Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Vakarinės Amerikos keliais iki Didžiojo kanjono

 
2015 02 20 6:00
Las Vegase tikrasis gyvenimas kunkuliuoja naktį.
Las Vegase tikrasis gyvenimas kunkuliuoja naktį. Vaido Mikaičio nuotraukos

Būna akimirkų, kai įkyrėjus žiemai labai norisi bent prisiliesti prie vasaros. Lengviausia tai daryti žiūrint televizorių arba naršant internete, tačiau visada smagiau ją susikurti realybėje. Todėl vieną šaltą sausio dieną nutarėme savaitę praleisti ten, kur vasara karaliauja visada – apelsinų, balto smėlio, aukštų palmių ir kokteilių krašte Kalifornijoje bei aplinkiniuose regionuose.

Kalifornija yra viena iš penkiasdešimties JAV valstijų ir viena geriausių vietų ne tik dėl klimato, bet ir pramogų bei uždarbio. Kadangi valstija didelė, oro sąlygos šiaurėje ir pietuose šiek tiek skiriasi. Vasaros ieškotojams rekomenduoju pietinę valstijos dalį, juolab kad ten ir pamatyti yra daugiau ką.

Los Andželą palikome ramybėje

Kaliforniją nuo Lietuvos skiria dvylika valandų skrydžio. Tiesioginių reisų nėra, todėl skridome persėsdami. Valstijoje svarbiausias ir didžiausias yra Los Andželo tarptautinis oro uostas - antras pagal keleivių srautus JAV, trečias pagal lėktuvų judėjimą pasaulyje ir pirmas pasaulyje pagal ne tranzitinių keleivių skaičių.

Mūsų pažintis su vietove prasidėjo nuo šio, antro pagal dydį JAV miesto. Jis toks didelis, kad norint nors kiek pažinti reikia bent savaitės. Nutarę išsamesnę pažintį atidėti, skubėjome į automobilių nuomos punktą, nes keliauti po regioną be automobilio yra nepatogu, brangu ir reikia turėti daug laiko.

Nors kalbama, kad Los Andžele vairuoti sunku ir visur perspėjama apie nuolat miestą smaugiančias automobilių spūstis, man jos nepasirodė visai beviltiškos. Žinoma, vengiau piko valandų rytą ir vakare, tačiau daugybė miesto greitkelių yra puikiai pritaikyti dideliems eismo srautams, tad automobiliai nuolat juda. Nors orientavomės tik pagal popierinius žemėlapius, važinėjome puikiai, beveik neklaidžiojome. GPS, aišku, būtų didelis privalumas, nes pasiklysti miesto greitkeliuose yra paprasčiau nei paprasta. Taip pat siūloma nuolat klausytis radijo, kuris kaskart pranešinėja apie susidariusias spūstis.

Niekur neskubantis miestas

Pirmiausia mūsų maršrutas driekėsi į San Diegą, esantį prie pat Meksikos sienos. Nors tai yra didelis 1,3 mln. gyventojų turintis, antras pagal dydį Kalifornijos miestas, jis yra visiška priešingybė Los Andželui. Palyginti su šio spūstimis, nuolatiniu judėjimu ir smogu, San Diegas atrodo tarsi atsipalaidavęs, niekur neskubantis.

San Diegas nuo Los Andželo nutolęs apie 200 kilometrų, todėl greitkeliu į jį galima patekti per geras dvi valandas. Greitkelis beveik visą laiką driekiasi vandenyno pakrante, tad apstu gražių vaizdų.

San Diegą įkūrė ispanų kolonistai. Ilgą laiką jis priklausė Meksikai, tačiau 1848 metais kartu su visa Kalifornija atiteko JAV. Tad nekeista, kad didelę dalį jo gyventojų sudaro meksikiečiai, o ispanų kalba taip pat plačiai paplitusi kaip ir anglų.

Didysis kanjonas Arizonos valstijoje - vienas įspūdingiausių gamtos stebuklų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.
Didysis kanjonas Arizonos valstijoje - vienas įspūdingiausių gamtos stebuklų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.

San Diege vyrauja švelnus klimatas. Nors jis yra piečiau nei Los Andželas, čia nebūna labai karšta. Net ir vasaros mėnesiais termometrai retai rodo daugiau nei 25 laipsnius šilumos. Esant nedideliam drėgnumui, oras labai malonus.

Mieste patartina naudotis viešuoju transportu, čia važinėja patogūs autobusai ir traukinukai. Miestas palankus dviratininkams, yra nutiesti puikūs dviračių takai, galima maloniai pasivažinėti paplūdimių juosta. Automobiliu keliauti irgi patogu, nes vairuoti mieste nesudėtinga, be to, greičiau gali pakliūti į apylinkių paplūdimius.

Miesto centras labai jaukus. Jame dominuoja dangoraižiai, modernūs verslo biurų pastatai. Tačiau įdomiausia miesto dalis yra istorinis senamiestis. Labai retas JAV miestas turi tokį senamiestį, jis yra JAV nacionalinė vertybė, menanti ispanų valdymo laikus ir būdingą to meto architektūrą. Senamiestyje pasijunti, tarsi būtum ne JAV, o vaikščiotum po XIX amžiaus Meksikos miestelį.

San Diego zoologijos sodas yra žinomiausias JAV ir galintis pasigirti didžiausia gyvūnų įvairove. Nors ir prireikė nemažai laiko jį apvaikščioti, nepraleidome šios progos.

Į linksmybių sostinę

Toliau mūsų maršrutas krypo ten, kur bent kartą gyvenime turbūt apsilanko save gerbiantis azartinių lošimų mėgėjas - į pasaulio kazino sostinę Las Vegasą. Iš San Diego važiavome daugiau nei 6 valandas, o kelias driekėsi per Kalifornijos ir Nevados dykumas.

Turbūt nėra bent kiek praprususio žmogaus, negirdėjusio apie šį nuodėmių ir lošimų miestą, vadinamą pasaulio pramogų sostine. Amerikiečiai mėgsta atvykti į Las Vegasą savaitgaliui. Čia ypač populiarūs viengungių ar draugų vakarėliai, vadinamieji bernvakariai. Tai siautulingas ir nemiegantis miestas, ramioms šeimos pramogoms nelabai tinkamas. Sakoma, kad viskas, kas nutinka Las Vegase, ir lieka Las Vegase. Žmonės čia atsipalaiduoja labiau nei bet kur ir pasilinksminę arba "prisidirbę" grįžta į įprastą gyvenimą, mintyse planuodami kitą kelionę arba prisiekinėdami niekada nebegrįžti.

Las Vegasas yra palyginti naujas miestas, pastatytas Nevados valstijos pietuose, Mohavių dykumoje. Jis įkurtas 1905 metais ir buvo mažas miestelis, kol šalia atsirado Kolorado upės užtvanka, vadinama Huverio užtvanka. Tada į miestą pradėjo plūsti darbininkai, o 1931 metais Nevados valstijoje legalizavus azartinius lošimus miestas pradėjo klestėti ir plėstis kaip ant mielių. Klesti ir šviečia jis iki šiol - kasmet čia apsilanko apie 37 mln. svečių.

Las Vegaso klimatas nėra toks švelnus kaip pietų Kalifornijos. Žiemos mėnesiais čia būna apie 15 laipsnių šilumos dieną, o naktį gali priartėti prie nulio. Vasarą Mohavių dykumoje pasiutusiai karšta ir temperatūra vidurdienį perkopia 40 laipsnių. Vasarą dienomis nesinori net nosies į lauką kišti. Kita vertus, tai nėra didelis nuostolis, nes būtent naktimis čia kunkuliuoja gyvenimas. Be to, kai kurie viešbučiai yra sujungti tiltais arba tuneliais su važinėjančiais traukinukais, kad svečiai nesikankintų dienos karštyje.

San Diego senamiestyje visuomet pilna niekur neskubančių žmonių.
San Diego senamiestyje visuomet pilna niekur neskubančių žmonių.

Pagrindinė miesto gatvė yra Las Vegaso bulvaras, vadinamas The Strip. Šioje gatvėje sutelkti pagrindiniai miesto lankytini objektai, t. y. viešbučiai su lošimo namais.

Pramogos susiras tave

The Strip yra tarsi viešbučių muziejus. Visi žino apie Eifelio bokšto, Egipto piramidžių, Niujorko Laisvės statulos, Disneilendo, Sietlo Kosmoso adatos (Space Needle), Venecijos miestelio ir kitų žymiausių pasaulio statinių kopijas, esančias Las Vegase. Jos visos priklauso viešbučiams. Lankytojai gali pasikelti į Eifelio bokštą, apsilankyti piramidėse, pasimėgauti atrakcionais ar paplaukioti gondolomis. Viešbučiai nuolat rengia vaidinimus, tokius kaip „Lobių sala“ ir pan. Todėl net ir tie, kurie nenori prasidėti su azartiniais žaidimais arba taupo pinigus, Las Vegase turės kuo stebėtis ir žavėtis. Tereikia tiesiog žingsniuoti Las Vegaso bulvaru ir pramogos pačios tave susiras. Kai kurios bus visiškai nemokamos. Jei pats jų nepastebėsi, kaskart pribėgs berniukai, dalijantys informacines skrajutes apie siūlomas atrakcijas: pradedant muziejais, šokių pamokomis, striptizo klubais ir baigiant įvairiomis ekskursijomis, pasivažinėjimu gokartais, paskraidymu sraigtasparniais ar šuoliais nuo Kosmoso adatos. Žinoma, ne mažiau įspūdingi šou vyksta ir viešbučiuose. Bet kuriuo atveju nuobodu nebus.

Pėsčiomis greičiau

Keliauti mieste paprasta, nes dauguma miesto pramogų sutelktos vienoje gatvėje, dažniausiai ja ir marširuojama. Gatvė nėra labai ilga, ją nesunku pereiti pėsčiomis, tačiau dažnai stoviniuojant tai gali užtrukti ir išvarginti. Todėl ja nuolat kursuoja traukinukas ir miesto autobusai. Primygtinai rekomenduojama atvykus į miestą automobilį palikti savo viešbučio aikštelėje ir keliauti pėsčiomis. Kitu atveju galima plaukus nuo galvos rautis porą kilometrų važiuojant valandą. Patariama pernelyg nesižavėti ir taksi. Jie nėra brangūs, tačiau sėdėsite automobilyje ir matysite, kad pėstieji juda greičiau. Spūstys bulvare yra nuolatinės ir varginančios, todėl jei jūsų maršrutai ribojasi tik šia gatve, palikite automobilį ramybėje ir be streso mėgaukitės miestu.

Ir dar vienas Las Vegaso fenomenas - čia galima greitai ir lengvai susituokti. O kitą rytą pamąsčius, kad gal kiek ir paskubėjote, taip pat lengvai ir išsiskirti.

Gamtos stebuklas Arizonoje

Lankantis Las Vegase nepadoru būtų nenuvažiuoti į Didįjį kanjoną Arizonos valstijoje, iki kurio kelionė užtruktų tik keturias valandas. Tai vienas įspūdingiausių gamtos stebuklų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Tai spalvingas stačių šlaitų tarpeklis, kurio didžioji užimamo ploto dalis priklauso Didžiojo kanjono nacionalinio parko teritorijai. Tarpeklį suformavo Kolorado upė ir jos intakai per daugiau kaip 6 mln. metų. Kasmet Didysis kanjonas pritraukia daugiau nei milijoną turistų iš viso pasaulio.

Įvažiavimas į parko teritoriją yra mokamas: automobiliui - 25, o asmeniui – 12 JAV dolerių. Leidimai galioja savaitę, todėl paklajoti laiko pakanka. Dėl ekologijos automobiliais leidžiama važiuoti ne visur, prie kai kurių apžvalgos vietų vežioja parko autobusiukai.

Parke siūloma įvairių pramogų, tarkim, organizuojami turai leistis gilyn į kanjoną, plaukioti plaustais Kolorado upe, jodinėti, pasivažinėti visureigiais ar paskraidyti sraigtasparniais.

Nakvynės vietų gausu, dauguma jų - maži viešbutukai, nakvynės namai ar kempingai. Maitinimo įstaigų taip pat netrūksta. Galima nusipirkti savaitės bilietą, išsinuomoti kambarėlį ir septynias dienas klajoti po neaprėpiamas parko platybes, nepaliaujant stebėtis gamtos didybe.

Atėmė žadą

Kanjonas yra milžiniškas, jo ilgis daugiau nei 400 kilometrų, o gylis apie 2000 metrų. Deja, šios gamtos didybės trūkumas yra tas, kad žodžiais jos neaprašysi. Nuotraukos ar televizija neperteikia nė dešimtadalio to grožio ar jausmų, kuriuos žmogus patiria žvelgdamas į šį gamtos stebuklą. Norint jį suvokti, aprėpti ir suprasti, reikia nuvykti ten, paklaidžioti parko keliukais, pasėdėti ant pasaulio krašto nukorus kojas, pasigrožėti užburiančiomis kanjono spalvomis per saulėtekį ar tiesiog žvelgiant į bedugnę nuo pasaulio atbrailos išsiklykti dėl užplūdusių emocijų pertekliaus.

Mums jis buvo toks stiprus, kad grįžtant į Las Vegasą keturias valandas automobilyje tvyrojo tyla. Perteikti patirtą įspūdį netiko nė vienas žodis. O jo ir nereikėjo, nes žodžiais Didžiojo kanjono grožis nenupasakojamas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"