Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Andalūzija verta ne vieno pasimatymo

 
Baltasis miestelis Frigiliana - čia susipynė maurų, žydų ir krikščionių paveldas.
Baltasis miestelis Frigiliana - čia susipynė maurų, žydų ir krikščionių paveldas. Asmeninio albumo nuotraukos

Kai Lietuvoje baigiasi auksinis ruduo, pats laikas atostogų keliauti į pietus. Vienas puikiausių pasirinkimų, kaip įsitikinau, Andalūzija, konkrečiai - Nerchos miestelis ant uolėto Viduržemio jūros kranto.

Ispanijos pietuose - Andalūzijoje - spalio pabaiga ir lapkričio pradžia, manau, tinkamiausias metas čia atostogauti. Vasarą - pragariškai karšta, temperatūra pakyla iki keturiasdešimties laipsnių ir ją pakęsti gali tik prisiekę kaitros mėgėjai. Lapkričio pradžioje orai dieviški - 25-27 laipsniai šilumos, Viduržemio jūros vanduo - apie 20 laipsnių. Ir gyvenant ne vasaros sezonu išlaidos gerokai mažesnės, nes viešbučio kambarys ar nuoma iš vietinių bene trečdaliu pigiau atsieina. Kad vienas iš daugybės Andalūzijos pakrančių miestelių Nercha yra rojaus kampelis žemėje, patvirtino vienas bendrakeleivių, kuris išmaišęs visą Ispaniją ir bene pusę pasaulio šiemet čia atvažiavo jau trečią kartą. Išvykdamas tarstelėjo: "Maniau, kad tai paskutinis vizitas Nerchoje, bet dabar žinau - grįšiu dar kartą."

Visa diena kelionėje

Vienintelis tokių atostogų trūkumas - keliauti iki tikslo reikia visą dieną. Galbūt įmanoma greičiau, tačiau su bičiuliais rinkomės pigiausią būdą - bilietus pirkome iš pigių oro linijų, skridome persėsdami Osle, o grįždami - Londone. Kelionė kainavo po 690 litų. Mūsų grupelės lyderis, labai prityręs keliautojas, velniavosi, kad šiek tiek pražiopsojo internete geriausią pasiūlymą, būtume išsivertę mokėdami po 600 litų.

Atskridus į Malagos Kosta del Solio oro uostą, iki Nerchos, įsikūrusios daugiau kaip už 50 kilometrų, reikėjo nusigauti autobusu. Susisiekimas su daugeliu Viduržemio jūros pakrantės miestukų puikus, autobusai kursuoja iki vėlumos. Kelyje netrukome valandos, sumokėjome po keturis eurus. Atvykę apie dešimtą valandą vakaro ir numetę krepšius išsinuomotuose apartamentuose (skamba didingai, tačiau dažniausiai tai vieno ar dviejų miegamųjų butukas su balkonu arba patijumi - vidaus kiemeliu), iškurnėjome į senamiestį vakarienės. Parduotuvės čia dirba tik iki 22 valandos, maisto produktais reikia iš anksto apsirūpinti. Mūsų asmeninis gidas nuvedė į savo mėgstamiausią vietelę - vietinę alinę, joje pirkdamas stiklą alaus arba taurę vyno už 1,5 euro gauni tapą - nediduką užkandį. Tai gali būti kepta sardinė, keletas skrudintų didelių krevečių arba nedidelis kalmaras, mėsos ar avinžirnių troškinio lėkštelė, kalmarų žiedai, dar koks nors gardumynas. Dvi trys taurės gėrimo po kelionės, tiek pat dieviško skonio užkandėlių - ir keliauninkas sotus, laimingas pavalgęs vakarienę ir išgėręs puikaus vietinio vyno ar alaus vos už 3 ar 4,5 euro. Tiesa, alus čia pilstomas stiklinaitėmis po du šimtus gramų, pintą alaus galima nusipirkti angliško stiliaus aludėse už 3 eurus.

Kosta del Solis - saulėtoji pakrantė.
Kosta del Solis - saulėtoji pakrantė.

Nerchos vilionės

Iš kitų Andalūzijos pakrantės kurortinių miestelių Nercha išsiskiria, mat ji mažiausiai panaši į kurortą. Čia nėra ištisų daugiaaukščių viešbučių kvartalų, nors vietos žmonių nuomojamų apartamentų gana gausu. Mums tai buvo svarbu, mat nemėgstame būti daugybės turistų bandoje. Ne sezono metu toks vieno miegamojo butukas dviem savaitėms kainuoja apie 320 eurų, dviejų miegamųjų - apie 380 eurų. Kuo didesnė kompanija, tuo pigiau. Idealu keliauti keturiese ar penkiese, pasidalijant buto ir automobilio nuomos išlaidas, tačiau smagu ir dviese. Nors šitaip atsieina kiek brangiau, kainos Andalūzijoje tikrai nesikandžioja.

Nerchoje apstu autentiško senamiesčio, jaukių vyninių, kavinaičių ir alinių. Viena miestelio įžymybių yra Balcon de Europe: labai vaizdingas pakrantės uoloje tvorele aptvertas kyšulys, aplink kurį abipus plyti nedideli paplūdimiai, atsiveria nuostabūs vaizdai. Sakoma, kad po didžiulio žemės drebėjimo 1885 metais Nerchoje apsilankė Ispanijos karalius Alfonsas XII, o atėjęs į šią vietą jis susižavėjęs sušuko: "Čia yra Europos balkonas!" Nors istoriškai šis faktas nepatvirtintas, čia pastatyta natūralaus didžio karaliaus Alfonso XII skulptūra, vienas labiausiai fotografuojamų miestelio objektų.

Jaukiose Nerchos gatvelėse gausu kavinukių.
Jaukiose Nerchos gatvelėse gausu kavinukių.

Guinnesso rekordo urvas

Būtina aplankyti ir Cueva de Nerja, neįtikėtino dydžio urvą, esantį visai šalia miesto. Nors šio unikalaus gamtos darinio amžius siekia milijonus metų, jis buvo rastas tik 1959 metais. Urvas yra tiesiog milžiniškas, jame daugybė nišų, nutiestas kelių šimtų metrų vingiuotas apžvalgos kelias. Kol kas turistai gali apžiūrėti vos trečdalį viso urvo, bet ir tai palieka neišdildomą įspūdį. Vienoje galinių urvo erdvių, pavadintų Kataklizmų sale, yra didžiausia pasaulyje žinoma stalaktitų kolona, ji įtraukta į Guinnesso rekordų knygą. Čia apsilankantys turistai apsukrių vietos prekeivių gudriai viliojami atverti pinigines. Bilietas į urvą kainuoja aštuonis eurus, bet dar tiek pat iš jūsų paprašys fotografas. Jis įeinančiuosius fotografuoja neva svečių knygai, o išeinantiesiems siūlo blizgų lankstinuką, kuriame jau įklijuota jūsų nuotrauka. Atrodo gražiai, bet aštuonių eurų tikrai neverta.

Nerchos akvedukas.
Nerchos akvedukas.

Galima pasiekti upe

Šeši kilometrai nuo Nerchos yra kitas pasakiško grožio miestelis Frigiliana. Jį galima pasiekti autobusu, tačiau mėgstantiesiems vaikščioti ir nebijantiems šiek tiek pasikarstyti uolomis ar sušlapti kojų siūlau du įspūdingesnius būdus. Vienas jų - keliauti pėsčiomis išdžiūvusios Higerono upės vaga per įspūdingus kalnų tarpeklius. Šitaip atstumas sutrumpėja bene iki keturių kilometrų, užtrunkama apie porą valandų. Tačiau atsiveriantys tarpeklių vaizdai, jus supantys kalnai, agavos, palmės ir kiti egzotiniai augalai tiesiog atima žadą. Tiesa, keliose vietose reikia ropštis į uolas, mat buvusi upės vaga užversta didžiuliais rieduliais. Įveikti nesunku, nes uolose įrengti laipteliai virviniais turėklais, trasa gana saugi. Įveikę įspūdingą kelią galėsite apžiūrėti turistų Baltuoju miesteliu pramintą Frigilianą.

Ant kalno šlaito pastatyta Frigiliana akina namukų baltumu. Čia glaudžiai susipynusios trys kultūros - maurų, žydų ir krikščionių. Ankstyvą rudenį mieste švenčiamas tradicinis "Trijų kultūrų festivalis" ir prisimenami visi miestelio istorijos etapai - maurų užkariavimas, krikščionių rekonkistos laikai ir gausus čia gyvenusių žydų paveldas. Vaikštinėdami tai kylančiomis, tai besileidžiančiomis miestelio gatvelėmis juokavome pagaliau supratę, kodėl šio regiono gyventojų nekamuoja širdies ir kraujagyslių ligos. Taigi kasdienės treniruotės laipiojant kalnais, vynas ir žuvų bei jūrų gėrybių patiekalai.

Už pusantro šimto kilometrų nuo Nerchos esantis Rondos miestas pribloškia dar maurų statytos tvirtovės ant uolos didybe ir senoviniu tiltu per tarpeklį.
Už pusantro šimto kilometrų nuo Nerchos esantis Rondos miestas pribloškia dar maurų statytos tvirtovės ant uolos didybe ir senoviniu tiltu per tarpeklį.

Briste per kalnų upę

Iš Nerchos pasiekti Frigilianą galima ir žygiuojant kalnų upe Chillar. Šis būdas kiek sunkesnis, nes beveik visą kelią tenka bristi sekliu, bet gana srauniu kalnų upeliu per akmenis. Gudresni turistai šį žygį įveikia priešingai, nei mes rinkomės: eina upe žemyn iš Frigilianos į Nerchą, taip lengviau. Manydami esą ištvermingi ir narsūs keliauninkai, bridome aukštyn iš Nerchos Frigilianos link. Vos priėjus trasos pradžią nustebino gausybė ant elektros stulpų laidų pakibusių batų. Akivaizdu, juos čia užmetė visą trasą upe bridę keliautojai, mat jų netikusi avalynė - kedai, sportbačiai ar basutės tiesiog neatlaikė keletą valandų mirkti vandenyje. Kompanijoje turėdami prityrusį bičiulį iš anksto buvome perspėti, jog reikės guminių batų - kroksų, kitokia avalynė upės išbandymų neatlaiko, o basomis eiti neįmanoma - akmenys.

Galbūt mažiau ištvermingam žmogui pasirodys, kad toks kelių valandų žygis - sunkus, bet iš patirties galiu pasakyti: verta išbandyti, sunkumai tikrai paklūsta net garbaus amžiaus žmonėms. Sutikti senjorai džiūgavo, kad įveikę bent dalį kelio suprato, jog toks žygis kalnų upe nėra labai sudėtingas, o regėti vaizdai įsimena visam gyvenimui. Kadangi maniau esanti labai "kieta" - prigąsdinta, kad kelionė bus sudėtinga, - nuovargio beveik nepajutau, šlapios kojos kėlė tik linksmybę, o akmenų slenksčiais šokavau kaip tikra kalnų ožka. Tačiau vietinės kalnų dvasios nutarė numaldyti mano puikybę: grįžtant koja slystelėjo ant šlapio akmens ir gėdingai šleptelėjusi minkščiausia kūno vieta ją kaip reikiant sušlapau.

Sekliu Chillar kalnų upeliu per kelias valandas galima nubristi iki gretimo miestelio.
Sekliu Chillar kalnų upeliu per kelias valandas galima nubristi iki gretimo miestelio.

Truputis kainų

Viešėdami Andalūzijoje aplankėme ne tik Nerchą ir Frigilianą, bet ir kitas vietoves - joms prireiktų atskiro rašinio. Šįkart tenkinausi tik šiomis puikiomis vietomis, jas drąsiai rekomenduočiau rinktis visiems.

Kiekvienam keliautojui bene svarbiausia informacija - kainos. Apie išlaidas bilietams ir apartamentams jau kalbėjome, o štai automobilio nuoma taip pat pateikė malonių staigmenų. Savaitei išsinuomoti nedidelį ir neprabangų atomobiliuką atsiėjo 115 eurų. Savininkai vietoj septynių dienų leido juo naudotis devynias - prieš pasiimant transporto priemonę buvo Vėlinės, po jų - penktadienis, todėl nenorėdami vargintis garažo savininkai automobilį už tą pačią kainą atidavė dviem dienomis anksčiau. Benzinas Ispanijoje kiek pigesnis nei Lietuvoje, todėl keliauti galėjome kur panorėję ir visai nebrangiai. Per siestą - dieną nuo antros iki ketvirtos valandos - automobilį galima statyti veltui visose mokamose vietose.

Prekybos centruose kainos taip pat nebaugina, tačiau pastebėjome, jog daržoves ir vaisius labiau apsimoka pirkti privačiose parduotuvėlėse. Kai kurios jų ypač specializuotos, tarkime, aptikome vieną, kurioje prekiaujama tik mangais. Tokiose kainos paprastai beveik trečdaliu mažesnės nei prekybos centre. Jei bičiulis, žadėjęs ketvirtą kartą grįžti į Nerchą pakvies, su didžiausiu entuziazmu dar kartą vyksiu ir aš.

Tradicinis ispanų patiekalas - paelija su jūrų gėrybėmis.
Tradicinis ispanų patiekalas - paelija su jūrų gėrybėmis.
Kosta del Solio pakrantėje daugybė nuo piratų antpuolių saugojusių bokštų.
Kosta del Solio pakrantėje daugybė nuo piratų antpuolių saugojusių bokštų.
Maži Nerchos paplūdimiai - tikras rojaus kampelis.
Maži Nerchos paplūdimiai - tikras rojaus kampelis.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"