Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Bostonas – europietiškoji Amerika

 
2014 01 03 6:00
Bostono panorama nuo "Prudential" dangoraižio.
Bostono panorama nuo "Prudential" dangoraižio.

JAV šiaurės rytuose prie Atlanto įkurta Masačusetso valstijos sostinė kartais neoficialiai pavadinama JAV laisvės lopšiu. Mat Bostonas buvo ta pirmoji stotelė, kurioje išsilaipino laivu iš Europos atplaukę imigrantai. Darbininkai, menininkai, amatininkai, nusikaltėliai, šiaip piliečiai, nepritapę Europoje ir leidęsi laimės ieškoti kitapus vandenyno.

Pirmasis Masačusetso gubernatorius pavadino Bostoną „šviečiančiu miestu ant kalvos“, siedamas jį su bibline Jeruzale, į kurią plūdo žydai naujakuriai, tikėdamiesi pasislėpti nuo pasaulio negandų. Taip, anot jo, į Bostoną plūdo Europos krikščionys, tikėdamiesi susikurti naujus namus ir naują gyvenimą.

Jau keleri metai norinčiųjų keliauti į JAV nebevaržo vizos ir sudėtinga procedūra ją gauti. Dabar Lietuvos pilietis, internete užpildęs nesudėtingą formą ir sumokėjęs simbolinį mokestį, gauna leidimą vykti į ilgus metus svajonių šalimi vadintą didžiąją pasaulio valstybę. Šis leidimas suteikia teisę 90 dienų svečiuotis JAV.

Kiek teko patirti, nors bilietai nepigūs, lėktuvai į JAV visada skraido pilni, tad mažos bilietų kainos į JAV greičiau yra išimtis iš taisyklės. Ir tą išimtį galima pagauti: turėdamas laisvesnį grafiką ir šiek tiek kantrybės, nuskristi į JAV gali palyginti nebrangiai. Nepopuliariais mėnesiais kai kurios aviakompanijos siūlo net iki 50 proc. nuolaidą skrydžiams į JAV.

Seniausias ir turtingiausias

Kelionę po valstijas pradėjome Bostone, kuris yra didžiausias šiaurės rytinio JAV regiono, vadinamo Naująja Anglija, miestas. Regionas taip apibūdinamas kaip tik dėl didžiausio atvykėlių ir naujakurių iš Anglijos srauto. Jam priklauso penkios valstijos. Būtent Naujojoje Anglijoje pirmiausia kilo JAV nepriklausomybės bei vergystės panaikinimo JAV idėjos. Čia buvo sukurti pirmieji amerikietiškos literatūros kūriniai. Naujoji Anglija buvo pirmasis JAV regionas, paveiktas pramonės revoliucijos. Čia užsimezgė JAV kaip valstybės šaknys ir raida.

Dėl to Bostonas yra laikomas vienu seniausių ir garbingiausią istoriją turinčių, vienu turtingiausių ir įtakingiausių JAV miestų. Per XX amžių Bostonas įtakingumu nusileido tokiems miestams kaip Niujorkas, Čikaga ar Los Andželas, tačiau per pastarąjį dešimtmetį atgavo savo kultūrinę, politinę ir ekonominę svarbą. Tai įvyko dėl didelių investicijų į technologijų, sveikatos apsaugos, mokslo ir finansų sritis.

Bostonas yra mokslo miestas. Nuo rugsėjo iki birželio mėnesio kas penktas Bostono gyventojas yra universiteto studentas. Pagal studentų skaičių, tenkantį miesto plotui, Bostonas pirmauja visame Vakarų pusrutulyje. Pats žinomiausias universitetas, be abejo, yra visame pasaulyje garsus Harvardas.

Nors Jungtinės Valstijos turi galybę žymių ir patrauklių lankytinų vietų, Bostonas yra vienas populiariausių miestų tarp turistų.

Bostono regiono klimatas labai panašus į lietuvišką, todėl keliauti ten smagiausia šiltuoju sezonu. Kita vertus, orai ten atšąla ir subjūra ne taip greitai, todėl ruduo paprastai būna spalvingas ir šiltas.

Bostonas tiek architektūra, tiek žmonėmis ir jų mentalitetu panašesnis į Europos, o ne į Jungtinių Valstijų miestą. Tai lemia aplinkybė, kad jis yra vienas seniausių JAV miestų ir turi daug europinio stiliaus architektūros. Žinoma, turi įtakos ir šaltas klimatas, todėl miestas ne tiek daug pritraukia atvykėlių iš kitų JAV valstijų. Bostonas yra bene daugiausia baltųjų populiacijos turintis Jungtinių Amerikos Valstijų didmiestis.

Skirtingai nei daugumos JAV miestų, kurie yra pastatyti kvartalais ir dėl to juose gana lengva orientuotis, Bostono gatvės buvo tiesiamos europietišku stiliumi, todėl miestas labiau primena Europą, kai nepavyksta praslysti nepasiklydus vien skaičiuojant gatves ir kvartalus. Čia reikia žemėlapio.

Trumpai tariant, europietis didelio kultūrinio šoko lankydamasis Bostone tikrai nepatirs ir jausis tarsi namie. Bostonas gali būti puiki repeticija ir rengiantis išvysti tikrąją Ameriką.

Automobilio geriau nevairuoti

Dabar į Bostoną europiečiai skrenda lėktuvu. Logano oro uostas yra vienas labiausiai apkrautų JAV. Jis yra netoli miesto centro, todėl galima patogiai nuvažiuoti autobusu. Iš kitų JAV miestų į Bostoną atvykti taip pat patogu, nes jame yra bent trys traukinių ir autobusų stotys.

Jei į Bostoną atvažiuojama automobiliu, primygtinai patariama palikti jį miesto pakraštyje ir persėsti į viešąjį transportą. Svečiams automobilį vairuoti mieste visai nerekomenduojama dėl ganėtinai sudėtingo gatvių išdėstymo bei ženklinimo, nemandagių vairuotojų, spūsčių, parkavimo sistemos, kartais nesuprantamų Kelių eismo taisyklių. Viena jų - vairuotojai visada privalo praleisti pėsčiuosius, nesvarbu, kurioje vietoje šie kerta gatvę. Dviratininkai yra lygiaverčiai eismo dalyviai, tad gali be sąžinės graužaties užimti kad ir visą važiuojamąją dalį. Miestiečiai juokauja, jog vairavimo malonumą mieste neretai keičia vairavimo prakeiksmas.

Nors JAV mastu miestas didelis, jo centras gana kompaktiškas. Čia yra patogus metro, kursuoja autobusai ir net tramvajai, kurie yra dar vienas panašumo į Europą įrodymas. Mat JAV labai mažai kur yra išlikusių tramvajų. Norinčiųjų keliauti taksi nepaguosiu, mat Bostone jie yra bene patys brangiausi iš visų JAV didmiesčių. Nors europiečiai pripažįsta, kad važinėti dviračiu Bostone nelabai patogu, derėtų nepamiršti, kad tai yra JAV, - čia dviratis populiarus tik tarp skurdžiau gyvenančių imigrantų. Kita vertus, miestas laikomas visoje šalyje vienu draugiškiausių dviratininkams.

Pasivaikščiojimas Laisvės taku

Norėdami per trumpiausią laiką apžvelgti įdomiausius miesto objektus, pereikite Laisvės taku. Jis driekiasi keturis kilometrus ir apima 16 istorinių miesto vietovių. Tai maršrutas, kai per trumpiausią laiką galima pamatyti svarbiausias Bostono įžymybes ir pasiekti Bostono uostą. Jis net pažymėtas raudonomis plytelėmis šaligatvyje.

Šiaurinė bažnyčia yra senojoje miesto dalyje North End rajone. Tai vienas seniausių miesto kvartalų, jame vaikščiodamas pasijunti tarsi senajame Dubline. Šį rajoną emigrantai airiai pasistatė norėdami, kad naujas miestas būtų nors kiek panašus į jų tėvynę.

Faneuil Hall yra seniausias miesto turgaus pastatas. Jis įkurdintas pėsčiųjų alėjoje, panašioje į Kauno Laisvės alėją, nes turi du pėsčiųjų takus ir žalią juostą per vidurį. Bet Bostono alėja yra gerokai trumpesnė. Čia miestiečiai mėgsta pietauti, skaityti knygas arba tiesiog sėdėti ant suolelio ir stebėti gatvės muzikantus. Aplink šią gatvę ir yra žymiausi miesto architektūros statiniai bei restoranai ir kavinės.

Keliaudami toliau praeiname pro Žydų memorialą. Tai labai jauki maža alėja, kurioje pastatytas memorialas žydams, žuvusiems per Antrąjį pasaulinį karą.

Šalia esantis Bostono centrinis parkas yra seniausias ir, manau, vienas gražiausių parkų JAV. Jis puikiai sutvarkytas, čia galima pasiirstyti valtele, pereiti trumpiausią pasaulyje kabamąjį tiltą, pasigrožėti fontanais, paminklais, augalais arba tiesiog pailsėti išsitiesus pievelėje. Tačiau įdomiausia stebėti per pietų pertrauką iš aplinkinių dangoraižių plūstelėjusius biurų klerkus, kurie čia pat pievelėje pasitiesia staltiesę ir pietauja.

Norintiesiems pažvelgti į miestą iš viršaus siūlau aplankyti Prudential centro dangoraižį. Už vienuolika dolerių galima pasigrožėti Bostono panorama iš viršaus. Nusileidus žemyn būtina pasižvalgyti Copley aikštėje. Verta pasigrožėti fontanais, išvysti Bostono viešosios bibliotekos pastatą, užeiti į Švč. Trejybės bažnyčią, o galiausiai - apsipirkti Newburry gatvėje, bene žymiausioje prekyvietėje mieste. Tačiau tiek paslaugų, tiek maisto kainos šioje gatvėje didelės. Nenorintieji išlaidauti čia gali rasti ir nemokamą pramogą – tiesiog stebėti praeivius. Studentai, darbininkai, kostiumuoti valdininkai, turistai bei gatvės artistai randa šioje gatvėje savo nišą ir turi ką veikti.

Mieste gausu teatrų, muziejų ir galerijų. Žymiausias jų yra meno muziejus, vienas turtingiausių ir vertingiausių muziejų JAV.

Bostone įsikūręs bene garsiausias prestižinis šalies universitetas – Harvardo universitetas, esantis šalia Bostono - Kembridže. Ten važiuoja miesto viešasis transportas. Šį miestelį dėl akademinės aplinkos tikrai verta aplankyti. Tai tarsi didelis studentų miestas, kuriame ir studentai, ir svečiai kuria ypatingą atmosferą. Lankydamas Kembridžo barus, dalyvaudamas studentų šventėse ir susiėjimuose jautiesi tarsi priklausantis šiai bendruomenei.

Dar vienas dalykas, išskiriantis Bostoną iš kitų JAV miestų, – sportas. Bostoniečiai yra tikri sporto aistruoliai. Kai krepšinį žaidžia „Celtics“ arba ledo ritulį - „Bruins“ komandos, arenos visuomet perpildytos. Miestiečiai į arenas eina ne tik žiūrėti žaidimo ar pabūti su draugais, bet ir palaikyti mėgstamų komandų. Lankydamasis varžybose buvau sužavėtas, nes jie, man regis, pranoko kauniečius, dievinančius savo "Žalgirį". Prieš varžybas aplink areną pardavinėjama ne tik suvenyrai su Bostono komandų atributika, bet ir atributika su tos dienos varžovams skirtais įžeidimais. Sporto varžybos Bostone yra tikrai išskirtinis reginys, todėl turintiesiems šiek tiek daugiau laiko siūlyčiau jas pažiūrėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"