Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Socialdemokratai – mirštanti politinių zombių partija

 
2017 03 12 17:34

Skandalas su Rusijos labui dirbusiu Seimo vicepirmininku Mindaugu Basčiu parodė, jog Socialdemokratų partija iš principo nepajėgi apsivalyti nuo susikompromitavusių veikėjų, nes visa Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) egzistencijos prasmė – besąlygiškas net labiausiai susimovusiųjų narių interesų gynimas.

Rusijos valstybinės atominės energetikos įmonės „Rosatom“ lobistas Socialdemokratų partijos vadovybėje Mindaugas Bastys išmestas iš Seimo vicepirmininko posto, gali būti, bus ir visai išmestas iš Seimo. Bent jau Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis atvirai kalba apie apkaltos būtinybę, o opozicinės Tėvynės Sąjungos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pažadėjo jau šį pirmadienį pradėti apkaltos procedūrą.

Veikimas Rusijos valstybinių įmonių labui tokiose strateginėse šakose, kaip atominė energetika, bent jau politiniu ir moraliniu požiūriu yra ne kas kita, kaip valstybės išdavystė.

Pats Bastys, nors iš Seimo vicepirmininkų pasitraukė savo noru, visai Seimo nario mandato atsisakyti neketina, nes „nėra padaręs jokių nusižengimų, kurie prieštarauja Lietuvos įstatymams“, tad yra tikras, kad „Prokuratūra nieko neras“. Ir jis veikiausiai yra teisus, nes Baudžiamojo kodekso straipsnis dėl valstybės išdavystės apima tik veiksmus, padarytus priešiškos valstybės naudai karo stovio ar karo metu. O su Rusija Lietuva gi nekariauja, ar ne?

Nors kad Rusija laiko tiek Lietuvą, tiek kitas NATO šalis savo prieše, abejonių niekam nekyla, tad veikimas Rusijos valstybinių įmonių labui tokiose strateginėse šakose, kaip atominė energetika, bent jau politiniu ir moraliniu požiūriu yra ne kas kita, kaip valstybės išdavystė. Padaryta vienu iš valdančiosios Socialdemokratų partijos vadovybės narių.

Ne vienintelis „Rosatom“ agentas

Nors Bastys į Seimą renkamas nuo 2000 metų, jis nėra tarp viešumą mėgstančių politikų, savo reikalus paprastai tvarkantis šešėlyje.

Todėl verta detaliau žvilgtelėti į šį „socdemų“ veikėją, vedžiojantį po Seimo ir Vyriausybės koridorius „Rosatom“ atstovus. Kilęs iš „kolchozo“ pirmininko šeimos, išsilavinimas – žemės ūkio, linininkystės specialistas. Nuo 2001 metų LSDP prezidiumo narys, 2005–2008 m. dirbo pirma žemės ūkio ministrės nuo Valstiečių partijos Kazimieros Prunskienės, nuo 2006 metų – premjero Gedimino Kirkilo patarėju.

Birutė Vėsaitė irgi ragino įsigyti 49 proc. BAES akcijų, kalbėdama lygiai tais pačiais žodžiais, kaip ir partijos bičiulis – tarsi abu vienodas instrukcijas kokiame priėmime Rusijos ambasadoje.

Būdamas Seimo nariu dažnai važinėjo į Maskvą ir Kaliningradą – tiek su delegacija, tiek asmeniniais reikalais. Kaip žinome iš Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos, KGB karininko sūnaus ir Federalinės saugumo tarnybos (FSB) karininko brolio Jevgenijaus Kostino, Lietuvoje atstovaujančio „Rosatom“ interesus, kvietimu.

Mažiausiai nuo 2008 metų Bastys aršiai kovojo prieš Visagino atominės elektrinės statybą. Nuo 2011 metų atvirai užsiėmė Kaliningrade statytos Baltijskaja atominės elektrinės (BAES) lobizmu, ragindamas Lietuvą įsigyti 49 proc. „Rosatom“ pradėtos statyti elektrinės akcijų ir meluodamas, neva Lenkija jau tapusi BAES akcininke.

Tuo pat metu kaip ir Bastys, energetikos ministre LSDP Vyriausybėje planavusi tapti kita LSDP vadovybės narė Birutė Vėsaitė irgi ragino įsigyti 49 proc. BAES akcijų, kalbėdama lygiai tais pačiais žodžiais, kaip ir partijos bičiulis – tarsi abu vienodas instrukcijas kokiame priėmime Rusijos ambasadoje (kur labai mėgo vaikščioti Vėsaitė) būtų gavę.

Vykstant 2012 metų Seimo rinkimų kampanijai, Bastys aktyviai agitavo referendume prieš Visagino atominę elektrinę, buvo remiamas Šakių rajono mero nuo Valstiečių partijos Juozo Bertašiaus, vėliau nuteisto už prekybą poveikiu.

Kiek jiems sumokėjo „Rosatom“?

Istorijoje su Basčio darbu „Rosatom“ labui, 2013 metų vasarį Kostino prašymu tarpininkaujant „Rosatom“ direktoriaus Rytų Europai Aleksandro Mertenso vadovaujamai delegacijai susitinkant su Seimo pirmininku Vydu Gedvilu ir bandant surengti susitikimą su premjeru Algirdu Butkevičiumi, tebėra labai daug neatsakytų klausimų.

Būtų labai keista, jei pasigirstų aiškinimai, esą Bastys ir Vėsaitė už rusišką atominę elektrinę Kaliningrade agitavo už gražias profesoriaus Kostino akis.

Bene svarbiausias jų – kaip ir kiek „Rosatom“ sumokėjo savo interesų lobistams ir tarpininkams? Pastaruosius JAV prezidento rinkimus lydėjusių skandalų dėka sužinojome, kaip savo interesus „Rosatom“ tvarkė Amerikoje, įsigyjant Kanados įmonę, valdančią 20 proc. JAV urano išteklių. „Rosatom“ pasamdytiems lobistams broliams Podestoms (vienas jų vėliau tapo Hillary Clinton kampanijos vadovu) už rusų interesų atstovavimą Valstybės departamente ir kitose valstybinėse institucijose sumkokėta 180 000 JAV dolerių, o į Clinton šeimos fondą įvairiais keliais pervesta 2,85 milijono JAV dolerių.

Žinoma, Lietuva – ne Amerika, o Bastys su Vėsaite – ne Billas ir Hillary Clintonai, tad ir kainos už darbus „Rosatom“ labui tikriausiai buvo kitos. Bet būtų labai keista, žinant, kad už paslaugas politikams ir tarpininkams „Rosatom“ moka šimtus ir milijonus dolerių, jei pasigirstų aiškinimai, esą Bastys ir Vėsaitė už rusišką atominę elektrinę Kaliningrade agitavo, o lietuviškos atominės elektrinės statyboms Visagine priešinosi už gražias profesoriaus Kostino akis.

Visos LSDP skandalas

Basčio skandale yra kelios svarbios aplinkybės, liudijančios, jog tai ne vieno atskirai paimto Seimo nario, bet visos jį delegavusios Socialdemokratų partijos skandalas.

Pirmoji – skandalas kilo po to, kai VSD, motyvuodamas tuo metu dar Seimo vicepirmininko ilgamečiais ryšiais su Rusijos valstybinėmis energetinėmis įmonėmis, buvusiais sovietinės KGB karininkais, jų artimiausiais giminaičiais, dalyvauja Rusijos įtaką Lietuvoje didinti turinčiuose „minkštosios galios“ projektuose, verslo ryšiais susijęs su kriminalinę praeitį turinčiais asmenimis, neišdavė Basčiui leidimo dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija.

Manot, partija sprogo pasipiktinimu ir pareikalavo, kad Bastys būtų nedelsiant pašalintas iš partijos ir jos frakcijos Seime? Kurgi ne, galvokit iš naujo!

Tai pirmas kartas, kuomet Seimo vadovybės narys ir keturis kartus į Seimą rinktas vienos dviejų pagrindinių Lietuvos politinių partijų veteranas neprileidžiamas prie valstybės paslapčių dėl savo sąsajų su Rusijos valstybinėmis įmonėmis bei buvusiais ir esamais Rusijos slaptųjų tarnybų pareigūnais ar su jais artimai susijusiais asmenimis.

Antroji – socialdemokratų bičiulių (tai jų partinis kreipinys į kolegas) elgesys, gavus žinią apie tai, kad Bastyts VSD požiūriu yra pažeidžiamas dėl savo ryšių su Rusija ir kriminalinę praeitį turinčiais asmenimis.

Manot, partija sprogo pasipiktinimu ir pareikalavo, kad Bastys (kuris yra vienu iš kandidatų šiuo metu vykstančiuose LSDP pirmininko rinkimuose) būtų nedelsiant pašalintas iš partijos ir jos frakcijos Seime? Kurgi ne, galvokit iš naujo!

LSDP gal ne itin ryžtingai, bet stojo ginti saviškio. Socialdemokratai, išgirdę iš Basčio, kad „Prokuratūra prieš jį nieko konkretaus neras“ nutarė, kad jis gali likti ir partijos, ir frakcijos nariu.

Aršus kovotojas prieš Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir suskystintų dujų terminalo Klaipėdoje statybą Artūras Skardžius (taip pat pretenduojantis tapti LSDP pirmininku) piktinosi, kad VSD savo pažymomis „manipuliuoja parlamentu“ ir reikalavo, jog Bastys nesitrauktų iš Seimo vadovybės.

Visokeriopai Lietuvos kariuomenę žlugdęs buvęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas aiškino, kad praeityje Bastys turėjo leidimą dirbti su slapta informacija, o „jokių signalų apie jo santykius su Rusijos atstovais socialdemokratai nebuvo gavę“!

Atėjus laikui balsuoti dėl Basčio atleidimo iš Seimo vadovybės, socialdemokratai arba spruko iš salės, arba susilaikė, o Skardžius balsavo prieš.

Tai nestebina, žinant, kad Kirkilas, kadaise su „Gazprom“ atstovų palaiminimu tapęs premjeru, pasiėmė Bastį savo patarėju Vyriausybėje.

Vienintelis socialdemokratų ekspremjeras Gediminas Kirkilas, tik sužinojęs apie kilusį skandalą iš karto pasakė, jog šiam teks trauktis. Bet ne dėl ryšių su Rusija ir kriminalu, o todėl, kad „opozicija šito nepaliks“. Tai yra, jei ne tie nedorėliai konservatoriai ir jų spaudimas, Bastys, Kirkilo požiūriu, galėtų likti ne tik Seimo nariu, bet ir Seimo valdybos nariu! Bet tai nestebina, žinant, kad Kirkilas, kadaise su „Gazprom“ atstovų palaiminimu tapęs premjeru, pasiėmė Bastį savo patarėju Vyriausybėje.

Ir niekas, absoliučiai niekas nei iš LSDP frakcijos Seime, nei iš LSDP vadovybės, nei iš eilinių partijos narių neatsistojo ir garsiai nepasakė: „Tokiems, kaip Bastys, ne vieta mūsų partijoje ir Seime!“

Netgi kai kurių naivuolių „nauja LSDP karta“ ir „socialdemokratijos ateitimi Lietuvoje“ vardijamas Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, klausiamas apie Basčio skandalą ir tai, kaip šitoks susikompromitavęs veikėjas galėjo tapti partijos atstovu Seimo vadovybėje, kažką nerišliai mykė, esą nieko geriau nebuvę. Bet ko norėti iš veikėjo, kuris nors dar visai jaunas, bet jau nuteistas už finansinę aferą vadovaujant Vilniaus savivaldybės administracijai?

Trečioji, bene svarbiausioji aplinkybė – nauja VSD pažymoje buvo tik Basčio verslo ryšiai su kriminalinę praeitį turinčiais asmenimis.

Visi Basčio ryšiai su „Rosatom“, „Gazprom“, kagėbistais, jų vaikais ir broliais seniai gerai žinomi, ne kartą išsamiai aprašyti žiniasklaidoje (tad labai begėdiškai skamba Oleko melas, esą „jokių signalų nebuvę“). Ne tik prieš ketverius metus, kai jis po Seimo ir Vyriausybės koridorius paslapčia vedžiojo „Rosatom“ vadovybės delegaciją, bet ir visai neseniai, prieš kelis mėnesius, keliant jo kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus. Tuomet prieš balsavimą konservatorė Rasa Juknevičienė priminė Seimo nariams Basčio darbą „Rosatom“ labui, bet šie, tegu nedidele balsų persvara, jo kandidatūrai pritarė.

LSDP virto politiniu zombiu

Visos LSDP pasyvus bevališkumas stebint ties valstybės išdavimo riba balansuojančius partijos bičiulių veiksmus rodo, kad socialdemokratai, kaip partija, virto zombiu – ji vis dar yra, vis dar didelė, vis dar kruta, jei VSD pažymomis bakstelėjama. Bet jau nebepajėgi nei savarankiškai mąstyti, nei savarankiškai veikti – smegenys ir valia mirę, lygiai, kaip pas zombį.

Kai tik LSDP nustos maitinti ir ginti, ji taps jos pačios nariams nebereikalinga.

Kodėl taip nutiko? Kodėl LSDP nesugeba reaguoti ją, kaip partiją, naikinančio skandalo akivaizdoje? LSDP esmė – partija tol yra, kol ji užtikrina saviškiams bent kiek pinigingus postus valstybės tarnyboje ir galimybes misti iš valstybės užsakymų bei besąlygiškai gina visus savus skandalų atveju. Kaip sakydavo šios partijos įkūrėjas Algirdas Brazauskas: „Duokit įrodymų, bus įrodymai, bus ir sprendimai. Aš ne prokuroras, kad įrodymų ieškočiau. Vsio zakonno!“

Kai tik LSDP nustos maitinti ir ginti, ji taps jos pačios nariams nebereikalinga. Ir procesas jau vyksta – vos tik Druskininkų meras Ričardas Malinauskas suprato, kad partija, nors tuo metu dar kontroliuojanti Vyriausybę, nepajėgi apginti jo nelegalios tvoros ir Vijūnėlės dvaro, jis paprasčiausiai trenkė durimis.

Dar likusieji partiečiai stebi, kaip naujoji valdžia vieną po kitos drasko kitas partines šėryklas ir užuovėjas – Mokesčių Inspekciją, Lietuvos Geležinkelius, Kelių direkciją, Kalėjimų departamentą. Dabar ir Basčio eilė atėjo. O Vyriausybėje ir Seime vis dar tarsi valdžioje sėdintys bičiuliai niekaip nesugeba saviškių apginti. LSDP jau nebėra, nors dar daugeliui sunku tuo patikėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"