Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Savaitgalis septynių kalvų mieste

 
2013 09 13 6:00
Įspūdingas Belemo bokštas, pastatytas kaip uostą saugojantis sargybos postas.
Įspūdingas Belemo bokštas, pastatytas kaip uostą saugojantis sargybos postas. Vaido Mikaičio nuotraukos

Lisabona - viena populiariausių turizmo krypčių Europoje, kerinti keliautojus baltais kalkakmenio pastatais, žaliomis alėjomis, kalvomis, jūra, draugiškais žmonėmis, puikiu maistu, Pietų Europai būdingu neskubriu gyvenimo būdu. O svarbiausia – gera aura, kurią jauti atvykęs į šį miestą.

Lisabona – labiausiai į vakarus nutolusi Europos sostinė, įkurta ant septynių kalvų, todėl šiuo statusu dalijasi su dar keliais pasaulio miestais. Tai didžiausias ir svarbiausias Portugalijos miestas, vienintelė Europos sostinė prie Atlanto vandenyno. Nuo ankstyvųjų amžių Portugalija, būdama jūrinė valstybė, išaugino daug žymių keliautojų ir atradėjų. Būtent Lisabonoje pradėjo savo garsias keliones žymiausias jų - Vasco da Gama, atradęs kelią iš Europos į Indiją.

Portugalai visada garbino jūrą, o ši visuomet buvo svarbi šalies istorijoje. Lisabona buvo tarsi Europos vartai į tada dar nepažintą pasaulį. Miestas - vienas seniausių pasaulyje ir pats seniausias Vakarų Europoje, keliais šimtais metų lenkiantis Romą, Paryžių ar Londoną. Kadangi Antrojo pasaulinio karo metais Portugalija laikėsi neutraliai, Lisabona tapo vartais į pasaulį karo pabėgėliams. Skelbiama, kad daugiau nei 100 tūkst. žmonių bėgo į JAV ir kitas valstybes.

Įspūdį turistams daro jūrinis klimatas, veikiamas šiltosios Golfo srovės. Žiemos čia švelnios, todėl gera viešėti kiaurus metus. Sakoma, kad iš visos žemyninės Europos būtent Lisabonoje šilčiausios žiemos. Tačiau jūrinis klimatas turi ir minusų. Vienas jų – greitai besikeičiantis oras ir vėjas.

Deja, tiesiogiai nuvykti į Lisaboną iš Lietuvos nėra nei patogu, nei pigu, nes Portugalijos sostinę aplenkia Lietuvoje dirbančios „Ryanair“ ir „Wizzair“. Norintiesiems patogiai nuskristi, tenka rinktis tradicines oro linijas ir mokėti brangiau. Arba keliauti ne oru.

Mes į Lisaboną atvykome anksti ryte naktiniu autobusu iš Ispanijos Malagos miesto, o išvykome autobusu į Madridą. Dauguma mūsų kraštiečių į Lisaboną savaitgaliui nevyksta tiesiai iš Lietuvos, o užsuka lankydamiesi Portugalijoje ir Ispanijoje.

Labai populiaru „Ryanair“ oro linijomis atskristi į Portugalijos šiaurėje esantį Porto miestą, ten išsinuomoti automobilį ir leistis į šalies pietuose esantį Faro miestą, pakeliui apsistojant Lisabonoje. Tada iš Faro skristi namo.

Dieną saugu

Senamiesčiu vadinama miesto dalis Baiksa skirta pėstiesiems, čia aktyviausias dieninis gyvenimas. Deja, naktį vietiniai pataria būti atsargiems, nes kai biurai ir parduotuvės užsidaro, senamiestis tarsi apmiršta. Be to, įsisiūbavus ekonomikos krizei daugelis rajono namų ištuštėjo, nes iš jų išsikraustė gyventojai. Todėl tuščiuose skersgatviuose gali būti ir apiplėštas. Dieną čia saugu ir jauku. Nors vaikštinėdamas senamiestyje net keletą kartų susidūriau su jaunais vyrukais, siūlančiais įsigyti narkotikų. Vėliau sužinojau, kad Lisabonoje šis reiškinys gana įprastas. Narkotikų prekeiviai dieną nėra nei agresyvūs, nei labai įkyrūs. Jiems reikia aiškiai pasakyti "ne" arba tiesiog ignoruoti.

Lisabona nėra įvardijama kaip visiškai saugus miestas. Nusikalstamumą stipriai kilstelėjo šalį supurčiusi ekonomikos krizė. Išaugus nedarbui, pagausėjo plėšimų, todėl turistai raginami naktimis nesibastyti atokiomis, tamsiomis gatvėmis. Centrinėse miesto gatvėse paprastai saugu, nors keliautojui gali tekti susidurti su kišenvagiais.

Reikia atsargiai išsiiminėti pinigus iš bankomatų, nes plėšimų pasitaiko ir čia. Apskritai derėtų vengti leistis į pokalbius su gatvėje kalbinančiais žmonėmis ar elgetomis, nes jie visaip bando išvilioti pinigus.

Lisabona yra didelis, išsidriekęs į tolį miestas, todėl tenka naudotis ir viešuoju transportu.
Lisabona yra didelis, išsidriekęs į tolį miestas, todėl tenka naudotis ir viešuoju transportu.

Svarbiausias kvartalas

Alfama yra seniausias Lisabonos rajonas, kurio pavadinimas kilęs iš arabų kalbos ir reiškia "fontaną" arba "vonią". Maurų valdymo laikotarpiu tai buvo didžiausias ir svarbiausias miesto kvartalas. Jame paprastai gyveno žvejai ir skurdesni asmenys. Dabar tai labai populiarus lankytinas objektas. Siaurų, labirintus primenančių gatvelių tinklas kuria paslaptingumo atmosferą. Klaidžiodamas po jį tarsi nusikeli į XIX amžiaus jūrinę Portugaliją. Dabar Alfamoje netrūksta restoranų ir jaukių kavinių. Manau, tai yra įspūdingiausias Lisabonos rajonas. Žymiausi lankytini objektai čia yra Šv. Jurgio pilis, Šv. Liucijos apžvalgos aikštelė ir viduramžiais statyta Lisabonos katedra. Šv. Jurgio pilis stovi ant kalno, nuo kurio atsiveria puiki panorama į Težo upę ir miestą.

Bairo Alto rajonas yra centrinė Lisabonos dalis. Ji garsėja aktyviu naktiniu gyvenimu ir pasilinksminimo vietomis. Čia mėgsta vakaroti miesto jaunimas, gausu barų ir naktinių klubų. Šis rajonas yra ant kalno, todėl tie, kas tingi kopti, gali naudotis keltuvu "Gloria". Tai antras pagal senumą funikulierius mieste, pastatytas 1885 metais. Jis yra populiariausias keltuvas Lisabonoje, pripažintas nacionaline vertybe.

Funikulieriai plačiai naudojama transporto priemonė Portugalijos sostinėje ir labai mėgstama turistų. Pats seniausias jų - yra Lavros funikulierius, pastatytas 1884 metais. Santa Justa funikulierių išgarsino tai, kad jį projektavo žymusis Gustave'as Eiffelis.

Čiado rajonas populiarus tarp mėgėjų apsipirkinėti. Čia tiek miestiečiai, tiek turistai traukia patuštinti piniginių. Žinoma, neišsiversi nepasistiprinęs ir neprisėdęs pailsėti, todėl gausu kavinių ir restoranų. Šiame rajone įkurta ir keletas žymių miesto muziejų bei galerijų.

Iš Armazens do Chiado prekybos centro viršutiniuose aukštuose įkurtų restoranų atsiveria nepakartojami miesto vaizdai.

Didžiųjų vieta

Belemo rajonas yra vieta, kur didieji Portugalijos keliautojai, tokie kaip Vasco da Gama ar Pedro Alvaresas Cabralis pradėjo savo keliones jūra į Indiją ir Braziliją. Vėliau ten rezidavo Portugalijos karaliai, o dabar įsikūręs Portugalijos prezidentas. Tačiau įspūdingiausias objektas - Belemo bokštas, pastatytas kaip uostą saugojantis sargybos postas. Tai yra vienas populiariausių visos šalies objektų, dažniausiai spausdinamas ant šalį reprezentuojančių atvirukų. Įėjimas į Belemo bokštą kainuoja 5 eurus. Lipti į viršų ganėtinai ekstremalu, mat vingiuoja siauri laiptai.

Savitą aurą saugo Lisabonos senamiestis.
Savitą aurą saugo Lisabonos senamiestis.

Dar vienas Belemo lankytinas objektas yra Šv. Jeronimo vienuolynas. Įėjimas į jį kainuoja 7 eurus, tačiau perkant bilietą ir į bokštą, ir į vienuolyną įėjimas atsieis 10 eurų.

Po miestą - motoroleriu

Kadangi Belemas nėra miesto centre, jį pasiekti reikia viešuoju transportu – autobusais arba tramvajais. Jie patogūs ir dažnai kursuoja. Bet greičiausia ir patogiausia naudotis jaukaus ir švaraus metro paslaugomis.

Anksčiau buvęs nepalankus dviratininkams, dabar miestas stipriai pasitempė. Tiesiami takai, brėžiamos dviračių linijos gatvėse. Kita vertus, Lisabona labai kalvotas miestas, todėl neretai važinėti dviračiu būna tikras iššūkis ir darbas.

Kiek nestandartinė, bet puiki transporto priemonė apžiūrėti miestą yra motoroleriai. Dažnai jais gali greičiausiai pasiekti tikslą. Lisabona yra didelis, išsidriekęs į tolį miestas, todėl ir naudojantis viešuoju transportu neretai tenka sukarti nemažus atstumus pėsčiomis, ypač vykstantiesiems į paplūdimius ar priemiesčius. Motorolerį galima išsinuomoti, tereikia turėti vairuotojo pažymėjimą. Patikėkite - įspūdžiai puikūs.

Pigus gidas

Po miesto centrą važinėti nuomotu automobiliu neverta: nesibaigiančios spūstys, klaidžios siauros gatvelės ir sunki dalia ieškant stovėjimo aikštelės. Klajoti pėsčiomis - nėra pats blogiausias būdas, nes daugelis lankytinų objektų, tokių kaip Alfama, Bairo Alto ir Daiksa, nesunkiai pasiekiami.

Atskiro dėmesio sulaukia geltonieji tramvajai - statyti dar tarpukariu, tebeveikiantys ir jau tapę turistų ikonomis. Pasivažinėjimas tramvajumi Nr. 28 yra labai palankus turistams, nes jo maršrutas veda per populiariausias centrinės Lisabonos vietas. Nors pasivažinėjimas septyniasdešimties metų tramvajumi nėra labai komfortiškas, tačiau tai tarsi pigus (bilietas kainuoja apie 3 eurus) gidas po miestą.

Alfama - bene įspūdingiausias Lisabonos kvartalas.
Alfama - bene įspūdingiausias Lisabonos kvartalas.

Turistų dėmesį traukia Cristo Rei statula (ji yra panaši į Kristaus statulą, stovinčią Rio de Žaneire) ant kalno, kitapus Težo upės. Vykstantieji prie jos turi keltis keltu per upę, važiuoti autobusu ir galiausiai kilti eskalatoriumi. Iš ten atsiverianti panorama gniaužia kvapą.

Man didelį įspūdį padarė nepaprastai įspūdingas inžinerinis statinys - Vasco da Gamos tiltas, ilgiausias Europoje, nusidriekęs 17,2 kilometro.

Užkandžių kabliukas

Portugalijos virtuvės tradicijos nedaug skiriasi nuo kitų Viduržemio jūros regiono šalių. Kadangi tai jūrinė valstybė, daugiuasia ir dažniausiai valgoma jūros gėrybių. Portugalai labai didžiuojasi iš kiaušinių trynių gaminamu desertu – pasteis de nata. Jis būna pagardintas cinamonu ar uogomis.

Beje, restoranuose pietaujantiems ir vakarieniaujantiems turistams padavėjai mėgsta patiekti užkandžių, kurių jie neužsisakė. Šie užkandžiai nėra nemokami, todėl geriau nesusigundyti, nes nors kiek paragavus kaina bus įtraukta į sąskaitą. Pirmą kartą pietaudami mes irgi užkibome ant šio kabliuko, tad buvome nemaloniai nustebinti gavę sąskaitą.

Bet tai tik menkas niekis, palyginti su tuo, kokia šauni Lisabona praleisti keletą puikių atostogų dienų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"