Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Madeira: lengva žavėtis ir pamėgti

 
2015 06 11 6:00
Ne kiekviena sala gali pasigirti puikiu oru visus metus: vasarą temperatūra retai pakyla per 25 laipsnius, o žiemą nebūna žemesnė kaip 17 laipsnių šilumos.
Ne kiekviena sala gali pasigirti puikiu oru visus metus: vasarą temperatūra retai pakyla per 25 laipsnius, o žiemą nebūna žemesnė kaip 17 laipsnių šilumos. Kristinos Kučinskaitės (LŽ) nuotrauka

Madeiros salą, priklausančią Portugalijai, vieni vadina Atlanto vandenyno perlu, kiti - žemės rojumi. Tai vieta, kuri lankytojus arba pakeri iš karto, arba palieka abejingus. Tačiau neretai nutinka, kad susižavėjimas kyla iš antro, o gal net ir trečio karto – tam, kad pajustum Madeirą ir imtum ja mėgautis, čionai gali tekti grįžti ne sykį.

Praėjusį rudenį iš Vilniaus į Madeirą buvo pradėti tiesioginiai skrydžiai. Na, bet išskristi į kalnų takais, neregėtais vaisiais ir nuolat žydinčiais augalais garsėjančią vietovę tespėjo mažiau nei tūkstantis lietuvių – įmonė, entuziastingai užsibrėžusi tikslą nugabenti lietuvių turistus į atokų kraštą, bankrutavo.

Per Varšuvą arba Londoną

Dabar Madeirą galima pasiekti keliais būdais. Bene patogiausias – tiesioginis skrydis iš Varšuvos. Keliautojai iš karto gali įsigyti įprastą poilsinės kelionės paketą – skrydį, viešbutį bei pervežimą. Gyvenančiam trijų žvaigždučių viešbutyje asmeniui kelionė gali atsieiti 500 – 600 eurų. Nakvynė aukščiausios kategorijos viešbutyje kainuos keliais šimtais eurų brangiau. Dar vienas būdas – pigiomis oro linijomis iš Vilniaus ar Kauno skristi į Londoną, o iš ten – į Madeirą. Viešbutį saloje susirasti ir užsisakyti galima internetu. Bet atkreipkite dėmesį, kiek jis nutolęs nuo oro uosto, ar toli miesto centras arba didesnė gyvenvietė, ar greta yra autobusų stotelė. Antraip gali tekti visą atostogų laiką gėrėtis puikiu salos vaizdu, bet nebus nei kur nusipirkti valgyti, nei kaip nuvykti iki centro. Tokiu atveju vienintelė išeitis – maždaug už 35 eurus per parą išsinuomotas lengvasis automobilis.

Pasakojant apie Madeirą, dera paminėti unikalų salos oro uostą - jis priskiriamas septyniems pavojingiausiems pasaulyje. Anksčiau šis oro uostas buvo išgarsėjęs dėl itin trumpo pakilimo tako, todėl net ir patyrę didelių orlaivių pilotai liedavo prakaitą, čia tupdydami lėktuvus. 1400 metrų ilgio take 1977 metais įvyko aviakatastrofa, todėl takas iškart buvo pailgintas papildomais 400 metrų. Vis dėlto 2003-iaisiais inžinieriai sumanė padvigubinti jo ilgį ir pratęsė kilimo taką virš Atlanto vandenyno. Šią dalį laiko net 180 didelių, 70 m aukščio kolonų. Dėl tokių inžinerinių sprendimų Funšalio oro uostui buvo suteiktas įspūdingų struktūrų apdovanojimas, kuris Portugalijoje vertinamas kaip „Oskaras“ už tam tikrus inžinerinius laimėjimus.

Madeira – vidutinio dydžio sala, plotu ir gyventojų tankumu nuo gerai lietuviams žinomos Kretos salos atsiliekanti bene tris kartus. Bet joje, išsinuomojus automobilį, tikrai yra kur važiuoti. Madeira išsidėsčiusi vos 300 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Gran Kanarijos ir Tenerifės. Sala, iki kurios iš Varšuvos lėktuvu galima nukakti per penkias valandas, yra didžiausia iš to paties vardo salynui priklausančių vulkaninės kilmės salų, nors tėra 57 kilometrų ilgio ir perpus mažesnio pločio. Ne kiekviena sala gali pasigirti puikiu oru ištisus metus. Vasarą temperatūra retai pakyla per 25 laipsnius, o žiemą nebūna žemesnė kaip 17 laipsnių šilumos.

Šimtametės promogos

Daugelis turistų pirmiausia užsuka į salos sostinę Funšalį. Čia už 10 eurų keltuvu galima pasikelti į Montės kalną. Jei pirksite bilietą išsyk į abi puses, mokėsite mažiau. Tačiau pasigrožėjus Funšaliu nuo kalno ir aplankius čia esantį botanikos sodą galima padalyvauti ir dar vienoje itin tradicinėje atrakcijoje – du kilometrus nuo kalno leistis medinėmis rogėmis su pinta viršutine dalimi. Tik išlipus iš keltuvo paslaugas pasiūlė taksistas. Už 15 eurų jis nuvežė nedidelį atstumą iki stotelės, kur turistų laukia rogių vežėjai. Tuomet palaukė, kol nusileisime tuos kelis kilometrus, ir nuvežė iki centro – gėlių bei vaisių turgaus. Pramoga, kuri Madeiroje skaičiuoja 100-ąjį gimtadienį, kainavo 15 eurų asmeniui. Vienu metu rogėse, kurias nuo kalno stumia du vežėjai, gali įsitaisyti du asmenys. Vidury trasos rogės sustabdomos ir keliautojai įamžinami jų asmeniniais fotoaparatais. Tačiau net keliose vietose turistus fotografuoja ir profesionalai, paskutinėje stotelėje už nuotrauką jie paprašo 10 eurų. Dar kartą mokėti reikia ten pat – vežėjai būtinai užsimena apie arbatpinigius. Keista, bet daugybę kartų į kalną per dieną turintys užkopti madeiriečiai neretai yra stamboko kūno sudėjimo.

Netoli pagrindinės kelto stotelės – Funšalio senamiestis ir ilga pėsčiųjų pasivaikščiojimo alėja. Toje pusėje, kur yra senoji miesto dalis, smagu paklajoti siauromis miesto gatvelėmis. Prieš keletą metų Funšalio meras, norėdamas atgaivinti labai apleistą miesto dalį, sumąstė socialinį projektą – menininkai buvo pakviesti dekoruoti nesutvarkytų, remonto reikalaujančių pastatų durų, sienų ir langų. Taip apleisti pastatai virto itin patraukliais bei originaliais meno objektais.

Priešingoje alėjos pusėje, netoli transporto žiedo, užkopus ant kalniuko yra garsaus futbolininko Cristiano Ronaldo muziejus. Įėjimas į jį tekainuoja 5 eurus. Nors muziejus – nedidelis, jis ir jaukus, ir modernus. Moderniosiomis technologijomis lankytojai gali įsiamžinti kartu su įžymiojo sportininko statula bei jo iškovotu auksiniu kamuoliu. Nuotraukos būna įkeltos į muziejaus feisbuko puslapį ir saugomos maždaug metus. Jas norintieji gali nemokamai parsisiųsti.

Neįtikimi deriniai

Jau minėtas Funšalio gėlių ir vaisių turgus yra Rua Brigadeiro gatvėje. Pastatas – nedidelis. Negausus čia ir pasirinkimas. Tačiau populiariausių kryžmintų vaisių tikrai rasite. Netikėtų skonių jūroje neabejotinai pirmauja žalios spalvos pailgas vaisius. Tai – banano ir ananaso kryžminimo rezultatas. Vaisius išsiskiria tuo, kad jo nereikia lupti, mat kai prinoksta, nuo jo nukrinta žvynelius primenanti žievė. Atsidengusią vietą galima skanauti. Vaisių, kaip ir kitas Madeiros turgaus gėrybes, galite gabenti į Lietuvą ir pavaišinti artimuosius. Bananasai parduodami vienetais ir kainuoja apie 2 eurus.

Įspūdingi yra ir obuolių skonio bananai, pomidorų ir pasiflorų duetai bei kiti netikėti vaisių deriniai.

Turguje gausu gėlių. Daugiausia – rojaus paukštėmis vadinamų strelicijų.

„Madeiroje nuolat kas nors žydi. Net ir žiemą“, - pasakojo prieš ketverius metus gyventi į Madeirą atvykęs Igoris.

Jis sakė, kad saloje gyventi nebrangu. „Už marškinėlius nesu mokėjęs daugiau nei 5 eurus. Sočiai papietauti galima už 8 – 10 eurų. Yra tokių barų, kur už 13 eurų gali į valias mėgautis jūrų gėrybėmis ir sušiais. Keli tokie barai yra greta prekybos centro „Forum“, - pasakojo pašnekovas.

Madeira neįsivaizduojama be tradicinio saldoko salos vyno ir ponchos. Šis gėrimas lygiomis dalimis gaminamas iš naminės degtinės, išgaunamos iš vietinių rūgščių, panašių į svarainius vaisių, medaus bei vieno ar kelių pasirinktų priedų – citrinos, pasifloro, apelsino. Ponchą tradiciniu būdu – spaudžiant vaisių sultis bei gėrimą maišant ir plakant specialiu mediniu įrankiu – gamina daugelio Madeiros barų bei restoranų barmenai. Šio gėrimo galima įsigyti ir parduotuvėje, bet jo skonis – visai kitoks. Kai kurie tikrosios ponchos parsiveža į Lietuvą paprašę jos bare įpilti į paprasčiausią plastikinį buteliuką, kuriame prieš tai buvo, tarkim, koks nors gaivusis gėrimas.

Išskirtiniai potyriai

Madeiros išskirtinis bruožas - tradiciniai šokiai ir levados. Jų saloje yra daugybė. Kokį maršrutą pasirinkti, priklauso nuo išsirengusiųjų pasivaikščioti kalnų keliukais fizinių jėgų. Apie tai, kur kokių levadų galima rasti, informaciją suteiks bet kurio turizmo centro darbuotojai. Levados – tai kalnuose nusidriekę siauri drėkinamieji kanalai, greta kurių įrengti pasivaikščiojimo takai.

Tradiciniai Madeiros šokiai – įdomūs, tik ne visiems priimtini ir suprantami. Bailinho da Madeira yra tradicinis Madeiros šokis. Juo galėsite grožėtis ir net patys sušokti per bet kurią tradicinę vakarienę. Tokie vakarai kelis kartus per savaitę rengiami tradiciniuose restoranuose. Jų kaina asmeniui siekia 35 eurus. Už tai svečiams maisto kiekis neribojamas, siūloma gėrimų bei dviejų dalių tautinių šokių programa. Pagrindinis madeiriečių tradicinės aprangos akcentas – kepurėlės. Jų išskirtinumas – ant viršugalvio iš audinio susuktas ilgas kutas. Pasakojama, kad jis itin svarbus buvo tuomet, kai moterys drabužius skalbdavo upėse. Savo papuošalus jos suverdavo ant minėtojo kuto ir taip užsitikrindavo, kad nepames.

Saloje gyvenantis lietuvis Audrius LŽ pasakojo, kad Madeiroje – bene pigiausia ir skaniausia kava Europoje. Jos puodelis tekainuoja 50 – 80 euro centų.

Vulkaninės kilmės Madeiros saloje apstu vaizdingų pakrantės skardžių. Bene žymiausias jų - Kabo Žirauno (Cabo Girao) skardis, virš Atlanto bangų iškilęs 580 metrų pietinėje salos pakrantėje. 2012 metais čia buvo įrengta stiklinė apžvalgos aikštelė, nuo kurios galima pažvelgti į tiesiai po kojomis atsiveriančias Atlanto bangas. Tai – aukščiausias Europos ir antras pagal aukštį pasaulyje kyšulys.

Šiaurinėje salos dalyje įsikūręs mažytis miestelis Santana. Jame yra įsikūręs savotiškas etnografinis muziejus po atviru dangumi. Pagrindiniai miestelio eksponatai – spalvingi namukai šiaudiniais stogeliais. Jų Santanos teritorijoje yra išlikę apie 200. Tokiuose statiniuose madeiriečiai gyveno dar praėjusiame amžiuje.

Turistai mėgsta Kamara de Loboso miestelį, kurio pakrantės nusėtos spalvingomis žvejų valtelėmis. Tai vienas tipiškiausių Madeiros kaimų, kurio gyventojai iki šiol verčiasi žvejyba. Kamara de Loboso vandenys – viena iš dviejų vietų pasaulyje, kur gaudomos juodosios kardžuvės (espada).

Dar viena vieta, į kurią vertėtų užsukti, tai Porto Monizas. Čia galima išsimaudyti gamtos suformuotuose lavos baseinuose.

Smėlėtų paplūdimių Madeiroje negausu. Juos galite rasti Kalhetos ir Mašiko miesteliuose. Arba rytiniu keltu perskelti į Madeirai priklausančią smėlėtąją Porto Santo salą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"