Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Šalis, kur viskas labai ir daug

 
2014 07 18 6:00
Amerikiečiai yra susiskirstę į dvi komandas: vieni perka, kiti parduoda. Tam ypač tinkama vieta Čikagos prekybos ir pramogų miestelis Navy Pier.
Amerikiečiai yra susiskirstę į dvi komandas: vieni perka, kiti parduoda. Tam ypač tinkama vieta Čikagos prekybos ir pramogų miestelis Navy Pier. yochicago.com nuotrauka

Keistas dalykas: jei kurioje nors šalyje praleidžiu savaitę kitą, įspūdžių prisikaupia tiek, kad jais, pasūdytais nuotraukomis, grįžusi nesunkiai galiu pribaigti visą giminę. Jei šalyje pagyvenu ilgiau, naujumo džiaugsmas pamažu virsta kasdiene rutina, žvilgsnis apsivelia kasdienybe, tad, regis, ir pasakoti nebėra ko.

"Žiūrėk, žiūrėk, čia iš viso nėra mažų pakuočių", - krykštauja parduotuvėje į svečius atkeliavusi dukterėčia. Tikrai, manau, juk iš pradžių ir man keistai atrodė tie bent dviejų litrų talpos šampūno buteliai. Dabar - visai nieko. Normalu.

Arba dar: vos atvykus į JAV, tiksliau, į Čikagą, akį gerokai rėžė galybė baudomis grasinančių draudimų. Dabar jų nepastebiu, garbės žodis. Atmintinai žinau, kad važiuojantieji dviračiu šaligatviu nusipelno 200 JAV dolerių baudos, atsivedusieji šunį į vaikų žaidimų aikštelę gali būti nubausti 500 JAV dolerių bauda. Tie draudimai niekur nedingo, tik jų nebematau.

Štai iš tokių ir panašių kasdienių mažmožių man ir sugula Amerikos ir kitų šalių skirtybių žemėlapis. Kiek čia iš viso įmanoma ką nors apibendrinti, žinoma. O laikui bėgant išsikristalizuoja kas patinka ir tai, prie ko veikiausiai nepriprasčiau niekada.

Velnio bokšto uola Vajomingo valstijoje. /Laimos Apulskis nuotraukos
Velnio bokšto uola Vajomingo valstijoje. /Laimos Apulskis nuotraukos

Apie baudas

Trumpai apie jau minėtus draudimus. JAV itin daug savivaldos. Savas taisykles turi dažnas namas, miesto rajonas arba priemiestis, kaimas, miestelis ir t. t. iki federalinių įstatymų. Naujokams šios taisyklės sykiais gali skambėti vos ne kaip asmens orumo įžeidimas. Pavyzdžiui, kokio nors priemiesčio taryba nusprendžia, kad žolė kiemuose priešais namus negali augti ilgesnė nei n colių. Ir visos tame priemiestyje esančios pievelės priešais namus bus nudrožtos it pagal liniuotę. Nesilaikantiems tvarkos gresia baudos, ir jos nėra vien tušti žodžiai.

Pamenu spaudoje skaitytą atvejį, kai priemiestyje gyvenanti moteriškė priešais namą pasisodino daržovių. Vietos bendruomenė jai skyrė baudą, mat priemiesčio taisyklės skelbia, kad priešais namą leidžiama auginti tik gėles, o visa kita augmenija teklesti už namo, toliau nuo praeivių akių. Moteris baudos nemokėjo ir kreipėsi į teismą. Šis tik patvirtino bendruomenės sprendimą. Tad net jeigu jums bulvės žydi gražiau nei rožės, bendruomenės skonis šiuo atveju svaresnis už jūsiškį.

Turint galvoje įvairiausias su būstais susijusias taisykles, aš JAV itin atsargiai naudočiausi trumpalaikės nuomos paslaugomis, t. y. kad ir www.airbnb.com . Saugiuose rajonuose, prižiūrimuose namuose butą galima išnuomoti tik bendrijai leidus. Solidesniuose namuose dirba durininkai, kurie į pastatą neįleidžia nepažįstamų žmonių. Jei name mažai nuomojamų butų, o daugiau gyvena savininkų, kurie pažįsta vieni kitus, į svetimus žmones apskritai žvelgiama įtariai. Tad naudojantis šio ar panašių tinklalapių paslaugomis pirmiausia vertėtų ant miesto žemėlapio "užkloti" nusikalstamumo žemėlapį ir gerai patyrinėti, į kokią teritoriją pakliūva pastatas, kuriame ketinate apsigyveti. Pravartu susirasti forumą, kuriame kalbasi vietos gyventojai, ir pasiklausti, kokia jų nuomonė apie konkretų adresą. Bent jau Čikagoje kartais užtenka pereiti gatvę ir atsidursite tarsi kitame pasaulyje.

Iki šiol neteko matyti nieko didingesnio už Didįjį Kanjoną Arizonos valstijoje.
Iki šiol neteko matyti nieko didingesnio už Didįjį Kanjoną Arizonos valstijoje.

Apie maistą

Amerikoje maistas man patinka. Taip, taip, viskas teisingai. Meskite iš galvos pasakas apie tai, kad amerikiečiai valgo tik sumuštinius, užkąsdami bulvytėmis. Žinoma, valgo ir tai. Bet maisto įvairovė šioje šalyje didžiulė. Per amžius sugužėję imigrantai atsivežė ir savų maisto gaminimo įpročių bei produktų. Tad, mano galva, jei tik norisi, bet kuriame didesniame JAV mieste nesunkiai galima gyvenimą nugyventi nesuvalgius nė vieno sumuštinio. Virtuvių geografija itin plati. Vien tik aplink mūsų namus Čikagoje pėsčiomis įveikiamu atstumu galime rinktis nuo švedų iki etiopų restoranų, įskaitant ir tuos pačius kvapius bei sultingus, ant atviros ugnies pakeptus amerikietiškus mėsainius. Be to, amerikiečius yra ištikusi tikra sveiko gyvenimo būdo epidemija. Pavyzdžiui, sveiko maisto tinklas "Whole Foods", kuriame už būtiniausių produktų krepšelį, skaičiuojant iš akies, paklosite bent dvigubai daugiau, palyginti su tradiciniais tinklais, klesti ir plečiasi. Rinkodaros specialistai padirbėjo - pirkti jame yra teisinga, dora ir reiškia, kad rūpinatės savimi bei namiškiais. Kita vertus, ir tradicinėse parduotuvėse vis daugiau lentynų užkariauja šviežas, nešaldytas, neapdorotas maistas. Pridėjus etnines parduotuvėles su matytomis ir nematytomis gėrybėmis, gaunama sunkiai aprėpiama maisto įvairovė. Tokiems smaguriams kaip aš - rojus. Beje, populiarūs ir ūkininkų turgeliai.

Amerikoje man visai nepatinka, kaip amerikiečių elgiasi su maistu. Pirmiausia, kavinėse ir restoranuose pagal dydį porcijos skirtos ne žmonėms. Nežinau kam. Gal labiausiai arkliams. Jos ne visur jos tokios, bet tikrai daug kur. Kiekvieną kartą, kai ant stalo priešais mane padedamas neįmanomas įveikti patiekalas, prisimenu savo anglų kalbos dėstytojo pasakotą istoriją. Ji štai tokia. Užsieniečius anglų kalbos mokantis dėstytojas sumanė surinkti naujausių JAV imigrantų pasakojimus ir sudėti juos į knygą. Tad ėmė klausinėti savo mokinių, ką veikė gimtinėje, kodėl ją paliko, kaip atvyko į JAV. Labiausiai, sakė, jam įsitrigusi vyruko iš Somalio istorija. Šis pasakojo, kad gimtinėje daugiausia laiko leido tiesiog ieškodamas maisto. Pirmas darbas, kurį jam pavyko gauti JAV, buvo restorano virtuvėje. Čia jis turėdavo paruošti lėkštes dėti į indaplovę. Paprasčiau kalbant, tai reiškia, kad jam tekdavo išmesti maisto likučius. Žinant porcijų dydį, jų kartais paliekama visai nekukliai. Tiesa pasakius, man nelabai galvon telpa, ką tokiame darbe turėjo išgyventi visą gyvenimą badavęs žmogus. Net ir išmetus iš galvos badaujančius afrikiečius, man, kuriai niekada valgio netrūko, žiūrėti, kaip vietiniai elgiasi su maistu, kartais būna koktu.

Pietų Dakotos Kasterio parke.
Pietų Dakotos Kasterio parke.

Apie žmones

Ši dalis pati sunkiausia ir apskritai vargu ar įmanoma papasakoti. Dėl tos paprastos priežasties, kad niekaip neįmanoma apibendrinti daugiau nei 300 mln. šalies gyventojų. Kita vertus, juk šalis - pirmiausia ir yra jos žmonės. Tad kad ir atsargiai, kad ir puse lūpų, šį bei tą pasakyti reikia.

Keletas mano įspūdžių: amerikiečiai - malonūs, šilti ir paslaugūs žmonės. Tarkime, vos tik imsite stoviniuoti ant gatvės kampo, įbedęs nosį į žemėlapį mobiliajame, galite būti tikras, kad miestą išmanantis praeivis sustos, paklaus, ar reikia pagalbos, ir paaiškins, kaip pasiekti tikslą. Lygiai taip jie mielai pakalbins vaiką, nepagailės komplimento, jei patiks jūsų išvaizda ar kokia jos detalė. Jei ko nors nesuprasite, aiškins ilgai ir kantriai be menkiausio susierzinimo. Neretai pasmalsaus, iš kur atvykote, ir daugeliu atvejų išgirsite "Welcome to America".

Amerikiečių, t. y. tų, kurie JAV jau gimė, požiūris į naujuosius imigrantus gana palankus. Žinoma, būtų keista, jei būtų kitaip. Nepasakysiu nieko naujo: JAV yra visiškas rasių ir tautų katilas. Į Naująjį Pasaulį žmonės tebeplūsta. Iš esmės tie, kurių seneliai vandenyną perpūškavo garlaiviu, į naujausius imigrantus žvelgia gana ramiai. Tad ir galimybės susikurti bent jau materialinę gerovę naujiesiems atvykeliams daugeliu atvejų priklauso nuo išsilavinimo, to, kiek sklandi jūsų anglų kalba, užsispyrimo ir, kaip ir visur, šiek tiek sėkmės bei laimės.

Tiesa, kai kurie turi bruožą, prie kurio veikiausiai nepriprasčiau niekada. Praminiau jį "plaštakės atmintimi". Tai yra toks reiškinys, kai vakar smagiai su jumis plepėjęs kaimynas ar mama iš vaiko būrelio, šiandien sutikti galvėje žvelgia tuščiu žvilgsniu ir neatsako palabinti. Apima be galo keistas jausmas, kad čia pat maloniai bendravę žmonės po sekundės tavęs tiesiog nebeprisimena. Ir taip besielgiančiųjų teko sutikti tikrai nemažai, nors netrūksta ir tokių, kurie moja ir smagiai sveikinasi jau iš tolo.

Stulbinami Pietų Dakotos Kasterio parko vaizdai.
Stulbinami Pietų Dakotos Kasterio parko vaizdai.

Apie pardavimą

Amerikiečių nacionalinis sportas - tikrai ne beisbolas ir ne amerikietiškasis futbolas. Ne. Amerikiečiai yra susiskirstę į dvi komandas: vieni perka, kiti parduoda. Parduodantieji tai daro su didžiuliu užsidegimu ir meile. Antrieji neką mažiau entuziastingai perka. Ne veltui visas nacionalines šventes čia puošia ir išpardavimai. Juk laisvadienis, vadinasi, yra laiko parduotuvėms. Ne išimtis ir, tarkime, prezidento rinkimai. Iš namų išsiruošėte, pabalsavote, o dabar laikas į parduotuves.

Triukų parduoti daugiau yra begalė. Pavyzdžiui, išsirenkate megztinį ir ateinate prie kasos, o laime švytintis pardavėjas jums taria: "Šiandien tik šitą vieną išsirinkote, taip?" Ir tikrai, svarstote, kažkaip mažoka šiandien. Žinoma, paskui - tirada apie puikų jūsų skonį ir t. t.

Maisto prekių parduotuvėse iš pradžių glumino didžiuliai maišeliai produktams. Ne maišeliai, o stačiai maišai. Nesu tikra, kad čia rinkodaros triukai, bet į tokį įsimetęs tris pomidorus jautiesi nei šiaip, nei taip - kaip čia dabar nueisi su kone tuščiu maišu, ir tiesiasi ranka dar bent kelių pomidorų.

Prieš porą metų parduotuvės pradėjo siūlyti elektroninius čekius. Viskas jūsų patogumui: nepamesite popierinio čekio, nes šis visada bus jūsų pašte, tad prireikus grąžinti prekę nekils sunkumų ir t. t. Tas tiesa. Tiesa ir tai, kad jei duosite savo elektroninio pašto adresą, į kurį atkeliaus čekis, paskui jį pasipils ir parduotuvės naujienlaiškiai, kuponai. Kartais praverčia, žinoma.

Elektroninė prekyba JAV klesti ir pirkėjui ji - itin patogi. Ypač jei turite konkrečios parduotuvės kredito kortelę. Bet ir be jos patogu. Siuntimas ir prekių grąžinimas JAV dažniausiai nieko nekainuoja. Taisykles, per kiek laiko galite grąžinti prekes, nustato pačios parduotuvės. Trumpesnio termino nei mėnuo matyti neteko. Yra tokių, kurios nedėvėtus daiktus priima metus, o parduodančios brangesnius gaminius apskritai neriboja grąžinimo termino.

Ramiojo vandenyno pakrantė Kalifornijoje.
Ramiojo vandenyno pakrantė Kalifornijoje.

Apie gamtą

Amerikoje gamta pribloškiama. Jei klaustumėte, ar verta keltis gyventi į JAV visam laikui, sakyčiau, kad ne. Bet čia tik mano nuomonė. Jei klaustumėte, ar verta pakeliauti, mano atsakymas būtų - tikrai taip. Gamta čia be galo įvairi: nuo atšiauroko gamtovaizdžio šiaurinėse valstijose iki mangrovių miškų Floridoje bei tarp jų besidriekiančių kalnų, dykumų ar tyvuliuojančių ežerų. Jau nekalbu apie Aliaską ar Havajus. Kai kurie objektai gniaužia kvapą. Drąsiai galiu sakyti, kad iki šiol nesu mačiusi nieko didingesnio už Didįjį Kanjoną.

Apskritai nacionalinių ir valstijų parkų - galybė. Visi puikiai prižiūrėti ir sutvarkyti. Nacionaliniuose parkuose siūloma įvairių papildomų paslaugų: leistis į pažintinius žygius su gidais pėsčiomis arba arkliais, pasižvalgyti iš sraigtasparnio, plaukti kanojomis ir pan.

Jei nuspręsite apsieiti be gidų, bet kuriame parke gausite vietos žemėlapius, smulkius aprašymus, kur nueiti, kur užkopti, ką apžiūrėti ir pan. Ties kiekvienu nacionaliniu ar valstijos parku įrengti kempingai, stovyklavietės mėgstantiems ilsėtis palapinėse. Žinoma, nestinga ir viešbučių, motelių ar gyventojų siūlomos nakvynės (angl. Bed&Breakfast).

Mano akimis žvelgiant, Amerika turėtų labiausiai patikti tiems, kurie mėgsta, kai visko yra labai ir daug: maisto ir gėrimų, plačių ir tiesių gatvių, dangoraižių, žmonių, įvairovės, didelių automobilių. Kur tai, kas turi būti saldu, yra saldu be galo, o jei sūru, tai druskos irgi nepagailėta. Daug ir konkurencijos. Kita vertus, neką mažiau galimybių. Tad kuriantis čia prireiks ir daug jėgos. Tikėtina, kad už pastangas bus atlyginta irgi su kaupu.

Po gaisro iš pelenų dangoraižiais pakilusi Čikaga nepaliauja nuolat stebinti. /smpp.northwestern.edu nuotrauka
Po gaisro iš pelenų dangoraižiais pakilusi Čikaga nepaliauja nuolat stebinti. /smpp.northwestern.edu nuotrauka

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"