Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kutaisis – lietuvių vartai į Gruziją

 
2015 09 03 6:00
Neseniai baigta restauruoti Bagrato katedra.
Neseniai baigta restauruoti Bagrato katedra. Vaido Mikaičio nuotraukos

Nusileidus lėktuvui antro pagal dydį Gruzijos miesto Kutaisio oro uoste prasideda šurmulys. Gruzijos karaliaus Dovydo IV, arba Dovydo Statytojo, vardu pavadintas oro uostas yra nedidelis, tad kiekvienas lėktuvas čia – reikšmingas įvykis. Dar prieš kelerius metus čia būdavo aptarnaujama vos keli tūkstančiai keleivių per metus, tačiau 2013-aisiais skrendančių žmonių skaičius šoktelėjo net 1350 procentų.

nuotraukaTokį keleivių pagausėjimą šiek tiek lėmė oro uosto renovacija, bet labiausiai – kompanijos „Wizzair“ atėjimas. Kutaisio oro uosto situacija primena Kauno oro uosto sėkmės istoriją, tik Kutaisis pagal skrendančiųjų srautus dar bene keturis kartus atsilieka nuo Kauno.

Kodėl Kutaisį pavadinau lietuvių vartais į Gruziją? Todėl, kad mažai kas skrenda į Tbilisį. Į Gruzijos sostinę net nėra tiesioginių skrydžių iš Lietuvos, o bilietų kainos gerokai didesnės. Dar mažiau kas keliauja į pajūrio miestą Batumį. Iš Lietuvos skristi į Kutaisį – tiesiausia ir pigiausia. Be to, šis miestas įsikūręs šalies viduryje, iš jo patogu nusigauti į bet kurią Gruzijos vietą, juk šalis – nedidelė. Dauguma keliautojų tai ir daro, nes Kutaisis nėra didelis, jis vargiai gali išlaikyti dėmesį daugiau kaip porą dienų.

Nuo Goro kalno atsiverianti panorama.
Nuo Goro kalno atsiverianti panorama.

Malonios smulkmenos

Vilniaus lėktuvo keleiviams skiriamas ypatingas dėmesys. Sujuda, pasitempia nuobodžiaujantys pareigūnai, pro oro uosto langus sumirga neramiai mindžikuojantys taksistai. Jiems prasideda darbymetis ir kova dėl klientų. Pasus tikrinanti pareigūnė išskirtinai mandagi, gražiai šypsosi, pokštauja ir maloniai prašo viešėti Gruzijoje kuo ilgiau. Pasieniečiai įteikia ir šalį reklamuojančius lankstinukus. Smulkmena, bet malonu, dar niekur nesu taip matęs.

Oro uoste galima nusipirkti bilietą į Kutaisio centrą ar kitur. Tai tos pačios taksi paslaugos, tik parduodamos kiek kitaip. Paprastiems taksistams draudžiama įeiti į oro uosto pastatą. Jau pro langus matyti jų sujudimas pamačius keleivius. Pasidaro šiek tiek gaila taksi vairuotojų, nes dauguma keleivių būna apsirūpinę bilietais, tad jų pastangos dažnai lieka bergždžios. Įdomu žiūrėti, kaip žmonės neriasi iš kailio bandydami privilioti klientus. Šneka visomis kalbomis, kokias tik moka, rėkia ir gestikuliuoja. Atrodo, dar prieš sekundę ramiai stovėjęs žmogus dabar liepsnoja kaip fakelas. Tarsi vanduo, kuris per porą sekundžių iš stingimo temperatūros pereina į virimo. Gruzijoje gyvenimas nėra lengvas, tad budėjimas prie oro uosto gali būti vienintelis šių emocingų taksistų uždarbis.

Senasis Kutaisis.
Senasis Kutaisis.

Pradžia – Kolchidės karalystė

Kutaisis buvo senovinės Kolchidės karalystės sostinė. Ši karalystė atsirado XIII amžiuje prieš Kristų, todėl Kutaisis laikomas vienu seniausių miestų pasaulyje. Natūralu, kad per tokią ilgą istoriją jis ėjo iš rankų į rankas. Apie du šimtus metų Kutaisis buvo ir Gruzijos karalystės sostine. Tuo metu ją valdė karalius Dovydas IV. Vėliau Kutaisį perėmė turkai, tačiau galiausiai miestas pateko į Rusijos imperijos gniaužtus – kaip ir visos jos kaimynės. 1810 metais Kutaisis tapo gubernijos centru.

Sovietmečiu Kutaisis buvo didžiausias Gruzijos pramonės centras. Subyrėjus Sovietų Sąjungai, žlugo ne tik Kutaisio, bet ir visos šalies pramonė. Gruzijos atsigavimo procesas truko gerokai ilgiau negu Lietuvos, ir tebevyksta iki šiol. Nemažai gyventojų išvažiavo dirbti į užsienį, o likę daugiausia užsiima įvairia prekyba.

Daug metų Kutaisis garsėjo savo dideliu, dar sovietmečiu statytu memorialu, skirtu per Antrąjį pasaulinį karą žuvusiems gruzinams. Tačiau po 2008 metų Gruzijos ir Rusijos karo provakarietiškas prezidentas Michailas Saakašvilis paragino šį sovietizmo simbolį nušluoti nuo žemės paviršiaus. Kilo baisus Rusijos ir Gruzijos opozicijos nepasitenkinimas, bet memorialas vis tiek buvo nuverstas. Jo griovimo darbai nebuvo sklandūs, nes krintantys betono gabalai mirtinai sužalojo šalia gyvenančias dvi moteris.

Įstatymų sostinėje tapo saugu

Kutaisio fontanas.
Kutaisio fontanas.
Naujasis Gruzijos parlamentas Kutaisyje.
Naujasis Gruzijos parlamentas Kutaisyje.

Dar po trejų metų memorialo vietoje buvo pastatytas naujas Gruzijos parlamento pastatas ir parlamentarai iš Tbilisio persikėlė į Kutaisį. Tiksliau pasakius, buvo perkelti – kas gi norės iš prestižinės sostinės kraustytis į penkiskart mažesnį ir nuobodesnį miestą. Tai tas pat, kaip iš Vilniaus keltis į Šiaulius. Bet dabar Kutaisis yra įstatymų leidimo Gruzijos sostinė. Tai buvo padaryta M. Saakašvilio sprendimu siekiant decentralizuoti šalies valdymą ir laikyti šiokią tokią politinę kontrolę arčiau Abchazijos.

Po šio įvykio Kutaisis nedaug tepriartėjo prie didesnio ir turtingesnio Tbilisio. Tačiau teigiamų pokyčių parlamento atsiradimas davė tikrai nemažai. Buvo sutvarkytos miesto gatvės, pastatai, parkai, paminklai ir visiškai renovuotas centras.

Vietiniai sako, kad šiandien Kutaisyje gyventi nepalyginti smagiau ir saugiau. O policija, anksčiau ėmusi kyšius už savo paslaugas, dabar dirba daug geriau. Kalbama, jog ilgai JAV gyvenęs M. Saakašvilis asmeniškai ėmėsi pertvarkyti policiją ir labai smarkiai sumažino korupcijos lygį joje. Pamatęs gruzinų policijos pareigūnus akimirką net pagalvojau, kad esu JAV, nes jų apranga labai panaši į amerikietišką. Mano įsitikinimu, dabar Kutaisis visiškai saugus miestas. Mūsų viešbučio administratorė pajuokavo, kad sutemus mieste policininkų būna daugiau negu kitų žmonių, tad galima drąsiai leistis į naktinį Kutaisį.

Motsametos vienuolynas ir viena garsiausių šalyje bažnyčių.
Motsametos vienuolynas ir viena garsiausių šalyje bažnyčių.

Tolimesni miesto rajonai labiau primena sovietmetį. Ten nepavojinga, tačiau nėra ką veikti. Nebent nuvykti pavalgyti į „McDonald's“ restoraną, įsikūrusį prie pagrindinės Kutaisio mikroautobusų stoties. Miestą tyrinėti patogu pėsčiomis arba viešuoju transportu. Centras nedidelis, dauguma nakvynės vietų įsikūrusios būtent čia, tad net nėra reikalo naudotis autobusais. Jų prireikia norint aplankyti kai kuriuos įdomius objektus užmiestyje.

Miesto ir tarpmiestinio viešojo transporto pagrindą, kaip ir visoje posovietinėje erdvėje, sudaro mikroautobusai. Baltijos šalyse „mikriukų“ kultas – jau praeitis. Be jų, Kutaisyje dar važinėja miesto autobusai. Abiejų transporto priemonių bilietų kainos nedidelės ir beveik nesiskiria. Iš pradžių nepatogumų gali kilti dėl to, kad maršrutai užrašyti gruziniškomis raidėmis ir mums neįskaitomi. Tačiau miestas nedidelis, tad ilgainiui greitai įkandi, kur koks autobusas važiuoja.

Taupant kantrybę ir laiką geriausia naudotis taksi paslaugomis. Tarifai nėra dideli, atstumai – ne itin ilgi, todėl kišenė per daug nenukentės, ypač keliaujant ne pavieniui. Su taksistais galima derėtis. Be to, lankytini objektai užmiestyje yra nutolę vienas nuo kito, taigi taksi – patogiausias variantas. Sutaupysite marias laiko, nes viešasis transportas užmiestyje lėtas ir retas.

Viešbučių Kutaisyje apstu, galima rasti sau tinkantį ir patinkantį. Mūsų išsirinktame viešbutuke administratorės stalelį puošė lietuviška trispalvė ir pasisveikinimo užrašas lietuvių kalba. Pasirodo, patys to nežinodami įsikūrėme lietuvių pamėgtoje nakvynės vietoje. Dar kartą įsitikinome, kokius stebuklus gali padaryti vienas naujas tiesioginis skrydis. Dabar Kutaisyje lietuvius žino visi.

Šalia Kutaisio - Gelačio vienuolynas, kurį XII amžiuje pradėjo statyti Gruzijos karalius Dovydas IV.
Šalia Kutaisio - Gelačio vienuolynas, kurį XII amžiuje pradėjo statyti Gruzijos karalius Dovydas IV.

Istorinės vietos ir panoramos

Žymiausias miesto objektas yra Bagrato katedra, XI amžiuje pastatyta Gruzijos karalius Bagrato III. Neseniai ji baigta restauruoti ir įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šiandien ši katedra yra ne tik Kutaisio, bet ir suvienytos Gruzijos simbolis.

Nuo Kutaisio teatro autobusais galima nuvykti iki kito UNESCO paveldo sąrašo objekto – Gelačio vienuolyno. Jį XII amžiuje pradėjo statyti Gruzijos karalius Dovydas IV. Čia jis ir palaidotas. Gelačio ansamblį sudaro keletas statinių, pastatytų skirtingu laikotarpiu. Vienuolyne yra dirbę žinomi Gruzijos mokslininkai.

Dar už kelių kilometrų nuo Gelačio yra Motsametos vienuolynas. Jo bažnyčia, pastatyta brolių kunigaikščių Dovydo ir Konstantino atminimui, – viena garsiausių Gruzijoje. Kunigaikščius nužudė arabų užkariautojai, nes šie nesutiko priimti islamo. Dabar jie paskelbti šventaisiais. Vienuolyne stovi stebuklinga skrynia, kurią, kaip tikima, tris kartus apėjus ir palietus išsipildo norai.

Geguti rūmų griuvėsiai.
Geguti rūmų griuvėsiai.

Kutaisio pakraštyje – Geguti rūmų griuvėsiai. Jie mena laikus, kai čia mėgo reziduoti žinomi Gruzijos karaliai – Dovydas IV, karalienė Tamara ir kiti. Tai viena seniausių Gruzijos karalių rezidencijų. Gal kada nors ateis toks laikas, kai ji bus visiškai atstatyta.

Už 23 kilometrų nuo Kutaisio yra Prometėjo urvas – vienas populiariausių Gruzijos lankytinų objektų. Tai stalaktitų ir mineralinių uolienų urvas su požeminiais ežerais ir upėmis. Turistinį maršrutą sudaro daugiau kaip kilometro ilgio trasa, įveikiama pėsčiomis ir plaukiant valtele.

Malonu pasižvalgyti ir užkopus į kalną, ant kurio stovi Dovydo IV statula, prie Kutaisio universiteto. Ypač graži panorama atsiveria tamsiu paros metu. Panašų vaizdą galima išvysti ir apsilankius Goro parke. Į jį kyla funikulierius.

Tiltas per Rionio upę Kutaisyje.
Tiltas per Rionio upę Kutaisyje.

Smagu pasivaikščioti ir po centrinį Kutaisio parką, kuriame įrengti fontanai ir vaikščiojimo takai. Ten galima ramiai paskaityti ar tiesiog paspoksoti į bendraujančius vietinius. Tai įdomi atrakcija žinant, kad gruzinai ilgai nepasėdi ramiai. Anksčiau arba vėliau tarp jų įsiliepsnoja vienokios ar kitokios emocijos. Nebūtinai blogos, tiesiog jie kitaip bendrauja nei mes. Ir tai įdomu stebėti.

Nepamirškime, kad Kutaisis yra tik vartai į Gruziją. Jie plačiai atverti keliautojams iš Lietuvos, tad praleidus porą dienų mieste ir apylinkėse, ši nuostabios gamtos Kaukazo valstybė pakvies jus pailsėti Juodosios jūros paplūdimiuose, pakopinėti Kaukazo kalnais ar pažinti vietinių svetingumą šalies kaimuose. Jei norite visiško komforto, keliaukite ten gegužės arba rugsėjo mėnesiais, nes tada vyrauja maloniausi orai. Vasarą gali būti labai karšta, o žiemą nemaloniai žvarbu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"