Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Mūsų revoliucija

 
2009 08 26 0:00
Bukareštas, 1989 gruodis.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Bukareštas, 1989 gruodis.
Užsienio spaudos nuotrauka

Tęsinys. Pradžia 2009 m. rugpjūčio 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 24, 25 d.

Praėjus dviem mėnesiams nuo Ceausescu šeimos egzekucijos generolo Gicos Popos mirtis sukėlė daugybę gandų ir hipotezių. Karo prokurorai nustatė, kad tai buvo savižudybė. Tačiau generolo artimieji visada manė, kad G.Popa buvo auka.

Po stulbinamų Nicolae Ceausescu teismo sekretoriaus parodymų dienraštis "Jurnalul National" pristatė išskirtinę teisėjo Gicos Popos savižudybės bylą.

Teisėjo G.Popos savižudybė.

Karo tribunolo teisėjas G.Popa turėjo generolo majoro laipsnį. Būtent jis, paskirtas Nepaprastojo karo tribunolo pirmininku, mirties bausme nuteisė sutuoktinius Nicolae ir Eleną Ceausescu. G.Popa nusižudė 1990-ųjų kovo 1 dieną, jo mirtis vis dar lieka mįslė.

Po 20 metų teisėjo G.Popos tragiškos žūties minėjimas buvo beveik nepastebėtas. Dauguma dabartinių politinio elito atstovų, kurie be šio žmogaus drąsos būtų likę visiškai nežinomi, nepanoro padėti ant jo kapo nei gėlės, nei žvakės uždegti. Tačiau kapai tų, kuriuos G.Popa revoliucijos ir visos tautos vardu nuteisė myriop, skendi gėlėse, atneštose rumunų, daugelis kurių gaili diktatoriaus šeimos.

Paskutinė bausmė

Vėlyvą 1989 metų gruodžio 25-osios vakarą Rumunijos televizija (kuri tada vadinosi "Laisva") transliavo pirmąjį sutuoktinių Ceausescu teismo proceso variantą. G.Popa, įsitempęs kaip ir kiti teismo nariai, be jokių emocijų, sausai perskaitė nuosprendį, kuris pakeitė visos šalies likimą: "Įstatymų ir liaudies vardu tribunolas, veikiantis slaptai, vienbalsiai mirties bausme (su viso turto konfiskavimu) nuteisė kaltinamuosius Nicolae ir Eleną Ceausescu."

Po to, kai visi pamatė teismo vaizdus, kurie patvirtino informaciją apie negarbingą "Odiozo" ir "Siaubūno" galą, rumunai galėjo ramiai užmigti.

Tačiau teismo posėdžio dalyviams prasidėjo baisus laikotarpis, kai baimė dėl savo ir savo šeimos narių gyvybės tapo nuolatinė. Vieniems nepaprastojo teismo posėdžio nariams pavyko rasti vidinės stiprybės ir išgyventi tuos momentus: arba jie gavo paskyrimą į aukštas pareigas, arba buvo išsiųsti į užsienį. G.Popa buvo vienintelis, kuris turėjo pasiūlymų, tačiau politikai apie juos pamiršo.

Mirtis - begalinė ramybė

Nepraėjus ir dviem mėnesiams generolas G.Popa pasitraukė iš gyvenimo. Jis neištvėrė tų dramatiškų momentų prisiminimų ir nuolatinės baimės dėl savo šeimos gyvybės. Jo artimieji ir draugai prisimena, kad jis pyko ir tramdė norą atkeršyti. G.Popa jautėsi apgautas. Suprato, kad po to, kai 1989 metais įvykdė savo pareigą, tie, kurie turėjo pripažinti jo nuopelnus, pradėjo jį ignoruoti ir paliko nuošaly. 1990 metų kovo 1 dieną žinia apie jo savižudybę buvo kaip perkūno trenksmas. Iš karto pasigirdo įvairių kalbų. Teisėjo, kuris nuteisė Ceausescu aukščiausia bausme, mirtis buvo įvairiai interpretuota. Be jokios abejonės, tik pats G.Popa žinojo, kodėl pasirinko tokia fatališką baigtį. Po 20 metų vieninteliai liudijimai, kurie galėtų nors truputį atskleisti motyvus, kodėl jis įrėmė pistoletą į smilkinį, tai jo palikti laiškai.

Galvodamas apie Dievą ir šeimą

Prokurorai, kurie tyrė generolo mirtį, atrado tris jo laiškus. Vienas laiškas buvo rastas švarko kišenėje, kurį G.Popa dėvėjo mirties dieną. Jame buvo parašyta tik tai: "Laiškas žmonai ir vokas su pinigais yra tribunole, viršutinėje spintos lentynoje." Tyrimas pratęstas karo teismo būstinėje. Greitai toje vietoje, kur buvo nurodyta, virš dėžutes su tirpia kava buvo rastas kitas laiškas. "Aš neradau kito būdo išsilaisvinti nuo išgyvenimų ir baimės, kurie padarė mano gyvenimą neįmanomą. Man nereikia kolegų užuojautos ir vainikų - man svarbi tik šeimos nuomonė. Aš nieko nekaltinu ir niekam neturiu jokių priekaištų, visiems atleidau. Laiškas šeimai yra spintoje. Dieve, padėk man ištverti ši sunkų išbandymą." Po šių žodžių - G.Popos parašas ir paskutinis pageidavimas: "Žmona turi būti perspėta labai delikačiai."

Visiems atleido po mirties

Trečią asmenišką laišką matė tik bylą tyrę prokurorai. Apie dramą, kurią išgyveno generolas G.Popa tomis dienomis, galima tik spėlioti iš jo paties teiginių, kad savižudybė buvo vienintelis būdas išsilaisvinti iš baimės. Antras laiškas nepaaiškino, kodėl jis nenorėjo užuojautos ir vainikų iš savo kolegų, nors daugelis jų buvo artimi draugai. Ir vis dėlto jis rašo: "Atleidau visiems." Ką jis turėjo jiems atleisti? Atsakyti į šį klausimą gali tik tie, kurie buvo susiję su to itin sudėtingo laikotarpio užkulisiais. Tačiau tik nedaugelis jų dabar nusiteikę kalbėti.

"Politikai jį pamiršo"

Labai artimų G.Popos žmonių liudijimai galėtų atsakyti bent į dalį klausimų. Bandydami kuo daugiau išsiaiškinti, susisiekėme telefonu su generolo žmona, advokate ponia Eleonora Popa. Iš pradžių ji mums pasakė, kad negalės kalbėti apie žaizdą, kuri ir po 20 metų dar neužgijo.

"Viskas, ką galiu pasakyti, yra tai, kad jį visi pamiršo. Tada, 1989 metų gruodžio 25 dieną, Gica buvo tas, kuris prisiėmė istorinę pareigą. Be Ceausescu mirties, blogiau ar geriau, niekada nebūtų to, ką dabar turime. Kiek dabartinių parlamentarų galėtų užimti dabar turimas vietas? Visa politinė klasė po 1989-ųjų turi būti dėkinga už savo aukštas pozicijas drąsiam mano vyro poelgiui. Tačiau dabar visi pamiršo ir niekas jo nebeprisimina.

Kovo 1-ąją nė vienas jų nesusiprato nueiti prie mano vyro kapo. Tačiau prie Ilie Ceausescu kapo buvo padėti du oficialūs vainikai. Vienas jų buvo nuo Korneliu Vadimo Tudoro, o kitas - nuo prezidento patarėjo Ioano Talpeso. Taigi taip rašoma istorija," - padarė išvadą generolo našlė E.Popa.

G.Popos dukra Sorana Popa išvyko iš šalies, tad negalima buvo su ja susisiekti tiesiogiai. Mes atkreipėme dėmesį į kai kuriuos jos pareiškimus iškart po tėvo mirties. "Paskutinį kartą savo tėtį mačiau pirmadienį ryte (prieš tris dienas iki jo mirties). Per pastaruosius du mėnesius jį matydavau labai retai. Jis sakė mums, kad nebeliktumėm namie. Jaučiau, kad jis bijo. Tapo labai apatiškas. Generolas Militaru buvo žadėjęs jam, kad iki sausio 25 dienos išsiųs dirbti į užsienį, - tada pasakojo Sorana. - Jis niekur negali jaustis saugiai. Nei namie, nei tribunole. Buvo labai vienišas. Jis jautėsi paliktas likimo valiai. Paskutines savaites gyveno baimindamasis dėl mano ir motinos likimo."

Pasak Soranos, kai paskutinįkart su tėvu kalbėjo telefonu, jis pranešė, kad laukia audiencijos Teisingumo ministerijoje ir tikisi, jog viskas išsispręs. Tai buvo tas ketvirtadienis, kai G.Popa nusižudė 122 kabinete, buvusioje Teisingumo ministerijos būstinėje. Matyt, minėta audiencija nulėmė viską, jis suprato, kad jam duoti pažadai nebus ištesėti.

Šeima kaltina valdžią niekšybe

Mirties tyrimo bylą perėmė kariniai prokurorai, kurie po beveik trijų mėnesių tyrimo padarė išvadą, kad G.Popos mirtis buvo jo valia įvykdyta savižudybė. Pirmoji Teisingumo ministerijos oficiali pozicija buvo paskelbta 1990 metų kovo 2 dieną. Generolas Pruna, Teisingumo ministerijos karo teismų tarnybos šefas, tuomet paskelbė komunikatą, kuriame paaiškino G.Popos savižudybę kaip psichikos ligą, kuri paaštrėjusi dėl konfliktų šeimoje.

Iš karto po šio komunikato paskelbimo generolo dukra Sorana paskambino Prunai ir paprašė paaiškinti savo teiginius: "Jūs jį pasiuntėte, kad nuteistų Ceausescu, ar ne taip? Jūs pasiuntėte psichiškai ligotą žmogų? O priekaištai dėl neva kažkokių šeimos konfliktų - tai niekšybė." Niekas nežino, ką atsakė generolas Pruna į Soranos klausimus, tačiau po to Teisingumo ministerija nepaskelbė jokio kito pranešimo, kuris paaiškintų G.Popos mirtį.

Tyrimo rezultatai

1990-ųjų kovą generolo G.Popos mirties tyrimas buvo perduotas karo prokurorams pulkininkui Michai Popai ir majorui Dumitru Carpui. "Pone, tas nelaimingas tyrimas! Gica buvo mano geras draugas. Galite įsivaizduoti, su kokiu skausmu širdyje tyriau jo mirties aplinkybes?" Generolo G.Popos mirties tyrimo rezultatai dabar įslaptinti ir saugomi byloje Nr. 220/1990, Karinės prokuratūros archyvuose. Naršant šią bylą pirmas keistas dalykas, krentantis į akis, yra tai, kad kiekviena dalių turi savo tikslią antraštę, su nuoroda į Rumunijos Socialistinę Respubliką. Antras stebinantis dalykas - tai faktas, kad liudytojai savo pareiškimuose naudoja kreipinį "draugas". Ir visa tai vyko po trijų mėnesių, kai Rumunijos Socialistinė Respublika oficialiai išnyko, o "draugai" pavirto "ponais".

Generolo mirties scena

Pirmasis tyrėjų žingsnis buvo išsamiai patikrinti 122 kabinetą, kuriame buvo rastas negyvas G.Popa. Biuras buvo ketvirtame Teisingumo ministerijos aukšte ir priklausė generolui George Serbanescu iš Karo teismų tarnybos. Biuro durys buvo atidarytos. Tačiau langas ir balkono durys buvo uždarytos. Jau pradėjusi krešėti kraujo bala paženklino vietą, kur nukrito G.Popa. Ant stalo buvo gėlių vazonėlis, akinių futliaras ir atverstas laikraščio "Romania Libera" puslapis, kuriame karikatūra - Rumunijos žemėlapis, prirakintas grandinėmis prie Ceausescu biusto.

Tikėtina, kad tai buvo paskutinis vaizdas, kurį matė G.Popa prieš mirtį. Ant grindų gulėjo 9 mm kalibro pistoletas "Makarov" su nuleistu saugikliu. Ginklo serija EL 5288, jame buvo vienas šovinys vamzdyje ir dar šeši apkaboje. Ant šalia stovinčios spintos ir ant sienos buvo rasti du kulkos rikošeto pėdsakai. Keista, tačiau ant ginklo nebuvo rasta jokių pirštų atspaudų. Šalia buvo ir šovinys, ir jo tūtelė.

Gandus paneigė teismo medikai

Kitas gandas, kuris buvo platinamas tuo metu ir vėliau, kad G.Popa nusižudė ne savo ginklu, kuris jam buvo išduotas savigynai. Techninė-balistinė ekspertizė patvirtino, kad kulka žudikė iššovė iš pistoleto "Makarov", kuris buvo rastas prie generolo G.Popos. Dar buvo kalbama, kad tas ginklas priklausė viršilai Doinelui Dinuikai, tačiau ir tas gandas buvo atmestas. Tyrėjų iš Ginklų ir šaudmenų tarnybos (IGP) SGN patikrinimai parodė, kad pistoletas "Makarov", iš kurio buvo šauta, tai tas pats, kurį G.Popa neseniai gavo asmeniniam naudojimui.

Kitas gandas apie G.Popos mirtį buvo tas, kad neva jo kūnas buvo perduotas šeimai nepadarius autopsijos. Tačiau prie bylos prisegtos fotografijos tai paneigė. Generolo mirties tyrimo byla ir teismo-medicininė ekspertizė buvo baigti 1990 metų birželio 8 dieną, paskelbiant rezoliuciją, kad buvo nustatyta mirties priežastis - savižudybė.

Nuo drąsos iki depresijos

Generolo G.Popos savižudybįs priežastis galima numanyti iš liudijimų tų artimų draugų, kurie matė jį paskutinę jo gyvenimo dieną ir buvo kartu su juo pastaruosius du mėnesius.

Karo tribunolo teisėjas generolas Danas Voinea papasakojo mums, kad Targovište prieš ir po Ceausescu šeimos teismo G.Popa buvo pats stipriausias: "Savo stiprybe Gica mus įkvėpė, palaikė. Tuo laikotarpiu tai buvo nemažai, nes nežinojome, ar liksime gyvi."

Tą dieną, kai mirė G.Popa, jį matė pulkininkas G.Serbanescu, kuris sakė: "Aš nepastebėjau, kad ponas Popa būtų susijaudinęs, tačiau mačiau, kad jis apatiškas. Tuo metu buvo prislėgtas, labai tylus ir nekalbus."

Tuometinis Teisingumo ministerijos DS vadovas viršila Doinelas Dinuika, pareiškė, "kad nuo sausio G.Popa išgyveno nervinį stresą, jis tapo abejingas viskam, kas vyksta aplinkui." D.Dinuika teigė, kad jis siūlė G.Popai nuvežti jį į Karo ligoninę pas psichiatrą. Generolas neva atsakė, kad gydytojas jam nepadės, nes jau vartoja trankvilizatorius.

Gandai, kurie bandė pagrįsti idėją, kad neva kažkas įsakė įvykdyti generolo "savižudybę", atsirado iškart po to, kai buvo paskelbta apie jo mirtį. Prokuroras pulkininkas Dumitru Carpas prisimena, kad iškart po G.Popos mirties pasklido gandas, kad jis buvo nušautas iš sraigtasparnio. "Svarbiausia yra tai, kad tądien virš Teisingumo ministerijos tikrai praskrido sraigtasparnis. Bet tai pasaka, kad iš jo galėjo šaudyti į generolą. Visi kambario langai buvo sveiki, be jokio įbrėžimo", - prisimena pulkininkas D.Carpas. Kitas gandas buvo, kad G.Popa neva šovė iš kito ginklo, ne iš to, kuris jam buvo išduotas. Karo prokurorų tyrimai paneigė šiuos gandus įrodydami, kad ginklas, iš kurio buvo paleista lemtinga kulka, buvo tas pats "Makarov", Teisingumo ministerijos vadovybės įteiktas generolui G.Popai savigynai.

Chronologija

1990 m. kovo 1 d. apie 8 val. 10 min. generolas G.Popa atėjo į Teisingumo ministeriją.

10 val. 30 min. G.Popa užėjo į 122 kabinetą.

11 val. 45 min. vienas liudytojas tvirtina, kad girdėjo stiprų trenksmą, tačiau pamanė, kad tai gatvės transporto triukšmas.

11 val. 55 min. - G.Popa buvo rastas 122 kabinete merdėjantis kraujo klane.

12 val. 15 min. išgabentas į Centrinės karo ligoninės neurochirurgijos skyrių tiesiai ant operacinio stalo. FO (ligonio stebėjimo lape) Nr. 03163 nuo 01 03 1990 įrašyta diagnozė - kaukolės smegenų trauma nuo kulkos.

13 val. 50 min. medikai nustatė paciento mirtį.

"Žmogus, kuris pakeitė istoriją"

Generolas Danas Voinea, tas pats, kuris 1989 metų gruodžio 25 dieną dalyvavo kaip prokuroras Ceausescu procese, ir dabar prisimena G.Popą kaip puikų teisininką. "Žinote, pone, net jeigu dabar atsiranda žmonių, kritikuojančių šio proceso eigą, niekas negali paneigti ypatingos jo svarbos Rumunijos istorijai. Targovište teko susidurti su labai sunkiomis aplikybėmis. Pajutome, kad dalyvaujame lemiamame istorijos momente. Visi bijojome dėl savo gyvybės. Venintelis, kuris liko tvirtas psichologiškai, buvo teisėjas G.Popa. Nežinau, kas jam atsitiko po proceso. Kiekvienam mūsų tai buvo sunkus laikotarpis, kai dažnai manydavome, kad nebeišgyvensime. Apgailestauju, kad jam nepavyko įveikti tų sunkumų."

Prokuroras Dumitru Carpas buvo vienas geriausių generolo G.Popos draugų. Jis vienas iš tų, kuris dalyvavo tiriant jo mirties aplinkybes. Po 20 metų D.Carpas kalba apie generolą su ta pačia nuostaba: "Jis buvo tikras profesionalas. Kiekvieną kartą pasiruošdavo teismams, byla po bylos, lyg itin pažangus mokinys..." Nežinia, ar tai, kad D.Carpas buvo įtrauktas į generolo G.Popos mirties aplinkybių tyrimo komisiją, lėmė, kad jie buvo draugai.

"Nežinau, tačiau tuomet man buvo labai sunku dalyvauti tyrime. Pažinojau jį kaip puikų žmogų. Jis buvo mano draugas. Norėjau sužinoti tiesą, nesvarbu, kokia ji būtų. Ištyriau visus duomenis, visas smulkmenas, visas detales. Tiesa yra ta, kad jis nusižudė. Kodėl jis taip pasielgė? Tai tik jis ir Dievas žino. Mes galime turėti savo nuomonę, tačiau dabar tai nebesvarbu."

Galbūt vienintelis, kuris suprato G.Popos paskutinio gyvenimo laikotarpio nerimą, buvo Coriolanas Voinea, buvęs Teritorinio karo tribunolo teisėjas ir geras generolo draugas. Viename interviu, publikuotame 1990-ųjų kovą, jis teigė, kad kurį laiką po Targovište proceso G.Popa buvo labai sujaudintas dėl to, kad dalyvavo tam tikro istorijos etapo uždaryme. Jis pasakojo, kaip po Ceausescu sutuoktinių egzekucijos G.Popa jam pasakė: "Viskas baigta. Baigta su tais dviem. Jų nebėra." C.Voinea dar prisimena, kad po to generolo nuotaika staiga pasikeitė ir jis pradėjo verkti: "Mano vaike, kam aš tave atvedžiau į ši pasaulį? Kas dabar bus su mano dukrele?"

"Niekas juo nebesidomėjo"

Savo parodymuose C.Voinea teigia, kad po sausio 25-osios niekas nebesidomėjo G.Popa, kuris ištisomis dienomis sėdėjo Karo tribunolo būstinėje. Tada jis pradėjo rūpintis savo šeimos saugumu. Išsiuntė žmoną ir dukrą į kaimą pas gimines. Po to pasklido gandas, kad neva ant jo buto durų buvo nupieštas juodas kryžius - aiškus perspėjimo apie mirtį ženklas. C.Voinea teigia, kad tada jis kreipėsi į Nacionalinio saugumo ministerijos sekretoriatą ir pasakė, jog nedovanotina užmiršti žmogų, kuris išlaisvino tautą iš N.Ceausescu diktatūros. Ministerijos vadovybė G.Popai garantavo laikiną būstą viešbutyje "Haiduku"...

Generolo draugas dar prisimena, kad G.Popa buvo nepatenkintas, kaip ėjo reikalai karo teisme. Jis niekaip negalėjo suprasti, kaip žmonės, kurie per revoliuciją pabėgo kartu su Maria Bobu, po kelių dienų grįžo ir užėmė postus, kuriuos turėjo prieš tai. Vėliau ir institucijose, pavaldžiose G.Popai, prasidėjo ir naujų pareigų skirstymas nesitariant su juo. "Jis jautėsi atstumtas ir sunkiai išgyveno šią situaciją", - tvirtina C.Voinea.

G.Popa ne kartą prašėsi išsiunčiamas tarnybai į užsienį. Jam buvo žadamas tai ambasadoriaus, tai karo atašė postas. Bet jis niekur nebuvo išsiųstas ir liko šalyje baimės įkaitas.

"Dukrele mano, ką aš padariau"

Gruodžio 25 dieną Karo tribunole, kuriam vadovavo G.Popa, prasidėjo panika. Telefono ryšys su įgula, kuri rūpinosi objekto saugumu, buvo nutrauktas. "Atsipeikėjom visiškai neapsaugoti. Apėmė beprotiška panika. Toje sumaištyje įsivaizdavome, kad tie, kurie turėjo mus apsaugoti, užpuls. Be žinios dingo saugumo karininkas", - pasakojo Viorelis Ursu.

Po keleto valandų G.Popa iškvietė savo kolegas į kabinetą. Nacionalinė saugumo ministerija prašė teismo sudėties. "Visi pamanėme, kad kalbama apie teroristus. Nieko daugiau mums niekas nesakė", - prisimena V.Ursu. Jis buvo nepaprastosios institucijos šefas, kuri buvo kompetentinga teisti teroristus, tačiau per plauką išvengė Targovište proceso. "Maniau, kad G.Popa išvyks nieko nepasiėmęs, todėl pasivijau ir padaviau jam Baudžiamąjį kodeksą", - pasakoja V.Ursu.

Atlygis - viskis ir "Kent"

Teisėjai, kurie liko tribunole, buvo tučtuojau perspėti, kad turės palikti pastatą, jeigu jų kolegos negrįš iki 17 valandos. "17 valandą neturėjome apie juos jokių žinių ir tuomet išvykome. Grįžęs namo sužinojau naujienas iš televizijos laidų. Tuo momentu, kai paskelbė sutuoktinių Ceausescu nuosprendį, supratau, kas jiems atsitiko." G.Popa ir visi dalyvavsusieji teisme buvo išlaipinti iš sraigtasparnio Genčea stadione. Gavo viskio, po cigaretę "Kent" ir buvo palikti likimo valiai. G.Popa pasirodė pasikeitęs. Visą naktį nieko nekalbėjo. Niekaip neužmigo ir liguistai kartojo: "Mano dukrele, ką aš padariau." Manau, jį šokiravo ne pats teismo procesas, o staigi egzekucija. Jo žmoniškumas ir profesionalumas niekaip su tuo nederėjo", - prisimena V.Ursu.

Po to G.Popa užsisklendė, atsiskyrė nuo kolegų ir draugų. Kas atsitiko Targovište, liko paslaptis, kurią jis nusinešė į kapus. "Kovo 1-ąją buvo mano gimimo diena. Po posėdžio žadėjome išgerti po taurelę. Vienintelis, kuris neatėjo ir nepaskambino, buvo Gica", - papasakojo advokatas. Durys atsidarė. Raudodama įbėgo sekretoriato vadovė ir sušuko: "Gica Popa nusišovė."

V.Ursu kartu su prokurorais išvyko į Karo ligoninę. "Buvo baisu matyti savo šefą, stiprų žmogų ir nepriekaištingą profesionalą, peršauta galva. Po kelių minučių Popa mirė", - pasakojo V.Ursu. Autopsijos metu kažkas pastebėjo, kad jo kūnas guli ant to stalo, kur buvo ir N.Ceausescu kūnas", - baigė pasakojimą buvęs G.Popos kolega ir draugas.

B.d.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"