Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Sąjūdžio ištakos. Iniciatyvinės grupės įsikūrimas

 
2008 06 02 0:00

R.Ozolo rengiamo leidinio 'Sąjūdžio kronika' ištraukos. Sąjūdžio istorija, kaip ji išliko Sąjūdžio lyderių viešose kalbose, tapdama epochos virsmo liudijimu. Tęsinys. Pradžia 2008 m. balandžio 21 d. (Nr.89)

Publikacijoje kalbų tekstai išskirti kursyvu.

Triukšmas jau piktas. Pakilęs visu ūgiu Arvydas Juozaitis Eduardui Vilkui šaukia: nereikia visko numatyti iš anksto! Kažkas pritaria, kad gyvenimas priverčia.

E.Vilkas dreifuoja: pasakykite patys, ką mes turime daryti. Mes išsakėme, ką manome.

Tuos žodžius gali aiškintis kaip patinka. Alvydas Medalinskas jaučiasi atsakingas - susirinkimas žlugti negali. Taip sutarta vakar du kartus: Verkiuose ir ant Taurakalnio. Jis vėl eina į priekį ir aiškina, kad prieš savaitę mes šiek tiek sukrutome, sujudėjome. Buvo numatytas šitas susirinkimas. Ir tas sujudimas labai aiškiai pasireiškė vakar. Vakar buvo labai daug tikrai konstruktyvios pozicijos. Nebuvo jokio chaoso. Emocijos buvo tokio lygio, kokio ir reikėjo. Šiandien turėjo būti toks vienijantis susirinkimas. Turėjo būti pateikiama ekonomikos programa. Trečioji programa turėjo būti kultūros. Ketvirtas dalykas turėjo būti ekologinė programa. Iš jų ir turėjo būti suformuota bendra nuomonė. Mes susirinkome čia ir, matyt, neišsiskirstysime, kol nebus išsakytos konkrečios nuomonės. Žodžio paprašo Alfonsas Brazas. Kalba jis greitai, bet pradeda prastai - nuo salės kritikos: girdi, viešpatauja elementariausias vienas kito negerbimas. Jo mintis esanti tokia: galima būtų daryti ekonominius pakeitimus, reikia daryti demokratinius pakeitimus. Ūkiskaitos nėra, yra rinka, kuri lemia kainas. Jei galime kalbėtis, tai tik apie Lietuvos savarankiškumą, suverenitetą. Tačiau susikalbėti nepavyksta: jis tik pareikalauja idėjų, kuriomis liaudis patikėtų iš širdies.

Pavojingai pradeda ir kitas - architektas Artūras Skučas iš Lietuvos statybos projekto. Galų gale aš prisistatau, bet dauguma neprisistato, ir nežinoma, iš kur čia kalba žmonės. Iš Lietuvos - replikuoja salė.

Iš Lietuvos - tai taip, sutinka A.Skučas, bet puolimo pozicijos neatsisako: ar liaudžiai reikia suteikti programą, ar liaudis turi pati pateikti programą ir pagal tą programą kovoti? Tai yra pagrindinis tikslas. Jūs sakote: moksliškai diskutuoti! Draugas E.Vilkai, aš į jus kreipiuosi! Kam reikalingas tas mokslinis diskutavimas, jei jis niekuo neįsipareigoja ir nieko nesprendžia? Mes tikėjomės, kad jūs prisidėsite prie mūsų, bet paskutinę minutę... taip sakant, baimė yra didelė, ji jus nugalėjo.

Ir atsisuko į salę: jeigu aš dabar paklausiu publikos, ko ji čia susirinko? Garsiai sakykite!

Liaudies fronto! atsako keli balsai.

Liaudies fronto! rikteli pašokusi Auksė Aukštikalnienė.

Palaukit! A.Skučas tribūno mostu nutildo šūksnius. Aš jį vadinu: Persitvarkymo sąjūdis. Bent jau jis išreiškia mūsų gyvenimo esmę. To reikalauja mūsų naujas gyvenimo būdas.

Ir imasi darbo: paaiškina paleisiąs lapus, kuriuose kiekvienas, norintis remti Sąjūdį, galėsiąs įrašyti savo adresą, kad būtų galima paskambinti telefonu ir kviesti rinkti parašus, agituoti žmones. Tik taip mes galėsime kovoti su biurokratija. Ji pati mums neatneš ir nepadės ant lėkštutės demokratijos. Mes žinom, ko norim!

Atrodė prie starto linijos esantis Sąjūdžio steigimas staiga vėl nutolo: užuot pasiūlęs formuoti grupę, A.Skučas itin panūdo kalbėti apie partiją. Dabar visokių žodžių sugalvojo: ne partija, o biurokratija! Tai va, aš noriu pateikti vieną tezę: "Partija po revoliucijos iš pogrindžio neišėjo." Liko tie patys metodai - slapstymas, informacijos nesakymas...

E.Vilkui to tik ir reikia: Ačiū! Nemitinguokim čia labai!

Čia mokslinės diskusijos, o ne mitingas, nenusileido A.Skučas.

Iš triukšmo, kuriame skęsta paskutinieji akademiko E.Vilko žodžiai, pasirodo A.Juozaitis. Jis ką tik pakilo iš savo strateginio posto ir pamažu atsiyrė per minią priešais sceną. Jo kalba - tikro inteligento kalba.

Jeigu profesorius leis... Atsiprašau, aš - Arvydas Juozaitis iš Filosofijos, sociologijos ir teisės instituto. Kai buvo paklausta, prieš ką jūs, mes, žinoma, prieš baimę. Baimę, kuri sukurta per ilgus dešimtmečius, o trejetą metų štai mes jau mokomės ir bandome įveikti. Ji bando trauktis, tai rodo, kad ir auditorija čia susirinko įvairi, daugiausia - inteligentija. Prezidiume - gerbiami mūsų respublikos žmonės. Ir pobūdis, kurį įgyja šis vakaras, jau peržengia baimės diktuojamas ribas. Ir netgi gerbiamas akademikas E.Vilkas pripažino, kad mokslinė diskusija, jeigu ji orientuota į būtiną rezultatą, jau nebėra mokslinė. O mokslinė diskusija šitokioje auditorijoje įpareigoja ką nors keisti. Pats sumanymas sušaukti visuomenę ir padaryti kokius nors mokslinius sprendimus yra prieštaringas. Todėl mums reikia kompromiso. Siekiant bendrai nugalėti baimę, šitas mūsų susirinkimas turi kuo nors baigtis. Ir jeigu prieš tai kalbėjęs architektas pasiūlė kažkokius veiksmus, būtent tai ir yra kompromisas, kuris nesusprogdins šitos visuomenės, o išvaduos iš baimės monstro rankų!

Dar kartą pašoka profesorius Bronius Genzelis: žinome, kokia ekologinė situacija, problemos žinomos, jas galėsim išspręsti tik tada, kai susikalbėsim.

Kažkur nuo durų į priekį veržiasi muzikologas, Čiurlionio kūrybos tyrinėtojas Vytautas Landsbergis. Jis iš karto pasako turėsiąs išeiti, bet pareikšiąs porą pastabų. Tai daugiau stebėjimo, stebėtojo pastaba, gal bus ir naudinga. Šitas susirinkimas yra ko nors reprezentatyvaus išgyvenamam laikotarpiui ieškojimas. Tačiau esame suirzę ir dėl savo kaltės, o ta kaltė - kad vėluojame. Iš pradžių buvo pasakyta, kad mūsų susirinkimo tikslas yra išsiaiškinti, aptarti. Niekada nesužinosime, ką galim, kol nepradėsim veikti. Tiktai konkretūs visuomeniniai veiksmai parodys ir mūsų valią, ir mūsų jėgą, ir mūsų aiškias ribas, jeigu kita jėga bus didesnė.

E.Vilkas ragina: einam į pabaigą!

Dėl kažko pasitaręs su akademiku E.Vilku, atsistoja akademikas Antanas Buračas. Jis kalba labai padrikai, tačiau plėtoja svarbią mintį: visų interesai labai skirtingi, tačiau ar ne toks ir yra demokratinis sąjūdis? Neturime išsiskirstyti, išsiskirstyti nesusitikę, kaip čia sakė daugelis.

Į sceną žengia jaunas vyrukas, ekologijos klubo "Žemyna" tarybos narys Zigmas Vaišvila. Jis pavėlavęs, gal kas jau ir buvo sakyta, ką jis sakys, bet vakarykštis renginys Mokslininkų rūmuose parodė, kad protas gali nugalėti. Estai tai parodė konkrečiai: privertė atsistatydinti Ministrų Tarybos pirmininko pavaduotoją, ir žmonės iškart pajuto, kad kažkas vyksta.

Ko mes norime, klausia Z.Vaišvila. Šiandien čia susirinko visi, kuriems rūpi ir kurie žino, ko mes norime. Ir mes pažįstame tuos žmones - jie jau esamomis sąlygomis yra pasisakę apie mūsų padėtį ir gali tinkamai atstovauti mūsų respublikai. Dabar vienintelė išeitis, ką mes šiandien susirinkę galime padaryti, tai vis dėlto imti ir pasiūlyti, kaip čia jau buvo minėta, iniciatyvinę grupę, kuri palaikytų, vienytų jėgas. Nes vos ką palieti - žmonės yra persekiojami. Bent jau pradžiai reikia įsteigti iniciatyvinę grupę. Tai nereiškia, kad šita grupė pretenduos į kažkokius... Z.Vaišvilos žodžiai paskęsta triukšme.

Prašom siūlyti, šaukia ir jis. Mes atsiprašome prezidiumo, sako jis, atsisukęs į E.Vilką, jeigu kas - mes atsiribojome.

Siūlau baigti, dėl viso pikto sako E.Vilkas.

Va, tuoj baigsime. Išsirinksime grupę ir baigsime, atsako Z.Vaišvila.

Salė ošia, banguoja, šaukia ir rėkia.

Prašome siūlyti, sako Z.Vaišvila, o į sceną lipa A.Medalinskas ir A.Skučas. Atsirėmęs į tribūną A.Medalinskas imasi sąrašo.

- Z.Vaišvila, - šaukia iš salės. R.Ozolas! Kazimiera Prunskienė! A.Buračas! Meilė Lukšienė! Arvydas Juozaitis!

Siūlomi Vytautas Bubnys, A.Skučas, Algimantas Čekuolis, Kęstutis Kuzmickas, E.Vilkas. Salė sugaudžia. E.Vilkas skėsčioja rankomis - ne, jis nesutinkąs. Dėl Vytauto Petkevičiaus, Sigito Gedos, Juozo Bulavo, Vytauto Radžvilo, Alfonso Maldonio, Justino Marcinkevičiaus, V.Landsbergio, Raimundo Rajecko, Algimanto Nasvyčio, A.Medalinsko, Juliaus Juzeliūno, Sauliaus Pečiulio, Vaclovo Daunoro diskusijų nekyla.

Gana? Gana. Kaip dėl balsavimo? Už kiekvieną? Tuoj vardysime po vieną žmogų. Jis atsistos, jeigu yra salėje, ir pasakys savo nuomonę. Gerai? Sutinkate?

Susirinkusieji pagaliau imasi savo darbo.

E.Vilkas teatrališkai atsidrėbia krėsle: pasiekėt savo.

A.Medalinskas pradeda skaityti pavardes. Kiekvienas atsistoja, sako sutinkąs, o salė balsuoja ir aprobuotąjį palydi plojimais arba ovacijomis.

Susirinkusieji skirstosi neskubėdami, pajutę savo darbo vertę. Išrinktieji pereina į mažąją posėdžių salę. Ji šalta ir svetima. Nors ir pažįstami, naujai išrinktieji žvalgosi vieni į kitus. R.Ozolas pasako sveikinimo žodį, paprašydamas aptarti, kada rinksimės kalbėtis dėl skubiausių ir svarbiausių darbų. Z.Vaišvila klausia, kokią ilgalaikio darbo tvarką galėtume nustatyti. Reikia palaikyti kontaktą. R.Ozolas siūlo bazę steigti "Mintyje" - yra jo kabinetas, yra salė, kur galima susirinkti didesniu būriu. Kada rinksimės? Susiorientuoti savaitės užteks, rinksimės ketvirtadienį.

Einant prospektu A.Juozaitis stebisi: svarstant TSRS Konstituciją E.Vilkas pateikdavęs tokių radikalių minčių! O čia! Ir vis dėlto nėra to blogo, kas neišeitų į gera: E.Vilko sukeltas chaosas nušlavė visas parengtąsias klišes, visas programas, ir vietoj kokio nors komiteto ar tarybos buvo sukurta nacionalinio judėjimo vadovybė! Puiku, kad į iniciatyvinei grupei priklausyti sutiko Just.Marcinkevičius, V.Bubnys, A.Buračas: su jais valdžia jėga dorotis vargu ar norės! O jei ir bus imtasi kokių represijų, lieka antras ešelonas. Žmones vargu ar galės kuo nors apkaltinti, pasakė A.Skučas, visi švarūs, anksčiau nesusikompromitavę. O kad A.Aukštikalnienę atmetė - irgi gerai: publika parodė, kad ne kiekvienas jai priimtinas, o valdžia matys, kad mums reikia ne ekstremizmo, o tvarkos.

Vargšai revoliucionieriai! Kad jie būtų pagalvoję, jog revoliucija šitaip prarijo savo pirmąjį vaiką!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"