Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Miestas, kurio nepasiekė Brėmeno muzikantai

 
2012 11 16 8:16
Vaido Mikaičio nuotraukos/Brėmenas - Vilniaus dydžio miestas ant Vėzerio upės krantų.
Vaido Mikaičio nuotraukos/Brėmenas - Vilniaus dydžio miestas ant Vėzerio upės krantų.

Pigūs skrydžiai iš Vilniaus į Brėmeną padeda atrasti vis daugiau pramogų šiame mieste. Mes ten vykome ne asilo kanopėlių patrinti, o stebėti 'Werder' klubo futbolo rungtynių.

Istoriją apie Brėmeno muzikantus yra girdėję net vaikai. Brėmeną dar XIX amžiuje broliai Grimai savo pasakoje pavaizdavo kaip vietą, kurioje galima rasti sotesnį ir laimingesnį gyvenimą. Daugumai žmonių jis ir asocijuojasi su mistine vietove, į kurią dainuodami keliavo žmogus ir nuo šeimininkų pabėgę šuo, katinas, gaidys bei asilas. Nemažai tautiečių galbūt nė nežino, kad Brėmenas - prie Vėzerio upės įsikūręs Vokietijos miestas. Iš Vilniaus jį galima pasiekti lėktuvu.

Beje, muzikantai, į savo kompaniją dar priėmę princesę, Brėmeno taip ir nepasiekė. Nusprendę, kad gyventi viltimis kur kas geriau, nei matyti jas dūžtančias, visi laimingi liko miško trobelėje.

Tačiau Brėmeno muzikantai vienareikšmiškai yra šio miesto simbolis. Centre stovinti jų skulptūra - daugiausia turistų sutraukiantis ir labiausiai čiupinėjamas, jau net nugludintas objektas, mat tikima, kad pirštais patrynus asilo kanopas išsipildys norai. Pergalės savo klubui linkintys futbolo sirgaliai mėgsta čia fotografuotis aprišę asilo kaklą įvairiaspalviais komandų šalikais. Beje, medinė Brėmeno muzikantų skulptūra pastatyta ir Lietuvoje, Viduklėje.

Prie įėjimo į senamiestį pasitinka kiaulės.
Prie įėjimo į senamiestį pasitinka kiaulės.

Vilniaus dydžio

Šiandien Brėmenas - jaukus Vilniaus dydžio miestas, įsikūręs Vokietijos šiaurės rytuose netoli Šiaurės jūros ir priklausantis Hanzos sąjungai. Net ketvirtadalis jo gyventojų - ne vokiečių kilmės. Kad Brėmenas labai populiarus miestas savaitgalių išvykoms, lemia pigūs "Ryanair" skrydžiai. Anksčiau iš Kauno, dabar iš Vilniaus pasiekti Brėmeną stebėtinai pigu, todėl vis daugiau Lietuvos žmonių gali pasigirti ten lankęsi.

Brėmeno oro uostas įsikūręs netoli miesto centro, į jį pėsčiomis sparčiu tempu galima nužingsniuoti per pusvalandį. Jei nesinori, sėskite į tramvajų ir po kelių minučių išlipsite pagrindinėje miesto aikštėje. Oro uosto artumas - puiki proga aplankyti Brėmeną tiems, kurie čia turi persėsti į kitą lėktuvą. Tas kelias valandas tarp skrydžių galima praleisti maloniai vaikštinėjant mieste.

Mokslo muziejus "Universum".
Mokslo muziejus "Universum".

Futbolo trauka

Mes vykome į Brėmeną ne asilo kanopėlių patrinti, o aplankyti renginį, dėl kurio miesto gyventojai kiekvieną kartą kraustosi iš proto. Tai - Brėmeno "Werder" klubo futbolo rungtynės ant upės kranto pastatytame "Weser" stadione.

"Werder" vardas Brėmene toks pat reikšmingas kaip Kaune - "Žalgiris". Ir spalvos tos pačios - žalia, balta. Stadionas per futbolo rungtynes dažniausiai būna pilnutėlis. Likus kelioms valandoms iki rungtynių pradžios Brėmenas pasipuošia žaliai ir baltai, o sirgaliai, apsikarstę komandos spalvų atributais, užtvindo miesto gatves. Sausakimšais tramvajais, autobusais, tačiau daugiausia pėsčiomis brėmeniečiai dainuodami traukia stadiono link.

Tąkart, kai ten lankėmės, mačas buvo labai įtemptas ir rezultatyvus, baigėsi šeimininkų pergale ir džiaugsmo sprogimu tribūnose. Apskritai "Werder" rungtynės - neabejotinai vienas įspūdingiausių reginių, kurį bent šiek tiek futbolui simpatiją jaučiantis žmogus privalo pamatyti viešėdamas Brėmene.  

Beje, po šiuo metu atliekamos rekonstrukcijos "Weser" stadioną elektros energija beveik 100 proc. aprūpins saulės kolektoriai. Tada jis taps vienu didžiausių pasaulio pastatų, gaunančių energiją iš saulės.

Šnūro kvartalas.
Šnūro kvartalas.

Alaus degustacijos

Nors Brėmenas yra devintas pagal dydį Vokietijos miestas, milijonierių skaičiumi jis užima net trečiąją vietą. Išplėtotos pramonės mieste daugiau kaip 3 tūkst. gyventojų dirba "Airbus" gamyklos, gaminančios lėktuvų sparnų dalis, Brėmeno padalinyje. Čia taip pat veikia kompanijos "Mercedes-Benz" padalinys. Brėmene verdamas ir visame pasaulyje žinomas alus "Beck's". Gamykla stovi ant Vėzerio upės kranto ir kviečia turistus į ekskursijas bei degustacijas. Ekskursija su gidu žmogui kainuoja 9 eurus. Vietiniai sako, kad viešėti mieste ir neišgerti "Beck's" yra tikra nuodėmė. Kadangi Vokietijoje nedraudžiama alų gerti viešose vietose, taupantieji pinigėlius šiltuoju metų laiku gali patogiai įsitaisyti Vėzerio pakrantėje ir gurkšnodami "Beck's" stebėti laivus.

Miesto nepriklausomybę simbolizuojanti Rolando skulptūra.
Miesto nepriklausomybę simbolizuojanti Rolando skulptūra.

Patogus dviratininkams

Vėzeriu plaukiantys laivai - ne atsitiktinis reginys, nes Brėmenas iki šiol yra svarbus Vokietijos upių uostas. Kadaise dėl upės vaidmens miestiečių gyvenime Brėmenas buvo priimtas į Hanzos pirklių sąjungą.  

Miesto centre pirmiausia į akis krinta tai, kad gatvėse mažai automobilių, užtat daug dviratininkų. Gausiai kursuoja tik viešasis transportas. Taip yra todėl, kad centre ribojamas automobilių eismas. Kadangi Brėmenas nedidelis ir gana lygaus reljefo, daugelis miestiečių važinėja dviračiais. Tam čia sudarytos tiesiog puikios sąlygos. Tereikia nežiopsoti ir nesipainioti dviratininkams po ratais, nes gali būti ne tik sužeistas, bet ir aprėktas.

Brėmenas laikomas pačiu patogiausiu miestu dviratininkams visoje Vokietijoje. Vienas jo merų kiekvieną dieną važinėjo į darbą šia transporto priemone. Beje, kai kurie miestiečiai net neturi automobilių, nes juos brangu išlaikyti. Jei reikia vykti kur nors toliau, žmonėms paprasčiau ir pigiau mašiną išsinuomoti. Na, o turistams patogiausia miestą pažinti pėsčiomis, nes jo centras labai kompaktiškas ir nedidelis.

Bother gatvė irgi mėgstama miestiečių.
Bother gatvė irgi mėgstama miestiečių.

600 rūšių vyno

Brėmeno širdis - turgaus aikštė. Joje stovi žymiausi miesto pastatai: katedra, parlamento rūmai, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta rotušė, kurioje yra vadinamasis Poilsio rūsys (Rastkeller). Tame rūsyje siūloma paragauti maždaug 600 rūšių vyno. Kai kurie čia saugomi buteliai išlikę dar nuo Antrojo pasaulinio karo metų.

Aikštėje stovi 10 metrų aukščio Karolio Didžiojo sūnėno Rolando, simbolizuojančio Brėmeno nepriklausomybę, skulptūra. Ji taip pat įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Turgaus aikštė.
Turgaus aikštė.

Mažiausias viešbutukas

Oficialia miesto širdimi laikoma turgaus aikštė, o neoficialia - kitoje senamiesčio pusėje esantis istorinis, seniausias Šnūro kvartalas. Jis garsus nedideliais XV-XVIII amžiaus namais ir siauromis, plytomis grįstomis gatvelėmis. Kadaise tai buvo vienas neturtingiausių miesto kvartalų. Jo namukuose gyveno žvejai ir jūrininkai, o dabar čia įsikūrusios parduotuvėlės ir kavinukės turistams. Šnūro kvartale yra ir pats mažiausias miesto viešbutis "Vestuvių namai", turintis vos vieną dvivietį kambarį. Jį dažniausiai renkasi jaunavedžiai. Tas viešbutis turbūt mažiausias ne tik Brėmene, bet ir visame pasaulyje.

Brėmeno muzikantų skulptūra - lankomiausias objektas.
Brėmeno muzikantų skulptūra - lankomiausias objektas.

Skėčio neišskleisi

Šnūro kvartale yra ir tokia siaura gatvė, kurioje negali prasilenkti net du žmonės, o lietui lyjant tenka suskleisti skėtį, nes jis įstringa tarp namų sienų. Gatvelės plotis - 60 centimetrų.

Norintieji pažvelgti į Brėmeną iš viršaus gali tai padaryti užlipę sraigtiniais laiptais į Šv. Petro katedros bokštą.

Šlachtė - Vėzerio upės krantinė - labai populiari miestiečių pasivaikščiojimo vieta. Čia yra viduramžių Brėmeno uostelis, puikus bulvaras, o krantinėje ir senoviniuose laivuose įsikūrę restoranai, barai. Šlachtėje, stebint Vėzerio upe plaukiančius laivus, galima skaniai pavalgyti, maloniai pasivaikščioti, atsipalaiduoti.

Šnūro kvartale parduodami ir tokie paveikslai.
Šnūro kvartale parduodami ir tokie paveikslai.

Laukiant Kalėdų

Vykstantieji į Brėmeną prieš Kalėdas bus pamaloninti kalėdiniais Šlachtės promenados kerais, kurie vilioja lankytojus savo istorinėmis, jūrinėmis ir žiemos pramogomis. Ugniakurų ir deglų šviesoje svečius pasitiks tradiciniai amatai, viduramžių smuklės. Apsnigtose Alpių kalnų trobelėse bus galima paskanauti Bavarijos ir Tirolio kaimiškos virtuvės gardėsių, keptų šviežių žuvų ar karštų kokteilių.

Žinoma, kalėdiniai renginiai vyksta ne vien Šlachtėje. Šnūro kvartale jie taip pat labai populiarūs. Ten veikia ir vienintelė pasaulyje Kalėdų parduotuvė.

Erdvėlaivis smalsuoliams

Brėmeno svečių desertu laikomas "Universum" mokslo muziejus. Pastatas, kurį kasdien aplanko per 1,3 tūkst. žmonių, primena erdvėlaivį. Dauguma "Universum" eksponatų yra modeliavimo prietaisai, vaizdo instaliacijos ar žaidimų inscenizacijos, padedančios lankytojams pažinti Žemę, žmogų ir visatą. Galima pačiam sukelti bangas, sukurti krioklį, rankomis paliesti miniatiūrinį tornadą, klaidžiojant tamsoje pajusti, kaip veikiamos emocijos, patirti dirbtinį žemės drebėjimą, kitus reiškinius, su kuriais realiame gyvenime ne visada norėtųsi susidurti. Čia tikrai verta apsilankyti, nors bilietai ir nepigūs (16 eurų). Tiesa, man dėl laiko stokos teko rinktis - arba muziejus, arba futbolas. Buvau su tais, kurie pasirinko rungtynes. Tačiau tai ne bėda, nes "Ryanair" lėktuvai vis dar pigiai skraidina į sotesnio gyvenimo vilties miestą. Nepraleiskite progos, juk jau prasideda kalėdinės mugės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"