Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Čikaga iš pelenų pakilo dangoraižiais

 
2014 03 07 6:00
Upe kursuoja laiveliai, kuriais plukdomi turistai. Kovo viduryje švenčiant Šv. Patriko dieną upės vanduo yra nudažomas žaliai.
Upe kursuoja laiveliai, kuriais plukdomi turistai. Kovo viduryje švenčiant Šv. Patriko dieną upės vanduo yra nudažomas žaliai. Vaido Mikaičio nuotraukos

Trečias pagal dydį JAV miestas Čikaga ilgus metus buvo vienas iš lietuvių emigrantų bastionų pasaulyje. Dar nuo XIX amžiaus pabaigos dauguma į Ameriką atvykstančių mūsų krašto emigrantų įsikurdavo būtent čia, mat Čikaga sparčiai augo ir traukė laimės ieškotojus.

Vėliau paskui pirmuosius naujakurius skalsesnės duonos ieškoti išsirengė draugai ir giminės. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui į miestą prie Mičigano ežero plūstelėjo iki šiol neregėta lietuvių banga. Iki pat nepriklausomybės atgavimo Čikagos lietuvių bendruomenė buvo didelė ir įtakinga.

Atgavus nepriklausomybę vėl padidėjo lietuvių emigracijos mastas į Čikagą. Tai jau buvo naujieji, posovietiniai emigrantai, tad mentaliteto bei vertybių skirtumai buvo akivaizdūs. Netrukus dėl atstumo, vizų bei darbo leidimų paprastumo Čikaga ir JAV užleido savo pozicijas Didžiajai Britanijai ir Airijai, tačiau vis dar yra didžiausia lietuvių diaspora JAV.

Ne vien lietuviai vyko į Čikagą laimės ieškoti. Dar daugiau plūdo lenkų, airių, italų, turkų, graikų ir kitų tautybių žmonių. Tačiau 1871 metų situaciją sujaukė vienos ponios karvutė: Čikagos imigrantų kvartale nuvertusi gatvės žibintą ji sukėlė gaisrą, kuris dabar vadinamas Didžiuoju Čikagos gaisru. Tąsyk žuvo daugiau nei 300 žmonių ir sudegė beveik visas miestas.

Nors ir sudegė, šis miestas neišnyko. Jis buvo atkurtas ir tapo dar didesnis bei stipresnis, negu buvo iki gaisro. Sparčiai vyko statyba, buvo steigiamos įstaigos, gamyklos, daugėjo darbo vietų ir į miestą plūdo atvykėliai. Dėl patogios geografinės padėties Čikaga greitai tapo JAV pramonės ir transporto centru. Plėtėsi geležinkelių tinklas. Vietoj posakio, kad visi keliai veda į Romą, prigijo kitas: visi traukiniai važiuoja į Čikagą. Tuo laiku Čikagoje atsirado ir modernioji JAV dangoraižių architektūra.

Plačių pečių miestas

Dėl svarbaus vaidmens šalyje Čikaga turėjo daug pavadinimų. Žinomiausias jų yra Vėjų miestas. Nors manoma, kad jis radosi dėl nuo Mičigano ežero pučiančių vėjų, tai nėra tiesa. Čikagoje retai būna vėjuota. Šis pavadinimas kilęs dėl neramaus miesto politinio gyvenimo.

Čikaga dar vadinama Plačių pečių miestu. Tai reiškia, kad miestas yra lopšys dangoraižių, kurie simbolizuoja ne tik tvirtumą ir aukštai iškeltą galvą, bet ir gudrumą bei klastą.

Didžiausią šlovę miestas turėjo tarpukariu. Didžiosios depresijos ir sauso įstatymo metais Čikaga garsėjo kaip mafijos ir banditų miestas. Garsiausio JAV mafiozo Al Capone gauja praktiškai valdė miestą.

Visada dirbančio miesto pavadinimą Čikaga užsitarnavo ją valdant merui Richardui M.Daley. Jis ir jo tėvas miestui vadovavo kelis dešimtmečius ir buvo vadinami diktatoriais, tačiau tuomet Čikaga klestėjo. Atsiradus internetui ir gamybai vis labiau keliantis į Aziją, meras iš pramonės milžino sėkmingai miestą transformavo į finansų gigantą. Kaimynai didmiesčiai Detroitas ar Klivlandas to padaryti nesugebėjo ir smuko. Dabar Čikaga yra svarbi žaidėja pasaulio akcijų biržoje.

Šiandien Čikaga - svarbiausias miestas JAV vidurio vakarų regione. Tai didelis, pulsuojantis megapolis, įkurtas ant Mičigano ežero kranto ir turintis viską, ką tokio dydžio miestas ir privalo turėti – įspūdingų dangoraižių, pasaulinio lygio muziejų, teatrų, smėlėtų paplūdimių, didelių parkų. Be to, žinovų nuomone, ten architektūra - viena puikiausių pasaulyje.

Atvykti patogu

Į miestą atvykti patogu iš viso pasaulio. Keliaujant iš Lietuvos pagal patogų susisiekimą, bilietų kaina Čikaga nusileidžia tik Niujorkui. Paprastai bilietai į Čikagą yra pigesni nei į kitus JAV miestus, kartais taikomos ir nuolaidos - jas dažnai siūlo Lenkijos ar Čekijos avialinijos.

Dažniausiai skrendama į vieną didžiausių pasaulyje – O'Hero tarptautinį oro uostą. Jis nuo miesto nutolęs apie 30 kilometrų. Tačiau į miestą nuvykti patogu ir paprasta Čikagos metro mėlynąja linija. Pats oro uostas nėra pavyzdingas, mat gana dažnai skrydžiai vėluoja arba atšaukiami. Mano lėktuvas iš Niujorko į Čikagą taip pat vėlavo apie valandą.

Midvėjaus oro uostas - gerokai mažesnis, kompaktiškesnis, ramesnis ir yra kur kas arčiau miesto. Čia dažniausiai vykdomi JAV vietiniai skrydžiai.

Čikagietiška pica labiau primena pyragą.
Čikagietiška pica labiau primena pyragą.

Čikagoje yra didžiausias geležinkelio mazgas visose Jungtinėse Valstijose, todėl miestas labai patogiai pasiekiamas traukiniu iš įvairių JAV vietų. Traukinių stotis įsikūrusi įspūdingame senoviniame pastate, ją verta aplankyti net jeigu niekur nevažiuojate.

Čikaga - tipiškas amerikietiškas miestas, suskirstytas kvartalais, todėl nors yra milžiniškas, orientuotis paprasta. Žinoma, atstumai dideli, todėl viešasis transportas yra neišvengiamas. Tačiau jis puikiai sutvarkytas ir veikia visą parą. Metro čia kiek neįprastas, nes daugeliu atvejų traukiniai rieda ne po žeme, o virš gatvės.

Mieste vairuoti automobilio turistams nerekomenduojama dėl sudėtingo eismo gatvėse, spūsčių, parkavimo bei miestiečių agresyvaus vairavimo. Taksi Čikagoje yra pigiausias iš visų JAV didmiesčių.

Puikus dalykas dviratis

Dviračiu važinėti mieste labai patogu, nes pagrindinėse gatvėse yra dviračių juostos. Be to, čikagiečiai vairuotojai yra tolerantiški dviratininkams. Būtent dviratis yra patogiausia ir greičiausia priemonė siekiant susipažinti su miestu. Miesto reljefas yra lygus, todėl minti pedalus nesunku. Maloniausia važiuoti Mičigano ežero pakrante - čia yra puikus dviračių ir riedučių takas. Šis takas palei ežerą driekiasi daugiau nei 20 kilometrų, tad patirsite malonumą gėrėdamiesi miesto ir ežero panorama.

Dviratį nesunku išsinuomoti, be to, jį galima vežtis ir miesto autobusais.

Keliautojui Čikaga gali pasiūlyti labai daug. Mieste pulsuoja turtingas kultūrinis gyvenimas, o gero maisto mėgėjai jausis kaip rojuje mėgaudamiesi tiek amerikietiškos, tiek viso pasaulio virtuvės šedevrais.

Paganyti akis mieste tikrai yra į ką, tačiau keli fragmentai man pasirodė išskirtiniai. Vienas jų - centrinis Čikagos rajonas, vadinamas Kilpa (The Loop). Jame yra didžiausi ir įspūdingiausi miesto dangoraižiai, jaukiausi restoranai, gausu skulptūrų, meno kūrinių. Žymiausias šio rajono objektas, be abejo, yra 442 metrų aukščio Sears Tower, jau keletą metų vadinamas Willis Tower. Daugelį metų jis buvo aukščiausias pasaulio pastatas. Dabar jis yra aukščiausias dangoraižis JAV.

Upė - perlas akims

Modernioji Čikaga traukia viso pasaulio turistus.
Modernioji Čikaga traukia viso pasaulio turistus.

Miesto centrą per pusę kerta Čikagos upė. Ji nėra plati, bet miestui suteikia daug jaukumo ir yra tikras perlas akims, nes abipus jos esantys dangoraižiai atrodo tarsi įbridę į vandenį. Stovint ant vieno iš daugelio tiltų ir dairantis užvertus galvą, galima pasijusti kaip fantastiniame filme. Upe kursuoja laiveliai, kuriais plukdomi turistai. Kovo viduryje švenčiant Šv. Patriko dieną upės vanduo yra nudažomas žaliai.

Būtina išvysti garsųjį Bakingamo fontaną, kuris laikomas viena populiariausių lankytinų vietų Čikagoje. Tai vienas didžiausių fontanų pasaulyje. Kas dvidešimt minučių jis paleidžia įvairiaspalvių šviesų stulpą į dangų. Ypač gražu stebėti šio fontano šou sutemus. Jį labai išgarsino garsusis serialas „Vedęs ir turi vaikų“. Šis serialas prasideda Čikagos vaizdais, tarp kurių yra ir Bakingamo fontanas. Aplink jį įkurtas parkas, kuriame miestiečiai ir miesto svečiai pramogauja ir ilsisi.

Žinomiausia miesto gatvė - Mičigano aveniu. Ji driekiasi palei ežerą ir yra populiari tarp miestiečių, be to, tai viena prabangiausių miesto vietų, todėl prekės, paslaugos ir pramogos čia brangiai kainuoja.

Navy Pier yra prekybos ir pramogų miestelis Čikagos centre. Jis pastatytas ant dirbtinio molo, įsirėžusio į Mičigano ežerą. Jame yra ir atrakcionų parkas vaikams su didžiuliu apžvalgos ratu, tad galima į miestą pažvelgti iš viršaus.

Netrūksta gražių parkų

Nors miestas atrodo betoninis, jame apstu gražių parkų. Žinoma, dauguma jų yra prisišlieję prie ežero, krantinės ir paplūdimių, bet ir pačiame mieste netrūksta žaliuojančių parkų, kiekvienas jo rajonas turi savo parką.

Vasarą miestas siūlo poilsiautojams puikius paplūdimius. Jų yra net 33. Tad pirmiausia kyla klausimas, ar gali tokio dydžio miestas išlaikyti švarius paplūdimius ir maudynėms tinkamą ežero vandenį? Pasirodo, Čikagos pakrantė yra pripažinta antra pagal švarą pasaulyje, vertinant tokio dydžio miestų pakrantes. Tai didelis pasiekimas metropolitenui, kurio gyventojų skaičius siekia dešimt milijonų. Jeigu domina kas nors iš Čikagos iki didžiojo gaisro palikimo – aplankykite miesto centre esantį vandens bokštą. Jis atlaikė ugnį.

Miesto centre esantis vandens bokštas atlaikė didįjį gaisrą.
Miesto centre esantis vandens bokštas atlaikė didįjį gaisrą.

Nors manoma, kad džiazo ir bliuzo lopšiai yra pietinėje JAV dalyje, dabar Čikaga yra tvirtai perėmusi šio stiliaus muziką į savo rankas. Taip nutiko todėl, kad garsiausi kūrėjai iš pietų emigravo į Čikagą ir pernešė šios muzikos tradicijas ten, dabar čia vyksta garsiausi JAV džiazo ir bliuzo festivaliai.

Pica kaip pyragas

Kaip atskira tema gali būti Čikagos maisto kultūra. Nors čia galima rasti turbūt viso pasaulio virtuvių, čikagiečiai yra iš tų, kurie neskaičiuoja kalorijų. Čikaga pamišusi dėl greito, pigaus, riebaus ir kaloringo maisto. "McDonald's" restoranai, mėsainiai, dešrainiai, picos ir kitas greitasis maistas čia gausiai vartojamas. Juokiamasi, kad kiekvienas čikagietis turi amžiną romaną su lenkiška dešrele. Tačiau populiariausia Čikagos kalorijų bomba yra čikagietiška gilioji pica. Ji atsirado Čikagoje ir išplito visame pasaulyje. Vis dėlto sakoma, kad tik Čikagoje galima rasti tą tikrąją čikagietišką picą. Tai mielinė pica su krašteliu, į ją dedama viskas, kas tik šauna į galvą: dešra, kumpis, daržovės, prieskoniai, pomidorų padažas, o svarbiausia – sūris. Daug sūrio. Kartais jo kraunama tiek, kad daktarams ir sveiko maisto gerbėjams plaukai šiaušiasi. Miestiečiai dėl to nesuka galvos, bet perspėja: jeigu valgysite mūsų picą, pamirškite aptemptus rūbus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"