Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Redakcijos paštas. Atviroje visuomenėje nėra istorijos temų tabu

 
2016 02 24 12:22
wikipedia.org nuotrauka

Nacistinės Vokietijos okupacijos metais labiausiai nukentėjo žydų tautybės Lietuvos Respublikos piliečiai – beveik visa bendruomenė buvo sunaikinta. Žydų genocide dalyvavo Vokietijos Reicho ir jam pavaldžios vietinės struktūros, įvairių tautybių kolaborantai.

Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje pirmininkas Josephas A. Melamedas leidinyje „Crime and Punishment“ paskelbė kelių tūkstančių žydų genocide tariamai dalyvavusių lietuvių tautybės asmenų sąrašą. J. A. Melamedo sąraše sąmoningai nutylėtas vokiečių nacių esmingas vaidmuo žydų tragedijoje Lietuvoje. Būtina pabrėžti, kad vokiečiai naciai į nusikalstamą veiklą stengėsi įtraukti kuo daugiau įvairių tautybių gyventojų.

Minėtą sąrašą tyrė LGGRT centras ir taip pat sudarė savąjį preliminarų sąrašą-vardyną. Kadangi LGGRT centras atliko tyrimą J. A. Melamedo sąrašo pagrindu, neabejotina, kad LGGRT centro sąrašas taip pat sudarytas iš lietuviškų pavardžių.

Kolaborantai

Istorikų nustatyta, kad žydų persekiojimo veiksmuose įvairiu mastu dalyvavo ir kai kurie žydų tautybės Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriuos, kaip ir kai kuriuos lietuvius, privertė tarnauti nacių okupaciniam režimui. Šie asmenys priklausė getų žydų dalinės savivaldos struktūroms – žydų komitetams, žydų taryboms, seniūnų taryboms, judenratams, getų žydų policijai. Pastarosios steigėjai buvo žydų komitetai, kuriems getų policija buvo pavaldi. Tarp getų žydų policininkų buvo gestapo agentų ir informatorių. Minėtos institucijos bendradarbiavo su naciais. Tai pasireiškė tokiais veiksmais: rengė perkėlimo (evakuacijos) į getus planus, dalyvavo perkeliant į getus, saugojo getus ir getų vartus, vykdė išorinę getų apsaugą ir getų izoliaciją, administravo getus, tam tikslui buvo sukurtos įvairios tarnybos (pradedant sveikatos skyriumi, baigiant kalėjimu, karceriu, teismu), atrinkinėjo aukas ir sprendė ką palikti, o ką iš geto kalinių paaukoti, slopino pasipriešinimą, dalyvavo palydint kolonas į Panerius, netgi dalyvavo žudant.

Istorikų darbuose yra konkrečiai aprašytos žydų savivaldos getuose institucijų ir žydų policijos veikos: prievarta mobilizavo į sunkius fizinius darbus, vykdė visuotinę geto gyventojų registraciją getų policijos nuovadose, getuose palaikė žiaurią ir griežtą vokiečių nustatytą tvarką, persekiojo nepaklusniuosius, juos areštavo, baudė, taikė fizinio poveikio priemones, mušė getų režimo pažeidėjus, uždarydavo į getų kalėjimus ir areštines, dalyvavo atrankose, ką palikti getuose, o ką išvežti, ėjo getų vartų sargybą, vykdė kratas, atiminėjo maistą, savinosi sušaudytųjų daiktus, sudarinėdavo deportuojamųjų į mirties fabrikus ir darbo stovyklas už Lietuvos ribų sąrašus, pagal gestapo nurodytą aukų skaičių atrinkdavo geto gyventojus sunaikinimui (šį gestapo nurodymą žydų tarybos perduodavo žydų policijai), išduodavo getuose įrengtas slėptuves su žmonėmis, korė nusikaltusius, dalyvavo Ašmenos žydų žudynėse.

Šių faktų turėtų pakakti konstatavimui, kad nacių suformuoti žydų komitetai ir jiems pavaldūs getų žydų policijos dariniai kolaboravo su okupaciniu nacių režimu ir jam talkino, skrupulingai vykdė okupanto įsakymus. Ypač tai taikytina žydų policijai, kuri neretai veikė kaip baudžiamasis organas.

500 policininkų

Pastebėtina ir tai, kad žydų policininkai kartu su vokiečiais ir lietuviais policininkais iškeldindavo lietuvius iš butų, skirtų vokiečiams kolonistams apgyvendinti.

Vilniaus, Kauno, Šiaulių getų žydų policijai priklausė maždaug 500 asmenų, ginkluotų šaunamaisiais ginklais, rankinėmis granatomis, guminėmis lazdomis, rimbais. Pažymėtina, kad getų kaliniai nekentė žydų policijos. Apie tai rašoma buvusių getų kalinių atsiminimuose. Nusikaltę žmoniškumui getų žydų policijos nariai taip pat turi būti įtraukti į LGGRT centro sudaromą sąrašą. Dabartinis sąrašas sudarytas tautiniu – lietuvių pagrindu, todėl yra istoriškai ir politiškai tendencingas. Kiekvienoje tautoje okupacijų, istorinių kataklizmų laikotarpiu atsiranda kolaborantų ir okupantų talkininkų. Tačiau tai nesumenkina sudėtų aukų, kovos už laisvę, priešinimosi prievartai prasmės. Sąraše turi būti asmenys, įvykdę nusikalstamas veikas, nepriklausomai nuo jų tautybės.

Pasakytina, kad Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomos getų žydų policijos bylos, kuriuose esama informacijos apie personalinę sudėtį. Žydai policininkai, kaip ir lietuviai policininkai, sovietų okupacijos metais buvo teisiami, todėl išlikusios jų baudžiamosios bylos.

Taip pat būtina į žydų genocide dalyvavusiųjų sąrašą įrašyti ir kitų tautybių: rusų, lenkų ir kt. policininkus, kurie dalyvavo persekiojant žydus okupuotoje Lietuvoje.

Dera pastebėti, kad dalis minėtų struktūrų narių slapta pagal savo ribotas galimybes stengėsi padėti persekiojamiems ir pasmerktiems tautiečiams. Lygiai taip pat elgėsi ir lietuviškos dalinės savivaldos Vokietijos okupacijos metais pareigūnai. Todėl turi būti nustatyti kiekvieno tokio asmens individualūs veiksmai ar veikos ir tik tada sprendžiamas asmeninės atsakomybės klausimas.

Faktiniai duomenys paimti iš šių šaltinių:

http://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedora/objects/LT-LDB-0001:J.04~2005~1367152255840/datastreams/DS.002.0.01.ARTIC/content

http://slaptai.lt/index.php/gyvenimo-skandalai/2514-ir-zydai-saud-zydus.html

A. Bubnys. Kauno ir Vilniaus getų žydų policija 1941–1944 m., Genocidas ir rezistencija, 2005, Nr. 1 (17);

A. Bubnys. Kauno getas 1941–1944 m. Genocidas ir rezistencija, 2004, Nr. 2 (16);

P. Stankeras. Lietuvių policijos batalionai 1941–1945 m. (skyrius Žydų policija Lietuvos teritorijoje), 2009;

Holokaustas Lietuvoje 1941–1944 m. 2011.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"