Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Angelų globą užsitikrink pats

 
2015 01 30 6:00
Didžiausias Kalifornijos valstijos ir antras pagal dydį JAV miestas Los Andželas vadinamas angelų miestu.
Didžiausias Kalifornijos valstijos ir antras pagal dydį JAV miestas Los Andželas vadinamas angelų miestu. AFP/Scanpix nuotrauka

Nors tolimos kelionės dabar prieinamos beveik kiekvienam, tokie pavadinimai kaip Kalifornija, Holivudas, Disneilendas, Malibu ar Beverli Hilsas, palmių apglėbtas baltas Santa Monikos paplūdimių smėlis daugumai vis dar kaitina kraują, priverčia nors mintimis atitrūkti nuo realybės ir pasinerti į amžinos vasaros bei atostogų svajas.

Kalifornija nėra tiesiog viena iš penkiasdešimties JAV valstijų. Ji didžiausia, turtingiausia, spalvingiausia, prestižinė ir labiausiai traukianti tiek keliautojus, tiek laimės ieškotojus. Valstija garsėja dideliu uždarbiu, šiltais orais, paplūdimiais, atrakcionų parkais, apelsinais ir, žinoma, Holivudu – kino filmų industrijos meka.

Auksinė valstija

Didžiausias Kalifornijos ir antras pagal dydį JAV miestas Los Andželas vadinamas angelų miestu. Žymiausios Kalifornijos vietos yra arba pačiame mieste, arba aplink jį, todėl neklysiu sakydamas, kad norėdamas pamatyti daugiausia auksine valstija vadinamos Kalifornijos reikia traukti būtent į angelų miestą.

Amerikiečiai jį vadina tiesiog El Ei (liet. LA). Miestas įkurtas gražioje vietoje, apsuptas kalnų grandinių, žalių slėnių, miškų ir paplūdimius iš vakarų skalaujančio Ramiojo vandenyno. Rytinėje dalyje šiek tiek pavažiavus prasideda Kalifornijos kanjonai ir dykumos.

Los Andželas toks margaspalvis ir keistas, kad niekuomet nepaliauji stebėtis. Ir ne vien gerąja prasme. Kartais sunku patikėti, kad tokia civilizuota šalis kaip JAV turi miestą, kurio blizgančių ir prestižinių turtuolių rajonų - Beverli Hilso, Pasadinos ar Long Bičo - kaimynystėje yra nusikalstamų gaujų teritorijos. Į jas pavojinga eiti ne tik paprastam žmogui, ten nenoriai važiuoja ir policijos patruliai. Ir tai vyksta ne kokioje nors trečiojo pasaulio šalyje, o pasaulio ekonomikos flagmane.

Tautų katilas

Kai 1876 metais į Los Andželą buvo nutiestas geležinkelis, į miestą plūstelėjo (ir tebeplūsta) geresnio gyvenimo ieškotojai. Juos viliojo ne vien geras uždarbis, nuolatinė darbuotojų stoka, bet ir švelnus klimatas. Vasaros mėnesiais čia nebūna nepakeliamai karšta ir beveik nelyja, o žiema prilygsta gražiai lietuviškai vasarai, nors lietaus tikimybė nemenka.

Miesto gyventojai - bene patys spalvingiausi visoje šalyje. Tiek dėl tautybės ar rasės, tiek dėl mąstymo, požiūrio, gyvenimo būdo. Apie tai amerikiečių architektas Frankas Lloydas Wrightas yra pasakęs: "Jeigu apverstum pasaulį aukštyn kojomis, viskas, kas nepritvirtinta, nukristų Los Andžele."

Kiekvieno turisto garbės reikalas pasivaikščioti Holivudo šlovės alėja. / Vaido Mikaičio nuotrauka
Kiekvieno turisto garbės reikalas pasivaikščioti Holivudo šlovės alėja. / Vaido Mikaičio nuotrauka

Gyventojų sudėtis primena tautų katilą. Mieste gali sutikti žmonių iš 140 valstybių. Beveik pusė dabartinių jo gyventojų gimę ne JAV. Vien pagal meksikiečių, įsikūrusių čia, skaičių Los Andželas būtų trečias pagal jų gausą miestas Meksikoje. Todėl nenuostabu, kad Los Andžele jie jaučiasi kaip namie, o ispanų kalba kai kur girdima net dažniau negu anglų. Miesto pavadinimas - taip pat ispaniškas. Tačiau netrūksta ir kitų atvykėlių: Los Andžele yra didesni ar mažesni korėjiečių, kinų, japonų, tailandiečių, armėnų, etiopų, persų, brazilų, italų, kitų tautų kvartalai.

Nuvykti nepigu

Pasiekti Los Andželą paprasta, bet nepigu. Norėdamas rasti pigesnių bilietų, turi gerokai pavargti, nes atstumas tikrai tolimas - tiesioginis skrydis iš Europos trunka apie 12 valandų.

Tarptautinis Los Andželo oro uostas milžiniškas - antras pagal keleivių srautą JAV, trečias pagal lėktuvų judėjimą pasaulyje ir pirmas planetoje pagal ne tranzitinių keleivių skaičių. Klaidus jis ne tik keliauninkams, bet ir pilotams. JAV pilotų asociacija dėl nuolatinio "perkrovimo" ne kartą yra išrinkusi jį blogiausiu ir sunkiausiu dirbti oro uostu šalyje.

Žmonės, viešintys JAV ir nebijantys ilgų kelionių geležinkeliu, atvykti į Pietų Kaliforniją gali traukiniais. Geležinkelis jungia Los Andželą ne tik su didesniais Kalifornijos, bet ir kitų valstijų miestais, tad važiuoti traukiniais patogu. Jie baigia maršrutą pagrindinėje miesto Union stotyje.

Galima naudotis ir gausiu autobusų tinklu. Nors tai painu, mat kiekviena autobusų kompanija turi savo stotis ir stoteles, o jos gali būti skirtingose miesto vietose. Pažymėtina, kad nei geležinkelio, nei autobusų stotys nėra jaukūs, saugūs kampeliai laikui leisti. Jose rekomenduojama būti tik tiek, kiek reikia.

Verta nuomotis automobilį

Los Andžele ne taip patogu keliauti kaip kituose didžiuosiuose JAV miestuose. Jo metro gana naujas ir nuolat plečiamas, tačiau dar toli gražu nėra tiek maršrutų, kad visiškai atitiktų tokio dydžio miesto poreikius. Ar bent pusę jų. Nors kursuoja daug autobusų, miestiečiai skundžiasi, jog ir jie nepasiekia visų atokesnių vietų, todėl neretai iš artimiausios stotelės iki namų dar tenka kilometrą ar du kulniuoti pėsčiomis. Pagrindinius Los Andželo traukos objektus, tokius kaip Holivudas, Pasadina, Long Bičas ar oro uostas, jungia metro, bet ne visus. Tad dažnai siūloma pažinti Los Andželą išsinuomotu automobiliu. Mano nuomone, viešint trumpai viešasis transportas gali visiškai tenkinti keliautojo lūkesčius, tačiau jei užsibūni ilgiau, daug keliauji, persėsti iš autobuso į autobusą atsieina ne ką pigiau negu automobilio nuoma, o ką jau kalbėti apie sutaupytą laiką. Mes taip ir pasielgėme, nes norėjome pamatyti ne tik Los Andželo grožybes, bet ir aplink miestą esančius objektus.

Vakarėjanti Santa Monika. / Vaido Mikaičio nuotrauka
Vakarėjanti Santa Monika. / Vaido Mikaičio nuotrauka

Los Andželas, skirtingai nei kiti JAV didmiesčiai, pastatytas ne į aukštį, o į plotį, todėl norintieji nuolat naudotis taksi turi smarkiai papurtyti piniginę. Miestą kerta daugybė greitkelių. Nors visur perspėjama apie Los Andželą nuolat smaugiančias automobilių spūstis, man jos nepasirodė visiškai beviltiškos. Žinoma, vengiau vakarinio piko, tačiau turiu pabrėžti ir tai, kad miesto greitkeliai puikiai pritaikyti dideliems eismo srautams. Mes orientavomės senamadiškai – pasikliaudami žemėlapiais, bet naudojimasis GPS gerokai palengvintų vairavimą, nes pasiklysti Los Andželo greitkeliuose paprasčiau negu paprasta. Siūloma nuolat klausytis radijo, kaskart pranešančio apie susidariusias spūstis. Visiškai nepatariu lįsti automobiliu į miesto centrą. Nors mašinų ten nėra daug, vairuoti sunku dėl sudėtingos kelių ženklinimo sistemos, daugybės "žalios sekcijos" sukant kairėn neturinčių šviesoforų ir net duobių, jau nekalbu apie gerokai per dideles parkavimo kainas. Be to, medžiodami čia gyvenančias Holivudo žvaigždes paparacai važinėja automobiliais kaip chuliganai ir kelia tikrą gatvių chaosą.

Dviratininkams miestas nedraugiškas. Tam jis per didelis, nėra dviračių takų, kai kurios vietos tokiam eismui tiesiog nesaugios. Maloniai pasivažinėti galima nebent Holivudo alėja arba Santa Monikos paplūdimių gatve.

Pasidairyti Holivude

Bene labiausiai Los Andželą garsina Holivudas - gyvenamasis, verslo ir pramogų rajonas. Žmonės čia atvyksta papramogauti, apsipirkti, tiesiog pažioplinėti arba pasidairyti į kino žvaigždžes. Veikti tikrai yra ką, nes pramogų objektų - per akis. Žinomiausi jų - Madam Tussaud Holivudo, Vaškinių figūrų muziejai, Griffitho observatorija, daugybė teatrų, gatvių linksmuolių ir kitų pramogų. Tačiau labiausiai publiką traukia Holivudo šlovės alėja.

Ir nors dabar Holivude filmuojama nedaug juostų, jame tebėra įsikūrusios garsios pasaulio kino kompanijos, vyksta televizijos šou laidos, aktorių atrankos, sukamos reklamos.

Keliaujantieji į Holivudą tam, kad pamatytų kino žvaigždę, tikriausiai nusivils, nes tikimybė labai maža. Pačiame Holivude filmuojama retai, o čia gyvenančios garsenybės paprastai neina pasivaikščioti į gatves. Jas net kaimynai nedažnai mato. Žvaigždėms nelengva gyventi Los Andžele, mat nesunkiai galima gauti jų namų adresą ir žemėlapį, kaip rasti tą vietą. Todėl paprastai jos, pagyvenusios Holivude keletą metų, kol tampa gana žymios, ima ieškoti ramesnės užuovėjos. Realiausia galimybė išvysti kino garsenybę - pagauti ją einančią į koncertą, priėmimą, filmo premjerą ar kitą panašų renginį, tačiau reikia žinoti, kur tas renginys vyksta, ir apsišarvuoti geležine kantrybe.

Panorus pamatyti, kaip kuriami filmai, galima nusipirkti ekskursiją į kino studiją. Pačiame Holivude likusi tik "Paramount Pictures" kino studija, kitos žinomiausios įsikūrusios Berbanko rajone ("Universal", "Warner Bros", "Disney", ABC, NBC). Čia būtina aplankyti "Universal" studijos miestelį Juniversal Sitį. Tai ištisas pramogų, atrakcionų parkas, susijęs su kino pramone. Lankytojai gali ne tik stebėti nuolat rengiamus įvairius šou, bet ir dalyvauti juose.

Auksiniai paplūdimiai

Dar vienas išskirtinis visame pasaulyje miesto traukos objektas – Disneilendas. Jis įsikūręs Orange County, valanda kelio už miesto, todėl geriausia ten vykti automobiliu.

Na ir, žinoma, kaip nepaminėti auksinės valstijos auksinių paplūdimių? Populiariausi, lengviausiai pasiekiami ir žinomiausi yra Santa Monikos paplūdimiai, promenada bei triukšmingas naktinis gyvenimas. Iš šio rajono patogu pasiekti kitus populiarius pajūrio kampelius, tarkime, Venisą, Beverli Hilsą ar Malibu.

Los Andželo centras ne itin patrauklus keliautojams. Verslo dangoraižių rajone nėra labai daug pramogų. Čia nuolat šmirinėja valkatos, o tamsiu paros metu net ir nesaugu. Benamiai nėra agresyvūs, tačiau nuolat prašinėja pinigų. Aplinkinėse gatvėse gali pasijusti viešintis bet kur, tik ne JAV, nes visur girdi tik ispanų kalbą. Vakarinis Los Andželo gyvenimas aplenkia miesto centrą ir daugiausia telkiasi Holivude, Santa Monikoje arba kituose rajonuose.

Deja, Los Andželas laikomas vienu nesaugiausių JAV didmiesčių, jame didelis nusikalstamumas. Pavojingiausios miesto vietos yra tos, kuriose paprastai nieko įdomaus turistams nesiūloma. Tad jei tikrai prireikė vykti į tokius rajonus, patartina iš anksto paieškoti informacijos apie juos, mat ten savo įtakos zonas pasidalijusios gatvių gaujos.

Tačiau žinomiausios ir labiausiai turistų lankomos vietos visiškai saugios. Jeigu būsite apdairūs, nepriekabūs ir priimsite šį Kalifornijos didmiestį tokį, koks jis yra, angelų miestas atsivers nuostabiomis spalvomis ir suteiks galimybę praleisti nuostabias atostogas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"