Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Agentas agentui nelygus

 
2010 08 25 0:00

Vienas garsus interneto anonimas, prisidengęs skambiu slapyvardžiu, po mano rašinių vis primena, kad aš esu įtakos agentas. Kokios šalies specialiųjų tarnybų - patys suprantate.

Kokiu pagrindu jis tai teigia, man taip ir lieka klaustukas. Be to, mano žiniomis, jau pats įtakos agentų statusas tuo ir yra išskirtinis, kad jie nepasirašinėja jokių įsipareigojimų, kurie juos galėtų demaskuoti (tai savo išvadoje, kalbėdama apie vieną žinomą asmenį, pernai pabrėžė ir Liustracijos komisija). Kitaip sakant, įtakos agentai - tai savotiškas užsienio žvalgybų agentūrinio tinklo elitas, kuriam savo šalyse priklauso itin įtakingi asmenys, ir todėl jiems ir daroma tokia išimtis, kad jie, nesibaimindami demaskavimo, galėtų ramiai atlikti savo užduotį.

Tačiau dėl to niekuomet nekvaršinčiau jums galvų, jeigu minėto anonimo atkaklumas man nebūtų priminęs išties labai įdomios ir Lietuvai aktualios problemos, kurią mes, kaip ir nemažai kitų reiškinių, vertiname perdėm supaprastintai ir vienpusiškai.

Vyresnioji karta, manau, dar prisimena tokį legendinį Suomijos prezidentą Urho Kalevą Kekkoneną. Šis Žemdirbių (Centro) partijos lyderis buvo renkamas valstybės vadovu 1956, 1962, 1968, 1973 ir 1978 metais ir pasitraukė iš pareigų tik dėl sveikatos būklės, nes jam tuo metu jau ėjo devintas dešimtmetis. Taigi U.Kekkonenas kaip prezidentas valdė Suomiją ištisus 25 metus, o prieš tai dar ir padirbėjo premjeru bei ministru.

Tačiau prieš kelerius metus Suomijoje netikėtai prabilta, kad U.Kekkonenas visą ši laiką buvo KGB įtakos agentas.

Šią žinią patvirtino garsusis KGB ekspulkininkas Olegas Gordijevskis, kuris 1985 metais perėjo į kitą barikadų pusę ir britų žvalgybai atskleidė daugybę savo buvusios darbovietės paslapčių.

"Šaltojo karo metu, kaip, beje, ir prieš, ir po jo, KGB laikė savo aukšto rango agentu Suomijos žemdirbių sąjungos politinį veikėją U.K.Kekkoneną", - pareiškė O.Gordijevskis.

Toliau - dar įdomiau.

"Ir privačiame gyvenime, ir visuomeninėje veikloje U.Kekkonenas visuomet stengėsi pateikti save kaip ištikimą Sovietų Sąjungos draugą, - praskleidė širmą O.Gordijevskis. - Kartais jis sutikdavo į savo pasisakymų tekstus įtraukti "tezes", kurias paruošdavo tarptautinis CK skyrius (SSKP - red.) ir kurias jam perduodavo rezidentas. Tada Helsinkio rezidentūra siųsdavo į KGB užsienio žvalgybos valdybą pergalingus pranešimus: "Atliktas aktyvus poveikis aukščiausiu lygiu." Ir kiekvieną sykį centras su pasididžiavimu raportuodavo apie sėkmę Politbiurui (...) Tačiau, su pasididžiavimu raportuodami Politbiurui, kad U.Kekkonenas - visiškai užverbuotas agentas, nei pati valdyba, nei kas nors iš Helsinkio rezidentų nenorėjo pripažinti, kad iš tikrųjų premjeras buvo užkietėjęs suomių patriotas."

Ir tai - ne viskas. Kaip tvirtina fundamentalios "Politinės Suomijos istorijos nuo 1809 metų" autoriai, U.Kekkonenas dar karo metais buvo užmezgęs ryšius su amerikiečių ir britų žvalgybomis ir tik vėliau juos atsvėrė ir papildė kontaktais su sovietų žvalgybos atstovais, veikiančiais Suomijoje su diplomatine priedanga. "Kad ir kaip ten būtų buvę, U.Kekkonenui pavyko tai, kas atrodė neįmanoma, - rašė nepriklausomas rusų portalas "Savaitės veidrodis". - Daugelį metų palaikydamas glaudžius ryšius su agresyvios supervalstybės specialiosiomis tarnybomis, jis nepadarė žalos nei savo tėvynės nacionaliniams interesams, nei savo įvaizdžiui. Nors pirmąsyk jis laimėjo prezidento rinkimus "vos vos" (ir tai tik komunistų dėka), jau 1978 metais, kai balotiravosi į prezidentus paskutinį sykį, jį palaikė 82 proc. balsavime dalyvavusių rinkėjų."

Šios laviravimo tarp Rytų ir Vakarų taktikos, įgijusios net bendrinį "finliandizacijos" pavadinimą, supaprastinti nederėtų, nes daugelis suomių dar prisimena, kaip jų politikai ar net žurnalistai tuomet kone lenktyniaudavo tarpusavyje, kuris iš jų turi įtakingesnį "draugą" Sovietų Sąjungos ambasadoje. Tačiau neįmanoma paneigti ir kitko - kad gudri ir drauge slidi prezidento U.Kekkoneno politika vis dėlto pasitvirtino.

"Kagėbistai ir jų šeimininkai iš SSKP buvo įsitikinę ar tiesiog nuolat save įtikinėjo, kad jie išnaudoja aukščiausią Suomijos pareigūną Sovietų Sąjungos interesams šioje šalyje ir pasaulyje "prastumti". U.Kekkonenas manė, kad ypatingi asmeniniai santykiai su aukščiausia SSRS vadovybe - pradedant Andrejumi Ždanovu bei Josifu Stalinu ir baigiant Leonidu Brežnevu, - kuriuos jis mezgė ir per tarybines specialiąsias tarnybas, jam ne tik padėjo išsaugoti Suomijos valstybingumą, rinkos ekonomiką ir daugiapartinę demokratinę sistemą, bet ir ištisus dešimtmečius garantavo suomių firmoms ypatingą privilegijuotą padėtį milžiniškoje sovietų rinkoje. O tai lėmė vidinių socialinių problemų sprendimą ir greitą Suomijos ekonomikos augimą", - apibendrina minėtas portalas, beje, pavadinęs U.Kekkoneną "valstiečiu, privertusiu velnią sukti savo malūno girnas".

Manau, jau supratote, kodėl ši istorija tokia aktuali šiu dienų Lietuvai.

Valdas Adamkus, jau atvirai iškasęs karo kirvį prieš dabartinę prezidentę, iš esmės kalba apie tą patį velnią, kurį ir čia, Lietuvoje, kai kas jau sumanė pasikinkyti. Tik kadenciją baigęs prezidentas visa tai įvelka į gerokai švelnesnį rūbą ir velnio dilemą apibūdina kaip "pragmatizmo" ir "vertybių": bandysi atkurti civilizuotus ir abipusiškai naudingus santykius su Rusija - išduosi vertybes.

Bet grįžkime prie įtakos agentų.

Lietuvos vadovai irgi įtariami slaptais ryšiais su atitinkamomis užsienio valstybių tarnybomis. Tačiau mes iš kitų kraštų išsiskiriame tuo, kad šitokie įtarimai krinta kone ant visų mūsų prezidentų, pradedant Antanu Smetona ir baigiant Algirdu Brazausku, Rolandu Paksu ar V.Adamkum. Ne išimtis - ir dabartinė prezidentė. Pastarosios padėtis tik tuo skiriasi nuo pirmtakų, kad jos viskas dar laukia prieš akis: jeigu Dalia Grybauskaitė ir toliau eis užsibrėžtu kursu, jai neabejotinai bus priminta tai, kas buvo nutylėta prieš rinkimus - kad ji dirbo ne tik Briuselyje ir kad Lietuvai lemiamu metu stovėjo po medžiu ar net buvo ne toje barikadų pusėje, kaip daugelis.

Liūdniausia, kad tai nebus melas, juoba kad atitinkamai pateikus faktus ir juos kūrybiškai apipynus (kaip tai jau sykį padarė Mečys Laurinkus su Artūru Paulausku), galima apversti ir patį didžiausią vežimą.

Nors Lietuva - maža valstybė, yra pakankamai tiek istorinio, tiek geopolitinio pobūdžio priežasčių, dėl kurių mūsų lyderius viena ar kita galingesnė jėga gali bandyti palenkti į savo pusę. Dar didesnė tikimybė, kad mes savo lyderius jau gauname palenktus. Tačiau, prieš darant galutinę išvadą, vertėtų prisiminti, kad apie politinį lyderį, kaip ir apie bet kurį kitą žmogų, viską pasako jo darbai. Šitaip žvelgiant, padėtis nebeatrodo tokia jau paini ir miglota.

Suomijos saugumo tarnyba, kadaise būdama net mažesnė už jų šalyje veikusį sovietinių šnipų tinklą, demaskavo ne vieną iš jų. Prezidentas U.Kekkonenas tokiais atvejais niekuomet nesikišdavo.

Tuo tarpu Lietuvoje, paaiškėjus, kad į Užsienio reikalų ministerijos ir net Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus infiltruoti KGB rezervo karininkai, prezidentas V.Adamkus juos ėmėsi karštai ginti. VSD vadovybę jis aklai gynė net tuomet, kai tapo akivaizdu, kad ši institucija veikia prieš mūsų valstybės interesus.

Valdant įtakos agentui U.Kekkonenui, buvo suręsti tvirti pamatai dabartiniam Suomijos suklestėjimui.

Valdant V.Adamkui, milijardų verta Lietuvos naftos įmonė su jūros terminalu ir visa infrastruktūra buvo "perleista" už 160 mln. dolerių JAV registruotiems tarpininkams, kurie ją netrukus perpardavė Rusijos bendrovei "Jukos".

Įtakos agentas U.Kekkonenas puoselėjo gerus santykius su visomis valstybėmis, neatsižvelgdamas į tai, kas ir kaip jas valdė.

V.Adamkų, taikiai veikusį Vakaruose, šalys į rytus nuo mūsų domino tiek, kiek ten buvo įmanomi perversmai ir konfrontacija su Rusija (paradoksas "rezervininkų" nuoširdaus gynimo fone).

Taip galima pažvelgti į bet kurį bent kiek reikšmingesnį visų mūsų lyderių sprendimą ir panagrinėti, kam jis tarnauja - Lietuvos piliečių gerovei, mūsų visų interesams ir pamatinėms vertybėms ar kažkam kitam.

"Agentas agentui nelygus", - kas nors neišvengiamai parašys, perskaitęs šias mintis, ir bus savaip teisus.

Tačiau nebūkime cinikai.

Kadaise teko kelias dienas iš arti stebėti A.Brazauską ir Michailą Gorbačiovą, atvykusį lietuvių įtikinti, kad jie "neatsiskirtų". A.Brazauskas tuomet atrodė taip, lyg būtų lėtai kariamas. To suvaidinti neįmanoma, ir jau vien dėl to aš niekuomet nepatikėjau, kad jam nepriklausomybė tebuvo gudriai sulošta partija.

Ir išvis žmogaus praeitis - tai tik jo gyvenimo tarpsnis.

Aršiausias vengrų bolševikas nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų Imrė Nadis jau komunistinėje Vengrijoje iškilo iki premjero pareigų, bet 1956 metais tapo vengrų tautos antikomunistinio sukilimo vėliava ir už tai tų pačių komunistų buvo sušaudytas.

Žinoma, yra ir kitokių pavyzdžių. Lietuvoje buvo toks žinomas klasikinės literatūros vertėjas C. - jo impozantiška povyza daugeliui vilniečių buvo gerai pažįstama. Ne taip seniai pasirodė išsami publikacija, kurioje tvirtinama, kad šis veikėjas 1940 metais buvo tapęs NKVD informatoriumi, po to, atėjus vokiečiams, pasiūlė savo paslaugas gestapui, o po karo ir vėl sugrįžo pas ankstesnius šeimininkus. Ir jis toks sumanus vėjų pagairėj Lietuvoj buvo toli gražu ne vienintelis.

Tačiau man nepalyginamai įdomesni tie, kurie, net ir būdami keliagubi agentai, įsigudrina tarnauti tik savo tėvynei.

O tą anonimą, išsiaiškinus jo tikrąjį vardą, už nuolatinį šmeižtą reikės paduoti į teismą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"