Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Abu Dabis: Dubajaus užgožtas gražuolis

 
2013 02 08 8:18
Abu Dabis - antras pagal dydį JAE miestas ir didžiausio iš septynių emyratų centras./Vaido Mikaičio nuotraukos
Abu Dabis - antras pagal dydį JAE miestas ir didžiausio iš septynių emyratų centras./Vaido Mikaičio nuotraukos

Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinė Abu Dabis - vienas tų miestų, kurie nėra taip plačiai žinomi pasaulio turizmo žemėlapyje. Dažnai JAE yra tiesiog tapatinami su Dubajumi. Gyvuoja nuomonė, esą pamačius jį daugiau niekas nebegali valstybėje nustebinti. Iš tikrųjų yra ne taip.

Net kelionių agentūrų siūlomose kelionėse dažniausiai minimas Dubajus ir tik kaip viena iš pramogų - dienos kelionė į sostinę Abu Dabį. Šie miestai, nors ir panašūs savo blizgesiu, gana skirtingi. Dubajus - naujai iškeptas, iš mažo dykumų miestelio neseniai išaugęs megapolis, o Abu Dabis - senas, oazėje statytas ir subrandintas žalias miestas.

Mieste yra apie du šimtai fontanų.
Mieste yra apie du šimtai fontanų.

Elnių tėvas

Abu Dabis - antras pagal dydį JAE miestas ir didžiausio iš septynių emyratų centras. Miesto pavadinimas reiškia "elnių tėvas", nes, anot legendos, kadaise toje vietoje gyveno daug elnių, o juos ganęs piemuo vadintas jų tėvu. Nors sakoma, kad klajoklių gentys tose vietose, kuriose dabar driekiasi Abu Dabis, gyvenusios jau seniai, miestas pradėjo kurtis tik XVIII amžiuje. Iš pradžių jis buvo žinomas kaip viena geriausių perlų rinkimo vietų pasaulyje, nes Persijos įlankos vandenyse jų išties buvo gausu. Miestiečiai daugiausia ir vertėsi rinkdami, perdirbdami perlus ir jais prekiaudami. Intensyvėjant piratų išpuoliams Persijos įlankoje, regionui vis didesnę įtaką pradėjo daryti Didžioji Britanija, nes britams buvo gyvybiškai svarbu apsaugoti savo laivus, plaukiančius į Indiją. Nors su piratais sėkmingai anuomet susitvarkyta, britai ten ir liko, nes XX amžiaus pirmoje pusėje paskelbtas didysis atradimas - Persijos įlankoje rasta didžiulių naftos klodų.

Regionas ėmė sparčiai turtėti, iškilo įtakingų arabų šeichų, kurie norėjo savo valdas tvarkytis patys. Taigi britai jau nebegalėjo išlaikyti įtakos ir buvo priversti trauktis iš regiono. Netrukus buvo įkurta JAE valstybė su sostine Abu Dabiu, į kurį ieškodami geresnio gyvenimo pradėjo plūsti imigrantai iš Azijos. Iki šių dienų tiek Abu Dabio, tiek Dubajaus, tiek visų JAE ekonomikos variklis yra naftos gavyba. O jos tiek daug, kad šalis tapo labai turtinga, savo piliečiams suteikianti didelių privilegijų. 2007 metais "Fortune" žurnalas kartu su CNN Abu Dabį paskelbė turtingiausiu miestu pasaulyje.

Viena sostinės gatvių vakarėjant. Lapkritį temsta labai anksti.
Viena sostinės gatvių vakarėjant. Lapkritį temsta labai anksti.

Nestokoja ambicijų

Dėl neperstojamai plaukiančių naftos pinigų Abu Dabio vadovai turi ambicingų planų. Jie planuoja miesto oro uostą paversti vienu didžiausių pasaulyje, nutiesti geležinkelio liniją tarp Abu Dabio ir Dubajaus, pastatyti metro, nutiesti tramvajaus atšakas, atidaryti  Guggenheimo ir Luvro muziejus, kita. Tačiau svarbiausia, kad tuo pat metu jie supranta, jog labai rizikinga priklausyti nuo vieno - naftos - pajamų šaltinio, todėl stengiasi plėtoti pirmiausia finansines paslaugas ir turizmą.

Anksčiau Abu Dabis buvo konservatyvus, musulmoniškų tradicijų griežtai paisantis emyratas. Pokyčiai prasidėjo 2004 metais mirus ilgamečiam Abu Dabio vadovui šeichui Zaedui. Valdymą perėmęs jo sūnus šeichas Kalifas, norėdamas paversti miestą moderniu, pritraukti turistų ir užsienio investicijų, atsisakė daugelio buvusių suvaržymų, tokių kaip nekilnojamojo turto pardavimas užsieniečiams ar griežtas  alkoholio ribojimas. Tai pasitvirtino ir dabar Abu Dabis yra vienas laisviausių musulmoniškų miestų pasaulyje.

Šeicho Zaedo mečetė - labiausiai lankomas objektas, ji šešta pagal dydį pasaulyje.
Šeicho Zaedo mečetė - labiausiai lankomas objektas, ji šešta pagal dydį pasaulyje.

Tautų katilas

Kaip ir Dubajus, Abu Dabis yra tautų katilas - apie 80 proc. gyventojų yra atvykėliai. Indai, pakistaniečiai, filipiniečiai, egiptiečiai ir kitų tautybių atstovai čia dirba statybininkais, vairuotojais, pardavėjais, virėjais, padavėjais, taksistais. JAE piliečiai dirba tik prestižinius, gerai mokamus darbus, saviškius stipriai remia valstybė. Atvykėliai, nors ir dirbdami ne tokius garbingus darbus, uždirba tiek, kad pakanka pragyventi ir siųsti pinigų šeimoms į tėvynę.

Europiečių Abu Dabyje taip pat yra, tačiau jie daugiausia turistai, o čia dirbantieji paprastai eina gerai mokamas konsultantų, architektų ar inžinierių pareigas.

1970 metais buvo planuojama, kad gyventojų skaičius mieste niekada neviršys 600 tūkstančių. 1990 metų duomenimis, šis skaičius jau perkoptas. Dabar gyventojų tiek, kad jiems neužtenka gyvenamojo ploto, trūksta vietų automobiliams statyti, susidaro spūstys ir kitos dėl žmonių pertekliaus atsirandančios problemos. Tai vienas rimtų iššūkių miesto valdžiai.

Abu Dabyje nėra musulmonų kraštams tipiško senamiesčio siauromis gatvelėmis.
Abu Dabyje nėra musulmonų kraštams tipiško senamiesčio siauromis gatvelėmis.

Pusantros valandos autobusu

Į Abu Dabį skraidina daugelis oro linijų, todėl pasirinkti yra iš ko. Kiek pigesni skrydžiai vasaros sezonu, o rudenį ir žiemą bilietai akivaizdžiai pabrangsta. Bene mažiausiomis kainomis skraidina JAE oro linijos "Etihad Airways" arba turkų "Turkish airlines". Tačiau dauguma Abu Dabio lankytojų vis dėlto skrenda į Dubajų, ten apsistoja, o į šalies sostinę atvažiuoja vos vienai dienai, nes visi Dubajaus viešbučiai siūlo dienos ekskursijas į Abu Dabį. Taip darėme ir mes, tačiau į sostinę vykome savarankiškai, taip sutaupydami pinigų. Patogūs autobusai 130 km atstumą greitkeliu per dykumas įveikia per pusantros valandos.

Mano nuomone, svarbi priežastis, dėl ko Abu Dabis negali tapti dar populiaresnis ir labiau lankomas, - būtent Dubajus. Su juo konkuruoti beprotiškai sunku, dėl jo populiarumo Abu Dabis gerokai ir nepelnytai nukenčia, nors nėra prastesnis. Net, sakyčiau, priešingai - man Abu Dabis pasirodė gerokai jaukesnis, žalesnis ir patogesnis. Jis yra kaip tikras miestas su gatvėmis, šaligatviais, aikštėmis, puikia krantine, kur galima pasivaikščioti, pailsėti, pasigrožėti ir išsimaudyti. Dubajus -  didžiulių greitkelių, vienas už kitą įspūdingesnių dangoraižių ir automobilių miestas, tačiau be žalumos, patogių vietų jaukiai pasivaikščioti. Žinoma, Dubajus lenkia Abu Dabį laisvumu ir dėl alkoholio vartojimo, ir dėl kitų islamo pasaulyje netoleruotinų vakarietiškų linksmybių.

Vienas prabangių viešbučių "Emyrates Palace".
Vienas prabangių viešbučių "Emyrates Palace".

Geriausias laikas rudenį

Abu Dabyje lankėmės lapkričio mėnesį. Tai yra geriausias laikas vykti į JAE, nes tuomet laikosi maloni 25-30 laipsnių C šiluma. Vasarą tvyro nepakeliamas karštis, temperatūra visuomet perkopia 40 laipsnių. Vietiniai arabai tokiu metu skrenda vasaroti į šiaurę. Vienintelis lapkričio trūkumas - anksti temsta, todėl negali ilgiau pagulėti paplūdimyje. Kita vertus, lieka daugiau laiko pasigrožėti šiuo blizgančiu miestu, kuris net įspūdingesnis tamsoje.

Kadangi Abu Dabis - šalies sostinė, jame įsikūrusios svarbiausios JAE valstybinės institucijos, ambasados, vyriausybė, bankų ir pagrindinių šalies įmonių centrinės buveinės, Abu Dabio emyro šeima ir šios šeimos atstovas - šalies prezidentas. Kad ir kokios būtų Dubajaus ambicijos, Abu Dabis dėl sostinės statuso išlieka svarbiausias politinis, kultūrinis ir finansinis šalies centras.

Tiems, kurie nori Abu Dabyje rasti tipišką musulmoniško miesto atmosferą ir senamiestį su siauromis gatvelėmis, teks nusivilti. Tai modernus miestas, žėrintys dangoraižiai ir šviesų jūra.

Šeicho Zaedo mečetė iš vidaus.
Šeicho Zaedo mečetė iš vidaus.

Pėsčiomis neapeisi

Įdomiausi Abu Dabio lankytini objektai yra išsibarstę po visą miestą. O šis didelis, nėra sutelkto krūvon centro, todėl pėsčiomis žvalgytis po miestą sudėtinga. Galima naudotis viešuoju transportu - autobusais, jie gana patogūs, tačiau kartais sudėtinga perprasti, koks jų maršrutas. Labai populiarūs taksi. Kai žinai, kad degalai šalyje kainuoja centus, taksi nepigūs, įkainiai panašūs į lietuviškus. Derėtis su taksistais netenka, mat atsiskaitoma pagal taksometro rodmenis, o būti apgautam beveik neįmanoma. Kadangi vairuotojai yra atvykėliai, visi moka angliškai.

Skirtingai nei Dubajuje, Abu Dabyje vietų patogiai pasivaikščioti tikrai yra. Man labiausiai patiko Persijos įlankos krantinė Corniche. Ji driekiasi septynis kilometrus per visą miestą, tad ją pereiti ne kiekvienas pajėgtų. Joje organizuojamos įvairios pramogos, tarkim, pasivažinėjimas gokartais, žaidimų aikštelės ir net šokių pamokos. Nuo krantinės gali iškart žengti ant balto paplūdimio smėlio ir išsimaudyti jūroje. Arba tiesiog pagulėti ir mėgaudamasis eiti toliau. Geriausia vaikščioti krantine sutemus. Miesto vaizdai užburiantys. Atrodo, galėtum visą naktį sėdėti ir nenuleisti akių nuo spindinčio miesto, klausytis jūros. Ši krantinė - geriausia Abu Dabio akimirka.

Geriausia krantine vaikščioti sutemus.
Geriausia krantine vaikščioti sutemus.

Pigių viešbučių nėra

Tačiau ne vien ji gniaužia kvapą. Šeicho Zaedo mečetė ne tik gražiausias ir labiausiai lankomas JAE objektas, bet ir šešta pagal dydį bei viena įspūdingiausių pasaulyje. Nelabai patogu, kad ši mečetė stovi miesto pakraštyje, tačiau iki jos važiuoja miesto autobusai. Šio objekto neaplankyti tiesiog negalima.

Dar vienas vertas dėmesio objektas - Marinos saloje esantis vienas aukščiausių pasaulyje vėliavos stiebų, ant kurio plaikstosi didžiulė JAE vėliava.  

Įspūdingai atrodo viešbutis "Emirates Palace". Čia apsistoja pasaulio galingieji ir turtingieji. Kambarių kainos prasideda nuo 400 JAV dolerių. Patrauklią vietą apsistoti Abu Dabyje ras įnoringiausias keliautojas. Pigiai įsikurti neras niekas - JAE viešbučiai yra brangūs.

Paprastai viešbučiuose dirbantys turizmo agentai gali organizuoti jums viską, ko tik pageidausite: pradedant kelionėmis į dykumas, pasiplaukiojimais laivais, lankymusi pramogų parkuose, ekskursijomis po kitus emyratus, golfu, oro balionais, baigiant kupranugarių lenktynėmis, šokių, aerobikos pamokomis, kitomis pramogomis. Žodžiu, turėkite pinigų ir pramogų niekada nepritrūks.

Patrauklios kainos

Sakoma, kad Abu Dabis yra apsipirkinėtojų svajonė. Daugelis žmonių, atvykę tiesiog pailsėti, grįžta namo apsikrovę dėžėmis, maišais ir lagaminais. Pavaikščiojęs po didžiulius prekybos centrus ar mažesnes parduotuves iš tiesų gali rasti tikrai gerų drabužių, elektronikos, aukso dirbinių patraukliomis kainomis. Stebina milžiniška prekių įvairovė.

Maisto kainos Abu Dabyje kiek didesnės nei Lietuvoje, tačiau skiriasi nedaug. Vadinamojo greitojo maisto restorane galime pavalgyti už 10 eurų, tačiau norintieji pasisotinti pigiau gali nusipirkti arabišką užkandį šavarmą ar falafelį - jie kainuoja apie 10 litų.

Parduotuvėse maistas kainuoja taip pat šiek tiek brangiau.

Išvykome iš Abu Dabio kupini gerų įspūdžių. Miestas, turėjęs nublankti prieš Dubajaus spindesį, pasirodė niekuo jam nenusileidžiantis, o kartais net pranokstantis jį. Tad jei viešėsite Dubajuje, nepatingėkite nuvykti ir į Abu Dabį bei įsitikinti, kad JAE - tai ne vien Dubajus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"