Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Florida: apelsininių svajonių išsipildymas amžiną vasarą

 
2011 04 08 0:00
Vaido Mikaičio nuotrauka
Vaido Mikaičio nuotrauka

Gerai menu tą vaikystės džiaugsmo akimirką, kai tėvai parnešdavo apelsinų. Ant jų neretai puikuodavosi vaizduotę audrinantis lipdukas su užrašu 'Florida'. Tuomet svajodavau apie pasakišką oranžinių apelsinų žemę, kur visada šilta ir vaisius gali skinti tiesiog nuo medžių.

Realybė šiek tiek nukrypsta nuo vaikiškų svajonių, tačiau tikrai ne apie amžinąją vasarą ir Floridos simbolius apelsinus, kuriuos išties galima raškyti nuo medžių. Saulės valstija - taip vadinama ši, viena iš penkiasdešimties JAV valstijų. Kai kas ją dar įvardija pensininkų rojumi. Ir tai ne iš piršto laužta, nes į JAV pasibeldus žiemai daugybė pensininkų, nenorinčių vykti į užsienį, kraunasi lagaminus ir važiuoja žiemoti į saulėtąją valstiją. Valstiją, kurioje prie miestų pavadinimų neretai pridedamas žodis "beach" ("paplūdimys"). Neretai, susižavėję tenykščiu klimatu, apelsinais kvepiančiu oru, auksiniais paplūdimiais ir nerūpestingu gyvenimu, lieka visam laikui.

Dažnai siaubia uraganai

Florida didelė. Šiaurinėje jos dalyje temperatūra gali būti kiek žemesnė ir labai retai tikėtinas sniegas, o pietinėje valstijos dalyje vyrauja tropinis klimatas ir šilta būna ištisus metus.

Tačiau ne viskas vien gražu. Saulėtoji valstija yra dažniausiai siaubiama šalyje uraganų. Jų sezonas trunka nuo birželio iki lapkričio. Kaip žinome, vietiniai gyventojai dėl ištisos vasaros nestato tvirtų ir šiltų namų, todėl stipresnis viesulas neretai nuplėšia stogus. Didžiausia liūčių ir tornado tikimybė vasarą. Būna, kad vienu metu žemę siaubia stiprios liūtys, bet kartu šviečia saulė. Taip pat neretas reiškinys, kai liūtis siaubia žemę vos keli kilometrai nuo pakrantės paplūdimių, tačiau prie jūros tuo metu plieskia skaisti saulė. Sako, kad tik Afrikoje būna daugiau žaibų nei Floridoje, todėl turistai raginami nejuokauti su perkūnija. Kadangi Floridoje labai populiarūs golfo aikštynai, daugiausia žmonių yra nutrenkiami žaibo kaip tik juose.

Florida yra ketvirtoji pagal gyventojų skaičių JAV valstija. Joje gyvena daugiau nei 18 mln. gyventojų. Sostinė - Talahasis, tačiau turbūt labiausiai pasaulyje Floridą garsina Majami Bičo kurortai.

Populiari ispanų kalba

Pietinė Floridos dalis klimatu labai panaši į Lotynų Amerikos ir Karibų šalis, todėl ją labai mėgsta tų kraštų gyventojai. Nelegalūs emigrantai sudaro net 6 proc. Floridos gyventojų ir jų nuolat daugėja. Bene du trečdaliai valstijoje gyvenančių žmonių gimę ne Floridoje. Ispanų kalba vartojama taip plačiai, jog kartais atrodo, kad esi ne JAV, o Kuboje ar Puerto Rike, mat Floridoje įsikūrusios didelės Kubos, Puerto Riko, Dominikos Respublikos ir kitų ispaniškai kalbančių žmonių bendruomenės. Juokaujama, kad oficiali Floridos kalba yra "spanglish" - anglų kalba su ispanišku akcentu. Majamyje net 80 proc. gyventojų anglų kalba nėra gimtoji, o 30 proc. žmonių išvis nemoka angliškai.

Nors istoriškai susiklostė taip, kad pietinės JAV valstijos yra skurdesnės nei šiaurinės, tačiau Florida - išimtis. Ji - ketvirtoji pagal ekonomiką JAV valstija, kurios didžiausia dalis pajamų gaunama iš turizmo. Šiltas klimatas, šimtų kilometrų paplūdimio juosta, žvejyba, vandens sporto pramogos ir atrakcionų parkai kasmet sutraukia apie 60 mln. lankytojų. Orlando mieste įkurtas didžiausias pasaulyje pramogų parkas - Disneilendas. Taip pat garsūs yra "Universal Studios", "Busch Gardens" ir "Sea World" parkai. Turistų ypač pagausėja žiemos mėnesiais, kai JAV ir Europoje tvyro šalčiai.

Tačiau valstijos ekonomiką pučia ne vien tik turizmas. Floridą pamėgo aeronautikos ir karybos žmonės. Nuo 1962 metų, kai Floridoje buvo įkurtas Kennedy kosminis centras, valstija yra svarbiausias JAV aeronautikos centras. Iš čia buvo paleistas ir garsusis erdvėlaivis "Colombia". Vėliau jis nebesugebėjo grįžti į Žemę ir sudužo Teksase. Netoli Orlando įkurtas kosminis centras yra vienas mėgstamiausių turistų lankytinų objektų. Floridoje dislokuotos net 24 JAV karinės bazės, gerokai prisidedančios prie valstijos ekonominės plėtros.

Šiaurės Florida yra labiau panaši į pietines JAV valstijas, tokias kaip Alabama ar Misisipė, kur vyrauja afroamerikietiška kultūra, dialektas ir maistas. Tačiau vykstant į pietus, JAV "pietų" įtaka mažėja, valstija vis labiau tampa panaši į Karibų šalis.

Tiesiai į vasarą

Pavargę nuo darbų, šaltos žiemos ir pasiilgę saulės į Floridą atskridome sausio mėnesį. Norėjome patekti tiesiai į vasarą, todėl pasirinkome vieną piečiausių, šilčiausių ir populiariausių pietinės Floridos vietų - Majami Bičą. Neapsirikome. Per patį viduržiemį

laikėsi švelni apie 25 laipsnių Celsijaus oro ir apie 20 laipsnių Atlanto vandenyno temperatūra. Tiesa, kiek neįprasta buvo tai, kad nors žiemos oras ir šiltas, tačiau temsta ne vėliau nei kitur - šeštą vakaro.

Tik išėjus iš oro uosto, pripuolė geltonomis uniformomis vilkintys darbuotojai klausdami, į kurį viešbutį važiuojame. Išgirdę atsakymą, nurodė stotelės numerį, iš kurios specialus mikroautobusas pro palmėmis ir apelsinmedžiais apaugusias pakeles veža mus į viešbutį Majami Biče. Dauguma turistų, atvykusių į Majamį, važiuoja prie jūros, todėl turistų mikroautobusų maršrutai sudaryti ne pagal gatvių, o pagal viešbučių pavadinimus.

Patogu keliauti

Majami Bičas yra atskiras, pusiasalyje įkurtas miestas prie Atlanto vandenyno. Jį nuo Majamio skiria įlanka. Būtent jis, o ne pats Majamis yra Floridos paplūdimių sostinė, nors dauguma nepatyrusių keliautojų mano priešingai. Majamis yra tiesiog vienas iš JAV didmiesčių, turistų srautais nusileidžiantis tokioms kurortinėms vietoms kaip Majami Bičas, Vest Palm Bičas ar Fort Loderdeilis.

Tačiau Majamis vadinamas pasaulio kruizų sostine, nes turi didžiausią kruizinių laivų terminalą. Populiariausi maršrutai į Karibų regiono salas, todėl norintiesiems jas aplankyti Majamis pasiūlys įvairiausią ir pigiausią kruizų pasirinkimą.

Majamis yra antras pagal dydį Floridos miestas, tačiau pagal žinomumą jam lygių nėra. Vis dėlto tai nėra kurortinis miestas, kaip kad daugelis mano. Turistai jame paprastai neužsibūna. Atvyksta, pasivaikščioja, papietauja viename iš gausybės puikių restoranų ir vėl dumia į viešbučius prie Atlanto vandenyno. Net 65 proc. Majamyje gyvenančių žmonių sudaro Lotynų Amerikos gyventojų bendruomenė. Nors oficialiose valdžios įstaigose anglų kalba yra pagrindinė, tačiau parduotuvėse, restoranuose, užeigose dažniausiai girdima ispanų kalba. Žmonės vieni į kitus pirmiausia kreipiasi ispaniškai ir tik tuomet, jei pašnekovas nesupranta, jei moka, kalba angliškai. Tai patyrėme savo kailiu. Norėdami gauti informacijos, kalbinome keletą žmonių, iš kurių sulaukėme atsakymo, kad angliškai nešneka. Paprastai yra atsakoma ta kalba, kuria kreipiamasi.

Mieste yra labai didelė kubiečių bendruomenė. Jie sukūrė savitą miesto atmosferą, todėl Majamis neretai vadinamas Mažąja Havana.

Dažnokai galima išgirsti ir haitiečių kreolų kalbą, nes Haičio emigrantai taip pat pamėgo pietinę Floridą ir Majamį. Pagal klimatą šios vietos jiems labiausiai primena vargingąją Tėvynę.

Susisiekimas Majamyje puikus. Autobusais lengvai galima pasiekti Majami Bičo viešbučius ar Amerikos Venecija vadinamą Fort Loderdeilį. Tačiau į tolimesnes keliones po Floridą patogiausia vykti nuomotu automobiliu - kainos dėl didžiulės konkurencijos tikrai negąsdinančios.

Mums pasisekė, mat sutikome senus pažįstamus, gyvenančius šalia Fort Loderdeilio, todėl beveik visą poilsiavimo laiką naudojomės jų transportu. Iš smalsumo nuvykome į vadinamuosius blogus, t. y. nusikaltimais garsėjančius Majamio rajonus, kur baltaodžiui rizikinga net išlipti iš automobilio. Vaizdas tikrai nekelia saugumo jausmo. Skurdūs rajonai mažais namukais, betoninėmis tvoromis ir juodaodžių gaujomis gatvėse. Akmens į langą niekas nepaleido, bet rajoną paskubėjome palikti.

Į gatves - naktimis

Pietinėje Floridoje vairuotojai yra nekantrūs ir agresyvūs. Vietiniai tai aiškina žioplų, nepratusių vairuoti turistų perpildytais Floridos keliais, antplūdžiu, esą jie sudaro spūstis būdami perdėm atsargūs.

Majami Bičas suskirstytas į tris rajonus, pats žinomiausias ir populiariausias yra Saut Bičas, dar vadinamas SoBe. Jei lygintume Palangos J.Basanavičiaus gatvę su kitomis Palangos dalimis, tai Majami Biče SoBe būtų vieta, kur renkasi visi. Vašingtono aveniu yra populiariausia restoranų, klubų, naktinių linksmybių gatvė, ypač mėgstama jaunimo. Joje gyvenimas vyksta kiaurą parą, tačiau daugiausia žmonių į gatves išeina naktimis. Ilsėtis Saut Biče gali būti nepatogu dėl nuolatinio triukšmo ir linksmybių. Kur kas ramesni rajonai yra Midl Bičas ir Nort Bičas, tad viešbutį rinkomės apdairiai.

Norėdami pasilinksminti, per pusę valandos autobusu pasiekdavome Saut Bičą, o ilsėtis grįždavome į savo bambukų ir palmių giraitėmis apaugusį viešbutį Midl Bičo rajone.

Nuo Majamio iki Fort Loderdeilio - valanda kelio. Miestas vadinamas Amerikos Venecija dėl plačiai išplėtotos kanalų sistemos. Jis taip pat laikomas Floridos jachtų sostine. Čia jų kaip uodų miške šiltą birželio vakarą, nes mieste jachtos ne tik prižiūrimos, bet ir statomos.

Fort Loderdeilis ne toks triukšmingas, jį labai mėgsta europiečiai, ypač vokiečiai. Ilsintis Floridoje teko sutikti daug europiečių, nes žiemą skrydžių iš Europos į JAV kainos būna tikrai patrauklios.

Maistas visiems skoniams

Dar viena įdomesnė Floridos vieta - Daitona Bičas. Jis žymus tuo, kad jo paplūdimiais galima važiuoti automobiliais. Juokaujama, jog lėtai važiuojant atvirais automobiliais galima gražiai įdegti ir neišlipus iš jų. Šis miestas yra laikomas "Harley Davidson" gerbėjų sostine, kur jie rengia savo griausmingus susitikimus.

Floridoje restoranų ir maisto pasirinkimas yra milžiniškas. Net ir išrankiausias valgytojas čia ras tinkamo maisto pagal kišenę. Pietinėje Floridoje vyrauja Lotynų Amerikos gyventojų, ypač kubiečių virtuvė, tačiau galima rasti indų, kinų, italų, japonų, Artimųjų Rytų ir kitų pasaulio tautų virtuves. Netrūksta ir picerijų bei kitų greito maisto restoranų. Garsiausių restoranų virėjai netgi giriasi išradę naują virtuvę - "floribų". Tai įvairiausių pasaulio virtuvių mišinys, kuriamas tik Majamyje. Mes savo kelionės metu atradome ir pamėgome argentinietišką virtuvę.

Dėl savo vaizdo į vandenyną populiariausi tarp turistų yra Saut Biče "Ocean Drive" gatvėje įsikūrę restoranai. Čia madinga pietauti vėlai - ne anksčiau kaip 9 val. vakaro. Tačiau, reikia pripažinti, kad aptarnavimas ne visada būna malonus, neretai lėtas. Taip yra todėl, kad čia ne restoranai medžioja klientus, o priešingai - prie restoranų rikiuojasi eilės. Žinoma, ne visur taip, bet pasitaiko.

Ki Vestas - piečiausias JAV taškas. Tai yra sala, tačiau ją su žemynine Florida jungia apie 40 tiltų, kurių žymiausias "Septynių mylių" tiltas. Jo ilgis beveik vienuolika kilometrų. Malonu važiuoti šiuo tiltu, kai aplink tik vanduo. Ki Vestas nėra toks triukšmingas ir šurmuliuojantis kaip Majami Bičas, todėl jį labiau mėgsta ramaus ir uždaresnio poilsio mėgėjai. Kainos čia yra kiek didesnės nei žemyninėje Floridos dalyje, tačiau pamatyti tikrai yra ką. Tarkime, galima apsilankyti Ernesto Hemingway name-muziejuje, prisėsti verandoje, užsimerkti ir įsivaizduoti garsųjį rašytoją prie rankraščio, rūkantį kubietiškus cigarus ir stebintį besileidžiančią apelsininę, amžinos vasaros krašto saulę. Krašto, į kurį traukia sugrįžti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"