Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Niekada nesustojantis baltasis miestas

 
2014 03 28 6:00
Įspūdingi Azreli Ha Shalom dangoraižiai. Iš jų pasižvalgyti po Tel Avivą - taip pat gražu.
Įspūdingi Azreli Ha Shalom dangoraižiai. Iš jų pasižvalgyti po Tel Avivą - taip pat gražu. Vaido Mikaičio nuotraukos

Kai vasaros ilgesys tampa nepakeliamas, nejučia imi žvalgytis į žemėlapį. Šiemet į akis krito miestas, turintis gražų Pavasario kalno pavadinimą. Tai Tel Avivas, antras pagal dydį Izraelio miestas. Kovo mėnesį jame karaliavo graži, lietuviška vasara.

Nuskristi į Izraelį dabar itin paprasta, nes iš Vilniaus į Tel Avivą dukart per savaitę tiesiogiai skraidina "Wizzair" avialinijos. Patogius skrydžius turi ir „AirBaltic“. Šįkart Latvijos avialinijų bilietų kainos ir skrydžio laikas mums buvo patogesni, todėl juos ir pasirinkome. Rygoje persėsti buvo laiko apie valandą, todėl ypatingo laiko praradimo rinkdamiesi jungiamąjį skrydį nepatyrėme.

Skrydžiai į Izraelį pigiausi būna vasarą bei žiemą, ir tai logiškai paaiškinama. Vasarą Izraelyje beprotiškai karšta, temperatūra kartais pakyla iki 45 laipsnių karščio. Žiemą Tel Avive paprastai būna apie 20 laipsnių šilumos, bet yra didelė lietaus tikimybė. Judant gilyn į žemyną, temperatūra dar krinta.

Tel Avive vyrauja švelnus Viduržemio jūros klimatas, todėl komfortiškiausia ten keliauti sausio - balandžio arba spalio ir lapkričio mėnesiais. Nors tais laikotarpiais bilietų kainos ir būna didesnės, paieškojus galima rasti pigesnių variantų.

Žydiškas saugumas

Vizų į Izraelį nereikia, tačiau dėl šventos ramybės geriau neturėti pase Irano, Sirijos, Libano ar kitų radikalesnių arabų šalių antspaudo. Izraelio pareigūnai tikrai nepasikuklins nusivesti jus į šoną ir išklausinėti apie jūsų kelionės tikslus. Laimei, įrodymai, jog lankiausi radikaliose islamo šalyse, liko mano senajame pase, o dėl Dubajaus antspaudo pareigūnai daug nesikabinėjo.

Žydai į saugumą žiūri labai rimtai. Oro uoste gali pasirodyti juokingi ir jų klausimai apie jūsų mamos ar tėvo vardus bei prašymas keliskart iš eilės papasakoti, ką čia veiksit, kur gyvensit, ką pažįstat ir panašiai. Vienas mano bičiulis net sulaukė klausimo, kas yra Lietuvos sostinė. Kad ir kokie juokingi atrodytų klausimai, griežtai rekomenduojama atsakinėti rimtai, nes nevykusiai pajuokavus galima turėti didelių nemalonumų. Kita vertus, labai stebėtis gal ir nederėtų, juk Izraelis gyvena apsuptas priešiškai nusiteikusių kaimynų. Kai kurie jų, tokie kaip Sirija ar Libanas, net nepripažįsta Izraelio teisės egzistuoti ir atvirai grasina sunaikinimu.

Kai kada atvykėliams patikrinimą pavyksta pereiti paprasčiau, tačiau man teko pereiti turbūt visus saugumo patikrinimus, pradedant tuo, kad buvau paimtas apklausti tiesiog iš lėktuvo. Kol oro uoste laukėme traukinio važiuoti į miestą, apsauga mano dokumentus gal triskart tikrino, ir kiekvieną sykį reikėjo išsamiai nupasakoti savo tikslus Izraelyje. Išskrendant kažkodėl vėl kliūdavau visiems iš eilės apsaugos darbuotojams. Vienam jų net buvau priverstas parodyti, kokias nuotraukas turiu fotokameroje. Registruotas bagažas taip pat mano akyse buvo kruopščiai patikrintas.

Ginkluoti kareiviai - jau įprasta

Ginkluoti kareiviai tiek Tel Avivo, tiek kituose Izraelio miestuose yra įprastas dalykas. Kaip ir moterys kareivių uniformomis. Žydų valstybėje kariuomenėje tarnauti privalo ir vyrai, ir moterys. Jos gali išvengti tik barzdoti ir skrybėlėti radikalūs žydai ortodoksai. Jie tiki, kad nuo priešų išgelbės Dievas, todėl tereikia sąžiningai jam tarnauti. Ir negana to, valstybė tokiems skiria subsidijas. Paprasti žydai nėra labai patenkinti šia išskirtine kasta.

Ginkluoti kareiviai patruliuoja gatvėse. Paprastai jie būna draugiški ir sutinka kartu nusifotografuoti. Ypač dailiai atrodo jaunos kareivės merginos, tampančios beveik savo dydžio automatinius ginklus.

Su griežtais saugumo reikalavimais susiduriama visur mieste. Patekti į traukinių ar autobusų stotis, prekybos centrus, kino teatrus ar restoranus galima tik perėjus metalo detektorius. Neapsaugotas tik viešasis transportas, todėl jis laikomas realiausia vieta, kuri gali tapti teroristų taikiniu.

Kita vertus, tokia griežtos apsaugos politika stebina tik atvykus į šalį. Po poros dienų priprantama, ir ginkluoti kareiviai gatvėse jau nebekrinta į akis.

Tel Avivas - senosios Jafos priemiestis

Poilsis Jafoje prie mečetės.
Poilsis Jafoje prie mečetės.

Nors Tel Avivas nėra Izraelio sostinė, atmetus religinę ir istorinę svarbą, šis miestas yra svarbiausias šalyje. Jame įsikūrusios ne tik dauguma valstybinių institucijų, bet ir daugelio užsienio valstybių ambasados.

Dar XX amžiaus pradžioje viename seniausių pasaulio uostų - nedideliame senoviniame arabų mieste Jafoje - nesaugiai jautęsi žydai pasitraukė į priemiestį ir pavadino jį Tel Avivu. Tel Avivą žydai stengėsi statyti panašų į Europos miestus: plačiais bulvarais, dideliais namais, žaliomis alėjomis. Jie tikėjo, kad priemiestis išaugs ir taps dideliu bei galingu žydų valstybės pamatu. Ateitis parodė, kad jie neklydo.

Dėl augančio Tel Avivo svarbos Jafos arabai jautė grėsmę, persekiojo vietinius žydus, todėl žydai dar aktyviau kraustėsi į Tel Avivą. Miestas augo ir vis plėtėsi. Priemiestis tapo ne tik didžiausiu šalies miestu, bet ir svarbiausiu žydų kultūros centru. Pasistatęs jūrų uostą Tel Avivas tapo nebepriklausomas nuo arabiškosios Jafos. 1948 metais susikūrus Izraelio valstybei Tel Avivas tapo jos pagrindu, o Jafa pasidarė Tel Avivo priemiestis.

Liberaliausias Artimuosiuose Rytuose

Šiandien Tel Avive visą parą verda triukšmingas gyvenimas. Tai brangus europietiškas ir sparčiai augantis miestas, traukiantis gyventojus iš visos šalies. Jis yra ne liberaliausias miestas Artimuosiuose Rytuose, bet niekuo nenusileidžia ir Europos miestams.

„Miestas, kuris niekada nesustoja“, – taip šiandien apibūdinamas Tel Avivas. Kartais jis vadinamas Baltuoju miestu. Tuo galima įsitikinti leidžiantis lėktuvu - miestas atrodo kaip didelis baltas blynas. O dėl hedonistinio gyvenimo stiliaus Tel Avivą net žydai ortodoksai vadina Sodomos ir Gomoros miestu.

Į Izraelį dažniausiai atvykstama oro transportu. Tel Avivo Ben Guriono oro uostas yra labai patogus ir modernus. Dėl jau minėtų saugumo reikalavimų jis laikomas labiausiai apsaugotu oro uostu pasaulyje. Iš jo į miestą veža patogus ir nebrangus traukinys. Tačiau derėtų nepamiršti, kad visą penktadienį iki pat šeštadienio vakaro žydai švenčia šabą. Stoja kone visas viešasis transportas - traukiniai, autobusai. Taigi iš oro uosto į miestą teks važiuoti taksi. Nors taksi tarifas yra pastovus – apie 115 litų, tai vis tiek yra labai brangu, palyginti su traukinio bilietu (11 litų).

Mes atskridome šeštadienio popietę ir laukėme oro uoste keturias valandas, kol danguje pasirodė pirmosios žvaigždės ir prasidėjo įprastas gyvenimas.

Nekantrūs vairuotojai

Iš kitų šalies miestų į Tel Avivą patogu atvykti autobusu arba traukiniu. Neseniai buvo atnaujintas traukinio maršrutas į Jeruzalę. Nors atstumas tarp šių miestų - tik 60 kilometrų, traukinys jį įveikia per pusantros valandos. Taip yra dėl to, kad šis maršrutas driekiasi dar XIX amžiaus geležinkelio keliu, kuris yra labai vingiuotas. Kita vertus, tai labai vaizdingas maršrutas, tikrai yra į ką paganyti akis. Planuojama, kad atsiradus naujai geležinkelio linijai kelionė į Jeruzalę truks apie pusę valandos.

Paplūdimio promenada.
Paplūdimio promenada.

Kiti keliaudami Izraelyje nuomojasi automobilius. Tai patogu, tačiau Tel Avive automobilis gali sukelti daug keblumų. Piko metu pagrindinėse miesto gatvėse paprastai būna didžiulės eismo spūstys. Tel Avivo vairuotojai yra nekantrūs ir agresyvūs, mieste labai trūksta parkavimo vietų, be to, jos yra labai brangios. Tai dažnai sukelia stresą ir patiems miestiečiams. Tyrinėjant Tel Avivą rekomenduojama automobilį palikti namie, juolab kad kursuoja patogūs autobusai. Vienkartinio bilieto kaina – beveik 5 litai.

Dviratis gali būti puiki alternatyva tyrinėjant miestą. Miesto reljefas yra lygus, o klimatas švelnus, todėl lengva dviratį minti. Sparčiai tiesiami dviračių takai, todėl ši transporto priemonė darosi populiari tarp miestiečių.

Kainos Izraelyje, deja, nėra labai palankios. Paslaugos, pramogos, gėrimai ir maistas restoranuose - nė kiek ne pigiau nei Vakarų Europos valstybių sostinėse, o kai kur net brangiau. Maisto kainos prekybos centruose irgi neglosto kišenės. Vienintelė nebrangi pramoga Izraelyje - kelionė po šalį. Nors miesto transporto bilietėliai dvigubai brangesni nei pas mus, tarpmiestinių traukinių ir autobusų bilietų kainos yra panašios kaip Lietuvoje.

Linksmybių miestas

Kadangi Tel Avivas - santykinai naujas miestas, jis nėra toks turtingas kaip Jeruzalė. Tai nėra muziejų, architektūros perliukų ar kultūros miestas. Tai laisvų žmonių, pramogų ir linksmybių miestas. Gal todėl vienas pagrindinių miesto traukos objektų yra ne istoriniai statiniai, o promenada prie Viduržemio jūros. Ji driekiasi nuo pietuose esančio senojo Jafos miesto iki pat jūrų uosto šiauriniame Tel Avive. Krantinėje visada verda gyvenimas. Čia daug kavinių, restoranų ir barų, triukšminga ir naktį. Tiek miestiečiai, tiek turistai dieną lepinasi saule, jūra ir šaltais gėrimais, o vakare pradeda linksmybių maratoną su piknikais, alumi ir šokiais. Promenada yra populiariausia pasilinksminimo vieta mieste.

Dar viena linksmybių vieta yra Alenby gatvė. Tai viena ilgiausių miesto gatvių, tačiau labiausiai šurmuliuojanti yra vakarinė jos dalis, šalia jūros. Žmonės iš aplinkinių miestų savaitgaliais plūsta į Tel Avivą linksmintis. Vietiniai juokauja, kad iš bet kurios vietos nereikia eiti ilgiau nei 5 minutes, kad rastum sau tinkamą barą.

Beje, net ir kovo pradžioje jūros vandens temperatūra siekia 18 laipsnių Celsijaus, todėl pripratusieji prie šaltų Baltijos bangų gali čia mėgautis jūros malonumais. Vietiniai tai daro kiek atsargiau, nes jiems dar yra per šalta. O aš su malonumu šokau į žydrąją jūrą.

Tarsi pasakų miestelis

Jafos gatvelės - kaip iš pasakų miesto.
Jafos gatvelės - kaip iš pasakų miesto.

Prieš linksmybes pajūryje būtina aplankyti istorinį Jafos miestą, esantį pietiniame Tel Avive. Tai žymiausia istorinė miesto vieta. Jafoje yra vienas seniausių jūrų uostų pasaulyje. Dabar Jafa yra tarsi muziejus po atviru dangumi. Vaikštant senojoje dalyje galima pasijusti kaip pasakų ir labirintų miestelyje. Žymiausi jos objektai yra Jafos laikrodžio bokštas ir nuo kalno į jūrą žvelgianti Al Bahr mečetė. Jafoje taip pat yra ir kitų religijų šventovės, tokios kaip sinagoga, Šv. Petro katalikų bažnyčia, Imanuelio liuteronų bažnyčia, Arkangelo Mykolo vienuolynas.

Rabino aikštė yra didžiausia Izraelyje. Čia buvo nužudytas Izraelio premjeras Ischakas Rabinas. Įdomus yra jemenitų kvartalas. Jį įkūrė Jemeno žydai, atsikėlę gyventi į Izraelį. Šis siaurų gatvelių ir mažų parduotuvių kvartalas labai primena jo gyventojams gimtąjį Jemeną.

Apsipirkti patogiausia Dizenhofo prekybos centre. Tai žymiausia apsipirkimo vieta centriniame Tel Avive. Nors prieš atidarant šį centrą baimintasi, kad jis sužlugdys smulkųjį gatvių verslą, bet taip neatsitiko. Visi prekeiviai draugiškai sutilpo.

Žmonėms, mėgstantiems plačias erdves, negalima praleisti Azrieli Ha Shalom dangoraižio. Čia iš 200 metrų aukščio atsiveria kerintys niekada nenurimstančio Baltojo miesto vaizdai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"