Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Niujorkas: kvepianti pasaulio sostinė

 
2016 03 17 6:00
Tikrai verta pereiti pėsčiomis nuostabiu Bruklino tiltu.
Tikrai verta pereiti pėsčiomis nuostabiu Bruklino tiltu. Vaido Mikaičio nuotraukos

Ar žinote, kodėl olandų kalba netapo populiariausia pasaulio kalba? Pradžia buvo daug žadanti. Šiaurės Amerikoje prie Hadsono upės olandai įkūrė miestą ir pavadino jį Naujuoju Amsterdamu. Šis miestas greitai tapo galingiausias pasaulyje, jo kalbą šiais laikais visi mokosi. Bet tai įvykus, jis buvo jau nebe olandų miestas. Tik įkurto miesto kontrolę iš olandų perėmę anglai suteikė miestui Naujojo Jorko vardą ir išaugino jį iki didmiesčio.

Dabar jis ne šiaip pasaulio didmiestis. Tai miestų miestas. Jis yra pasaulio komercinis, kultūrinis bei finansinis centras. Niujorkas yra pasaulio sostinė. Natūralu, kad kiekvienas turi mokėti pasaulio sostinės kalbą. Štai jums ir atsakymas kodėl mes nekalbame olandiškai. Olandams turėtų būti labai apmaudu, kad nesugebėjo išlaikyti šio miesto savo rankose.

Taimso aikštė.
Taimso aikštė.

Traukia nuolat grįžti

Man Niujorkas yra miestas, kuris niekada nenusibosta. Kiekvieną kartą atvykęs vis atrandu ką nors nauja, iš naujo nustembu, iš naujo susižaviu. Niujorke lankiausi daugybę kartų ir ketinu dar ten vykti. Man šis miestas yra milžiniškas energinis vampyras, išsiurbiantis energijos likučius, bet vis traukiantis vėl grįžti. Jis yra ir energijos siurbėjas, ir drauge narkotikas.

Pamenu dar nesenus laikus, kai pasiekti JAV buvo sudėtinga ir labai brangu. pastaruoju metu kelionės atpigo ir tapo daug paprastesnės. Anksčiau, kad nukaktum į JAV, reikėjo pereiti sudėtingą ir kartais žeminančią vizų gavimo procedūrą, o atskridus dar kurį laiką drebėti pasienyje, nes pareigūnai griežtai žvelgdavo į atvykėlius iš Rytų Europos.

Dabar tereikia internetu išsiimti elektroninį leidimą į JAV, sumokėti simbolinį mokestį ir pirkti lėktuvo bilietus. Atvirkščiai daryti nepatariu, nes įsigijus lėktuvo bilietus ir iškilus problemai dėl elektroninio leidimo, pinigų už bilietus niekas negrąžins. Elektroniniai leidimai išduodami iškart ir dažniausiai be problemų.

Vietoj nugriautų verslo bokštų dvynių pastatytas naujas Laisvės bokštas.
Vietoj nugriautų verslo bokštų dvynių pastatytas naujas Laisvės bokštas.

Patogu persėsti Kijeve

Lėktuvo bilietų į Niujorką kainos šiais laikais taip pat dažnai džiugina. Jei esi nelabai jautrus dėl persėdimo ir neprisiriši prie konkrečios datos, gali rasti bilietų iš didesnių Europos miestų, tarkim, vos už 300 eurų. Žinoma, dar tektų savo lėšomis nukakti į tam tikrą Europos miestą. Man pasisekė bent dukart tokias kainas rasti iš Vilniaus. Tada pamalonino ukrainiečių oro linijos. Tad jei norite patogiai skristi iš Vilniaus ir tik kartą persėsti Kijeve, siūlau pirmiausia pasidomėti, ką siūlo ukrainiečiai. Jų baimintis nereikia, esu bent keliskart turėjęs ilgų skrydžių, ir viskas buvo sėkmingai. Jų kainos gali būti ypač patrauklios.

Niujorke yra trys dideli oro uostai, bet lėktuvai iš Europos paprastai leidžiasi Niujorko JFK oro uoste arba Naujojo Džersio valstijoje esančiame Niuarko „Liberty“. Niuarkas gal kiek arčiau miesto centro, tačiau pasiekti miestą iš abiejų oro uostų yra patogu. Į centrą galima nebrangiai nuvažiuoti traukiniu arba metro.

Pasieniečių taip pat nedera baimintis kaip anksčiau. Dėl pagerėjusios mūsų šalies eurointegracijos ir lietuvių gyvenimo pereiti JAV pasienio postus yra lengviau. Į kiekvieną lietuvį nebežvelgiama kaip į potencialų juodadarbį. Amerikiečiai mėgsta juokauti, tad vienas kitas šmaikštus juokelis situacijos tikrai nepablogins. Nors ir labai retai, dar tenka išgirsti, kad ko nors neįleido į JAV ir grąžino atgal į lėktuvą. Graudžios tų žmonių istorijos, tačiau teisybės dėlei reikia pažymėti, kad pasieniečiai gana tiksliai identifikuoja atvykėlių į JAV tikslus.

Laisvės statula ir Manhatano vaizdas.
Laisvės statula ir Manhatano vaizdas.

Manhatanas – Niujorko širdis

Niujorkas yra galingas megapolis. Jį sudaro penki dideli rajonai – Manhatanas, Bruklinas, Bronksas, Kvinsas ir Staten Ailandas. Jei jie visi būtų atskiri miestai, keturi jų patektų į didžiausių JAV miestų dešimtuką. Garsiausias yra Manhatanas. Jis yra centrinis ir tankiausiai gyvenamas Niujorko rajonas, beveik visada svetimtaučių tapatinamas su pačiu miestu. Visos betoninės dangoraižių džiunglės, televizijos studijos, centrinis parkas, verslo ir finansų centrai, žymiausi pastatai yra įsikūrę Manhatane. Miesto svečiai dažniausiai netoli šio rajono ir apsistoja.

Ir teisingai daro, nes čia yra Niujorko širdis. Ir ne tik Niujorko. Manhatanas apskritai yra pasaulio komercinis, kultūrinis bei finansinis centras. Bruklino tiltas, Kolumbijos universitetas, Brodvėjus, Rokfelerio centras, Taimso aikštė, Laisvės statula, centrinis parkas ir kiti miesto objektai visada yra populiariausių pasaulio lankytinų objektų sąrašo viršuje. Jei Manhatanas būtų atskiras miestas, jis būtų šeštas pagal dydį JAV.

Manhatanas garsus savo dangoraižiais. Žinoma, šiuo metu daugelis pasaulio miestų, ypač Rytų šalyse, stato vieną už kitą prabangesnius ir prašmatnesnius stiklinius dangoraižius, bet Manhatano dangoraižiai – ne tokie. Jie jau stovėjo, kai Pekino, Singabūro, Dubajaus ar Bankoko architektūroje dominavo kartoniniai lūšnynai.

Niujorko dangoraižiai buvo pradėti statyti XIX amžiaus pabaigoje. Todėl dauguma jų yra ne stikliniai ar plastikiniai, kaip dabar, o gelžbetoniniai. Jau XX amžiaus 4-ajame dešimtmetyje Manhatanas buvo dangoraižių miestas. Galima tik įsivaizduoti, ką jautė tarpukario Lietuvos emigrantas, į Niujorką atvykęs iš savo sukrypusios kaimo bakūžės plūkta asla ir šiaudiniu stogu. Turbūt jautėsi, lyg būtų patekęs į kosmosą.

Pasiilgusieji rusų kalbos, silkių ar grikių gali nuvykti į Braiton Bičą.
Pasiilgusieji rusų kalbos, silkių ar grikių gali nuvykti į Braiton Bičą.

Įsirėžė į atmintį

Nereikia net tarpukario emigranto. Kai prieš šešiolika metų aš pirmą kartą iš Naujojo Džersio pusės naktį išvydau šviečiantį Manhataną, man tiesiogine to žodžio prasme užėmė kvapą. Tai buvo tarsi vaizdas iš ateities. Žinoma, dabar laikai kitokie, žmonės daugiau keliauja, jų taip paprastai nenustebinsi, bet tada tas įspūdis įsirėžė į atmintį kaip vienas nuostabiausių vaizdų.

Man Niujorko dangoraižiai su tarpukario „Empire State Building“ ir „Chrysler Building“ atrodo tarsi gyvas kvėpuojantis organizmas. Į „Empire State Building“ pasikelti privalo visi. Tai – Niujorko simbolis. Iš jo į galingiausią pasaulio miestą reikia pažvelgti iš viršaus. Reikia, kad pamatytumėte, koks jis didingas.

Vienas Niujorko simbolių yra Laisvės statula, stovinti Laisvės saloje. Ją suprojektavo prancūzai ir padovanojo amerikiečiams kaip laisvės simbolį. Jos karūnos spygliai simbolizuoja septynis žemynus. Mokykloje mus mokė, kad pasaulyje yra penki kontinentai, bet, pasirodo, kiekvienos šalies mokyklos gali skaičiuoti skirtingai, ir visi bus teisūs.

Prie Laisvės statulos iš žemutinio Manhatano reguliariai gabena perpildyti keltai. Prieš tai dažniausiai tenka stovėti ilgą eilę, ypač vasarą. Gal tai ir kišo koją bendram įspūdžiui, nes Laisvės statula man aštresnių jausmų nesukėlė. Vienintelis gražus dalykas yra tai, kad tiek iš salos, tiek į ją plaukiant keltu atsiveria puiki Manhatano panorama, tikras perlas akims. O stovint eilėje kartais visai gerai palinksmina gatvės artistai.

7-ojoje aveniu prie "Madison Square Garden".
7-ojoje aveniu prie "Madison Square Garden".

Bokštų dvynių nebeliko

Prieš keliolika metų Manhatano vaizdas buvo dar įspūdingesnis, nes tada jame dar stovėjo bokštai dvyniai. Jie buvo Niujorko ir pasaulio finansų centro simboliai. Jie buvo nuostabūs. Esu buvęs ant jų stogo, ir tai buvo beprotiškai aukštai. Nesu tikras, ar kur kitur pasaulyje įmanoma būti taip aukštai po atviru dangumi.

Deja, bokštų dvynių jau nebėra. Jie sugriuvo per teroristų atakas 2001 metų rugsėjo 11 dieną. Tai buvo juodžiausia diena JAV istorijoje, kai šis, anot Franko Sinatros, niekada nemiegantis miestas buvo parklupdytas ant kelių.

Taip susiklostė aplinkybės, kad jame teko lankytis praėjus penkioms dienoms po tragedijos. Jausmas buvo labai slogus. Miestas, pulsuojantis neslopstančia energija, buvo neįtikimai tylus. Žmonės vaikščiojo, metro važinėjo, tačiau jautei, tarsi kažkoks garsą slopinantis tylos šydas buvo nusileidęs ant miesto.

Tai truko neilgai. Niujorkas greitai pakilo, atsigavo ir tapo dar stipresnis. Nors ir prireikė laiko, nugriautų dvynių vietoje buvo pastatytas naujas Laisvės bokštas.

Šiame name gyveno aktoriai iš TV serialo "Draugai".
Šiame name gyveno aktoriai iš TV serialo "Draugai".

Laiko savo miestu

Tomis dienomis miestiečiai atrado vienybę. Tada kiekvienas žmogus, nesvarbu, kokia jo religija, tautybė ar rasė, sakė: „Aš esu niujorkietis, aš esu amerikietis, aš esu gaisrininkas.“. Tai buvo nepaprastos vienybės ir susikaupimo metas.

Niujorkas nėra tik amerikiečių miestas. Tai viso pasaulio miestas. Niujorke gyvena turbūt visų pasaulio tautų atstovai. Čia jie turi savo gatves ar net rajonus. Ir visi jie Niujorką laiko savo miestu. Ne veltui sakoma, kad Niujorko kalba yra anglų su akcentu. Būna, jog miestiečiai tarpusavyje šneka su tokiu ryškiu akcentu, kad net nesupranta vienas kito.

Susidarė įspūdis, kad niujorkietis nėra šiaip žmogus, gyvenantis mieste. Nujorkietis yra tas, kas įsileidžia miestą į savo širdį. Jis gali būti net ir trumpalaikis svečias. Niujorkas tokiems žmonėms atsiskleidžia ryškiausiomis savo spalvomis ir atveria neribotų galimybų. Čia – pasaulio sostinė, čia viskas įmanoma.

Pramogos miesto centre.
Pramogos miesto centre.

Automobilį geriau pamiršti

Svečiuodamasis Niujorke automobilį gali pamiršti. Mieste puikiai sutvarkytas viešasis transportas, jis pasiekia net atokiausius miesto kampelius. Niujorko metro yra didžiausia greitojo tranzito sistema pasaulyje ir turi daugiau stočių nei kuris kitas didmiestis. Be to, didelis autobusų parkas ir geležinkelių tinklas. Jis yra didžiausias Šiaurės Amerikoje, jungia Niujorką su priemiesčiais. Tūkstančiai žmonių iš priemiesčių, Naujojo Džersio ir Konektikuto kasdien traukiniais važiuoja į Niujorką dirbti, o vakare grįžta namo. Miestas yra kaimynių valstijų darbo vietų donoras.

Eismas Niujorke intensyvus, gatvės užsikimšusios, vairuotojai nervingi, parkuotis brangu. Vairuoti čia būtų tikras galvos skausmas. Jei važiuojate į Niujorką, siūlyčiau palikti automobilį bent jau Manhatano prieigose ir toliau naudotis miesto transportu. Jei jau vykstate į Manhataną, patariu tai daryti vėlų paros metą ir vengti tokių gatvių kaip Brodvėjus ar 5–8 aveniu.

Automobilių nereika ne tik miesto svečiams, bet ir gyventojams. Net 75 proc. Manhatano gyventojų neturi automobilių, kai visose Jungtinėse Valstijose šis skaičius sieka tik 8 procentus. Tuo Niujorkas yra unikalus šalyje, kurioje kiekviena šeima turi po kelis automobilius ir, sakoma, kad seni žmonės nebegali vaikščioti, bet dar gali vairuoti.

Gyvenimas Niujorko centriniame parke.
Gyvenimas Niujorko centriniame parke.

Brukline pigiau

Didžiausias pagal gyventojų skaičių iš Niujorko rajonų yra Bruklinas. Jis anksčiau buvo atskiras miestas. Brukline pigesnis nekilnojamasis turtas ir paslaugos. Jis labai įvairus etnine gyventojų sudėtimi. Pasiilgę rusų kalbos, silkių ar grikių gali nuvykti į Braiton Bičą, emigrantų iš Sovietų Sąjungos ir visos posovietinės erdvės rajoną Brukline. Čia dirba rusakalbiai gydytojai, advokatai, odontologai, kurių paslaugos orientuotos į angliškai nekalbančius „amerikiečius“, nelegalus ar klientus, kuriems neįkandamos amerikietiškos kainos.

Čia gyvenantys vyresni rusakalbiai nesimoko anglų kalbos, nuolat dūsauja dėl Sovietų Sąjungos žlugimo ir keikia JAV. Bet kraustytis į Rusiją nė vienas nepageidauja.

Siūlau pereiti pėsčiomis nuostabiu Bruklino tiltu. Vaizdas iš abiejų upės pusių yra puikus, ypač sutemus. Porelėms šis pasivaikščiojimas gali būti itin romantiškas.

Bronkse ir Kvinse gyvena vidutines ir mažesnes pajamas gaunantys amerikiečiai. Tačiau būtent Bronkse yra vienas žymiausių JAV zoologijos sodų. Staten Ailande daugiausia statomi nuosavi namai. Čia įsikūrę didesnes pajamas gaunantys amerikiečiai, nenorintys gyventi Manhatano džiunglėse.

Anksčiau Niujorkas buvo laikomas nesaugiu miestu, bet per pastaruosius keliolika metų miesto valdžia ir policija atliko milžinišką darbą kovodama su nusikalstamumu, tad šis miestas, kuris buvo vienas nesaugiausių, tapo vienu saugiausių JAV didmiesčių.

Niujorkas turi savo kvapą. Jį jaučiu kiekvieną kartą atvykęs. Tai salstelėjęs gatvės maisto, parfumerijos, išmetamų dujų, šiukšlių ir kitų miesto kvapų mišinys. Jo neįmanoma apibūdinti, jį reikia pajusti. Vėliau prie jo priprantama, bet atvykus jis visada jaučiamas. Tai pasaulio sostinės kvapas.

Rokfelerio centre čiuožykla veikia iki pat vasaros.
Rokfelerio centre čiuožykla veikia iki pat vasaros.
Į „Empire State Building“ pasikelti privalo visi. Iš jo į galingiausią pasaulio miestą reikia pažvelgti iš viršaus.
Į „Empire State Building“ pasikelti privalo visi. Iš jo į galingiausią pasaulio miestą reikia pažvelgti iš viršaus.

.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"