Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Šalis, į kurią norisi grįžti

 
2008 08 29 0:00
Autoriaus nuotraukos
Autoriaus nuotraukos

Truputį daugiau nei dvi valandos skrydžio galingu 'Boeingu' - ir mes jau Varnoje (Bulgarija). Galima buvo pasirinkti skrydį ir į Burgasą, kur maršrutai iš Lietuvos nusidriekė tik šiemet.

Į Auksinių kopų kurortą iš Varnos aerouosto daug arčiau - tik apie 20 kilometrų: nespėjau perskaityti aerouoste pasiimto reklaminio lankstinuko, o jau metas išlipti prie dar Vilniuje pasirinkto keturių žvaigždučių viešbučio "Astera". Kaip tokiais atvejais sakoma: "Holas liuks, kambarys ir vonia liuks, vaizdas iš balkono taip pat liuks", - tai ko daugiau norėti. Vėliau įsitikinom, kad ir bulgarų nacionalinė virtuvė čia taip pat "liuks". Kaip kad ir oras visas ten praleistas septynias dienas.

Panašu į Palangą.

Jau pirmą vakarą įsitikinom, kad Juodosios jūros perlu vadinamas Auksinių kopų kurortinis kompleksas (vienas iš devynių Bulgarijos Rivjeros kurortų, gavusių Mėlynosios vėliavos apdovanojimą už ekologiškai švarias pakrantes) savo gyvenimu ir ypač naktiniu labai panašus į mūsiškę Palangą, tik apimtys čia didesnės. Iš netoli paplūdimio, kuris driekiasi apie 6 kilometrus ir vietomis yra iki 100 metrų pločio bei šalia jūros nutįsusios "promenados" įsikūrusių kavinukių ir restoranų sklinda gaminamų patiekalų kvapai, skamba muzika. Ir čia pat bangų ošimas. Po saulės vonių šiek tiek atsipūtę pavakarę poilsiautojai plūsteli į gatvę. Vieni su vaikais fotografuojasi persirengę senovės aristokratų drabužiais ir užsidėję perukus, kiti - šalia ant suoliuko įsitaisiusio garsiojo Charlie Chaplino antrininko ar su egzotiškais paukščiais. Dar kiti tiesiog traukia sumažintų Paryžiaus Eifelio ir Londono didžiojo apžvalgos rato kopijų link. Būrys žmonių sustoję netoli viešbučio "Admiral" stebi, kaip šalia esančiame baseine didžiuliuose plastikiniuose permatomuose kamuoliuose tarsi žiogai šokinėja vaikai. Ir jiems, ir suaugusiems tai naujas atrakcionas.

Rojus mažiesiems

Panorėjęs suki į šalį ir tuoj pat atsiduri prie mėnulio tako, raibuliuojančio Juodosios jūros paviršiumi. Tačiau romantiškai pavakarieniauti, taip pat ir papietauti žvelgiant į jūrą galima ir kavinukėse bei restoranuose prie pat pliažo arba senoviniame jūrų laive. Juolab kad kainos čia panašios kaip ir mūsiškiuose pajūrio kurortuose ar net (ypač vyno) būna ir mažesnės. Gausu Auksinėse kopose ir diskotekų, sveikatingumo centrų, yra 17 mineralinio vandens baseinų, pramoginis teatras, kazino, žirgynas ir kėglių salės, vandens atrakcionų parkas, daug sporto ir žaidimų aikštelių. Ir nors sakoma, kad tai idealus kurortas jaunimui, tačiau teko matyti nemažai poilsiauti atvykusių šeimų iš įvairių šalių. Dienomis saulutei užkaitinus jūroje, kur vandens temperatūra siekdavo 24-26 laipsnius C (ore 26-30 laipsniai) atgaivos ieškojo ir jaunas, ir senas. Adrenalino mėgėjai kilo į orą katerių traukiamais parašiutais, skriejo vandens motociklais, slidėmis arba keliese apžergę didelį geltoną "bananą" lėkdavo purslus taškydami, kol dažniausia pakeliui išvirsdavo.

Kurorte yra apie 80 viešbučių, kurie išsidėstę pakrantėje ir puikiame parke. Unikaliame gamtos rezervate įsikūrusiose Auksinėse kopose kasmet nuo gegužės iki spalio kartu su kitų šalių žmonėmis poilsiauja ir Lietuvos piliečiai. Ir ne tik čia.

Jų sutikau ir didžiausiame taip pat apdovanotame Mėlynąja vėliava bei viename pigesnių Juodosios jūros pakrantėje esančių kurortų Saulėtajame krante, kurio puikių paplūdimių juosta su kopomis tęsiasi net 9 km. Jis įsikūręs tik 38 km nuo Burgaso (iki Varnos 100 km). Šiame kurortiniame komplekse kaip ir Auksinėse kopose gausu jau anksčiau minėtų pasilinksminimo ir skanių patiekalų "ragavimo" vietų, veikia net du modernūs vandens atrakcionų parkai, o daugumoje viešbučių yra puikūs grožio ir sveikatingumo centrai. Čia ypatingas dėmesys skiriamas užimti vaikus. Saulėtas krantas - rojus mažiesiems: jiems įrengti specialūs baseinai, vaikų darželiai, žaidimų aikštelės ir atrakcionai.

Nuostabusis Nesebras

Šio kurorto kaimynystėje yra nedidelis, bet nuostabiai gražus vienas seniausių Europos miestų Nesebras, nuo kurio į šiaurę ir pietus driekiasi platūs smėlio paplūdimiai, apsupti 7-8 metrų aukščio kopų. Dar 1956 metais jis buvo paskelbtas miestu muziejumi, o nuo 1983 metų įtrauktas į UNESKO saugomų paminklų sąrašą. Senasis Nesebras - nedidelė vaizdinga salelė, kuri jungiasi su kontinentu siaura sąsmauka. Vaikščiojant po jį apima panašus jausmas, kaip ir lankantis Prahos, Stokholmo, Kopenhagos, Dubrovniko, mūsų Vilniaus senamiestyje - čia viskas dvelkia romantika ir istorija. Nedidelis žvejų miestelį Nesebrą puošia antikiniai Bizantijos tvirtovės sienos vartai, siauros kampuotos akmenimis grįstos gatvelės, nedideli dviaukščiai namai iš balto netašyto akmens, kurie tęsiasi iki senovinės Metropolijos, pastatytos VI amžiaus pradžioje. Šiame žvejų miestelyje yra daugiau nei 40 (V-XIV a.) skirtingų pagal išlikimo lygį cerkvių. Vaikštai ir stebiesi, jog kai kurias šių pirmosios ir antrosios Bulgarijos karalystės laikų šeimyninių cerkvių skiria tik 3-4 metrai. Na, o įsigeidus egzotikos, galima užsukti į vieną iš kavinukių ir restoranėlių, kur galima paragauti patiekalų iš ryklio mėsos, varlių kojelių, omaro uodegos, midijų, paskanauti krevečių kokteilio ar kitų delikatesų.

Grįžtant iš šio nuostabaus miestelio pakeliui užsukome į dar vieną netoli Varnos esančią įdomią Bulgarijos vietovę Pobity Kamni, kuri, pasak bulgarų, skleidžia išskirtinai stiprią energiją. Asmeniškai to lyg ir nepajutau, tačiau šis akmeninis miškas, kuriam analogų nėra visame pasaulyje, išties vertas dėmesio. Įvairiausių formų akmeniniai stulpai ir uolos tarsi medžių kamienai be šakų amžių amžius stovi daugiau kaip 50 kvadratinių metrų teritorijoje. Vieni jų primena žmonių veidus, kiti žvėrių ar dar kitas fantastines figūras. Kol kas pasaulio mokslininkams dar nepavyko įminti jų atsiradimo paslapties.

Vieta, kur nuostabūs saulėtekiai

Būti Bulgarijos pajūryje ir neužsukti į Kaliakros pusiasalį, būtų nedovanotina. Taigi, vieną dieną pasukome ir šios įdomios vietos link. Juolab kad pakeliui planavome aplankyti ir garsųjį kurortą Albeną, Balčiko miestelį bei kitas ne mažiau įdomias vietas. Kelias netolimas - nuo Auksinių kopų apie 50 kilometrų. Pakeliui gėrėjomės didžiuliais geltonuojančių saulėgrąžų plotais ir persikų sodais, vynuogynais, baisėjomis apleistais kaip ir Lietuvoje kažkada buvusių fermų pastatais (revoliucija ir Bulgarijoje revoliucija), mojavome pakelėje stovinčiai vienai kitai seniausios ne tik Bulgarijoje profesijos atstovei, o netrukus priartėjome prie garsiosios Kaliakros. O tai - 2 km į Juodąją jūrą nutįsęs iki 70 metrų aukščio uolų kyšulys, kurio gale švyturys, radiolokacinė stotis, nedidelis muziejus ir kavinė su konferencijų salyte. Nuostabi vieta! Kiek akys mato priekyje vanduo, iš kurio retkarčiais šokteli delfinai, aplinkui dangų skrodžia žuvėdros, netoliese tupi kormoranai, o saulės nušviestos rausvo atspalvio uolos atsispindi žemai jūroje. Nebūna čia gražaus saulėlydžio, bet saulėtekis, pasak bulgarų, vienas nuostabiausių.

Bulgarai paprasti ir mieli žmonės. Jei sako - tai taip ir yra. Išskyrus atvejus, kai jie linksi galva. Pas mus tai būtų "taip", o ten tai reiškia "ne". Nori pamatyti pritarimą - lauk kol bulgaras ims sukinėti galvą. Nors dideliuose miestuose tai jau retas reiškinys. O čia, Kaliakroje, pasukęs galvą į kitą pusę, išvydau tarsi didžiulius oro ventiliatorius netoliese laukuose stypsančias vėjo jėgaines. Jų buvo kelios dešimtys ir galingi propeleriai mentėmis lėtai maišė orą. Panašus vaizdas kaip prie Kopenhagos. Tik ten tokie "ventiliatoriai" sumontuoti tiesiog jūroje. Bet ir tie, ir šie neša naudą. Ir mes keletą Lietuvoj turim. Kažko lūkuriuojam, niekaip nuspręsti negalim - geras tai dalykas ar ne. O danai, bulgarai ir kitos šalys jau seniai suprato. Štai ir stovi netoliese Trakiją menančių akmenų sienų Kaliakroje šiuolaikinės elektrinės.

Mažas rojaus kampelis Grįždami aplankome ir Balčiko miestelyje įsikūrusią buvusios Rumunijos karalienės Marijos rezidenciją. Tai unikalus renesanso, gotikos ir rytietiško stiliaus architektūros ansamblis, kurį ypač puošia botanikos sodas, įkurtas parko teritorijoje. Čia yra ir viena didžiausių bei gražiausių kaktusų alėjų Europoje. Pirmą kartą gyvenime pamačiau ir du didžiulius ginkmedžius, apie kurių nuostabias farmakologines savybes žinome ir Lietuvoje. Pakeliui užsukame į dar vieną garsų Bulgarijos Rivjeros kurortą Albeną, pelniusį Mėlynosios vėliavos apdovanojimą už ekologiškai švarias pakrantes. Dar Lietuvoje girdėjau daug gero apie jį. Ir iš tikrųjų Albena tai tarsi mažas rojaus kampelis, kurio penkių kilometrų smulkaus smėlio paplūdimį skalauja šiltos Juodosios jūros bangos. Jis tik 40 km nuo Varnos ir 10 km nuo Auksinių kopų. Jūra sekli, aplink tankus miškas. Čia nėra miesto triukšmo, mašinų gaudesio. Albenoje populiarus ekologiškai švarus transportas - karietos ir fajetonai, mini traukinukai, keturačiai dviračiai. Dauguma viešbučių ant jūros kranto ir artimiausių kalvų su vaizdu į jūrą arba nacionalinį draustinį "Baltatą". Tai vienas sporiškiausių kurortų, kuriame net 8 stadionai, uždara sporto salė, 17 teniso kortų, žirgų sporto bazė, jachtų klubas, 21 atviras ir 4 uždari baseinai, povandeninio sporto mokykla ir daug kitų sportui skirtų objektų. Tad net ir ne aktyvaus turistinio sezono metą čia yra ką veikti.

Šaunios vietelės ramybės mėgėjams

Poilsį mūsiškėse Juodkrantėje, Preiloje ar Pervalkoje labiau mėgstantiems patarčiau pasirinkti tarp Varnos ir Burgaso įsikūrusią kurortinę gyvenvietę Obzorą. Šiame nedideliame romantiškame gamtos kampelyje, apsuptame nuostabių uolų ir miškų, nėra dideliems kurortams būdingo šurmulio, o ir jūros vanduo čia visada 2-3 laipsniais šiltesnis nei kituose Bulgarijos kurortuose.

Dar viena tokia šauni ir rami vietelė Juodosios jūros pakrantėje - tai pats seniausias šiaurinės Bulgarijos pajūrio kurortinis kompleksas Šv. Konstantinas ir Elena. Jis tik 10 km nuo Varnos oro uosto. Tai irgi vienas patraukliausių šios šalies kurortų, kuriame gausu mineralinio vandens šaltinių. Daugelis jų nuteka tiesiog į jūrą, tad vanduo prie kranto čia šiltas net ir žiemą. Paplūdimiai įsikūrę mažose jaukiose įlankėlėse tarp akmeninių uolų. Čia tikras rojus žvejams ir povandeninio nardymo mėgėjams. Nedidelis ir jaukus Šv. Konstantino ir Elenos kompleksas - egzotikos ir šiuolaikiškumo derinys - puikiai tinka ramiam šeimyniniam poilsiui ar jaunavedžių atostogoms. Bet kodėl gi neatvažiuoti ir nepasinerti į ramybę bei jūros ir saulės glamones vienam?

Bulgarijoje, žinoma, yra ir daugiau vietų, kur ne mažiau įdomu ir gera poilsiauti. Per šią kelionę įsitikinau, jog tai tikrai dėmesio verta šalis. Kai šią vasarą Turkijoje, Graikijoje, Egipte ir daugelyje kitų šalių tvyrojo sunkiai pakeliamas karštis, poilsiaujantiesiems Bulgarijos kurortuose tikrai buvo lengviau. Prabėgo tik mėnuo, o mane jau vėl traukia į Bulgariją. Juk ten "laaabai liuks" ir rugsėjį, ir spalį. Tada kaip tik ir prasideda vadinamasis aksominis sezonas. Jūra dar šilta, oras taip pat, aplinkui rudenėjanti gamta...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"