Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Trėmimo metinėms paminėti parengta virtuali paroda

 
Lietuviai tremtiniai Sibiro Usolėje, prie buvusio lagerio barakų. Irkutsko sr., 1949 m. balandžio 16 d.
Lietuviai tremtiniai Sibiro Usolėje, prie buvusio lagerio barakų. Irkutsko sr., 1949 m. balandžio 16 d. Nuotrauka iš Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinio

1949 metų kovo 25–28 dienomis vyko antras pagal išvežtų žmonių skaičių pokario trėmimas, slaptuose jo planuotojų ir vykdytojų dokumentuose užkoduotas „Priboj“ („Bangų mūša“) pavadinimu. Per kelias dienas į geležinkelio stotis buvo suvežtos, prekiniuose vagonuose uždarytos ir iš Lietuvos išvežtos 8765 šeimos – beveik 29 tūkst. gyventojų.

1949 metų kovo trėmimo operaciją Maskva suplanavo įvykdyti vienu metu visose 1940 metais SSRS aneksuotose Baltijos šalyse – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Pagal SSRS Ministrų Tarybos 1949 metų sausio 29 dienos nutarimą iš šių kraštų turėjo būti ištremta 29 tūkst. šeimų (87 tūkst. žmonių): iš Lietuvos – 8500 šeimų (25 500 žmonių), Latvijos – 13 tūkst. šeimų (39 tūkst. žmonių), Estijos – 7500 šeimų (22 500 žmonių). Šįkart buvo tremiama visam laikui, o bėgliams nurodyta taikyti SSRS Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo 1948 m. lapkričio 26 d. įsaką, kuriuo už pabėgimą iš tremties vietų baudžiama 20 metų katorgos. Oficialiai tremiamiesiems leista pasiimti iki 1500 kg svorio daiktų, likęs turtas, kaip visuomet, buvo konfiskuojamas.

Lietuvoje trėmimas prasidėjo kovo 25-ąją, penktadienį, 6 val. ryto. Trėmimo operacijai vykdyti sutelkta per 30 400 baudėjų. Žmonėms į telkimo punktus suvežti suformuotos 2835 operatyvinės grupės, sudarytos iš operatyvinio darbuotojo (viršininko), dviejų kareivių, dviejų stribų ir trijų partinio-sovietinio aktyvo žmonių. Kiekviena tokia grupė turėjo iš namų išvežti po tris šeimas. Neradę numatytos šeimos, trėmėjai kartais paimdavo net neįtrauktą į sąrašą, stengdamiesi įvykdyti planą. Tokiu būdu buvo surinkta gerokai daugiau žmonių, nei buvo numatyta. Dvidešimt keturiais ešelonais jie buvo išgabenti iš Tėvynės.

Nors trėmimo planas ir buvo viršytas, per 13 tūkst. žmonių, sužinoję apie galimą ištrėmimą, pasislėpė. Prasidėjo jų paieška. Balandžio mėnesį surengtų gaudynių metu buvo surasta ir į Bodaibo aukso kasyklas išvežta dar per 3tūkst. žmonių (iš jų 680 vaikų), birželio 6 d. – apie 500, liepos 7 d. – beveik 300 žmonių. Naujausiais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iš viso per 1949 metus iš Lietuvos buvo ištremta 32 200 asmenų, iš jų 9700 vaikų. Visus juos galime laikyti tos pačios „Bangų mūšos“ trėmimo operacijos aukomis.

Dauguma Lietuvos tremtinių – 25 161 asmuo (78 proc.) – buvo įkurdinti Irkutsko srities, kiti 7077 (22 proc.) – Krasnojarsko krašto vietovėse. Vienur jie jau rado per 1948 metų trėmimą atvežtų tautiečių, kitur buvo pirmieji.

1949-ųjų tremtiniai buvo įdarbinti kolūkiuose, tarybiniuose ar miško pramonės ūkiuose, nedidelė dalis – kalnakasybos ar kitų pramonės šakų įmonėse. Kaip ir kitų metų tremtiniai, vietoje pasų jie gavo pažymas, apribojančias judėjimo laisvę, o savo parašais turėjo patvirtinti, kad yra supažindinti su SSRS Liaudies komisarų tarybos 1945 m. sausio 8 d. nutarimu „Dėl teisinės specialiųjų tremtinių padėties“ ir jau minėtu SSRS AT prezidiumo 1948 m. lapkričio 26 d. įsaku dėl pabėgimo iš tremties.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, tremtyje mirė apie 3 tūkst. 1949 metais išvežtų Lietuvos žmonių

Virtualioje parodoje „Į amžiną tremtį“ – 1949 metų tremtinių vardai ir veidai, jų kasdienio gyvenimo vaizdai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus ir privačių asmenų – Lino ir Romanos Brogų, Irenos Brogaitės-Čėsnienės, Ladigų ir Leonavičių šeimų archyvų.

Parodą, parengtą Virginijos Rudienės, galite apžiūrėti čia.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"