Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Jei Paryžius labiau išvaikščiotas nei Telšiai

 
2016 01 28 6:00
Taip vasarą atrodo Mozūrijos ežerai.
Taip vasarą atrodo Mozūrijos ežerai. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Praėjusią savaitę sostinėje pasibaigusi ketvirtoji tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur“ bylojo, kad lankytojus domina ne tik tolimos, egzotiškos šalys, bet ir tai, kas savaitgaliais nesunkiai pasiekiama, – Lietuvos miestai ir miesteliai. Apie 50 jų prisistatė parodoje.

„Vis madingiau tampa savaitgalį praleisti kokiame nors mažame Lietuvos miestelyje nei, pavyzdžiui, Paryžiuje, – sakė Valstybinio turizmo departamento direktorė Jurgita Kazlauskienė. – Džiaugiamės, kad vietinis turizmas pernai augo 11 proc., o visas turizmas – 6,5 procento.“ Šiais laikais, kai turizmo organizavimu užsiima daugybė bendrovių (parodoje jų dalyvavo 230 iš 37 šalių), apsilankęs Paryžiuje, Milane ar Stokholme draugus mažiau nustebinsi, nei papasakojęs, ką regėjai Žagarėje, Sausgalviuose ar Plokščiuose. „Vienas labai svarbių prioritetų, pagal ką žmonės renkasi, kur keliauti, yra saugumas. Lietuvoje yra saugu ir saviems, ir atvykstantiems turistams, – teigė J. Kazlauskienė. – Vietinis turizmas populiarėja visoje Europoje – žmonės stengiasi išnaudoti kiekvieną laisvą dieną ir savaitgaliais keliauja po įdomias savo šalies vietoves.“ Pasak direktorės, vietinio turizmo augimui įtakos turi ir miestų konkurencija – kiekvienas stengiasi kuo nors patraukti, prisivilioti turistų, tad populiarina lankomus objektus, siūlo naujų laisvalaikio leidimo būdų.

"Smagu, kad keliautojai vis labiau atranda Lietuvos miestus ir miestelius. Vietinis turizmas per praėjusius metus išaugo 11 procentų", - sakė Valstybinio turizmo departamento direktorė Jurgita Kazlauskienė.
"Smagu, kad keliautojai vis labiau atranda Lietuvos miestus ir miestelius. Vietinis turizmas per praėjusius metus išaugo 11 procentų", - sakė Valstybinio turizmo departamento direktorė Jurgita Kazlauskienė.

Susidomėjo japonai

Nestebina, kad Lietuvos gyventojai vis labiau domisi šalies miestais ir miesteliais, nes šie kasmet pasiūlo vis daugiau įdomių renginių. J. Kazlauskienė Lietuvą įvardijo unikalių renginių šalimi. Pavyzdžiui, šiemet liepos mėnesį Birštone vyks Pasaulio moterų karšto oro balionų čempionatas. „Tikimės, kad atvyks 10 proc. daugiau turistų“, – vylėsi pašnekovė.

Jos teigimu, šiuo metu mūsų šalimi ypač domisi japonai. Į Kauną jų atvyksta dvigubai daugiau nei anksčiau. Tai lėmė ir šiuo metu Japonijoje rodoma Kaune filmuota juosta „Persona non grata“. Šį japonų filmą žiūrimumu lenkia tik juosta apie Džeimsą Bondą. „Persona non grata“ pasakoja apie Kaune 1939–1940 metais gyvenusį Japonijos vicekonsulą Čijunę Sugiharą, nepaklususį savo šalies vyriausybės nurodymams ir išdavusį žydams tranzitines Japonijos vizas. Šios leido jiems pabėgti nuo nacių okupacijos ir holokausto. Kino teatruose dalijami lankstinukai apie Kauną labai didina japonų susidomėjimą šiuo miestu.

Pasaulio turistų dėmesį turėtų patraukti ir Anykščių medžių lajų takas, ką tik Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos pripažintas inovatyviausiu praėjusių metų turizmo objektu. Lietuvos gyventojų susidomėjimas juo, atidarytu vos praėjusios vasaros pabaigoje, neslūgsta iki šiol. Ši trauka dar labiau išjudino įvairių pramogų turistams siūlančius Anykščius. Tikėtina, kad medžių lajų taką į savo maršrutus įtrauks į Lietuvą atvykstantys užsieniečiai.

Keliaudami po Lietuvą daugelis patiria ne mažiau atradimų, nei išvykę į tolimus kraštus.
Keliaudami po Lietuvą daugelis patiria ne mažiau atradimų, nei išvykę į tolimus kraštus.

Žemaičių didmiestis

Išskirtinio keliautojų dėmesio tikisi sulaukti Telšiai, paskelbti šių metų Lietuvos kultūros sostine. Projektas „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“ Žemaitijos sostinėje žada įdomių renginių. Tų septynių kalvų ambasadoriais tapo septynias kultūros ir meno šakas reprezentuojantys iš Telšių kilę ar čia gyvenę žymūs žmonės: profesoriai Viktorija Daujotytė, Donatas Katkus, Algirdas Žebrauskas, baleto primarijus Nerijus Juška, televizijos laidų vedėjai Loreta Sungailienė ir Stasys Kavaliauskas, aktorė Nijolė Narmontaitė.

Žemaitijos sostinė Telšiai – septynių kalvų miestas prie Masčio ežero – šiandien garsėja kaip vienas gražiausių Lietuvos miestų. Europos Komisijos ir Valstybinio turizmo departamento organizuotame konkurse „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2013“ Telšiai pripažinti nugalėtoju ir dabar vadinami naujuoju šalies turizmo perlu. Tad kodėl jų neaplankius dar nemačiusiems, ypač kai šiemet Telšiuose vyks ir dėmesio vertų renginių: gegužės 27 dieną – šokių šventė „Šok'as“, 28 dieną – tarptautinis šokių festivalis „Dance station 2016“, 29 dieną – tarptautinės sportinių šokių varžybos „Telšiai 2016“, birželio 16 dieną – X tarptautinis folkloro festivalis „Aš pasėjau vėina popa“, liepos 23 dieną – Durbės mūšio paminklo atidengimo renginiai, rugpjūčio 6–7 dienomis – pasaulio žemaičių teniso turnyras, rugpjūčio 13 dieną – VI gyvos dainos festivalis „Aš toks vienas“, rugsėjo 17 dieną – V tarptautinis jaunimo teatrų festivalis „Teatras – tautos sparnai“.

Šiemet Lietuvos kultūros sostinės titulą pelnę Telšiai parodoje pristatė savo miestą, išpuoštą skulptūromis. Ši žemaičių meška įkurdinta Turgaus aikštėje, virš miesto laikrodžio.
Šiemet Lietuvos kultūros sostinės titulą pelnę Telšiai parodoje pristatė savo miestą, išpuoštą skulptūromis. Ši žemaičių meška įkurdinta Turgaus aikštėje, virš miesto laikrodžio.

Pasižvalgyti po septynių kalvų miestą iš tiesų yra kur. Ant Insulos kalvos įsikūręs sakralinis kompleksas su iškilia Šv. Antano Paduviečio katedra, Vyskupų rūmais, kunigų seminarija, Žemaitės dramos teatru, Telšių kultūros centru, biblioteka. Ant Žaliosios kalvos – savo rinkiniais garsus Žemaičių muziejus „Alka“, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas, menų inkubatorius, o netoli jo, ežero pakrantėje – skulptūrų parkas. Atgimstančiame senamiestyje – keturios puikiai sutvarkytos, skulptūromis išpuoštos aikštės.

Kad nebūtų apsiribota tik vienu kultūriniais renginiais pritraukiančiu miestu – kultūros sostine, pernai buvo pradėtos skelbti ir Lietuvos mažosios kultūros sostinės. Šį titulą turėję Naisiai šiemet jį perdavė dešimčiai mažų miestelių. Savo krašto patrauklumu šiemet dalysis ir į renginius kvies Josvainiai (Kėdainių r.), Gelgaudiškis (Šakių r.), Miežiškės (Panevėžio r.), Žemaičių Kalvarija (Plungės r.), Šeduva (Radviliškio r.), Pagramantis (Tauragės r.), Juknaičiai (Šilutės r.), Merkinė (Varėnos r.), Alanta (Molėtų r.), Vepriai (Ukmergės r.).

Mozūrijos krašte turistams siūloma Mikolaikose sėsti į XIX amžiaus stiliumi sukurtą burlaivį ir nuplaukti į galindų žemę, kur juos užpuls "tikri" galindai.Varmijos Mozūrų turizmo centro nuotrauka
Mozūrijos krašte turistams siūloma Mikolaikose sėsti į XIX amžiaus stiliumi sukurtą burlaivį ir nuplaukti į galindų žemę, kur juos užpuls "tikri" galindai.Varmijos Mozūrų turizmo centro nuotrauka

Neatrasti kaimynai lenkai

Keistoka, bet lietuviai vis dar įpratę traukti toliau į vakarus, yra aplankę daugybę Europos šalių, o kaimynę Lenkiją dažniausiai tik pervažiuoja. Matyt, kaskart mano: čia netoli, tai kitąkart atvažiuosime.

Parodoje „Adventur“ dalyvaujantys lenkai, įvairių informacinių lankstinukų išleidę net lietuvių kalba, kvietė keliauti po mums artimiausias vaivadijas. Tai Palenkės vaivadija, kuriai priklauso ir prie sienos esantys Suvalkai, ir Lenkijos šiaurės rytuose įsikūrusi Varmijos Mozūrų vaivadija (sostinė – Olštynas). Kraštas ypač patrauklus vandens turizmo mėgėjams – čia plyti didieji Mozūrijos ežerai. Jų skaičiuojama apie tūkstantį. Gotikinę XIV amžiuje statytą Olštyno pilį penkerius metus administravo garsus astronomas Mikalojus Kopernikas. Dabar joje įkurtame muziejuje galima išvysti M. Koperniko pasigamintą astronominę lentą.

Slovakai priminė lietuviams jau gerai žinomus slidinėjimo kurortus.
Slovakai priminė lietuviams jau gerai žinomus slidinėjimo kurortus.

Mozūrija – buvusio Rytprūsių krašto dalis, baltų genčių gyventos žemės, tad keliauti čia turi būti įdomu mėgstantiems gilintis į istoriją. Garsiausias krašto turistinis objektas – Žalgirio mūšio vieta, kur visus metus organizuojami įvairūs renginiai. Grunvaldo kaimelis, kurio gyventojai kadaise, kaip rašo metraštininkai, sulipę į medžius matė Žalgirio mūšį, yra tik 50 km nuo Olštyno.

Keliaujant po Mozūriją akį traukia kryžiuočių laikus menančios pilys. Gražiausios jų – Nidzicos, Kenštyno, Olštyno, Ostrudos, Rešliaus, Ryno. Varmės Lidzbarko vyskupų rezidencija, primenanti garsiąją Vavelio pilį Krokuvoje, vadinama Šiaurės Vaveliu.

Šis kraštas yra rečiausiai apgyvendintas visoje Lenkijoje, tikras atradimas gamtos mėgėjams. Varmijos Mozūrų, kaip ir Lietuvos, nacionalinis paukštis yra gandras. Tačiau tokio gandrų susitelkimo Lietuvoje niekur nepamatysite. Šioje vaivadijoje yra Zyvkovo kaimas, dar vadinamas šimto gandrų kaimu, nes būtent tiek jų čia galima ir suskaičiuoti.

Mozūrijoje esančiu Elbingo kanalu tebekursuojantis laivas-traukinys, sukurtas prieš pusantro šimto metų. Tai įdomi pramoga turistams: dalį kelio važiuoja bėgiais, dalį - plaukia kanalu./Varmijos Mozūrų turizmo centro nuotrauka
Mozūrijoje esančiu Elbingo kanalu tebekursuojantis laivas-traukinys, sukurtas prieš pusantro šimto metų. Tai įdomi pramoga turistams: dalį kelio važiuoja bėgiais, dalį - plaukia kanalu./Varmijos Mozūrų turizmo centro nuotrauka

Vienas įdomiausių technikos stebuklų ne tik Lenkijoje, bet ir visoje Europoje – tai Mozūrijoje esantis Elbingo kanalas ir juo tebekursuojantis laivas-traukinys, sukurtas prieš pusantro šimto metų. Dalį kanalo – 80 km nuo Ostrudos iki Elbingo – sudaro bėgiai. Laivai šioje trasoje turi įveikti apie 100 m aukščio skirtumą, tad sudėtingomis konstrukcijomis rieda bėgiais. Seniau šiuo maršrutu buvo gabenami įvairūs kroviniai, dabar kanalas pritaikytas turizmui.

Mikolaikose sėdus į XIX amžiaus stiliumi sukurtą burlaivį „Chopinen“ Mozūrijos ežerais turistai nuplukdomi į galindų žemę, kur juos užpuola „tikri“ galindai. Teatralizuotas pasirodymas primena kadaise čia gyvenusių prūsų kiltį.

Na, o žiemos malonumais vilioja Palenkės vaivadija, kur įrengta daug puikių įvairaus sudėtingumo slidinėjimo trasų. Regiono klimatas lemia tai, kad žiema čia trunka daugiau nei 100 dienų, sniego danga išlieka daug ilgiau nei kitur Lenkijoje.

Garsioji estų Saremos sala vilioja žiemos pramogomis.
Garsioji estų Saremos sala vilioja žiemos pramogomis.

Visą informaciją apie turistines galimybes Palenkės, Belovežo, Augustavo giriose, Vygrių nacionaliniame parke, Mozūrijoje galima rasti regionų turizmo informacijos centrų internetiniuose puslapiuose www. podlaskieit.pl bei www.esencjamazur.pl

Informacija trumpai

Įdomius renginius šiemet siūlo dauguma Lietuvos miestų:

* sausio 29–30 dienomis Utenoje vyks X „Halls Winter“ ralis;

* vasario 6 dieną Dusetose – respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2016“;

* vasario 13 dieną Palangoje – „Palangos stinta 2016“;

* vasario 19–21 dienomis Neringoje – poledinės žūklės „Stintapūkio“ šventė. Ant Kuršių marių ledo kartu vyks ir Europos ledrogių čempionatas;

* balandžio 1–3 dienomis Birštone – tarptautinis džiazo festivalis „Birštonas 2016“;

* balandžio 15 dieną Telšiuose – „Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė“ atidarymas;

* balandžio 27– gegužės 1 dienomis Kaune – festivalis „Kaunas Jazz 2016“;

* gegužės 14–15 dienomis Radviliškio rajone – tulpių žydėjimo šventė Burbiškio dvare;

* gegužės 24–26 dienomis Vilniuje – Jungtinių Jautų Pasaulio turizmo organizacijos Europos Komisijos 60-asis posėdis;

* birželio 3–5 dienomis Klaipėdoje – XII Klaipėdos pilies džiazo festivalis;

* birželio 4 dieną Kaišiadoryse – paukščių festivalis;

* liepos 2 dieną Ukmergėje – tarptautinis gyvosios istorijos festivalis „Vilkmergės (Deltuvos mūšis) 1812 – 2016“

* liepos 4–10 dienomis Birštone – pasaulio moterų karšto oro balionų čempionatas;

* liepos 9–10 dienomis Šiaulių rajone – festivalis visai šeimai „Naisių vasara 2016“;

* liepos 15–16 dienomis Kupiškyje – respublikinės vėžių gaudymo ir virimo varžybos;

* liepos 14–17 dienomis Joniškio rajone – Žagarės vyšnių festivalis;

* liepos 29–31 dienomis Klaipėdoje – Jūros šventė;

* rugpjūčio 20 dieną Birštone – mototurizmo ralio finišas;

* rugpjūčio 19–20 dieną Anykščiuose – bardų festivalis „Purpurinis vakaras“;

* rugojūčio 26–28 dienomis Zarasuose – „Formulė 2“ Europos motorlaivių čempionatas;

* rugsėjo 3 dieną Ukmergėje – vištų varžybos;

* rugsėjo 3–4 dienomis Šilutėje – kulinarinė fiesta, žuvies virimo čempionatas;

* rugsėjo 4 dieną renginiai visoje Lietuvoje – Europos žydų kultūros dienos tema – „Kalbos“;

* rugsėjo 16–18 dienomis renginiai visoje Lietuvoje – Europos paveldo dienos. Tema – „Kultūros paveldas ir bendruomenės“;

* rugsėjo 24 dieną Varėnoje – grybų šventė;

* spalio 31 dieną Šilutės rajone, Švėkšnoje, – moliūgų šventė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"