pažeidimą Baudžiamojo Kodekso 253 straipsnis 1 dalis numato iki 5 metų kalėjimo. Petarda yra sprogmuo, papildomai užtaisyta žirniais tampa savadarbiu sprogmeniu, tas pats BK straipsnis, iki 5 metų.

Žiauru? Gal, bet nereikia su rusiškomis uniformomis lakstyti ir „žaliuosius žmogeliukus“ žaisti. Norėjote adrenalino „specnazą“ žaisdami – gaukite adrenalino ARAS pareigūnų į nelaisvę paimti. Hibridiniame kare – kaip hibridiniame kare.

Valstybės saugumo departamento pareigūnai dar pernai savo metinėje ataskaitoje parašė, kad įdėmiai stebi kai kurių šratasvydžio klubų veiklą dėl šių klubų narių reguliarių ir įtartinų kontaktų su analogiškomis Rusijos organizacijomis. Ataskaita buvo vieša, kas neskaitė, tas pats kaltas. Galvoti reikėjo. Rimti Lietuvos šratasvydžio klubai dar prieš trejus metus, prasidėjus Rusijos agresijai Ukrainoje atsiribojo nuo visų abejotinų veikėjų, reiškusių paramą Kremliui.

Viskas tik į naudą Lietuvai

Kaip ARAS akcija Nemenčinėje turėtų išmušti norą potencialiems Kremliaus „Penktosios kolonos“ atstovams apsimetinėti kvaileliais ir toliau žaisti „žalius žmogeliukus“, taip Donaldo Trumpo akcija Briuselyje palaidojo Europos gudragalvių norus toliau parazituoti, užtikrinant savo saugumą Amerikos karinės galios sąskaita.

Amerika smarkiai didina karines išlaidas savo pajėgoms Europoje, skirtoms NATO rytinėms ir pietinėms sienoms ginti.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad artimiausiu metu europinės Aljanso narės padidins savo bendras išlaidas gynybai 40 procentų. Po susitikimo su Trumpu ir naujasis Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas patikino, kad jo šalies išlaidos gynybai taip pat artimiausiu metu pasieks 2 proc. nuo BVP. Baltijos šalys ir Lenkija jau kuris laikas didina savo išlaidas gynybai. Lietuva ir Dalia Grybauskaitė už tai pelnė asmeninę Trumpo padėką.

Augančios NATO šalių išlaidos gynybai neišvengiamai stiprina Aljanso kovinius pajėgumus, tad daug geriau pasitarnauja Rusijos atgrasymui, nei deklaratyvios politikų kalbos apie bendrą gynybą ir atkirtį agresoriui. Mat norint atsikirsti, reikia turėti kuo.

Čia prieiname prie esminio signalo, kurį Amerika ir Donaldas Trumpas pasiuntė tiek NATO, tiek Baltijos šalims ir Lenkijai, tiek Rusijos agresiją patiriančiai Ukrainai – Amerika smarkiai didina karines išlaidas savo pajėgoms Europoje, skirtoms NATO rytinėms ir pietinėms sienoms ginti.

Prieš išskrisdamas į Briuselį Trumpas pateikė Kongresui galutinį kitų metų biudžeto projektą. Finansavimą JAV pajėgoms Europoje prašoma didinti beveik pusantro karto – nuo 3,4 milijardo JAV dolerių iki 4,8 milijardo JAV dolerių. Šie pinigai bus skirti tankams, artilerijai, valdomų raketų sistemoms, pėstininkų kovos mašinoms, priešlėktuvinei gynybai, prieštankinėms raketoms pirkti arba modernizuoti – visai tai ginkluotei, kuri reikalinga atremiant galimą Rusijos agresiją. 150 milijonų dolerių bus skirta Ukrainos pajėgoms mokyti bei stiprinti.

Kaip šią žinią pakomentavo Ukrainos analitikas Mykola Bielieskovas, „toks karinių išlaidų didinimas suteikia daug daugiau pasitikėjimo Amerika jos partnerėms Europoje ir Ukrainai, nei visų Trumpo administracijos aukštųjų pareigūnų kalbos kartu paėmus“. Nėra ką daugiau pridurti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"