Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Ką duos LSDP suvažiavimas?

 
2007 05 10 0:00

Valstybė stipri tada, kai joje veikia stiprios ir aiškią ideologiją turinčios politinės partijos. Lietuvoje kol kas to nėra, nors atskiros partijos ir ieško savo veido (šios paieškos pernelyg ilgai užtruko). Visose Lietuvos partijose yra dorų asmenų, bet yra ir tokių, kuriems pinigai nekvepia ir kurie dėl jų pasiryžę viskam. Jie vadinami "naujaisiais lietuviais". Pagal savo mentalitetą Algirdas Brazauskas, Kęstutis Daukšys, Artūras Zuokas visiškai tilptų vienoje partijoje - tada būtų aiškiau, kas yra partijos ir kokie jų siekiai. Partijų suvažiavimai būna ritualiniai ir darbo. Koks bus Socialdemokratų partijos suvažiavimas, rengiamas gegužės 19 dieną?

Žiniasklaida nesugebėjo įžvelgti konflikto tarp A.Brazausko ir Vilniaus skyriaus esmės. Čia toli gražu ne vien Algirdo Paleckio nenoras paklusti aukštesnėms partijos institucijoms. Šis konfliktas pradėjo rusenti dar prieš pasirodant horizonte A.Paleckiui. Jo formali pradžia - ponios Kristinos Brazauskienės stojimas į LSDP ir dvigubų standartų taikymas. Galbūt be A.Brazausko spaudimo, greičiausiai pataikūnų dėka ši ponia iškart pateko į Vilniaus miesto ir LSDP tarybas, į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą. Ji pasijuto esanti svarbesnė už kitus. Vilniaus miesto savivaldybėje karštai rėmė A.Zuoką, nepaisė frakcijos nutarimų. Dalis Vilniaus miesto socialdemokratų suvokė, jog toks elgesys pragaištingas partijai, juolab kai ponia ėmė per LNK ir kitas televizijas dėstyti, kad yra laisvas žmogus ir tegu niekas jai nedrįsta nurodinėti. Pasirodo, vieni nariai privalo paklusti kolektyviniams sprendimams, kiti - ne. Žaidė abipusės ambicijos. Iš įpročio aukštesnieji pradėjo spausti žemesniuosius. Tie nepasidavė. Konfliktas didėjo. Tuometinė skyriaus vadovybė stengėsi nematyti šios ponios ir jos artimųjų išdaigų. Tada tarp miesto socialdemokratų subrendo mintis pakeisti skyriaus vadovybę, nelaukiant eilinės konferencijos. Šis žingsnis šokiravo partijos vadovybę, bet ji nesidomėjo, kodėl kilo toks poreikis. Taip A.Paleckis atsidūrė skyriaus pirmininko kėdėje (įtampa skyriuje nesumažėjo).

Naujojo vadovo veiksmai ne visada logiškai pagrįsti. Neaiškūs ir jo siekiai. Ko iš tikrųjų siekia tas ar kitas veikėjas, ne taip lengva nusakyti (kur beprincipis karjerizmas, kur idėjinės paskatos).

A.Brazauskas reikalavo sušvelninti A.Zuoko kritiką. A.Paleckis atėjo į politiką sulig antizuokine banga. Jeigu paklustų, žmonėms jis atrodytų kaip paprastas demagogas. Kai kas manė, jog tie nesutarimai - spektaklis. Tačiau taip nebuvo.

LSDP vadovybė priešinosi, kad meru taptų Rolandas Paksas. Tam būta rimtų argumentų, tačiau kitos sąlygos buvo neaiškios. Lietuvoje susiklostė keista situacija: kitose savivaldybėse ir socialdemokratai, ir konservatoriai su liberaldemokratais sudarė koalicijas, nors viešai juos keikė prakeiksmu... Taigi ginčo esmė ne A.Paleckio bičiulystė su liberaldemokratais. Be abejo, A.Paleckis, ką tik pasirašęs koalicinį susitarimą su Tėvynės sąjunga, o paskui be frakcijos žinios naktį išskubėjęs į susitikimą su R.Paksu ir su juo sudaręs naują susitarimą, pažeidė partinę etiką ir apskritai žmonių bendravimo normas. Tačiau grasinimai pašalinti jį iš partijos nieko gero nežada, juolab kad A.Paleckį palaiko didesnė dalis Vilniaus skyriaus narių, ir ne vien dėl meilės R.Paksui. Siekiama išaiškinti konceptualius dalykus. Monolitinės, vadui paklusnios politinės partijos demokratinėje visuomenėje būtų anachronizmas. LSDP etikos ir drausmės sergėtojai, norėdami neprarasti savo veido, turėtų taikyti vienodas sankcijas ir A.Paleckiui, ir K.Brazauskienei, ir pačiam A.Brazauskui. Antra, su asmeniu susiję sprendimai niekuomet nepriimami už akių. Taip tik organizuojami perversmai. LSDP statutas sako, kad politinius sprendimus priima LSDP taryba (ar jos prezidiumas), bet ne pirmininkas su keliais pavaduotojais.

Ministrui pirmininkui išvykus oficialaus vizito į Ukrainą, A.Brazauskas vienašališkai pareiškė, jog socialdemokratai nutraukia su Tėvynės sąjunga sudarytą sutartį dėl rėmimo. Diplomatine kalba šnekant, grupelė LSDP vadovų išreiškė nepasitikėjimą Gediminu Kirkilu ir jo vadovaujama Vyriausybe. A.Brazauskas pradėjo vėl koketuoti su "darbiečiais", nors jiems niekaip nepavyksta atsikratyti "Penktosios kolonos" šleifo.

A.Brazauskas neretai tituluojamas kaip toliaregis politikas. Ko vertos jo politinės prognozės? 2004 metais A.Brazauskas savo partiečiams išsukiojo rankas, kad šie pritartų bendriems sąrašams su socialliberalais. Rezultatas - socialdemokratai vietoj 2000 metais turėtų vietų Seime gavo 21. Kuo baigėsi ši bičiulystė, žinome, bet daug piliečių turbūt nežino, jog A.Brazausko aplinka pasistengė, kad daugelis "vedybų" su soclibais priešininkų būtų išstumti iš LSDP tarybos, ne vienas apleido ir LSDP. Vėliau istorija pasikartojo su "darbiečiais". Nemažai socialdemokratų numatė ir šios "sąjungos" baigtį. A.Brazauskas su Co ir jiems siuntė prakeiksmus. Po "darbiečių" išprovokuotos Vyriausybės krizės A.Brazauskas ne tik neatsiprašė užgauliotų partiečių, bet ir toliau siekia išlikti bent LSDP vadovas. Niekas iki šiol nežino, ar A.Brazauskas bandys išsaugoti LSDP pirmininko postą, ar ne. Taip nesielgia joks demokratinės partijos veikėjas. Kandidatus į pirmininkus skyriai turėtų iš anksto aptarti. Supraskim G.Kirkilo ir kitų Vyriausybės narių padėtį. Ką reikštų Algirdui Butkevičiui, G.Kirkilui ar Juozui Olekui iškelti savo kandidatūras prieš A.Brazauską ir pralaimėti jam? Ne ką kitą, o partijos nepasitikėjimą. Vadinasi, reikėtų trauktis iš Vyriausybės. Prabangą iškelti savo kandidatūrą prieš A.Brazauską gali sau leisti A.Paleckis ar jo atitikmuo. Jis gali ir suvienyti visus, kuriems įkyrėjo A.Brazausko ir jo "medžiotojų" komandos viešpatavimas. O jų ne tiek jau mažai. Tačiau ne visi dabar skyriuose vykstantys pasikeitimai - pozityvūs. Takoskyra tarp "naujų" ir "senų" ne visuomet ryški. Lietuvoje veikia Socialdemokratų sąjunga, formuojamas naujų kairiųjų intelektualų judėjimas, kurio niekaip nenori pastebėti dabartinė LSDP vadovybė, nes jėga bando išlaikyti tariamą vienybę ir nepajėgia suprasti, kad į partijas žmonės stoja ne vien karjeros sumetimais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"