Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Maskvoje ir Vilniuje braižas nesiskiria

 
2010 07 20 0:00

Eglė Kusaitė ir toliau be teismo pūdoma Lukiškėse, nors prokuroras Justas Laucius viešai žadėjo, kad byla pasieks teismą liepos mėnesį. Bet to Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir jo užsakymus vykdanti Generalinė prokuratūra labiausiai ir bijo, nes teisme paaiškės, kaip saugumiečiai ir prokurorai, fabrikuodami bylas, trypia žmogaus teises. Ir ypač skandalingas faktas - tai iš tikrųjų buvo bendra VSD ir Rusijos FSB operacija, įvykdyta tokiais pačiais brutaliausiais metodais, o byla siuvama tais pačiais baltais siūlais. Tai patvirtina LŽ iš Maskvos gautas Lietuvos prokurorų E.Kusaitės byloje minimos tariamos jos bendrininkės Aišat Magmadovos motinos Tamaros Magmadovos laiškas, kurį pateikiame šiek tiek sutrumpintą. Lietuvos ir Rusijos žmogaus teisių gynimo organizacijoms, visiems geros valios žmonėms:

Aš, Tamara Magmadova, esu priversta kreiptis į Jus ir prašyti padėti Rusijos FSB neteisėtai sulaikytiems mano vaikams.

2010-ųjų sausio 19 dieną maždaug 5 val. ryto į mūsų namą Maskvos srityje, Ramensko rajono Kratovo gyvenvietėje, įsiveržė ginkluoti ir kaukėti žmonės. Jie parvertė ant žemės mano vyrą, antros grupės invalidą, jau patyrusį du infarktus, ir ėmė reikalauti atiduoti narkotikus bei ginklus.

Ginkluoti pareigūnai išgąsdino namie buvusius mažylius, mano anūkus. Jiems siaubiant namus, vaikus ištiko šokas. Mažieji buvo taip išgąsdinti, kad nebelaikė šlapimo.

Net kelias valandas namie buvo daroma krata. Jos metu pareigūnai paėmė 4 tūkst. eurų (13,6 tūkst. litų), bet protokole to neužfiksavo, išsivežė kompiuterį, vaikų dokumentus, paėmė visus, net mokyklinio amžiaus anūkų, mobiliuosius telefonus.

Pareigūnai pareikalavo parodyti sūnų Apti Magmadovą ir dukrą Aišat Magmadovą. Apti jie nusivedė į antrą namo aukštą, kur vykdė apklausą, naudodami fizinę jėgą.

Antro aukšto verandoje, lauke tvyrant 30 laipsnių šalčiui, sūnų išrengė nuogai, tada užmovė jam ant galvos polietileninį maišą ir dusino, taip bandydami pasiekti, kad jis duotų parodymus prieš save ir seserį.

FSB atstovai vertė Apti prisipažinti, kad jis dalyvavo rengiant asmenis, turėjusius Rusijos teritorijoje įvykdyti teroro aktą. Mes pirmame aukšte girdėjome, kaip pareigūnai reikalavo, kad jis prisipažintų kaltas - tada jie esą nelies sesers Aišat. Tačiau baigę kratą ir nieko neradę pareigūnai pareikalavo, kad mano dukra Aišat vyktų su jais į apklausą - paskui esą galės grįžti namo.

Išvažiuodami iš kiemo FSB darbuotojai pradūrė mūsų automobilio padangas. Kaip tik tą rytą rengėmės iš gimdymo namų parsivežti Apti žmoną Fatimą, pagimdžiusią dvynukus. Teko ieškoti taksi, todėl į ligoninę nuvažiavome jau vakare, apie 19 val., nors marti buvo išrašyta per pietus. Nuo nerimo gimdyvei dingo pienas, ji nebegali žindyti naujagimių. Mano vyrą Sultaną Magmadovą ištiko diabetinė koma, nes labai padidėjo cukraus kiekis kraujyje.

Mano 22 metų dukra Aišat yra gimusi Tulos srityje, bet nuo 1999 metų kartu su mumis gyvena Maskvos Ramensko rajono Udelnyj gyvenvietėje, čia baigė ir vidurinę mokyklą. 2003-iaisiais ji įstojo į Maskvos ekonomikos, statistikos ir informatikos (MESI) koledžą, o 2006 metais jį baigusi - į MESI universiteto Finansų ir kredito fakultetą. Po metų dukra perėjo į neakivaizdinį skyrių, o 2009-aisiais įsidarbino Čečėnijos respublikiniame subsidijų centre vyriausiąja specialiste. Tačiau Aišat norėjo dirbti tame pačiame MESI universitete, todėl netrukus grįžo į Maskvą. Šių metų sausio 19-ąją - aukštojo mokslo diplomo įteikimo iškilmių dieną - ji buvo sulaikyta.

Mano sūnus Apti Magmadovas gimė 1979-aisiais Čečėnijoje. 1997 metais jis įstojo į Maskvos valstybinį socialinių mokslų universitetą. 2001-aisiais sūnus susirgo sunkiu plaučių uždegimu. Po daugelio komplikacijų gydytis jis išvyko į Ispaniją, iš ten grįžo 2003 metais.

Kadangi Rusijoje negavo darbo, pažįstamiems pasiūlius sūnus išvyko į Peru. 2005-aisiais šioje šalyje Apti pateko į automobilių avariją, jam buvo sulaužytas dubuo ir klubų kaulai, sutrenktos smegenys. Po kelių operacijų ir ilgo gydymo 2008 metais jis grįžo į Rusiją.

2009-aisiais sūnus važiavo į Čečėniją, kur remontavo mūsų šeimos butą Grozno mieste, nes visi planavome grįžti ten gyventi. Grozne Apti vėl buvo gydomas ligoninėje, ten jam nustatyta invalidumo grupė.

Kartu su sūnumi Čečėnijoje gyveno ir jo šeima - žmona bei penki vaikai. 2009-aisiais jie vėl grįžo pas mus, į Maskvos sritį, nes Apti žmona Fatima laukėsi dvynių, ji blogai jautėsi, reikėjo, kad kas nors padėtų prižiūrėti kitus vaikus.

Šiuo metu mano dukra Aišat ir sūnus Apti (septynių vaikų tėvas) nuo sausio 19 dienos yra uždaryti į Lefortovo sulaikymo izoliatorių (FSB kalėjimas - red.). Juos kaltina dalyvavus rengiant teroristinius aktus, nors sugretinus vaikų išvykų į Čečėniją ir užsienio šalis datas jos niekaip nesutampa su bandomomis primesti FSB pareigūnų, kai jie esą verbavo Baltijos šalių piliečius išpuoliams vykdyti.

Mano dukra iš tiesų internetu susirašinėjo su Egle Kusaite (dvidešimtmetė klaipėdietė, jau devynis mėnesius laikoma Lukiškėse, įtariama ketinusi Rusijoje įvykdyti teroro aktą - red.), kuri esą priėmė islamą ir norėjo pas mus atvykti. FSB pareigūnai tvirtina, kad mano vaikai rengė ją teroro aktui Rusijos teritorijoje įvykdyti. Tai kažkokia nesąmonė. Mano vaikai išsilavinę, išauklėti civilizuotoje visuomenėje, niekada nerėmė vahabitų (Vahabizmas - islamo religinis judėjimas, pagrįstas ginkluota kova už tikėjimo grynumą - red.). Niekas iš mūsų šeimos nedalyvavo jokiose karinėse operacijose Čečėnijoje. Vykstant karui mes visi gyvenome Maskvos srityje, mano vaikai čia mokėsi.

FSB tardytojas, tiriantis bylą, reikalauja, kad duočiau parodymus prieš savo vaikus, taip pat - bendradarbiaučiau ieškant kovotojų pačioje Čečėnijoje. FSB pareigūnai taip pat nori, kad padėčiau surasti dar du savo sūnus - Adamą ir Ali, kurie dar iki sulaikant Apti bei Aišat išvyko į Čečėniją ir esą kovoja prieš teisėtą valdžią. Nežinau, kur jie šiuo metu yra, bet anksčiau, dar iki šių baisių įvykių, sūnūs skambino ir sakė, kad nori įsidarbinti Nachodkoje, nes Čečėnijoje negavo darbo pagal specialybę.

Pareigūnai jėga privertė mano sūnų Apti pasirašyti apklausos protokolą ir pripažinti tai, ko jis nedarė, grasindami, kad nepaleis jo sesers bei apie viską informuos Ramzaną Kadyrovą, žiauriai susidorojantį su kovotojams padedančių asmenų šeimomis. Dabar sūnus mėgina tų parodymų atsisakyti.

Tame protokole nurodomi teroristinės organizacijos lyderių - kažkokių arabų - vardai ir pavardės, nors mano vaikai, išauklėti islamo tradicijomis, negali jų žinoti. Be to, jie privertė Apti nurodyti, kad jo broliai įsikūrė Seržen Jurte, banditų ir arabų lyderių irštvoje. Perskaitęs Apti ir Aišat apklausos protokolus, bet kuris mąstantis žmogus supras, kad jie sufabrikuoti.

Aš buvau priversta susisiekti su Baltijos šalių atstovais ir pasisamdyti advokatą, kuris gintų mano vaikus, kaip teigiama, tapusius įtariamaisiais pagal Baltijos šalių pranešimą apie kažkokios E.Kusaitės verbavimą. Kaip man sakė, esą mano sūnus Apti ir dukra Aišat verbavo šią merginą, perėjusią į islamą ir norėjusią apsilankyti Rusijoje. Mano vaikai negalėjo to daryti, ir įrodymų FSB neturi, todėl jie fabrikuoja įkalčius prieš Apti ir Aišat.

Mano dukra iš tiesų susirašinėjo internetu su E.Kusaite, bet jos kalbėjosi tik apie mergaitiškus, buitinius reikalus. Apie tai, advokato teigimu, pasakoja ir pati lietuvė.

Man neleidžiama pasimatyti su vaikais. Motyvuojama tuo, kad Apti nenori bendradarbiauti su pareigūnais. Sūnus sunkiai serga, bet jo neperveda į ligoninę. Be to, jis turi septynis vaikus, o jo žmona negali gauti net pašalpos jiems išlaikyti.

Aišat kalėjime patiria didžiulį psichologinį spaudimą, ji nesuvokia, kaip galėtų kalbėti apie dalykus, kurių nepadarė.

Aš pati visiškai prasiskolinau. Visi pinigai, kuriuos gaunu iš giminių ir pažįstamų, išleidžiami advokatams bei siuntiniams į kalėjimą.

Aš, daugiavaikė motina, invalidė, kenčianti nuo cukrinio diabeto, prašau Jūsų pagalbos. Nei aš pati, nei mano vyras, antros grupės invalidas, nebegalime rasti teisybės, pasiekti, kad vaikai būtų išlaisvinti.

Prašau, maldauju - padėkite šioje beviltiškoje situacijoje.

Tamara Magmadova

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"