Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Majamis: amžinos vasaros miestas

 
2016 02 11 6:00
Majamio uostas žvelgiant iš Majami Bičo.
Majamio uostas žvelgiant iš Majami Bičo.
Vaido Mikaičio nuotraukos

Nežinau kaip jums, bet man žodis Majamis sukelia saldumo pojūtį ir apima viską: tai nuolat šviečianti saulė, žydra jūra, sultingi apelsinai, paplūdimiai, kruiziniai laivai, pramogos, Karibų virtuvė. Majamis yra tarsi amžinos vasaros miestas, žadantis nerūpestingą gyvenimą arba bent jau puikias atostogas.

Majamis yra antras pagal dydį Floridos miestas. Didžiausias yra Džeksonvilis, o sostinė – Talahasis, tačiau ar žmonės bent kiek žino apie juos? Nedaug kas. Bet visi yra girdėję apie Majami Bičo kurortus – tai nesibaigianti paplūdimių ir viešbučių juosta. Daugelis Majamį painioja su Majami Biču. Tai nėra visiškai tas pats. Majamis yra vienas iš JAV didmiesčių su visais jiems būdingais privalumais ir trūkumais, tačiau pats jis nėra kurortas. Garsieji Majamio paplūdimiai yra saloje esančiame Majami Bičo mieste. Majamį ir Majami Bičą jungia tiltas, todėl pagrįstai manoma, kad šios dvi vietovės yra vienas ir tas pats. Panašiai kaip Klaipėda ir Smiltynė.

Mažoji Havana

"American airlines" arena. Čia krepšinį žaidžia Majamio "Heat".
"American airlines" arena. Čia krepšinį žaidžia Majamio "Heat".

Dar prieš gerą šimtą metų Majamio miestas buvo tik nedidelis kaimas, turintis vos kelis šimtus gyventojų. Tačiau vietinė turtuolė citrinų augintoja sugebėjo įtikinti JAV geležinkelių magnatą, kad Floridoje jau egzistuojanti geležinkelio linija turi būti praplėsta iki valstijos pietuose esančio Majamio. Nuo tada prasidėjo miesto augimo ir klestėjimo metas, o citrinų augintoja vardu Julia Tuttle buvo pavadinta Majamio motina.

Nuo to laiko Majamio ir jo regiono gyventojų skaičius tik augo. Jų augimo bumas buvo į valdžią Kuboje atėjus Fideliui Castro. Daug kubiečių tada pabėgo iš savo šalies ir įsikūrė Majamio apylinkėse. Kubiečiams miestas buvo arti, klimatas panašus į esantį jų šalyje, todėl dauguma jų toliau nekeliavo, čia apsistojo. Majamis iki šiol vadinamas mažąja Havana.

Majamis dar vadinamas stebuklingu miestu. Šį pavadinimas kilo ne iš pasakų ar jų herojų. Jis daug žemiškesnis. Per 110 metų miesto ir jo metropolijų gyventojų skaičius išaugo daugiau nei 10 tūkstančių kartų (nuo 400 iki daugiau nei 5 mln. gyventojų). Būtent dėl tokio spartaus gyventojų prieaugio per trumpą laiką miestui ir buvo priklijuotas Stebuklingojo vardas.

Majamio verslo centras.
Majamio verslo centras.

Pensininkų rojus

Pasakymas amžinoji vasara taip pat nėra iš piršto laužtas. Klimatas čia visada šiltas ir saulėje sunokę sultingi apelsinai iš tikrųjų skinami nuo medžių. Ne veltui Florida dar vadinama Saulės valstija. Daug kas ne tik Majamio apylinkes, bet ir visą valstiją vadina pensininkų rojumi, nes į JAV pasibeldus žiemai daugybė pensininkų pasiima lagaminus ir vyksta žiemoti būtent čia. O neretai, susižavėję klimatu, apelsinais kvepiančiu oru, auksiniais paplūdimiais ir nerūpestingu gyvenimu, pasilieka visam laikui.

Turistų antplūdis taip pat labiausiai jaučiamas žiemos mėnesiais, kai JAV ir Europoje karaliauja žiema. Vasaros metu turistų mažiau, nes vasaros čia karštos ir labai permainingos. Regioną yra pamėgę uraganai, kurie paprastai atslenka nuo birželio iki lapkričio. Tada nemenka tornadų ir liūčių tikimybė. Būna, kad vienu metu žemę siaubia stiprios liūtys, bet kartu šviečia saulė. Taip pat neretas reiškinys, kai liūtis siaubia žemę vos keli kilometrai nuo pakrantės paplūdimių, o prie jūros tuo metu skaisčiai šviečia saulė.

Majamio Laisvės bokštas jau stovėjo ir prieš šimtą metų, kai čia gyveno tik keli šimtai gyventojų.
Majamio Laisvės bokštas jau stovėjo ir prieš šimtą metų, kai čia gyveno tik keli šimtai gyventojų.
Majamio teismo rūmų pastatas.
Majamio teismo rūmų pastatas.

Sako, kad tik Afrikoje būna daugiau žaibų nei Floridoje, todėl turistai raginami nejuokauti su perkūnija. Kadangi Majamio apylinkėse labai populiarūs golfo aikštynai, būtent juose daugiausia žmonių yra nutrenkiami žaibo.

Dvikalbis miestas

Majamyje gyvena didelė ispanakalbių lotynoamerikiečių bendruomenė, jie sudaro net 65 proc. miesto gyventojų. Majamis yra dvikalbis miestas. Oficialiose valdžios įstaigose anglų kalba yra pirmoji, bet parduotuvėse, restoranuose, užeigose dažniausiai girdima ispanų kalba. Žmonės vieni į kitus pirmiausia kreipiasi ispaniškai, o tada, jei mato, kad pašnekovas nesupranta, kalba angliškai. Jeigu tik moka. Tą patyrėme ir savo kailiu. Norėdami gauti informacijos, užkalbinome kelis žmones. Šie, matydami, kad ispaniškai nesuprantame, perėjo į anglų kalbą. Nors paprastai atsakoma ta kalba, kuria kreipiamasi. Juokaujama, kad oficiali miesto kalba yra „spanglish“ – anglų kalba su ispanišku akcentu. Majamyje net 80 proc. gyventojų anglų kalba nėra gimtoji, o 30 proc. gyventojų jos visai nemoka.

Neekonominis variantas

Laisvės bokštas naujų statybų fone.
Laisvės bokštas naujų statybų fone.

Į Majamį nuskristi paprasta. Sėdi į lėktuvą ir skrendi, prieš tai pasirūpinęs elektroniniu leidimu patekti į JAV. Tarptautinis Majamio oro uostas, kasdien priimantis daugiau nei šimtą tūkstančių keliautojų, verslininkų ir šiaip žioplių, yra milžiniškas ir nuolat perkrautas. Tačiau jis priims ir jus, kad ir iš kur atskristumėte. Deja, kelionė bus nepigi. Dar Willas Smithas dainavo dainą, kad kiekviena diena Majamyje yra tarsi šventė ir nesibaigiantis siautulys, kurį savo akimis pamatyti privalo visi. Todėl nereikia stebėtis, kad už viešnagę tokiame populiariame ir visame pasaulyje žinomame mieste teks paploninti piniginę.

Būnant JAV, į Majamį galima atskristi vietiniais skrydžiais, atvažiuoti traukiniais ar autobusais. Vietiniai skrydžiai irgi nėra pigūs, tad neretai iš Europos skristi tiesiai būna pigiau, nei skristi į kokį nors JAV miestą ir iš ten baladotis į Majamį. Traukiniai irgi nepigūs, tačiau autobuso bilietų galima rasti net labai patraukliomis kainomis.

Todėl šaltą ir niūrių sausį ilgėdamiesi saulės ir jūros nusprendėme keliauti į Floridą. Taip, šis sprendimas nėra iš ekonominių variantų, bet gyvename tik kartą. Kelios valandos skrydžio – ir išlipame... vasarą. Per patį viduržiemį čia buvo 25 laipsnių oro ir 20 laipsnių Atlanto vandens temperatūra. Ideali lietuviška vasara. Išlipę iš lėktuvo, skubiai slėpėme žieminius paltus, kad žmonės nepradėtų juoktis. Vėliau pamatėme, kad tokių su paltais čia gausybė. Žiemą dauguma keleivių ir atskrenda iš šaltų kraštų.

Kiek neįprasta buvo tai, kad nors žiemą orai ir šilti, temsta ne vėliau negu kitur. Šeštą valandą vakaro sausio mėnesį jau būdavo sutemę.

Išėjus iš oro uosto prie atvykėlių pripuola geltonomis liemenėmis vilkintys žmonės klausdami, į kokį viešbutį šie važiuos, tarsi kitur ir negalėtų važiuoti. Pasakius pavadinimą, buvome nusiųsti į autobuso stotelę. Iš ten specialiu mikroautobusu važiuodami dairėmės į palmėmis ir apelsinmedžiais apsodintas pakeles, kol pasiekėme viešbutį su geltonais balkonais Majami Biče. Dauguma turistų, atkeliavusių į Majamį, vyksta prie jūros, todėl juos išvežiojančių mikroautobusų maršrutai sudaryti ne pagal gatvių, o pagal viešbučių pavadinimus.

Citrinų augintoja Julia Tuttlia kadaise geležinkelių magnatą įtikino, jog reikia geležinkelio linijos iš Floridos į Majamį. Nuo tada kaimas išaugo į miestą. Dabar miesto parke stovi paminklas šiai moteriai.
Citrinų augintoja Julia Tuttlia kadaise geležinkelių magnatą įtikino, jog reikia geležinkelio linijos iš Floridos į Majamį. Nuo tada kaimas išaugo į miestą. Dabar miesto parke stovi paminklas šiai moteriai.
Senasis miesto pašto pastatas.
Senasis miesto pašto pastatas.

Ekskursijos – net sraigtasparniais

Susisiekimas Majamio metropolyje yra puikus. Viešasis transportas čia išdėstytas taip, kad neapsiribojama tik Majamio miestu. Autobusai dažnai kursuoja ir į Amerikos Venecija vadinamą Fort Loderdeilio miestą, kitas regiono vietoves.

Vis dėlto jei planuojate pamatyti daugiau nei Majamio centrą ar Majami Bičą, neprasta mintis yra automobilio nuoma. Dėl didelės konkurencijos Majamyje automobilių nuomos kainos yra mažesnės negu kitose šalies vietovėse. Žinant, kad JAV degalai gerokai pigesni nei Europoje, galima visai nebrangiai pasivažinėti po Majamio apylinkes.

Ketinantiems naudotis taksi paslaugomis derėtų nepamiršti, kad gaudyti taksi gatvėse, skirtingai nei, pavyzdžiui Niujorke, Majamyje nėra įprasta. Dažniausiai taksi užsakomi telefonu. Stabdant gatvėje veikiausiai nė nesustos.

Majamio mieste labiausiai dėmesio verta centrinė miesto dalis su savo dangoraižiais, muziejais ir restoranais. Tačiau populiariausios pramogos dažniausiai yra organizuotos ekskursijos į žymias Majamio apylinkių vietas. Čia galima rinktis ne tik ekskursijas po Majamį ar Majami Bičą, bet ir į tolimesnes vietoves, pavyzdžiui, Evergleidso nacionalinį parką, Fort Loderdeilio miestą ar Ki Vesto salą. Ekskursijos siūlomos žemės transportu, laivais, sraigtasparniais.

Majamio universitetas.
Majamio universitetas.

Majamis vadinamas pasaulio kruizų sostine, nes turi didžiausią pasaulyje kruizinių laivų terminalą. Populiariausi yra maršrutai į Karibų regiono salas, todėl norintiems jas aplankyti Majamis pasiūlys plačiausią ir pigiausią kruizų pasirinkimą.

Kadangi turėjome pažįstamų pietinėje Floridoje, beveik visą viešnagės Majamyje laikotarpį naudojomės jų automobiliu. Mūsų draugas jau pirmą dieną nusprendė papokštauti ir nuvežė mus apžiūrėti ne spindintį Majamio centrą, o nusikaltimais garsėjantį Majamio Overtown rajoną. Vaizdas šiurpokas: skurdūs namukai, betoninės tvoros ir gatvėmis slankiojančiomis juodaodžių gaujos. Akmens į langą niekas nepaleido, bet rajoną palikome su palengvėjimu. Apskritai Majamis nėra nesaugesnis už kitus JAV didmiesčius. Jie visi panašiai saugūs ir nesaugūs, tiesiog reikia pasidomėti, kurių miesto rajonų geriau vengti. Vienas tokių Majamyje yra būtent Overtown.

Majami Bičo gatvė.
Majami Bičo gatvė.

Rajonai pramogoms ir miegui

Visai kitaip yra Majami Biče. Čia poilsiautojų ir pramogautojų rajonai yra visiškai saugūs. Majami Bičas suskirstytas į tris rajonus: Saut Bičą, Midl Bičą ir Nort Bičą. Pats žinomiausias ir populiariausias yra Saut Bičas, dar kitaip vadinamas SoBe. Tai pramogų rajonas. Vašingtono aveniu yra populiariausia restoranų, klubų, naktinių pasilinksminimų gatvė, ypač mėgstama jaunimo. Joje gyvenimas vyksta kiaurą parą, tačiau daugiausia žmonių gatvėse naktį.

Palei paplūdimį einanti palmėmis apsodinta Ocean Drive gatvė yra šiek tiek ramesnė, ją labiau mėgsta vyresni žmonės. Ilsėtis Saut Biče gali būti nepatogu dėl nuolatinio triukšmo ir linksmybių gatvėse. Kur kas ramesni rajonai yra Midl Bičas ir Nort Bičas. Tai žinodami viešbutį rinkomės apdairiai. Norėdami pasilinksminti, per pusę valandos autobusu pasiekdavome Saut Bičą, o ilsėtis grįždavome į savo viešbutį, supamą bambukų ir palmių giraičių, daug ramesniame Midl Bičo rajone.

Pirmą dieną kaip tikri lietuviai, nutrūkę nuo žiemos grandinės, puolėme į vandenyną. Tačiau netrukus pastebėjau, kad mes beveik vieninteliai tokie. Viešbučių gyventojai mieliau renkasi ilsėtis prie baseinų negu prie vandenyno. Čia ir gėrimą gali gurkšnoti po skėčiu, ir vanduo ne toks šaltas ir nebanguojantis, ir ryklių nėra. Juokas juokais, bet Majamio apylinkėse kartais pasirodo ryklių, o Atlanto bangos nėra tokios jau nekaltos, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Pagrindinė Majami Bičo gatvė.
Pagrindinė Majami Bičo gatvė.

Maisto pasirinkimas regione milžiniškas. Čia vyrauja lotynoamerikiečių, ypač kubiečių virtuvė, tačiau galima rasti indų, kinų, italų, japonų, Artimųjų Rytų ir kitų pasaulio tautų virtuves. Netrūksta ir picerijų bei kitų greitojo maisto restoranų. Garsiausių restoranų virėjai net giriasi išradę naują virtuvę – Floribų. Tai įvairiausių pasaulio virtuvių mišinys, kuriamas tik Majamyje. Savo kelionės metu atradome ir pamėgome argentinietišką virtuvę.

Vietiniai yra nekantrūs ir agresyvūs vairuotojai. Jie tai aiškina žioplų turistų, nepratusių vairuoti važinėjant Majamio gatvėmis, antplūdžiu. Mat tokie, anot vietinių, tik sudaro spūstis savo perdėm atsargiu vairavimu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"