Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Smagus savaitgalis Švedijos sostinėje

 
2013 06 14 6:00
Gražių vietų akims paganyti Stokholme tikrai netrūksta.
Gražių vietų akims paganyti Stokholme tikrai netrūksta. Vaido Mikaičio nuotraukos

Nuo pat vaikystės svajojau nuvykti į Stokholmą aplankyti Karlsono ir paprašyti, kad jis mane paskraidintų ant nugaros. Užaugęs dalį vaikiškos svajonės išpildžiau. Nuvykau į Švedijos sostinę. Ir nors su Karlsonu nepavyko susipažinti, nelikau nusivylęs. Stokholmą pamačiau kaip tik tokį, kokį įsivaizdavau iš vaikystės pasakos.

Kai buvau mažas, nieko neišmaniau apie pasaulio šalis, tačiau žinojau, kad yra miestas, pavadinimu Stokholmas. Žinojau, kad jame stovi niekuo neišsiskiriantis daugiabutis, kuriame gyvena paprasta švedų šeimynėlė, auginanti penkerių metų berniuką, vardu Mažylis. Jis turi draugą – storulį žmogeliuką, kuris mėgsta uogienę, moka skraidyti ir vadina save Karlsonu, kuris gyvena ant stogo. Šį švedų vaikų rašytojos Astridos Lindgren pasakų herojų pažįsta visi lietuviai. Todėl nuo pat vaikystės svajojau nuvykti į Stokholmą aplankyti Karlsono ir paprašyti, kad jis mane paskraidintų ant nugaros.

Gal čia kur nors gyveno Karlsonas?
Gal čia kur nors gyveno Karlsonas?

Užaugęs dalį vaikiškos svajonės išpildžiau. Nuvykau į Stokholmą, vaikštinėjau gatvėmis ir užvertęs galvą spoksojau į raudonus namų stogus spėliodamas, kuriame jų galėtų gyventi Karlsonas. Kadangi šis vyrukas gyveno tik pasakoje, su juo susipažinti nepavyko. Bet nelikau nusivylęs. Išvydau Stokholmą kaip tik tokį, kokį įsivaizdavau iš vaikystės pasakos.

Šiaurės Venecija

Aišku, dabartinės kartos vaikų kelionių svajonės daug platesnės, tačiau Švedijos sostinę derėtų aplankyti kiekvienam. Stokholmas yra didžiausias ne tik Švedijos, bet ir visų Skandinavijos šalių miestas. Dėl savo dydžio ir dinamiškumo jis vadinamas Skandinavijos sostine.

Stokholmas, įkurtas vakarinėje Baltijos jūros pakrantėje, Stokholmo salyne, stovi beveik ant vandens. Centrinė jo dalis išsidėsčiusi net keturiolikoje salų: trečdalį miesto ploto užima vanduo, dar trečdalį – žalieji parkai. Dėl savo grožio, architektūros, daugybės parkų ir vandens Stokholmas neretai pavadinamas Šiaurės Venecija.

Lietuvą nuo Švedijos skiria tik Baltijos jūra, todėl drąsiai galime sakyti, kad esame kaimynai. O patekti pas kaimynus paprastai būna nesunku. Iš Vilniaus oro uosto į pagrindinį Stokholmo Arlandos oro uostą skraidina skandinavų SAS, o iš Kauno į antrą pagal dydį Stokholmo Skavstos oro uostą – ne tokia prestižinė, bet pigesnė airių bendrovė "Ryanair".

Rinksbrono krantinė Stokholme.
Rinksbrono krantinė Stokholme.

Dar vienas labai populiarus ir gana nebrangus lietuvių keliavimo į Švedijos sostinę būdas – laivu iš Rygos.

Bilietus parduoda dauguma kelionių agentūrų. Penktadienio vakarą įlipi į laivą Rygoje ir po smagios nakties iš ryto išlipi Stokholme. Dieną praleidi mieste, vakare grįžti į laivą ir vėl per naktį plauki į Rygą. Taip išvengi brangių Stokholmo viešbučių, tačiau mieste praleidi tik vieną dieną ir nepatiri naktinio gyvenimo. Tokie kruizai - bene pigiausia galimybė nukakti ir paviešėti Švedijos sostinėje.

Stokholmo salyną sudaro daugiau kaip 20 tūkst. salų ir salelių, todėl lėktuvui leidžiantis daugumą jų galima pamatyti. Net sunku patikėti, kad čia ta pati mūsų gintarinė Baltija.

Vanduo iš čiaupo

Šiandien Stokholmas yra svarbiausias šalies ekonominis, kultūrinis, finansinis centras. Didžiausių bankų, veikiančių ir Lietuvoje, centrinės būstinės įsikūrusios būtent čia. Daugiau kaip keturi ketvirtadaliai darbo vietų - aptarnavimo ir aukštųjų technologijų srityse. Tai reiškia, kad mieste beveik nėra pramonės ir gamybos įmonių, todėl Stokholmą galima vadinti viena švariausių pasaulio sostinių. 2010 metais, įvertinus daugybę aplinkosaugos kriterijų, Stokholmas išrinktas pirmąja žaliąja Europos sostine. Geriamasis vanduo čia labai švarus, jį be baimės galima gerti tiesiai iš čiaupo.

Dėmesį traukia miesto rotušė.
Dėmesį traukia miesto rotušė.

Prie švaraus oro mieste prisideda ir kokybiškai sureguliuotas automobilių srautas. Mokamas įvažiavimas į sostinės centrą, brangios mašinų stovėjimo aikštelės ir puiki dviračių bei viešojo transporto infrastruktūra skatina miestiečius palikti automobilius namie arba išvis jų neturėti. Dviratis - labai populiari transporto priemonė tarp Stokholmo gyventojų, padeda taupyti laiką ir pinigus.

Atvykėliai irgi gali išsinuomoti dviračius ir važinėti po miestą vien jais. Nemėgstantieji to daryti gali naudotis labai patogiu viešuoju transportu. Važinėja patogūs metro traukiniai, tramvajai, autobusai, kursuoja net kateriai, tačiau šie - brangus malonumas, ypač perkant vienkartinius bilietus. Pigiausias jų kainuoja 10 litų. 2009 metų duomenimis, vienkartinio bilieto, kurį turint galima nuvažiuoti dešimt kilometrų, kaina Stokholme buvo didžiausia pasaulyje. Labiau apsimoka pirkti dienos bilietą, kainuojantį 46 litus.

Pėsčiomis ir laivu

Senamiestyje visuomet gausu žmonių
Senamiestyje visuomet gausu žmonių

Po Stokholmo centrą galima vaikštinėti pėsčiomis. Informacijos centruose siūloma paslauga vadinama

"Talk of the town". Tai savarankiško gido po miestą programa, integruojama į jūsų mobilųjį telefoną arba į mp3 grotuvą. Vaikščiodamas savarankiškai žmogus šešiomis kalbomis supažindinamas su Stokholmu. Ta pati programa tinka ir dviratininkams, tereikia turėti ausines.

Maršrutas "Free Tour Stockholm" siūlo nemokamą turą anglų kalba po Stokholmo centrą pėsčiomis. Čia darbuotojai triūsia tik dėl arbatpinigių. Taip suteikiama puiki proga nemokamai pažinti miestą žmonėms, neturintiems išsipūtusios piniginės.

Na, o patogiausias ir mažiausiai pastangų reikalaujantis susipažinimo su Švedijos sostine būdas – miesto turistiniai autobusai. Jie nėra pigūs, bet maksimali informacija suteikiama per trumpiausią laiką. Galimi ir specializuoti turai.

Labai smagu patyrinėti miestą laivu. Reguliariai rengiami ekskursiniai turai Stokholmo kanalais, supažindinama su miesto istoriniais pastatais, tiltais, uostu. Jų kaina – apie 40 litų.

Labai smagu patyrinėti miestą laivu.
Labai smagu patyrinėti miestą laivu.

Stokholme gražių vietų akims paganyti tikrai netrūksta. Jeigu nenorite vaikščioti žaliomis gatvėmis ir užvertę galvas spėlioti, kur gyvena Karlsonas, galite aplankyti Stokholmo senamiestį. Jis vadinamas Gamla. Tai istorinė miesto širdis su siauromis gatvelėmis, viduramžiais statytais raudonkepuriais namais ir bažnyčiomis. Senamiestyje sutelkta daugiausia pramogų, skirtų turistams.

Tikrai derėtų pamatyti Stokholmo salyną, laikomą vienu gražiausių pasaulyje. Jis driekiasi apie 80 km nuo miesto centro. Vasaros sezonu į salyną rengiamos ekskursijos laivais. Žinoma, jei norite paplaukioti po jį, vienos dienos Švedijos sostinėje nepakanka.

Apie 100 muziejų

Stokholmas - vienas daugiausia muziejų turinčių miestų pasaulyje. Jų čia priskaičiuojama maždaug šimtas. Tas įstaigas kasmet aplanko milijonai žmonių.

Alfredo Nobelio muziejus vaizduoja A.Nobelio prizų ir jų laimėtojų istorijas. Puikių miesto vaizdų apsuptas Istorijos muziejus rodo Švedijos ir Stokholmo istorijos vingius. Modernaus meno muziejus įkurtas vaizdingoje Skepsholmeno saloje. Nacionalinis muziejus išvis laikomas šalies muziejų tėvu. Armijos muziejuje galima susipažinti su Švedijos armijos ir jos kovų istorija. Beje, Švedija nekariauja jau du šimtus metu. Tai retas atvejis pasaulyje.

Karališkosios pajėgos prie karaliaus pilies.
Karališkosios pajėgos prie karaliaus pilies.

Karališkojo parko Djurgardeno saloje yra keli muziejai, kurių žymiausias - Skansenas, Švedijos kultūrinį palikimą atspindintis muziejus po atviru dangumi. Vazos muziejus eksponuoja istorinį karaliaus Vazos karo laivą, kuris tik pastatytas nuskendo Stokholmo įlankoje.

Netradiciniu muziejumi laikomas Stokholmo metro. Jo stotyse sukurta daug meninių dekoracijų, todėl sakoma, kad tai ilgiausia meno paroda pasaulyje.

Mieste yra kelios vietos, kuriose iš aukštai galima apžvelgti Stokholmo panoramą. Viena jų - "Ericsson Globe" pastatas. Tiesa, pakilti į viršutinį aukštą kainuoja apie 50 litų.

Nepigus miestas

Restorane "Kaknastornet" yra įkurta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria centrinio Stokholmo vaizdai ir vidinis salynas. Įėjimas į šį restoraną kainuoja apie 20 litų. Stokholmas, kaip ir kiti Skandinavijos miestai, nėra pigus. Už pietus vidutinio lygio restorane tektų mokėti apie 80 litų. Norintieji pataupyti gali pirkti vadinamąjį greitą maistą, kuris yra pigesnis. Pasisėdėjimas bare prie taurės alkoholio taip pat nepradžiugins. Bokalas alaus kainuoja daugiau kaip 20 litų.

Švedijoje alkoholį galima vartoti ir viešose erdvėse, todėl vaikščioti gatvėmis ar sėdėti parke pasiėmus buteliuką alaus yra visiškai priimtina. Tiesa, reikia nepamiršti, kad standartinėse parduotuvėse parduodamas alus - iki 3 laipsnių stiprumo, o stipresnio išvis nėra. Jis parduodamas tik specializuotose vietose, kurių darbo laikas gana ribotas. Todėl planuojant savaitgalio vakarėlį namie ar viešbutyje gėrimais būtina pasirūpinti iš anksto.

Švedijos karališkoji rezidencija Stokholme.
Švedijos karališkoji rezidencija Stokholme.

Stokholmas - saugus miestas. 2011 metais jis buvo pripažintas šeštu pagal saugumą miestu pasaulyje. Žinoma, kai naktinis gyvenimas Švedijos sostinėje toks aktyvus, visko pasitaiko, bet čia galima jaustis tikrai saugiai. Svarbiausia - nevaikščioti dviračiams skirta eismo juosta, nes nesunku susidurti su dviratininku.

Turbūt niekas nepagalvoja apie Stokholmą kaip apie paplūdimių miestą. Tačiau jų yra, ir ganėtinai neprastų, nes vanduo labai švarus. Kaip tikina švedai, vanduo miesto paplūdimiuose toks švarus, kad didelė pasaulio dalis tokį vartoja kaip geriamąjį. Paplūdimių yra tiek centriniame Stokholme, tiek priemiesčiuose. Vasarą juose pramogauja labai daug žmonių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"