Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Goa - įprastų taisyklių laužymo rojus

 
Tai - kurortinė vietovė, gerokai besiskirianti nuo kitų Indijos valstijų. Čia didžiuojamasi paplūdimiais, gerais orais, masažais ir maistu.
Tai - kurortinė vietovė, gerokai besiskirianti nuo kitų Indijos valstijų. Čia didžiuojamasi paplūdimiais, gerais orais, masažais ir maistu. Kristinos Kučinskaitės nuotraukos

Rengiantis vykti į Indiją, nereiktų pamiršti, kad ji - itin didelė valstybė, susidedanti iš 28 valstijų, kurių kiekviena puoselėja savitas tradicijas, gamtovaizdį, kalbą ir papročius. Derėtų iš anksto pasidomėti, ko galite tikėtis konkrečioje vietovėje, antraip galite išvysti visai ne tai, ko tikitės.

Mes pasirinkome mažiausią, bet vieną turtingiausių Goa valstiją, ypač mėgstamą turistų.

Tai - kurortinė vietovė, gerokai besiskirianti nuo kitų Indijos valstijų. Čia nėra itin žymių kultūros paminklų, užtat labai didžiuojamasi paplūdimiais, gerais orais, masažais, maistu ir turgumis.

Po devynių valandų skrydžio nusileidome Goa oro uoste. Jei iš anksto neužsisakėte transporto paslaugos, čia pat nesunkiai rasite taksi. Nors daugumoje automobilių yra taksometrai, dėl kainos patariama susiderėti iš anksto. Nesistebėkite - ji priklausys ir nuo to, kokio lygio viešbutyje gyvensite. Įprastai už kilometrą, nuvažiuotą taksi, mokama 19 rupijų (100 rupijų - beveik 5 litai). Nenorintieji po Goa keliauti viešuoju transportu gali išsinuomoti automobilį visai dienai su vietos vairavimo subtilybes išmanančiu vairuotoju. Jo paslaugos ir nuoma atsieis apie 1800 rupijų. Indai juokauja, kad dėl tam tikrose vietose susidarančių transporto spūsčių atstumai Goa matuojami ne kilometrais, o laiku. Nuomotis automobilį ir vairuoti pačiam Indijoje sudėtinga, mat mašinos vairas yra dešinėje pusėje.

Goa pačiam vairuoti motorolerį ar automobilį - misija beveik neįmanoma.
Goa pačiam vairuoti motorolerį ar automobilį - misija beveik neįmanoma.

Trys metų laikai

Goa nėra labai didelė, suskirstyta į centrinį, pietinį ir šiaurinį regionus. Valstijoje būna trys metų laikai. Nuo spalio iki balandžio trunka europiečiams ypač patraukli žiema, kai dieną oro temperatūra siekia apie 30 laipsnių šilumos. Naktį atvėsta maždaug iki 16 laipsnių, ir tokią temperatūrą indai vadina kritine. Vasara laikomi vos du mėnesiai - gegužė ir birželis. Po jų prasideda trečiasis - lietaus sezonas. Jam pasibaigus - įprastai tai būna spalio mėnesio paskutinė savaitė - indai švenčia Naujuosius metus, arba dar vadinamą Divalio šventę. Tai - viena svarbiausių tradicinių indų švenčių. Pagal induizmo kalendorių švenčiama 3-5 dienas. Pasitikdami Divalį žmonės tvarko namus, švarinasi, rengiasi naujais drabužiais. Vienas svarbiausių šventės akcentų - garstyčių aliejaus pripildyti dekoratyviniai žibintai, jie statomi ant palangių, prie namų durų, plukdomi Gango upe. Švenčių dienomis žmonės vieni kitus vaišina saldumynais, džiugina dovanomis. Per Naujuosius Goa gyventojai rengia gatvės šokius. Ir vyrams, ir moterims einant į šį pasilinksminimą būtina pasipuošti - taigi vakariniai drabužiai ir turistams praverčia.

Žiema Indijoje - vestuvių metas. Turtingesnės šeimos jas švenčia savaitei užsisakydamos viešbutį. Pirmoji vestuvių diena tradiciškai skirta svečiams susipažinti ir paprastai praeina be jaunųjų. Svarbiausia - trečioji diena, kai rengiamos tuoktuvių iškilmės. Viešbučio teritorija gausiai išpuošiama, kuo turtingesnė šeima - tuo gausesnės dekoracijos. Vaišės vyksta po atviru dangumi, o linksmybės neretai baigiasi vidurnaktį. Neseniai atliktos apklausos duomenimis, pusė indų respondentų sutinka, kad jiems porą išrinktų tėvai. Jei to nedaro gimdytojai, jaunuoliai būsimų sutuoktinių linkę ieškoti per skelbimus. Juose nurodoma ne akių spalva, pomėgiai ar klubų apimtis, o einamos pareigos ir kasta, kuriai ieškantysis priklauso. Taip siekiama apsidrausti nuo netinkamų pagal socialinį sluoksnį tuoktuvių.

Turtingesnės šeimos vestuves švenčia savaitei užsisakydami viešbutį. Vaišėms po atviru dangumi pasirengta.
Turtingesnės šeimos vestuves švenčia savaitei užsisakydami viešbutį. Vaišėms po atviru dangumi pasirengta.

Mėgsta fotografuotis

Paplūdimiai Indijoje vieši. Centrinėje Goa jie gausiai apgulti vietos gyventojų, mėgstančių filmuoti ir fotografuoti baltaodžius. Populiaru ir įprasta įsiamžinti su turistu, vėliau jį "Facebook" arba kitame socialiniame tinkle pristatyti kaip artimą draugą. Kiek ramesni paplūdimiai šioje zonoje yra Madremas, Mordžimas. Turistams, gyvenantiems Centrinėje Goa, rekomenduojama ne lepintis saulės voniomis ir vandens procedūromis ten, kur eina vietiniai, bet pavažiuoti automobiliu į atokesnes vietoves. Goa yra ir vadinamasis "Bounty" paplūdimys, kuriame dėl čia augančių vešlių palmių ir šviesaus smėlio buvo filmuota viena iš žinomo šokolado reklamų. Šiaurės Goa vienu geriausių paplūdimių laikomas Kandolimas, o viešintieji pietinėje dalyje turi bene didžiausią paplūdimių pasirinkimą.

Viena populiariausių atrakcijų Indijoje - jodinėjimas drambliais. Maždaug 15 minučių malonumas atsieina apie 700 rupijų. Norėdami nusifotografuoti sėdintys ant dramblio moka dar 100 rupijų. Poilsiautojai itin vertina indų masažus. Vietų, kur galima jais pasilepinti, tikrai yra nemažai, o kaina svyruoja nuo 1000 iki 2000 rupijų. Pasivažinėti populiaria transporto priemone tuktuku kainuoja apie 100 rupijų dviem-keturiems asmenims.

Goa turistai ypač mėgsta ekskursiją "Džiunglių knyga". Ji trunka dvi dienas. Keliautojai apgyvendinami iš vytelių pintuose nameliuose, dekoruotuose akmenimis. Juose yra dušas, bet karšto vandens nėra. Pirmąją dieną bene valandą važiuojama iki krioklio. Čia galima pamatyti medžiais besikarstančių ar visai arti prie žmonių pribėgančių beždžionių. Galima išsimaudyti lediniame krioklio vandenyje. Šanti kaimelyje turistai stebi keletą dramblių šou, bendrauja prie laužo, vaišinasi anakardžių riešutų degtine, rytą pradeda jogos treniruote, paklaidžioja džiunglėse. Ekskursijos pats smagumas - maudynės su drambliais. Iš pradžių leidžiama juos nušveisti kokosų kiauto gabalėliu, vėliau gali užsiropšti gyvūnams ant nugaros ir būni dramblių išmaudytas po "dušu".

Įdomi išvyka žvejoti saloje, kai sugautas laimikis čia pat ir iškepamas. Turistams taip pat siūloma aplankyti ir greta Goa esančias valstijas.

Kai kuriose Goa vietovėse dėl dieną tvyrančio karščio parduotuvės nuo 13 iki 16 valandos nedirba, tačiau tai negalioja iki vidurnakčio veikiantiems turgums.
Kai kuriose Goa vietovėse dėl dieną tvyrančio karščio parduotuvės nuo 13 iki 16 valandos nedirba, tačiau tai negalioja iki vidurnakčio veikiantiems turgums.

Parduotuvių mėgėjams

Kai kuriose Goa vietovėse dėl dieną tvyrančio karščio parduotuvės nuo 13 iki 16 valandos nedirba. Tai negalioja iki vidurnakčio veikiantiems turgums. Kartą per savaitę skirtingose valstijos vietose jie veikia ir naktį. Čia - prekės brangesnės, bet pasivaikščioti ir derėtis smagu.

Paduotuvėse kainos fiksuotos. Vienas pigesnių laikomas Mapukos miesto turgus, nuo Goa sostinės Panadžio nutolęs 25 kilometrus. Į jį net organizuojamos ekskursijos, atsieinančios vienam asmeniui 250 rupijų. Tradicinis indų drabužis saris čia, kaip ir kitose Goa vietovėse, vidutiniškai kainuoja 2000-2700 rupijų. Žinoma, nekokybiškų, pramogai skirtų sarių iš prekeivių galima įsigyti už kelis šimtus rupijų. Yra ir tokių, kurie siuvinėti rankomis, pasiūti iš kokybiško audinio. Jų kaina gali siekti ir dešimtis tūkstančių rupijų. Panadžyje populiariausia sarių parduotuvė "Big J", joje gana kokybiškas indiškas drabužis kainuoja nuo 600 rupijų.

Goa esą pigus auksas ir sidabras, tačiau kaina padidėja, kai įsigyjamas dirbinys iš šių tauriųjų metalų. Už vieną gramą auksinio papuošalo mokama apie 3200 rupijų, už sidabrinio - apie 300 rupijų, nors paprastai sidabro kaina yra penkis kartus mažesnė.

Iš Indijos negrįžtama ir be prieskonių - 100 gramų pakelis atsieina apie 60 rupijų. Kiek mažiau mokama už rankų darbo įdomiai atrodantį indišką muilą. Indijoje dažnas europietis įsigyja ir būtiniausių vaistų, nes jų kainos yra gerokai mažesnės. Šioje šalyje uždrausta importuoti medikamentus, mat siekiama vietos rinką apsaugoti nuo konkurencijos. Pavyzdžiui, populiarūs preparatai nuo kosulio tekainuoja 50 rupijų.

Pandžimo vaizdas iš toliau.
Pandžimo vaizdas iš toliau.

Pramogauja ne kasdien

Pirmadienį ir antradienį naktiniai klubai Goa veikia labai retai. Dauguma jų dirbti pradeda trečiadieniais, kai įėjimas į pasilinksminimo vietą merginoms nekainuoja. Kitomis dienomis patekti į naktinį klubą galima sumokėjus 300 rupijų. Tiesa, tuomet pasilinksminimo įstaigoje už gėrimus papildomai mokėti nereikia. Mėgstantiesiems pramogas naktį patariama turėti prožektorius, nes gatvės Goa mažai kur apšviestos. Gidai vienu didžiausių krašto stebuklų vadina šaligatvius. Juokaujama, jog retas turistas jį išvydęs nepuola fotografuoti. Prie keistesnių Goa taisyklių būtų galima priskirti draudimą rūkyti kai kuriose viešose vietose, tačiau šlapintis gatvėje nedraudžiama.

Dar vienas intriguojantis niuansas - pagal Indijos įstatymus kazino nei miestuose, nei miesteliuose (o tiksliau - ant žemės) negali būti įrengti. Todėl jie kuriasi tik laivuose. Vakarais norintieji palošti valtelėmis atplukdomi į plaukiajančius lošimo namus, kur pramogos trunka tol, kol klientai nori.

Vertingas per karščius gėrimas - sodos vanduo su šviežia citrina ir druska. Jis puikiai malšina troškulį. Svarbiausias Goa patiekalas - vištiena. Restoranų lankytojams siūlomi ir žuvų patiekalai, retesni patiekalai iš mėsos. Pavakarieniauti restorane galima už maždaug 220 rupijų. Patiekalas būna didelis (tarkim, pusė viščiuko), todėl jo neretai užtenka dviem žmonėms, dar užsisakiusiems sriubos ar salotų. Alaus kaina užeigose vidutiniškai apie 75 rupijas. Na, o šviežių žuvų ar karališkųjų krevečių patiekalas gali atsieiti ir 800-1000 rupijų. Stiklinė sulčių kainuoja 80 rupijų, vandens - 70, ledai - 80 rupijų.

Turistams ypač patinka specialioje krosnyje kepta "naan" duona, šiek tiek primenanti lietinį blyną. Populiariausia ji su sūriu ar česnaku, tačiau kepama ir su mėtomis ar kitokiais pagardais. Porcija duonos įkainota 80 rupijų. Išsiskiria ir saldokas indiškas kefyras, kurį lengva supainioti su jogurtu. Ypač tuomet, kai į jį pridedama vaisių ar įpilama sirupo.

Indija garsėja vegetariškomis valstijomis, kuriose negalima ne tik vartoti mėsos, alkoholio ir rūkyti, bet ir atsigabenti cigarečių iš kitur. Palyginti su daugeliu visoje Indijoje galiojančių taisyklių - Goa yra jų laužymo rojus.

Išvydę baltaodžius, indai neslepia susidomėjimo, dažnai prašo drauge nusifotografuoti.
Išvydę baltaodžius, indai neslepia susidomėjimo, dažnai prašo drauge nusifotografuoti.
Ekskursijos į Šanti kaimelį pats smagumas - maudynės su drambliais.
Ekskursijos į Šanti kaimelį pats smagumas - maudynės su drambliais.
Nieko keisto matyti medžiais besikarstančias ar visai arti prie žmonių pribėgančias beždžiones.
Nieko keisto matyti medžiais besikarstančias ar visai arti prie žmonių pribėgančias beždžiones.
Užsiropštę ant dramblio turistai leidosi į džiungles.
Užsiropštę ant dramblio turistai leidosi į džiungles.
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"