Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Nuo seniūno kelnių iki Goebbelso humoro

 
2009 02 13 0:00

Artėjant seniausio Lietuvos laikraščio - 'Lietuvos žinių' 100 metų sukakčiai prisiminkime, ką dienraštis rašė lygiai prieš 80 ir 70 metų, 1929 ir 1939 metų vasario 9-14 dienomis. Kokios buvo to meto svarbiausios naujienos ir aktualijos.

Pirmiausia į akis krinta tai, kad, skirtingai nei visos dabartinės spaudos, to meto dienraščio pirmieji puslapiai dažniausiai buvo skiriami ne Lietuvos, o pasaulio, visų pirma Europos naujienoms. "Mussolini susitaikė su Popiežiumi", "Penkios valstybės pasirašė Litvinovo protokolą", "Romos klausimą išsprendus" - štai stambiausios ir labiausiai į akis krintančios šios 1929 metų savaitės pirmųjų puslapių antraštės.

Kita vertus, tiek "Lietuvos žiniose", tiek kitoje to meto spaudoje nebuvo aiškiai apibrėžtų rubrikų, tad šalia Lietuvos ekonomikos, politikos, kultūros ar verslo naujienų bet kuriame puslapyje buvo galima aptikti ir žinučių iš viso pasaulio.

Tarkime, vasario 14-osios numeryje greta lietuviškų naujienų trumpomis žinutėmis informuojama apie nepavykusį pasikėsinimą į Venesuelos prezidentą, komunistų sąmokslą Kolumbijoje, 100 mln. dolerių Europos ir Amerikos finansinės grupės pagalbą Rumunijai ir apie tai, kad iš Simferopolio kalėjimo paleista 600 nekaltai ten pasodintų asmenų, įtartų ryšiais su trockininkais.

Vasario 14-ąją rasime informacijos apie žemės ūkio produkcijos rinkos kainas Biržuose. Galima sužinoti, kad kilogramas naminio sviesto tuo metu kainavo 4,5-7 litus, kilogramas kiaulienos - 2,5 lito, kilogramas jautienos - 1-1,3 lito, kilogramas sūrio - 1-1,5 lito, o dešimt kiaušinių - 2-2,1 lito.

Tarp visuomenės ir politikos naujienų taip pat gausu įvairių temų, nors jose vyrauja trumpos žinutės iš miestų ir miestelių.

Pranešama, kad "į Kauną atvyko naujas SSSR pasiuntinys Lietuvai Antonov-Ovseenko. Vakar jis buvo priimtas ministerio pirmininko ir užsienio reikalų ministerio prof. Voldemaro, o "Eltos" direktorius dr. E.Turauskas šiandien išvyko į Rygą ir Taliną, kur turės pasitarimų su Latvijos ir Estijos telegramų agentūrų direktoriais tarpusavio bendradarbiavimo klausimais.????

Iš minimos savaitės publikacijų matyti, kad ir tuomet buvo aktualios visuomeninio transporto problemos. Vasario 13-osios numeryje rašoma, kad po Kauną važinėjantis arklių traukiamas tramvajus, vadinamoji konkė, nebepajėgia išsilaikyti, todėl "tramvajaus faktinieji vadytojai yra atleidę iš tarnybos keliolika darbininkų". Taip pat informuojama, kad tiek atleistiesiems, tiek dirbantiems žmonėms pusantro mėnesio nemokami atlyginimai. Tik įsikišus Darbo inspekcijai "kompensacijos atleistiesiems pažadėtos išmokėti". Žinutėje taip pat rašoma, kad "konkės valdytojai mažiau pradeda leisti į darbą vagonų". Kita vertus, čia pat informuojama apie tai, kad Kaune atidaromi nauji autobusų maršrutai.

Tuo tarpu Šiauliuose, užėjus dideliems šalčiams, "daugelyje gelžkelio namų užšalo vandentraukio vamzdžiai. Gyventojai priversti imti vandenį iš centralinio šulinio kieme. Mieste daug gyventojų vaikščioja nušalę ausis, nosis ir kojas," - informuoja "Lietuvos žinios".

To meto kultūros naujienos

"Vasario 16 dieną Valstybės teatre bus pastatyta Krėvės Mickevičiaus Misterija "Likimo keliais". Dekoracijas misterijai gamino dailininkas Šimonis. Muzika - Karnavičiaus. Misterija žada būti labai įdomi." Greta informuojama, kad "Odeono" kino teatre nuo šiandien iki šeštadienio "demonstruojama filma "Kaip susidaro žmogus" Turiny - vyrų ir moterų kūnas" bei "apveisinimo procesas".

Meteoras durpyne

Tą savaitę būta ir sensacingų pranešimų. Vasario 13-osios numeryje į akis krinta antraštė: "Ties Vabalninku nukrito meteoras?" Žinutėje rašoma:

"Iš Vabalninko valsčiaus gautas laiškas, kuriame rašoma kad vasario 8 d. naktį Vabalninko apylinkėj šaukinių durpynan nukritęs meteoras. Meteoras esąs didumo sulig dideliu namu". Rašoma, kad "krisdamas jis "perpus sulindęs į durpyną". Redakcija tvirtina mėginusi šią informaciją patikrinti, tačiau nepavyko: "Vabalninko valsčiaus valdyba, užklausta telefonu, atsakė, kad tokie gandai eina, bet tikrų žinių nėra ir valdybai netekę kalbėti su žmonėmis, kurie meteorą būtų matę." Čia pat primenama ir apie kiek anksčiau Latvijoje nukritusį meteorą, kurio ieškoti siunčiama Latvijos universiteto specialistų ekspedicija.

Seniūnas pragėrė kelnes

Nemažai vietos laikraštyje skiriama ir žinutėms apie nusikaltimus, nelaimes ar tiesiog kurioziškus įvykius. Reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurios iš jų ir šiandien kelia šypseną. Kriukelio slapyvardžiu pasirašytoje žinutėje iš Rokiškio apskrityje esančio Panemunėlio rašoma:

"Skapiškėnų seniūnas pardavė viršutines kelnes ir pragėrė. Vakare tą patį seniūną mačiau jau ir be batų, žiponiukas trumpas, kelnytės baltos, basutis, tikras Afrikos džentelmenas. Tokių Panemunėliuose labai daug yra."

Be abejo, pranešama ir apie kur kas rimtesnius įvykius. "Išvengta traukinio katastrofos" - tokia antrašte išspausdinta žinutė informuoja: "Vasario 14 dieną 93 kilometre 3 pikete buvo sustabdytas 5-ioms minutėms iš Šiaulių į Kauną einąs traukinys Nr. 24. Sustabdė geležinkelio sargas, pastebėjęs sprogusį bėgį. Padėjus po bėgiu padeklį, traukinys atsargiai perėjo. Apie įvykį, atvykus Kaunan, pranešta budėtojui ir kelio ruožui, kuris pasiuntė į vietą remonto darbininkus."

Štai dar pora žinučių apie tos savaitės nelaimes:

"Antradienį 3 val. vakare Laisvės al. 47 Liuda Gronskaitė, kėsindamos prieš savo gyvybę, nuodijosi actu. Tuoj buvo padėta ligoninėn. Policijos žinios sako, kad nelaimingoji nuodijosi dėl meilės."

"Antradienį Simno vals. Etešnikų k. pas Antaną Krasnicką apsistojo veselninkai pakeleiviai. Greitai pradėjo degti kluonas, nuo jo užsidegė tvartas. Su kluonu ir tvartu sudegė 8 avys, 5 antys, 4 žąsys, telyčia ir žemės ūkio mašinos. Greičiausia, veselninkai, neatsargiai elgdamiesi su ugnimi, pakūrė. Nuostolių esą padaryta už 9665 litų."

Skrydis į Marsą

Paskelbta tą savaitę ir mokslo naujienų, kurios tuo metu galėjo atrodyti kaip visiška fantastika. "Ruošiasi lėkti į Marsą", skelbia vieno straipsnio antraštė. Straipsnyje rašoma: "Kas žino, gal šios svajonės kada nors ir bus įvykdomos, bet kol žmonės jų įvykdymą kada nors prieis, tikriausiai jie išmoks tuos savo "žaislulius" už šimtų ar tūkstančių kilometrų laidyti. Kyla klausimas, kuriems tikslams jie visa tai darys; kam tiek daug išlaidų išmes brangiems bandymams. Kam pagaliau tos aukos, be kurių neapsieis pirmosios rakietos, juo labiau, kad plataus praktiško rakietų pritaikymo šiandien lyg ir nematyti - nebent tik mokslo tikslais jas panaudotų. Kyla baimė, ar nebus tik ateity šie - žmogaus genijaus laimėjimai klaikioms imperializmo bei militarizmo pastangoms - šlykščioms žmonių žudynėms vykdyti?" - abejoja straipsnio autorius.

Humoras ir disciplina

1939 metų šios vasario savaitės numeriuose taip pat vyrauja Europos aktualijos, aiškai juntama, kad artėja Antrasis pasaulinis karas.

"1939 metai bus taikos ar karo metai. Jei šiais metais nekils karas, tai prasidės ilgas taikos periodas, nes 1939 metai yra paskutiniai dešiniųjų demokratijų reliatyvaus menkesnumo metai", - besiremdamos Prancūzijos dienraščiu "Justice" teigia "Lietuvos žinios".

Kita Europos aktualija - Ispanijoje vykstantis pilietinis karas. Viename dienraščio numeryje teigiama, kad Centrinėje Ispanijoje dar esama apie pusę milijono vyriausybininkų ir kad Katalonija būsianti likviduota jau rytojaus vakarą.

"Gebelsas prieš politinį jumorą" - tai dar viena tos savaitės "Lietuvos žinių" antraštė. Pranešama apie grupę rašytojų ir aktorių, išguitų iš kultūros rūmų. Jiems atimta teisė rodytis scenoje, nes kaltinami viešai išjuokę nacionalsocializmą. LŽ cituoja tokius nacių Vokietijos propagandos ministro Josepho Goebbelso žodžius: "Mes buvome priversti taip vadinamo politinio jumoro klausimu, kuriame yra visko, bet tik ne jumoro, pavartoti eilę priemonių. Jos buvo reikalingos, nes ašioje srityje buvo apsileidimų ir disciplinos stoka, kas plačiuose sluoksniuose ir partijos narių tarpe sukėlė didelį pasipiktinimą."

Vasario 10 dienos "Lietuvos žinių" pirmajame puslapyje greta kitų naujienų pranešama apie Popiežiaus Pijaus XI mirtį nuo širdies priepuolio. Be to, dar rašoma, kad "Popiežius iki paskutinės minutės nenustojo sąmonės. Lūpų judesniais jis rodė, kad seka ten buvusių maldas. Prieš paskutinį kartą atsidusdamas, jis dar padarė laiminimo mostą."

Iš Lietuvos politikos naujienų galima išskirti pranešimą, kad Lietuvos pasiuntiniu Maskvoje skiriamas Liudas Natkevičius. Informuojama, jog "papildomai teko sužinoti, kad SSSR vyriausybė davė sutikimą, kad Lietuvos nepapr. Pasiuntiniu ir įgaliotu ministeriu SSSR būtų paskirtas L.Natkevičius". Priduriama, kad "L. Natkevičius buvo Rusijos armijos karininkas kapitono laipsnyje". Vėliau organizavo "Geležinį vilką" ir buvo jo vadovas, dalyvavo kovose dėl Lietuvos nepriklausomybės, paskui buvo Steigiamojo Seimo narys. Dabar L.Natkevičius Paryžiuje yra Lietuvos atstovybės patarėjas.

Socialinis teisingumas

Šią savaitę skelbiama ir Lietuvos banko parengta išsami Lietuvos ūkio 1939 metų pradžioje apžvalga. "Neramūs tarptautinės politikos sąjūdžiai 1938 m. buvo pasiekę aukščiausio laipsnio, šių neramumų atgarsiai tebebuvo juntami ir prasidėjus 1939 m. Šis nerimas politiškai ir psichologiškai veikė Lietuvos gyvenimą. Bet ūkiškai Lietuvos gyvenimas žymesnių sukrėtimų neturėjo ir normaliai plėtojosi, daugumoj ūkio šakų darydamas tolimesnę pažangą." Dar priduriama, kad "bendrasis prekių kainų indeksas, kritęs vienu punktu rugpjūčio mėn., vėl pakilo, pasiekdamas pradžios metų aukštį". Šį indekso pakilimą lėmė pakilusios gyvulių, paukščių ir odos kainos.

"Daugiau socialinio teisingumo", - reikalauja dar viena dienraščio antraštė. Straipsnyje rašoma: "Prieš kurį laiką spauda pranešė, kad vyriausybė nutarusi iš įstaigų pašalinti tas ponias, kurių vyrai uždirba daugiau kaip 600 litų per mėnesį. Studentija šią žinią džiaugsmingai sutiko. Ir visi, kurie rūpinasi socialiniu klausimu ir apskritai visuomeniniu gyvenimu, negali nepritarti tokiam vyriausybės nutarimui." Straipsnyje teigiama, kad "mes pripažįstame visų piliečių, be lyties atskirtumo, vienodas teises ir nėra čia kokio antifeminizmo, bet norime, kad nebūtų įžeidžiamas socialinis teisingumas, kad žmogus atjaustų kitą žmogų ir nebūtų tik savo asmeninių interesų gynėjas. Mums nesvarbu, kas iš vedusiųjų bus atleistas - vyras ar žmona, bet svarbu tai, kad tuo einama prie socialinio teisingumo".

Tarp savaitės kultūros aktualijų skelbiamas pranešimas, kad 2000 litų Spaudos fondo literatūros premija skirta profesoriui Vincui Krėvei-Mickevičiui už dramą "Skirgaila", ir informuojama apie rašytojų draugijos surengtą tradicinę literatūros šventę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"