Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Barbadosas: Karibų širdis kaitina poilsiautojų kraują

 
2011 06 03 0:00
Vaido Mikaičio nuotrauka
Vaido Mikaičio nuotrauka

Juodaodžiai Barbadoso gyventojai bajanai savo valstybę vadina Karibų širdimi, nė kiek tuo nedvejodami. Galų gale išsipildė ir mūsų sena svajonė praleisti atostogas vienoje Karibų jūros salų, viliojančių smaragdine jūra, nerūpestingu gyvenimu, rastamanais ir nuolatiniu džiugesiu.

Kelionę į bene piečiausiai esantį Barbadosą organizavome patys. Tai nesudėtinga, nes jame puikiai išplėtotas turizmas ir visas norimas paslaugas bei pramogas Barbadose galima užsisakyti internetu. Saloje liūčių sezonas prasideda birželį, o baigiasi lapkritį, todėl geriau keliauti į ją gruodžio-gegužės mėnesiais. Žinoma, nebūtinai ištisą vasarą pliaups lietus, tačiau kad atostogos bus "šlapios" labai galimas dalykas. Vasarą taip pat didesnė uraganų tikimybė, bet Barbadosas nepakliūva į labiausiai gamtos stichijų siaubiamą Karibų regiono zoną.

Saloje vyrauja švelnus atogrąžų klimatas, todėl joje bene kiaurus metus maloniai šilta, nekamuoja nepakeliamas karštis. Nors atskridome iš dar tik pavasarėjančio Niujorko, Sero Adamso Hertlio oro uoste tvoskė karščio banga, tačiau greitai prie jos pripratome.

Turistas - dievas

Barbadoso gyventojai pagrįstai didžiuojasi savo valstybe. Turistai čia gali jaustis išties gerai, patogiai, visiškai saugiai. Gali drąsiai eiti gatve, savarankiškai keliauti po kraštą ir nesibaiminti pavojų. Bajanams ypač svarbi jų šalies reputacija, nes didžiausias pajamas valstybė gauna kaip tik iš turizmo. Apartamentų, kuriuose apsistojome, šeimininkas pabrėžė, kad vietos žmonės turistus saugo labiau nei save, nes pinigai iš turizmo kuria krašto gerovę.

Iš pradžių buvo šiek tiek nejauku. Neblogai pažįstu JAV, ten juodaodžių rajonai laikomi labai pavojingais, jų dera vengti, todėl ir Barbadose kurį laiką nesijautėme ramūs, matydami jaunus juodaodžius, besišlaistančius gatvėmis. Ši baimė visiškai be pagrindo.

Cukrus ir romas

Bajanai gyvena ne vien iš turizmo. Cukraus gamyba yra antroji daugiausia pajamų duodanti sritis. Cukranendrės auginamos net 80 proc. dirbamos žemės. Taip pat gausiai gaminama romo. Šiuo vietiniai nepaprastai didžiuojasi. Paklausus, ką originalaus galima parsivežti iš Barbadoso, atsakoma vienareikšmiškai - romo. Ir ne bet kokio, o "Mount Gay Extra Old". Tai viena brangesnių rūšių, labai geros kokybės (pusės litro butelis kainuoja apie 30 litų).

Tarp krašto gyventojų labai populiarios romo krautuvėlės. Užėjęs į tokią, gali ne tik nusipirkti ypač gero šio gėrimo, bet ir įdomiai šnektelėti su vietiniais. Čia jie renkasi aptarti pasaulio naujienų.

Saloje yra ir naftos - ji tenkina trečdalį valstybės energijos poreikių. Barbadosas kartais vadinamas Mažąja Anglija, mat jame laikomasi britų papročių ir yra daug tradicinių angliškų pastatų. Eismas taip pat vyksta kairiąja kelio puse.

Autobusiukų ypatumai

Susisiekimas krašte gana patogus. Galima išsinuomoti automobilį, tačiau reikia įvertinti, kad tai nepigu ir eismas vyksta kairiąja kelio puse. Keliai gana siauri ir duobėti. Jei neturėsi GPS prietaiso, tikėtina, pasiklysi, nes kelio ženklų ir nuorodų labai mažai. Miesteliuose dažnai nenurodomi net gatvių pavadinimai, tad neretai klaidžioja ir vietiniai. Mums picą vežęs žmogus gal valandą sukiojosi aplink apartamentus, kol mus rado.

Visuomeninis transportas važinėja dažnai, nebrangus. Populiariausiais maršrutais kursuoja autobusiukai, į ne tokias populiarias šalies vietas veža autobusai. Visame Barbadose kaina vienoda - 1 JAV doleris. Beveik visi maršrutai driekiasi per sostinę Bridžtauną. Jis yra svarbiausias visas krašto vietoves jungiantis transporto mazgas.

Atrakcija galima vadinti kelionę autobusiuku. Jame paprastai dirba du žmonės - vairuotojas ir jo padėjėjas. Pastarasis renka pinigus ir sodina keleivius. Kad ir kokie pilni būtų autobusiukai, vis tiek stabdomi sustoja ir paima keleivius, nors, regis, net uodas snapo neįkištų. Tačiau vairuotojo padėjėjas taip darbuojasi, kad telpa visi keleiviai. Žmonės net sodinami vienas kitam ant kelių. Kartą suskaičiavau, kad dvylikos sėdimų vietų autobusiuke susigrūdo 23 žmonės, neįskaitant vairuotojo. Iš pradžių toks važiavimas gana vargina ir to artumo su nepažįstamaisiais gerokai per daug, bet ilgainiui pripranti. Gal šiek tiek nepatogu būna, kai iš autobusiuko nori išlipti žmogus, sėdintis gale ar kampe, tuomet tenka beveik visiems keleiviams lipti lauk. Pagrindinė Bridžtauno gatvė tankiai gyvenama, lankomiausia pietinė šalies dalis, todėl čia gausu automobilių ir tokie autobusiukų keleivių bruzdėjimai sustabdo eismą, neretai sudaro transporto spūstis.

Dar ir pokštininkai

Žmonės Barbadose labai draugiški ir paslaugūs. Prireikus pagalbos ar patarimo, jie neatsisako padėti. Mūsų apartamentų savininkas ne tik atvažiavo pasitikti į oro uostą, bet ir vežiojo po regioną, negailėjo vertingų patarimų, išvažiuojant padovanojo ritmingos barbadosiečių muzikos kompaktinę plokštelę, kad grįžę prisimintume nerūpestingąjį Barbadosą.

Bajanai ne tik draugiški, bet ir tikri pokštininkai. Tuo gali įsitikinti vos išlipęs iš lėktuvo. Einančius pasų kontrolės posto link turistus pasitinka lentelė su užrašu: "Welcome to Finland! Just kidding" ("Sveiki atvykę į Suomiją! Juokaujame"). To neteko regėti niekur.

Praeiviai gatvėse dažniausiai šypsosi, juokiasi, niūniuoja daineles. Visada gerai nusiteikę, nes jiems nėra ko liūdėti, pragyvenimo lygis šalyje gana aukštas, kiaurus metus šilta, šviečia saulė. O gal tiesiog mentalitetas toks - neliūdėti. Autobusiukų vairuotojai dažnai garsiai leidžia muziką, o keleiviai ir vairuotojas su padėjėju dainuoja, pritardami smagiam Karibų juodaodžių ritmui. Tada ir kelionė prikimštu autobusiuku neatrodo baisiai nepatogi. Mūsų apartamentų savininkas pabrėžė, kad bajanas visada dainuos apie laimingą gyvenimą, nesvarbu, ar jam linksma, ar liūdna. Beje, Barbadose gimusi ir garsi JAV dainininkė Rihanna.

Kamufliažas - tik kariuomenei

Nors oficiali valiuta yra Barbadoso doleris, JAV doleris - tarsi antra neoficiali valstybės valiuta. Net ir kursas idealiai patogus: JAV doleris prilygsta 2 Barbadoso doleriams. Turistams patogu, kad visur galima atsiskaityti JAV doleriais, tiesa, grąža atiduodama vietos valiuta.

Šalyje galioja kiek neįprastas įstatymas - jis draudžia dėvėti kamufliažo spalvos drabužius. Už tai gresia nemenka bauda. Anot vietinių, kamufliažas tik kariuomenei, niekas kitas neturi teisės vilkėti tokių spalvų drabužių. Kaip tyčia, mano šortai buvo šių spalvų, bet niekas iš tvarkos sergėtojų prie manęs nekibo. Sulaukiau tik poros draugiškų vietinių pastabų, bet ir jie mojo ranka sakydami, kad turistams draudimas negalioja.

Ilsėtis Barbadose patogu ir dėl to, kad vietiniai visiškai nekimba prie turistų, per prievartą neperša prekių. Tiesa, jūs neabejotinai sulauksite pasiūlymų nusipirkti marihuanos. Atrodo, kad Barbadose ją parduoda visi, nors tai nelegalu. Tačiau neparodžius susidomėjimo prekeiviai atsiprašo ir nueina.

Bendrauja tik angliškai

Barbadose oficiali vienintelė kalba yra anglų. Atrodė, kad problemų neturėtų kilti. Bet kadangi daugumos salos gyventojų protėviai kilę iš Afrikos, bajanai iki šiol išlaikę Vakarų Afrikos dialektą, o jį perprasti sunku. Kai bajanai kalbėdavosi tarpusavyje, suprasdavau tik kai kurias žodžių nuotrupas. Tačiau nereikia nusiminti, nes bajanas, pamatęs, kad užsienietis jo nesupranta, pradeda kalbėti normalia, aiškiai suprantama anglų kalba.

Sezono metą gyvenamąją vietą reikėtų užsisakyti iš anksto, jei nenorite atvykę brangiai mokėti už prašmatnius viešbučius - jų čia gyva galybė. Rezervuojant kambarius galima drąsiai prašyti paimti jus iš oro uosto. Viešbučių ar apartamentų kainos nėra nesveikai išpūstos, kiekvienas turistas gali rinktis pagal kišenę. Mūsų patogus būstas su dviem miegamaisiais, virtuve ir balkonu, beveik įsikišusiu į banguojančią smaragdinę jūrą, kainavo 64 JAV dolerius per parą.

Maisto ir paslaugų kainos Barbadose yra aukštesnės nei Lietuvoje. Jas galima prilyginti JAV kainoms.

Žuvys skraiduolės

Smėlio paplūdimiai plyti Karibų jūros pakrantėje - pietinėje ir vakarinėje šalies dalyje. Ten daugiausia ir viešbučių, apartamentų. Rytinę valstybės pakrantę skalauja Atlanto vandenynas, jis yra ne toks ramus ir taikus kaip Karibų jūra. Be to, pakrantės dažniausiai uolėtos, poilsiautojams net nerekomenduojama maudytis dėl klastingų povandeninių Atlanto srovių. Tačiau banglentininkams tai tikras rojus! Savo rojų Barbadose gali atrasti visi vandens pramogų mėgėjai.

Kaip ir visame Karibų regione, čia mėgstamiausios žuvys. Žuvys skraiduolės - populiariausios, jos tarsi Barbadoso simbolis. Net valstybės monetas, oficialius dokumentus puošia jos atvaizdas. Žuvis skraiduoles vietiniai mėgsta apkepti džiūvėsėliuose ir patiekti su aštriu geltonu garstyčių padažu. Žuvų galima pasiruošti ir patiems. Penktadieniais Oistino miestelyje vyksta žuvų turgus, jame parduodamos šviežiausios ir pačios įvairiausios. Turgus vyksta iki vėlumos. Jame apsilanko turbūt pusė krašto gyventojų. Nepraleiskite progos.

Taip pat rekomenduojama paragauti tradicinio bajanų patiekalo "pepperpot" - kiaulienos troškinio su tamsiai rudu pikantišku padažu. Na, o prie skanaus maisto tinka populiariausias Barbadose "Banks" alus. Jei nemėgstate alaus, galite drąsiai gerti vandenį iš čiaupo: čia iš gręžinių gaunamas vanduo vienas švariausių pasaulyje.

Daugiausia linksmybių galima patirti St. Lawrence gap. Tai gatvė su naktiniais klubais ir kitomis pramogomis. Į ją vakarais pradeda plaukti linksmybių ištroškę turistai.

Barbadosas mažutis. Jame nėra įdomių archeologinių objektų, įspūdingų pastatų ar senovinių bažnyčių. Užtat jis siūlo puikų poilsį po palmėmis, šiltą Karibų jūrą, puikią nuotaiką. Tikras rojus poilsiautojams.

Trumpai

Barbadosas - valstybė Mažųjų Antilų salose, jos vakarinį ir pietinį krantus skalauja žydra Karibų jūra su smėlio paplūdimiais, o uolomis nusėtą rytinį - Atlanto vandenynas. Sala labiausiai nutolusi į rytus, jos ilgis - 34 kilometrai. Nuo senų laikų saloje gyveno indėnai, kol ją atrado ispanai. Tačiau po bene šimto metų ispanų valdymo 1625 metais sala tapo Didžiosios Britanijos kolonija. Nuo tada čia imta gabenti juodaodžius vergus iš Afrikos. Šiandien kaip tik afrikiečių kilmės žmonės sudaro daugumą (apie 90 proc.) valstybės gyventojų ir yra vadinami bajanais. Dauguma jų išpažįsta krikščionybę. 1966 metais Barbadosas paskelbė nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos, tačiau liko Tautų Sandraugos dalimi. Todėl, kaip ir kitų Tautų Sandraugos šalių, oficiali valstybės vadovė yra Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"