Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Dubajus: žvilgsnis į kitokį pasaulį

 
2013 01 04 6:00
Vaido Mikaičio nuotraukos/Dirbtinių salų viršuje stovi "Atlantis" viešbutis, kuriame įrengtas akvariumas.
Vaido Mikaičio nuotraukos/Dirbtinių salų viršuje stovi "Atlantis" viešbutis, kuriame įrengtas akvariumas.

Apie Dubajų seniai kuriamos vaizduotę audrinančios legendos. Šiuo prie Persijos įlankos įkurdintu miestu vieni žavisi, kiti jo nemėgsta, nekenčia, tačiau abejingų dykumos miestas nepalieka - šis Artimųjų Rytų šedevras yra unikalus.

Iš paprasto dykumos miestelio, kuriame pailsėti ir pagirdyti kupranugarius kadaise stabtelėdavo pirkliai, Dubajus tapo galingu megapoliu. Šiandien jis yra vienas iš septynių miestų, sudarančių Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) valstybę, svarbiausias Artimųjų Rytų verslo ir kultūros centras, seniai aplenkęs sostinę Abu Dabį.

Naftos turtingo Dubajaus vadovų ambicijos nekinta: visur ir visada būti nepralenkiamiems. Kad ir kas pasaulyje ką nors sumanytų ar pastatytų, Dubajus tai darys aukščiau, stipriau, brangiau, prašmatniau. Nėra kito tokio miesto, kuris plėstųsi taip sparčiai.

JAE - musulmoniška valstybė, tačiau Dubajus yra liberaliausia jos vieta, tarsi valstybė valstybėje. Turistai į Dubajų vyksta apsipirkti, pramogauti, linksmintis ir net slidinėti. Slidinėjimas dykumoje? Dubajus gali pasiūlyti net tai.

Šokančių fontanų šou rengiami tik vakarais, į juos susirenka daugybė žmonių.
Šokančių fontanų šou rengiami tik vakarais, į juos susirenka daugybė žmonių.

Rudenį skrydžiai brangsta

Į Dubajų skridome lapkritį, bene geriausiu laiku ten vykti. Paprastai čia būna apie 30 laipsnių Celsijaus temperatūra, o vasaros karščio - per 40 laipsnių - neįmanoma ištverti. Vietiniai arabai skrenda vasaroti kiek šiauriau, tarkime, į Turkiją ar Libaną. Vienintelis lapkričio minusas - anksti temsta, todėl negali ilgėliau pagulėti paplūdimyje. Kita vertus, lieka daugiau laiko grožėtis blizgančiu miestu, kuris sutemus dar įspūdingesnis.

Į Dubajų skraidina daugelis avialinijų, yra iš ko rinktis, nors rudenį ar žiemą skrydžiai brangsta. Mes rinkomės geriausias 2012 metų Europos avialinijas "Turkish Airlines", kurios skraidino į Dubajų per Stambulą iš Rygos. Nors jų planuose jau ir Vilnius, kol kas tenka važiuoti į Rygą.

Nusileidęs Dubajuje gali susipainioti, kur atvykęs: atrodo, kad tai ne arabų šalis, o kokia nors Indija ar Filipinai. Nors pasus tikrina išdidūs, nacionalinius drabužius vilkintys arabai, mieste atskirti vietinius nėra paprasta. Dubajus - tautų katilas, net 80 proc. miesto  gyventojų yra atvykėliai. Indai, pakistaniečiai, filipiniečiai, egiptiečiai ir kitų tautybių atstovai kuria savo gyvenimą Dubajuje, kuriame nuolat trūksta darbo jėgos, mat JAE piliečiai imasi tik prestižinių gerai mokamų darbų, be to, vietinius stipriai remia valstybė. Tačiau ir atvykėliai statybininkai, vairuotojai, pardavėjai, virėjai, padavėjai uždirba tiek, kad grįžę atostogų į savo gimtuosius namus kur nors Bangladeše nesunkiai gali nusipirkti visą kaimą.

Europiečių Dubajuje taip pat gausu, bet jie daugiausia turistai. Yra ir ten gyvenančiųjų, tačiau paprastai jie dirba geriau mokamus darbus, tokius kaip konsultantų, architektų ar inžinierių. Dubajaus kalba - anglų, arabų moka nedaugelis.

Vienintelis pasaulyje septynių žvaigždučių viešbutis "Burj al Arab".
Vienintelis pasaulyje septynių žvaigždučių viešbutis "Burj al Arab".

Privertė išsižioti

Dubajaus pažinimas prasideda oro uoste, kuris atseit pribloškia prabanga, auksu ir patraukliomis kainomis. Turbūt per daug tikėjausi. Pasaulyje yra tikrai gerokai įspūdingesnių oro uostų, o ir kainos čia didesnės nei bet kur Dubajuje. Tačiau jau taksi važiuodamas į viešbutį supratau, kad atvykau į vietą, kuri akims poilsio neduos ir kaskart vers stebėtis. Pirmą ir didžiausią smūgį sudavė neseniai duris atvėręs aukščiausias pasaulio dangoraižis "Burj Khalifa" (829 m). Architektūros stebuklas privertė išsižioti, iš visų jėgų stengiantis jį akimis aprėpti. Aukštis gniaužė kvapą, vertė svarstyti, kaip šis gigantas buvo statomas ir kaip jis išvis laikosi. "Burj Khalifa" yra daugiau nei dvigubai aukštesnis už mūsų Vilniaus televizijos bokštą kartu su visa jo antena ir penkiskart aukštesnis nei tas aukštis, kuriame yra Vilniaus TV bokšto apžvalgos aikštelė. Man "Burj Khalifa" dangoraižis buvo pats nuostabiausias Dubajaus įspūdis. Kiti aplink jį esantys išskirtinių formų ir dizaino, bet mažesni dangoraižiai atrodė tarsi dviaukščiai namukai prieš šešiolikaaukštį.

Turistai gali pasikelti liftu į dangoraižį "Burj Khalifa", tačiau tik į kiek daugiau nei pusės pastato aukštį, bet ir to užtenka pažvelgti į Artimųjų Rytų perlą iš viršaus. Bilietas į liftą kainuoja apie šimtą litų, reikia jį užsisakyti bent jau prieš dieną. To nepadarius gali tekti mokėti ir apie keturis šimtus litų.

Nėra pasaulyje miesto, kuris plėstųsi taip sparčiai kaip Dubajus.
Nėra pasaulyje miesto, kuris plėstųsi taip sparčiai kaip Dubajus.

Brangu ir prabangu

Šalia "Burj Khalifa", dirbtiniame "Burj Dubai" ežere, įrengti šokantys fontanai, aukščiausi pasaulyje, jų vandens stulpas šokteli iki 150 metrų. Fontanų šou rengiami tik vakarais, kas 30 minučių, jų stebėti renkasi minios žmonių.

Dar vienas stebuklėlis, kurį visi laiko Dubajaus sinonimu, - vienintelis pasaulyje 7 žvaigždučių viešbutis "Burj al Arab", paprasčiau vadinamas "Bure". Jis stovi dirbtinėje saloje ant Persijos įlankos kranto. Sakoma, kad europiečiai, parengę "Burės" statybos projektą, buvo įsitikinę, jog arabai jį atmes dėl per didelės kainos. Tačiau jie projektą pagyrė, nustatė tik vieną minusą - projektas per paprastas. Paprašė pakoreguoti taip, kad viskas būtų dvigubai ar trigubai brangiau ir prabangiau.

Kad būtų išvengta žioplinėjančių turistų, į viešbutį įleidžiami tik turintieji išankstinę rezervaciją viešbučio restorane. Čia užtenka užsisakyti bent puodelį kavos, bet jo kaina gali siekti per šimtą litų.

Dar vienas modernaus Dubajaus simbolis - "Dubaj Marina" rajonas. Tai viena daugiausia gyvenamų miesto vietų su dangų remiančiais dangoraižiais, prašmatniais viešbučiais, paplūdimiais, molais.

Bene kiekvienas esame girdėjęs ir apie garsiąją "Palmę". Tai grupė palmės lapo formos dirbtinių salų, kurios irgi didžiausios pasaulyje. "Palmės" viršuje stovi viešbutis "Atlantis" su akvariumu. Į "Palmę" galima nukakti taksi arba specialiu traukinuku, tačiau nesilankydami akvariume didesnio efekto nepatirsite. Kita vertus, į "Palmę" turbūt geriausiai žvelgti iš besileidžiančio lėktuvo.

Dubajaus senamiesčio parduotuvėlėse turistai gerbiami.
Dubajaus senamiesčio parduotuvėlėse turistai gerbiami.

Prireikia taksi

Modernus Dubajus turi ir senamiestį Deiros rajone. Ten gausu  parduotuvėlių ir užeigų, bet Dubajus nėra tipiškas arabų miestas su klaidžiais senamiesčiais. Norintiesiems pasinerti į musulmonišką pasaulį Dubajus nėra tinkamiausias pasirinkimas.

Susisiekimas Dubajuje kol kas ne pats geriausias. Nors per trejus metus buvo nutiestos dvi metro linijos, pagrindinė susisiekimo priemonė tebėra taksi. Naujutėlė 52 km ilgio raudonoji metro linija, jungianti "Dubai Marina" rajoną ir miesto senamiestį, eina išilgai jūros, tačiau nutolusi nuo jos per kelis kilometrus, todėl prie jūros greičiausiai teks keliauti taksi. Mūsų viešbutis buvo gal trys kilometrai nuo jūros, bet net nekilo minties apie malonų pasivaikščiojimą iki jos.

Nors degalai kainuoja centus, taksi nėra pigūs - jų paslaugos įkainotos panašiai kaip Lietuvoje. Derėtis su taksistais netenka, mokama pagal taksometro rodmenis, tad būti apgautam beveik nerealu. Kadangi taksistai yra atvykėliai, visi moka angliškai. Samdyti taksi geriausia prie prekybos centrų, ten visada laukiama klientų. Stabdant gatvėje kartais sunku rasti laisvą automobilį. Mieste kursuoja ir autobusai, bet jie ne visur važiuoja, nėra punktualūs.

Dubajuje daug viešbučių, atitinkančių įnoringiausių keliautojų poreikius. Viešbučio darbuotojai paprastai iš kailio neriasi norėdami įtikti turistams.

Susiviliojome 110 litų vienam žmogui kainuojančia kelione į dykumą. Į kelių valandų išvyką įėjo pasivažinėjimas visureigiais dykumoje, jodinėjimas kupranugariu, mėgavimasis saulėlydžiu, vakarienė ir programa beduinų stovykloje.

Prabangus nacionalinis drabužis tiko ir lietuvaitei.
Prabangus nacionalinis drabužis tiko ir lietuvaitei.

Smagiausias malonumas - jūra

Vis dėlto vienas smagiausių malonumų - žydra jūra ir smėlėti  paplūdimiai. Šio gėrio išties netrūksta visuose JAE. Populiariausias Dubajuje - "Jumeirah" paplūdimys. Puikus jausmas maudytis jūroje, degintis paplūdimyje garsiausių miesto viešbučių - "Burės" ir "Jumeirah" - fone. Jūros vandens temperatūra žiemą nekrinta žemiau 22 laipsnių, o vasarą gali pakilti net iki 35 laipsnių Celsijaus.

Dubajus - savotiškas apsipirkimo sinonimas. Manoma, kad čia drabužiai, elektronika ir auksas - pigūs. Man pasirodė, jog elektroninės įrangos kainos tikrai mažesnės negu Lietuvoje, tačiau kalbant apie drabužius ar ypač auksą kainos nestebino. Bet negalima paneigti, kad prekių įvairovė neapsakoma.

Vietų apsipirkti mieste daugybė. (Mūsų "Akropolis" pagal dydį gal ir patektų į pirmą dvidešimtuką.) Žymiausias yra neseniai atidarytas "Dubai Mall" - tai didžiausias pasaulyje prekybos centras, jame tikrai nesunku paklysti.

"Mall of the Emirates" - antras pagal dydį prekybos centras Dubajuje. Jame įrengta įspūdinga slidinėjimo trasa. Ten žmonės apsirengia žieminiais drabužiais, slidinėja, vaikai mėtosi dirbtinio sniego gniūžtėmis, lipdo besmegenius. Ir visa tai mieste dykumoje? Tai ne sapnas, tai Dubajus.

Didžiausias pasaulio dangoraižis "Burj Khalifa" - tikras architektūros stebuklas.
Didžiausias pasaulio dangoraižis "Burj Khalifa" - tikras architektūros stebuklas.

Reikia paisyti taisyklių

Maisto kainos Dubajuje didesnės negu Lietuvoje, tačiau tikrai nesiekia Vakarų Europos ar JAV kainų. Vadinamojo greitojo maisto restorane galima pavalgyti už 10 eurų, o norintieji užkąsti pigiau gali nusipirkti arabišką užkandį šavarmą ar falafelį. Jie kainuoja apie 10 litų. Parduotuvėse maistas taip pat šiek tiek brangesnis. Alkoholinių gėrimų galima nusipirkti tik viešbučiuose, o jų kaina yra gerokai didesnė nei mūsų krašte.

Turbūt daugiausia išlaidų Dubajuje pareikalaus viešbučiai. Pigių nakvynės vietų labai mažai, o ne brangiausio standartinio viešbučio dviviečio kambario kaina siekia 400 litų per parą.

Nors Dubajus laikomas vienu liberaliausių islamiškų miestų, kuriuose galioja ne tokios griežtos taisyklės kaip kitur musulmoniškose valstybės, vis dėlto derėtų paisyti tam tikrų taisyklių: negerti alkoholio viešumoje, netriukšmauti, padoriai elgtis, nekibti prie vietinių moterų ir panašiai. Už tokius pažeidimus turistui gali grėsti net įkalinimas. Jei šios taisyklės priimtinos, Dubajus tikrai nenuvils.

Pramogos dykumoje pakeliui į beduinų stovyklą.
Pramogos dykumoje pakeliui į beduinų stovyklą.
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"