Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Tiesioginiai rinkimai - ne tik mero

 
2010 03 08 0:00

Lietuvai reikia daugiau demokratijos, rinkėjams - daugiau galių tiesiogiai veikti krašto politinį gyvenimą. Tiesioginiai merų rinkimai būtų svarbus žingsnis įtvirtinant šias teises, tad reikia pritarti siūlymams rengti pirmuosius merų rinkimus kartu su savivaldybių tarybų rinkimais 2011-ųjų pradžioje.

Esama neišspręstų klausimų, dar nepriimti teisiniai aktai, bet neįveikiamų kliūčių nėra. Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo į Konstituciją įrašyti principinę nuostatą, kad merai renkami tiesiogiai. Vėliau įstatymais galima nustatyti konkrečius merų įgaliojimus, jų santykius su tarybomis, juolab jog įstatymus gerokai lengviau keisti negu Konstituciją.

Manau, merai turi būti atstovaujamosios valdžios nariai, kaip dabartiniai merai, o ne administratoriai ar ūkvedžiai. Juos reikia rinkti atskirai, be jokių pavaduotojų. Kiekvienam piliečiui būtina suteikti teisę savarankiškai kandidatuoti į merus. Kandidatai neturi priklausyti jokiai politinei partijai.

Argumentai dėl tiesioginių rinkimų gerai žinomi, bet galima juos ir pakartoti. Du pranašumai yra itin svarbūs. Pirma, gyventojai žino, už ką balsuoja, tad jie tą išrinks, jei panašiai mano dauguma kaimynų. Antra, žmonės galės lengvai atsikratyti jų lūkesčių nepatenkinusių politikų. Šios dvi jiems suteiktos galios labai reikšmingos.

Vietos rinkėjai ne kartą jautėsi apgauti, kai gerai žinomi politikai buvo įtraukti į partijų sąrašus, nors nė neketino tarnauti savivaldybėse. Po rinkimų daugiausia balsų pritraukusios partijų žvaigždės atsisakydavo mandato, o jas pakeisdavo partijos pėstininkai.

Net ir kai nėra tokio nesąžiningo žmonių mulkinimo, rinkimai pagal sąrašus neleidžia jiems tarti lemiamo žodžio renkant burmistrą (merą). Ši galia atitenka partijos vadovams, kurių sprendimus veikia vidinės intrigos, poreikis derinti įvairių grupių interesus. Todėl į sąrašus dažnai patenka pilki, patikimi partijos darbuotojai, kurie nejaučia reikalo bendrauti su rinkėjais, nes supranta, kad jų politinis likimas priklauso nuo partijos vadovų valios.

Tokie "sąrašininkai" atbaido rinkėjus. 2007 metų savivaldybių rinkimuose dalyvavo tik 38 proc. balsavimo teisę turinčių žmonių. Iš dalies dėl to, kad kandidatai ir rinkėjai buvo vieni kitiems abejingi.

Šitaip nebūtų, jeigu meras būtų renkamas tiesiogiai. Partijoms tektų kelti kandidatus, gebančius bendrauti su žmonėmis, aiškinti savo ir partijos siekius. Jie turėtų būti patrauklesni ne tik už kitų partijų, bet ir už tuos kandidatus, kurie nepriklauso jokioms politinėms organizacijoms. Šiomis aplinkybėmis partijos nebegalėtų rinkėjams brukti nekompetentingų kadrų. Tokios "politikės" kaip Inga Valinskienė ar Asta Baukutė niekada nebūtų išrinktos, nes žmonės jau po 15 minučių pokalbio suprastų, su kuo turi reikalą.

Ne mažiau svarbu tai, kad rinkėjai galėtų lengvai atsikratyti nemėgstamo mero. Net jeigu mero partija surinktų daugiausia balsų per savivaldybių rinkimus ir vadovautų valdančiajai koalicijai, jis galėtų eiti savo pareigas tik tuo atveju, jei gautų daugiau balsų negu kiti varžovai.

Negalima pervertinti šios galimybės. Vyktų griežta atranka. Nekompetentingi ir nepopuliarūs politikai būtų verčiami pasitraukti, o jų vietos išlaisvinamos naujiems žmonėms, turintiems naujų idėjų. Žinodamas, kad jo likimas priklauso nuo gebėjimo tenkinti rinkėjų lūkesčius, tiesiogiai renkamas meras jaustų didesnę politinę atsakomybę, rūpintųsi, jog valdžia būtų atskaitingesnė.

Nors tiesioginiai mero rinkimai būtų žingsnis į priekį, jie nėra panacėja. Kol iš savivaldybių atimamos svarbios pareigybės, kol neužtikrinamas tinkamas jų finansavimas, merų rinkimų tvarkos kaita nepašalins daugelio susikaupusių problemų. Atsirastų ir naujų. Pavyzdžiui, nepopuliarios partijos merui sunkiai sektųsi valdyti, jei jis neturėtų nė vieno šalininko savivaldybės taryboje. Tiesiogiai renkamiems merams būtų nelengva atsispirti populizmo vilionėms, spaudimui tenkinti gyventojų reikalavimus. Nors merai bus labiau atskaitingi, nėra jokių garantijų, kad rinkėjų pasitikėjimą laimės geriausi politikai. Vakarų valstybėse jau šimtmetį renkami nevykę merai.

Partijos nerodo ypač didelio entuziazmo dėl tiesioginių rinkimų. Senoji tvarka joms patiko, leido sukoncentruoti galią savo rankose, tarpininkauti tarp rinkėjo ir renkamojo. Nemažai valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narių nepritaria rinkimams. Manau, kitos irgi panašiai abejingos.

Nors pokyčiai atgrasūs partijos veteranams, jie bus naudingi ilgalaikiams partijos interesams. Tiesioginiai rinkimai skatins partijas pasitempti, leis joms atsisakyti visiems įgrisusių politikų, atvers vartus su žmonėmis bendrauti mokantiems politikams.

Tiesioginiai rinkimai turėtų būti pirmasis nuodugnesnių rinkimų reformų žingsnis. Jei tokie rinkimai 2011-aisiais pateisintų lūkesčius, reikėtų 2015 ar 2019 metais tiesiogiai rinkti visus savivaldybių tarybų narius, o tai dar labiau stiprintų demokratiją. Kaip pažymi apžvalgininkas Saulius Spurga, šiuo metu išrenkami beveik vien rajono centro žmonės, pakraščiai lieka be savų atstovų. Tiesioginiai tarybos narių rinkimai sugrąžintų pageidautiną pusiausvyrą. Be to, ir periferijos, ir centro rinkėjai pagaliau turėtų savus, jiems atskaitingus atstovus.

Jei pokyčiai įrodytų tiesioginių rinkimų pranašumą, reikėtų rimtai pasvarstyti dėl Konstitucijos ir Seimo rinkimų pertvarkymo panaikinant sąrašus bei daugiamandates rinkimų apygardas. Jeigu Seimo nariai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose, Seimo sudėtis būtų kitokia, neabejoju - geresnė. Nebūtų nei tokių naujai iškeptų "sąrašininkų" kaip A.Baukutė, nei niekada rinkėjų pritarimo nelaimėjusių veteranų kaip Gediminas Kirkilas ar Egidijus Vareikis. Kiekvienas Seimo narys turėtų savo elektoratą, o rinkėjai - savo atstovą. Taip ir turėtų būti.

Alfa.lt

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"