Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Šuoliais per Lietuvą ir pasaulį

 
Afrikos ekspertai M.Mauragas ir V.Česnauskaitė teigė, kad į Afriką lietuvių vyktų daugiau, jei ji būtų arčiau ir mažiau kainuotų kelionė.
Afrikos ekspertai M.Mauragas ir V.Česnauskaitė teigė, kad į Afriką lietuvių vyktų daugiau, jei ji būtų arčiau ir mažiau kainuotų kelionė. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Prieš savaitę Vilniuje vykusi tarptautinė turizmo, laisvalaikio ir sporto paroda 'Adventur 2014' kvietė atrasti pasaulį, pažinti Lietuvą ir poilsiauti aktyviai. 120 parodos dalyvių lankytojus - jų buvo daugiau kaip 16 tūkst. - viliojo pačiais įvairiausiais ir netikėčiausiais pasiūlymais.

Kaip teigė ne vienas kalbintas pašnekovas, lietuviai mėgsta keliones, ieško naujų įspūdžių, veržiasi išbandyti nevaikščiotus takus, savo atostogų scenarijų susidėlioja iš gana skirtingų veiklos sričių. Tarkim, nuskridę į tolimiausias šalis, keletą dienų patinginiavę prie jūros, mėgsta susikrauti kuprines ir keletą dienų pasidairyti po apylinkės kalnus, irkluoti vietos upėmis ar pasikarstyti uolomis. Du vyriškiai, išeidami iš salės, kviečiančios pažinti Lietuvą (buvo pristatyti visi šalies regionai), stebėjosi, kad Lietuvoje jiems dar daug kas nematyta. "Vis šuoliuojam per pasaulį, o, pasirodo, yra į ką ir Lietuvoje pažiūrėti", - sakė jie.

Arklio metais

Anykščių turizmo centras 2014-aisiais, kurie pagal zodiaką yra Arklio metai, vėl tikisi išskirtinio dėmesio Arklio muziejui. "Parengėme ir naujų programų, pavyzdžiui, "Ristele po Anykštiją". Grupė, sėdusi ant žirgų, į karietas, vežimus, su gidu keliauja po apylinkes, aplanko Arklio muziejų, sustoję upelyje maudo žirgus, pievoje rengia sumuštinių puotą. Daug mūsų kraštas siūlo ir įvairių edukacinių programų, degustacijų", - pasakojo Anykščių turizmo informacijos centro vadybininkė Vilanda Dunčaitė.

Turistų antplūdžio Vilniuje laukia šių metų Lietuvos dainų šventės organizatoriai. "Dalyvaujame parodoje norėdami ne tik pareklamuoti artėjančią Dainų šventę, bet ir iš anksto pranešti, kad liepos 6 dieną skelbsime Tautinio kostiumo diena. Visus gyventojus kviesime tą dieną į gatves išeiti apsirengus tautinį kostiumą. Laiko jį įsigyti, pasisiūti ar bent pasirūpinti keliomis detalėmis dar yra, - pasakojo Lietuvos liaudies kultūros centro atstovė Eglė Ladygienė. - Liepos 4 dieną demonstruosime atkurtus septynių baltų genčių archeologinius kostiumus. Manau, tai bus įdomu ne tik užsienio turistams, bet ir mums patiems."

Parodos lankytojai ties kostiumo nuotrauka-veidrodžiu mielai fotografavosi, tarsi patys būtų apsivilkę tautinį kostiumą.

Bene karščiausia naujiena egzotiško turizmo mėgėjams - praėjusią vasarą netoli Klaipėdos atidarytas Dinozaurų parkas. Pasaulyje tokie labai populiarūs, pritraukia daug lankytojų, ypač su vaikais. Baltijos šalyse kol kas šis yra vienintelis. Įspūdį jame daro apie 40 natūralaus dydžio riaumojančių, judančių dinozaurų muliažų.

Parodoje buvo galima pabandyti laipioti tariamomis uolomis, virvėmis persikelti per upę.
Parodoje buvo galima pabandyti laipioti tariamomis uolomis, virvėmis persikelti per upę.

Jurbarko krašto stende su senovinės technikos eksponatais sėdėjo ir pats muziejaus įkūrėjas Justinas Stonys. "Rodome tik 22 eksponatus, o iš viso jų turime 22 tūkstančius. Reikia atvažiuoti į Smalininkus ir patiems išvysti, - kvietė jis. - Birželį muziejui bus dešimt metų, tačiau eksponatus renku jau iš seniai, daug kas yra mano tėvų ir senelių."

Lietuviško turizmo naujovė - turizmo klasteriai. Visi Lietuvos regionai vos ne kiekviename miestelyje keliautojams siūlo įvairių pramogų, lankytinų objektų, bet dėl vieno jų per visą Lietuvą niekam neapsimoka važiuoti. Tai supratę lankytinų vietų šeimininkai ėmė burtis į turizmo susivienijimus, vadinamuosius klasterius. Drauge išleidę bendrų informacinių brošiūrėlių, lankstinukų, savo paslaugomis tikisi sudominti daugiau turistų. "Mes, biržiečiai, turistams teikiantys trylika įvairių paslaugų, įkūrėme pirmąjį turizmo klasterį Lietuvoje, - sakė jo vadovas, Biržų krašto muziejaus "Sėla" direktorius Gintaras Butkevičius. - Žmonėms pakanka kreiptis į vieną iš mūsų ir jam bus pasiūlyti ir visi kiti objektai, keli paslaugų paketų variantai. Mūsų pėdomis pasekė ir anykštėnai, taip pat įkūrę savo krašto paslaugų susivienijimą."

Aktyvus latvių poilsis

Latvijos stende daugelį domino galimybė plaukti Gaujos upe. Kaip pasakojo Pargaujos savivaldybės turizmo specialistė Ruditė Vasilė, lietuviai vasarą plaukia ir plaukia Gauja, tai tikrai jų labai pamėgta upė. "Tačiau dabar nori dairytis ir plačiau, teiraujasi apie Gaujos intakus, mažyčius upelius, kuriais vingiuodami galėtų pamatyti naujų įspūdingų pakrantės vaizdų, - teigė ji. - Be to, Gaujos nacionaliniame parke siūloma nauja pramoga - skrydis vertikaliu vėjo tuneliu. Tokį laisvą skrydį, mano žiniomis, šiuo metu galima išbandyti tik Japonijoje ir Latvijoje. Mūsų instruktoriai mokėsi Japonijoje, Pietų Korėjoje, patys daug treniravosi ne tik išsilaikyti ore, bet ir atlikti įvairius triukus. Prieš ketverius metus jie buvo pakviesti dalyvauti Vankuverio žiemos olimpinių žaidynių atidarymo programoje. Daug kas iš lietuvių teiraujasi ir apie šį aerodinaminį tunelį. Įspūdžiai būna tikrai nepakartojami: specialiu kostiumu apsirengęs žmogus su instruktorium įeina į nuo žemės kylančią vėjo srovę ir kelių metrų aukštyje tarsi plūduriuoja ore. Instruktorius jį prilaiko, kad netyčia neišskristų iš tos oro srovės."

Pasak Ruditės, lietuviai mėgsta ir latvių slidinėjimo trasas, beje, daug jų naktį apšviestos. Siguldoje galima išbandyti dar ir ledroges, kuriomis treniruojasi profesionalūs sportininkai. Skrydis milžinišku greičiu 1420 metrų ilgio, 16 posūkių ledo keliu tenkina visus adrenalino poreikius.

Daugelyje kaimo turizmo sodybų galima pasimokyti senųjų amatų.
Daugelyje kaimo turizmo sodybų galima pasimokyti senųjų amatų.

Autobusu - daugiau įspūdžių

Nors lėktuvu kelionės vietą pasiekiame greičiau, populiarumo nepraranda ir kelionės autobusu. Daugelis žmonių pirmenybę teikia būtent tokioms kelionėms - važiuodamas stebi besikeičiantį kraštovaizdį, pakeliui aplankai įdomiausius objektus, bendrauji, stabteli gražesnėse vietose. Turizmo agentūra "Grūda" organizuoja ypač daug tokių maršrutų. Kaip pasakojo agentūros atstovė Agnė Dabravolskienė, ypač tokias išvykas mėgsta bičiulių grupės, kolektyvai, norintys bendrauti per visą kelionę. Autobusui pirmenybę teikia ir norintieji į kalnus nusivežti slidinėjimo inventorių. "Tikrai labai daug žmonių kratosi lėktuvų, nors tai ir patogu. Žinoma, jei šalis nėra labai tolima. Kita vertus, autobusai dabar kokybiški, patogūs, jais keliauti pigiau", - sakė A.Dabravolskienė.

"Grūda" išskirtinai daug siūlo pažintinių kelionių - ne tik artimuose, bet ir tolimuose kraštuose. "Į juos turistus išlydime su profesionaliais, tas šalis išmanančiais gidais, tarkim, daugelį grupių lydi Lietuvos geografų asociacijos prezidentas Rytas Šalna. Tai irgi yra mūsų išskirtinumas. Pastebėjome, kad žmonės nori ne tik pailsėti, bet ir daugiau sužinoti apie kraštą: aplankyti Paryžių - tai dar nereiškia pažinti Prancūziją", - teigė A.Dabravolskienė.

Pirmauja Turkija

Mėgstamiausios lietuvių šalys, pasak "Baltic Tours" atstovo Andriaus Paulionio, vasarą išlieka Turkija, Graikija, Ispanija. Vis daugiau žmonių renkasi ir Bulgariją, ypač keliaujantieji su mažais vaikais, nes iki jos paplūdimių galima nuskristi greičiau - per dvi valandas. "Nauja Turkijos konkurentė - Bulgarija, viliojanti plačiais smėlio paplūdimiais. Tokie turistų laukia ir Maljorkoje bei Tunise. Tačiau aptarnavimo srityje turkai daugiau pasiekę nei bulgarai. Pavyzdžiui, Bulgarijoje tik nedaugelis viešbučių baseinų turi kalnelius, viešbučiai negali pasiūlyti maitinimo visą parą. Turkijoje tikrai labiau rūpinamasi turistais, tačiau Bulgarija yra arčiau ir gali pasiūlyti atostogauti už mažesnę kainą. Kas ko ieško, pagal tai ir pasirenka", - teigė jis.

A.Paulionio teigimu, žiemą vieni renkasi šiltus kraštus, kurie arčiausiai Lietuvos, kiti traukia į tolimas, egzotines šalis. "Man, tarkim, egzotiškiausios kelionės atrodo po Namibiją, Naująją Zelandiją, Islandiją. Trečia kategorija - tai "žieminiai" turistai, kurie nesulaukę sniego namuose vyksta slidinėti į kalnus - Austriją, Italiją, Prancūziją, Slovakiją, Andorą", - pasakojo jis.

Mažiau nei prieš metus į Vilnių atėjus "Turkish Airlines", kelionių maršrutų smarkiai padaugėjo - per Stambulą galima nuskristi į daugiau kaip 240 pasaulio miestų.
Mažiau nei prieš metus į Vilnių atėjus "Turkish Airlines", kelionių maršrutų smarkiai padaugėjo - per Stambulą galima nuskristi į daugiau kaip 240 pasaulio miestų.

Pasiteiravus, kam reikalingos parodos, jei ir internete galima rasti tūkstančius pasiūlymų, A.Paulionis aiškino: "Jaunimas dabar išmanus, žino, kaip ieškoti internete, tačiau gyvas kontaktas su kelionių pardavėjais planuojant atostogas irgi gana svarbus. Patarimai kartais lemia ir pasirinkimą - kur tuo metu geresnis oras, kur vyksta įdomios parodos, šventės, kiti renginiai." Pašnekovo įsitikinimu, rinkdamiesi keliones žmonės mėgsta poilsį derinti su aktyviu keliavimu. Pavyzdžiui, apsistoja viešbutyje, paskui kone kasdien leidžiasi į pažintinius, sportinius žygius.

Ieško egzotikos

Kaip teigė turizmo agentūros "Baltic Travel Service" atstovė Giedrė Griniauskaitė, kadangi lietuviai jau yra aplankę labai daug šalių, kai kuriose viešėję po keletą kartų, populiarėja naujos kryptys - tai Dubajus, Saudo Arabija, Kinija, Indija.

Afrika - vis dar nelabai lietuvių atrasta. "Keliautų daugiau, jei tik ji būtų arčiau. Kadangi skrydžiai ilgi, tai ir kainos nemažos. Jaučiame, kad aktyviau domimasi Afrika, tačiau kol kas žmones varžo kainos. Ten apsilankiusieji nenusivilia. Vien į Afrikos paplūdimius nesiūlome vykti, įdomiausi šiame žemyne - nacionaliniai parkai, jų augalija ir akis į akį sutinkami gyvūnai. Įspūdingos būna nakvynės palapinėse, gamtos apsuptyje, klausantis naktinių žvėrių garsų. Nereikia baimintis - nakvynės vietos aptvertos, jose saugu. Norintieji gali apsistoti ir prabangiuose viešbučiuose, jų gamtoje taip pat yra", - tikino daugelį Afrikos šalių išmaišęs ir Afrikos ekspertu prisistatantis įmonės "Go Africa" vadovas Marius Mauragas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"