Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Pietų Amerika: patogumų mažai, įspūdžių labai daug

 
2015 03 09 6:00
Maču Pikču. Panorama.  
Maču Pikču. Panorama.   Asmeninio albumo nuotrauka

Vėlus ruduo ir žiema - saulėtoje Pietų Amerikoje buvo ne tik malonumas, bet ir nemažas išbandymas. Tarkime, kelionė dviračiu serpantinais vadinamuoju Mirties keliu. Lietuvė viską įveikė ir namo grįžo atsigavusi bei prisirinkusi begalę įspūdžių.

Vilnietė Ventė Viteikaitė tolimame pietiniame žemyne anapus vandenyno praleido apie keturis mėnesius. Nusprendė važiuoti, nes reikėjo "gydomojo" laikotarpio, iširus artimam ryšiui. Nusipirko tik lėktuvo bilietus pirmyn ir atgal, numatė apytikslį kelionės planą, o daugiau - improvizavo arba elgėsi pagal situaciją, kaip patogiau ir maloniau.

Per 4 mėnesius 7 šalys

Per tą laiką aplankė Peru, Boliviją, Čilę, Argentiną, Urugvajų, Paragvajų ir Braziliją. Nuvykti į Pietų Ameriką Ventė seniai norėjo ir ilgai apie tai svajojo. Štai ir įgyvendino troškimą. Tai buvo ilgiausiai - keturis mėnesius trukusi kelionė, iki tol buvo pusantro mėnesio. Kadangi moka ispanų, o ji turi kiek panašumų su portugalų, be abejo, laisvai šneka angliškai, kalbos barjeras beveik neiškildavo, be to, pietiečiai draugiški paslaugūs, noriai padėdavo keliautojai lietuvei. Ventė stengėsi, kad viešnagė Pietų Amerikoje nebūtų brangi. Maistą dažnai pati gamindavosi, kartais restoranėliuose valgydavo veganiškų patiekalų. Kai reikėdavo apsistoti, naudojosi "CouchSurfing", tai yra populiaraus svetingumo klubo narių paslaugomis, nakvodavo ir hosteliuose, dar pas žmones, su kuriais susipažindavo per kelionę, o būdavo, kad naktį praleisdavo tiesiog išsinuomotoje palapinėje. Atskridusi į Peru, ji mėgavosi šiluma, važiavo į pietus vakarine žemyno puse, ten naktį patyrė minusinės temperatūros stingdymą, po to į šiaurę keliavo rytiniu pakraščiu iki Brazilijos, galiausiai nuskrido į Niujorką, pabuvo ten penkias dienas, peršalo šaltame ir apsnigtame mieste, galiausiai parsirado į Lietuvą.

Akimirką susvyravo

Ventė negalėjo neaplankyti Maču Pikču – inkų tvirtovės griuvėsių Peru, kalno šlaite, bet padarė tai savotiškai. "Ten galima nuvažiuoti vienai dienai ir išvažiuoti. O aš pasisunkinau - iki Maču Pikču keliavau pėsčiomis, - pasakojo ji. - Penkias dienas ėjau per kalnus, kopėme su grupe. Į patį viršų galima buvo užvažiuoti autobusu. Tačiau nusprendžiau kopti. Po to į dar vieną kalną. Galiausiai niekur nebenorėjau lipti. Pati Pietų Amerika - tai didelė betvarkė. Tačiau ten viskas buvo gražu ir sutvarkyta, turistų srautai sureguliuoti. Vieta įspūdinga, nuostabus kraštovaizdis." Keliautojai itin patiko mėgautis nuo kalnų atsivėrusiomis panoramomis.

Kitas ryškių įspūdžių etapas buvo ekstremalus važiavimas dviračiu. Ventė sumanė išbandyti beveik 30 kilometrų kelionę vadinamuoju Mirties keliu serpantinais Bolivijoje. "Anksčiau juo važiuodavo automobiliai ir autobusai, dažnai virsdavo nuo stataus skardžio. Daug žmonių žuvo. Todėl kad kelias labai vingiuotas, siauras ir status. Galiausiai jį uždarė ir paliko tik dviratininkams, - pasakojo ji. - Tai tapo turistine atrakcija, kai važiuojama kalnų dviračiais. Nors net ir tokiu transportu ten pavojinga. Keliavau su grupe ir buvau vienintelė moteris tarp 10 vyrų." Ventė prisiminė, kad vietomis buvo itin siauras kelias, dar pertraukdavo kriokliai, jį išplaudavę, o skardis - nepaprastai status. Vienoje vietoje keliautoją sumėtė, bet viskas baigėsi gerai. "Dar kartą turbūt nevažiuočiau", - su šypsena sakė lietuvė.

Pingvinų būryje

"Pietų Amerikos apačioje yra Patagonija, - toliau kalbėjo Ventė. - Ji įdomi tuo, kad laikoma viena gražiausių vietų Žemėje." Ten keliautoja grožėjosi kalnais, kriokliais, upeliais, įstabia augalija, matė daug laukinių gyvūnų - pingvinų, ruonių, jūros liūtų, įvairių paukščių. "Patagonijos pakraštyje yra Puerto Madrinas - vieta, kurioje gyvena maždaug milijonas pingvinų. Tai didžiausia pasaulio kolonija, esanti ne Antarktidoje. Pingvinai nebijo žmonių, galima tarp jų vaikščioti, stebėti, ką jie veikia, kaip rūpinasi vaikais, parneša jiems maisto, maudosi jūroje, tekinomis parbėga ir taip toliau, - pasakojo. - Įdomu, kad pingvinai žmonių nesibaimina, bet kai bandė prieiti strutis, jį puolė, galbūt saugodami kiaušinius." Ten Ventė praleido visą dieną. Sakė, kad tose vietose kelių nėra, todėl tenka eiti pėsčiomis. Apskritai per šią ilgą kelionę po Pietų Ameriką lietuvė nuėjo daugiau kaip 500 kilometrų. O transportas, kuriuo dažniausiai naudojosi, buvo autobusas, traukinys ir laivas.

Džiunglės ir ledynas

Didelį įspūdį keliautojai paliko Igvasu krioklys. "Jis yra tarp trijų šalių - Brazilijos, Argentinos ir Paragvajaus. Tai plačiausias krioklys pasaulyje. Ir vienas gražiausių, - sakė Ventė. - Krioklio sistemos link veda daug takų, todėl juos galima apžiūrėti ir įvairių pusių. Didelio triukšmo krentantis vanduo nekelia. Tačiau kai eini artyn krioklio, pasidarai šlapias, nes vėjas atneša purslų. Vieną kartą sušlapau, išsidžiovinau, tada dar kartą sušlapau."

Lietuvei labai patiko ir džiunglėse. "Buvau keliose vietose - Brazilijoje, Peru, Bolivijoje. Pajutau, kad žmogus kilęs iš džiunglių, jose mums reikėtų gyventi, - su šypsena kalbėjo ji. - Ten šilta, gera, daug vešlios žalumos, skraido drugeliai, teka upeliai, ant medžių auga vaisiai... Džiunglėse aptingsti, norisi gulėti hamake ir nieko neveikti." Vienoje vietoje, kai buvo apsistojusi nendrių trobelėje Peru džiunglėse, šalia gyveno ir laukinė kiaulė. Lietuvė sakė niekada nemaniusi, kad kiaulė gali būti toks mielas ir draugiškas gyvūnas, primenantis šunį.

Dar įsiminė Perito Moreno ledynas Argentinoje. Reginys buvo neįprastas. "Dauguma pasaulio ledynų tirpsta ir nyksta, o šis - vienas iš nedaugelio, kurie atsinaujina, - kalbėjo Ventė. - Jis ir tirpsta, ir auga. Kai stovi prie Perito Moreno ledyno, matai, kaip krenta atitirpę gabalai. Kai jie skyla ir sminga į vandenį, kelia bangas, griaudžia labiau, negu griaustinis, apima keistas jausmas. Beje, nors ten ledas, būti prie jo nešalta."

Smagumo per kelionę buvo daug. Tačiau Ventė prisiminė, kad Buenos Airėse, Argentinos sostinėje įvyko nemalonus incidentas. "Ten manęs vos neapiplėšė. Iš nugaros motociklu privažiavo vyras ir bandė atimti kuprinę, bet negalėjo nuplėšti nuo pečių. Pradėjo reikalauti atiduoti. Aš - ne. Tada pro šalį pravažiavo mašina, vyras išsigando ir pabėgo", - kodėl miesto džiunglės gali būti pavojingesnės, negu gamtos, pasakojo keliautoja.

Šokiai ir alkoholis

Kelionės pabaigoje buvo Brazilija. Lietuvė norėjo pamatyti didelį spalvingą renginį - kasmetį Rio de Žaneiro karnavalą. Todėl pasistengė prie jo priderinti keliavimo laiką vasario antroje pusėje. Tiesa, reginiu Ventė iš dalies nusivylė, nors pats Rio de Žaneiro miestas labai patiko. "Karnavalą įsivaizdavau visai ne taip, - sakė ji. - Maniau, kad tai - kultūrinis renginys, o iš tikrųjų - didelės išgertuvės. Visos parduotuvės savaitei uždaromos, langai užkalami geležinėmis plokštėmis, nes aplinkui būna begalė girtų žmonių." Ventė atvažiavo, kai iki karnavalo buvo likusios dvi vietos. Prekybos centruose - didžiausios eilės, žmonės pirko produktus, lyg ruošdamiesi karui, nes po to savaitę niekas neveikia.

"Rengiamas sambos konkursas, kai pamatyti eiseną gali nusipirkęs bilietą, - sakė Ventė. - Padarytas tarsi stadionas - sambodromas, tik labai ilgas. Iš abiejų pusių - žmonės, o per vidurį - įvairios sambos mokyklos. Jos kiekvienais metais parengia po specialią programą ir ją parodo. Per vidurį sambodromo sėdi teisėjai, skiriantys balus. Tai čia patiko." O mieste, kaip sakė, keliautoja, dar vyksta daug nemokamų renginių. Jie panašūs į diskotekas gatvėje. Ten švenčiantieji vartoja labai daug alkoholio. "Ten labiau geriama, negu šokama", - teigė Ventė.

Baigusi kelionę po Pietų Ameriką lietuvė nuskrido į Niujorką ir šiame Jungtinių Valstijų mieste praleido penkias dienas. Kontrastas buvo didelis - ir klimato, ir aplinkos. Negatyvus keliautojos pastebėjimas: "Visur mačiau benamių, bet niekur jų nebuvo tiek daug, kaip Niujorke." Tuo metu spaudė šaltis, temperatūra buvo minus 20 laipsnių, miestas užverstas sniegu. Tačiau tai nesutrukdė Ventei paklajoti po Niujorko centrinį parką. Per tris valandas ji nesutiko nei vieno žmogaus.

Po to buvo likęs tik skrydis į pavasarėjančią Lietuvą.

Trumpai

* Maču Pikču – tai inkų XV–XVI amžiaus tvirtovės griuvėsiai Peru, Maču Pikču kalno šlaite, 2350 metrų aukštyje virš jūros lygio, prie Urubambos upės, 70 kilometrų į šiaurę nuo Kusko. Maču Pikču dar vadinamas prarastuoju inkų miestu.

* Patagonija – regionas Pietų Amerikos pietuose. Išsidėsčiusi Argentinos ir Čilės teritorijose, į pietus nuo Kolorado ir Negro upių ir šiauriau Magelano sąsiaurio.

* Igvasu krioklys yra Paranos intake Iguazu upėje Argentinos 80 proc. ir Brazilijos pasienyje proc. ir priklauso Igvasu nacionalinam parkui. 2011 metų lapkričio mėnesį buvo įrašytas prie naujų septynių pasaulio stebuklų. Krioklys sudarytas iš 275 protakų, kurių aukštis siekia iki 80 metrų. Visos krioklių sistemos ilgis yra beveik trys kilometrai. Tarp atšakų – daugybė salų. Ypač įspūdinga krioklio dalis yra vadinamoji „Velnio gerklė“ – U formos 150 metrų pločio ir 700 metrų ilgio klifas, kurio kraštais krenta milžiniška vandens srovė.

* Perito Moreno ledynas yra Argentinoje, Patagonijoje, Santa Kruso provincijoje, Los Glaciares nacionaliniame parke. Išsidriekęs Patagonijos Anduose. Ledyno plotas 250 kvadratinių kilometrų, ilgis 30 kilometrų. Leidžiasi į Archentino ežerą ir suformuoja natūralią užtvanką, perskiriančią ežerą. Dėl to ežero vandens lygis pakyla net 30 metrų. Dėl didžiulio slėgio vanduo prasiveržia per ledo užtvarą. Stebėti šią stulbinančią ledynų griūtį atvyksta turistai iš viso pasaulio.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"