Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Mūsų revoliucija

 
2009 08 04 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Medžiojome lapę, kuri turėjo urvą šeimininko name

Sekdami vos matomais Šakalo pėdsakais, paliktais Rumunijoje, 1980-tųjų pradžioje mes sutikome vieną iš jo "medžiotojų". Pašnekovas, kurio anonimiškumą aš išsaugosiu, papasakojo apie bevaises varovų pastangas sugauti lapę. Mat jie nežinojo, kad medžiojamasis turėjo urvą... šeimininko namuose.

Istorija prasidėjo, kai buvo sukurtas specializuotas kovos su terorizmu skyrius - UM 0920, koordinuojamas specialiojo kovos su terorizmu būrio (USLA). Naujai sukurta struktūra pasamdė profesionalius karininkus ir puskarininkius iš Nacionalinės saugumo ministerijos (MAPN), milicijos ir "Securitate". Šis skyrius rinkdavo informaciją apie Karlosą ir su juo kontaktuojančias teroristų grupuotes. Naudojosi informatoriais šalies viduje ir už jos ribų, sekdavo teroristą visomis priemonėmis, kurios buvo po ranka. Gaudavo informaciją ir iš DIE struktūros UM 0544 padalinio.

Komanda

Būrio USLA pareigūnai, vadovaujami pulkininko leitenanto Sergiu Nica įkuria skyriaus UM 0544 padalinį "R". Kartu su S.Nica į padalinį "R" buvo komandiruotas pulkininkas George Preda, vadinamasis Gigi - Geležinis kumštis (50 kg sveriantis vyrukas su smegenimis-kompiuteriu, atmintinai žinantis beveik visų pasaulio teroristinių grupuočių narius), pulkininkas Aurelis Dina ir pulkininkas Ioanas Dobra. Buvo ir kitų: vienas iš jų po revoliucijos tapo meru, kitas gana gerai žinomu advokatu. Naudodamiesi priedanga jie buvo pasiruošę išvykti iš šalies į "išorę".

Prie jūros

"Tie iš UM 0544 - "R", atvykdavo pas mus į USLA, norėdami gauti informacijos apie Karlosą iš mūsų išorinių šaltinių, - sako mums pašnekovas. - Mes nesuteikdavom jiems jokios informacijos, nes nebuvo aišku kokius įsakymus ir planus jie turėjo. Susirūpinimas padidėjo, kai per ketverius metus, nuo 1982 iki 1985 metų, pulkininkas S.Nica mus, karininkus, kurių užduotis medžioti Karlosą, jei jis atvyktų į Rumuniją, nuolat siųsdavo į paplūdimį savaitėms, mėnesiams. Negalime skųstis, mums atostogos netrukdė. Moterys, mašinos, pobūviai, riebūs dienpinigiai. Ir jokio darbo."

Su akiniais

Antiteroristinių žinybų pareigūnams, kurie gavo užduotį suimti Karlosą, jei jis atvyktų į Rumuniją, neįprastai atrodė ir kiti dalykai. "Aš, atsimenu, gavau jo nuotrauką, kad padaryčiau daugiau kopijų pasienio postams. Pašokau iš vietos: "Bet, pone, ji 20 metų senumo. Gal galėtumėt duoti naujesnę?" Gūžčioja pečiais. Atsimenu, tada radau Karloso apibūdinimą prancūziškuose laikraščiuose, fotorobotą austriškoje spaudoje. Atsisėdau ir nupiešiau jam akinius. Tada paretušavome. Taip ir išsiunčiau 5 tūkst. jo nuotraukų su akiniais po visą šalį.

Paviešinta paslaptis

"Securitate" pareigūnai daug vėliau suprato, kodėl jie nesugebėjo sugauti teroristo, kuris Rumunijoje jautėsi kaip savo namuose. Pašnekovas pasakoja: "Po revoliucijos pulkininkas S.Nica prisistatė naujajai šalies valdžiai. Savo raporte jis išdėstė, kaip Nicolae Ceausescu įsakius ir koordinuojant Nikolae Plesitai ne kartą ruošė susitikimus su Karlosu šalyje ir už jos ribų. Karlosas būdavo atvežamas į Rumuniją ir apgyvendinamas viename iš konspiracinių butų. Jis vaikščiodavo po miestą tuo metu, kai USLA pareigūnai, kurie turėjo įsakymą jį suimti, buvo išsiųsti prie jūros, "atnešti tą, nežinau ką". Devintojo dešimtmečio pradžioje S.Nica susitiko su pulkininku Ionu Kilinu (kuris buvo paskirtas antiteroristinio informacinio biuro šefu), ir perspėjo jį apie šią situaciją, nepateikdamas jokių dokumentų ir paaiškinimų. Vienu žodžiu, "atsiprašau, dėde Ionu, tačiau tokia buvo situacija".

Įtartini numirėliai

Gal tai nelaimingas sutapimas, tačiau netrukus po šios informacijos atskleidimo, pulkininkas S.Nica baigė savo gyvenimą nuo greitai progresuojančio vėžio. Per trumpą laiką vėžys pasiglemžė ir pulkininką G.Predą, o A.Dina staiga mirė nuo širdies ligos.

S.Nica taip paaiškino apsaugos politiką Karloso atžvilgiu: "Teroristas nevykdė išpuolių Rumunijos teritorijoje ir nestojo prieš Rumunijos interesus užsienyje." Taip struktūra, kuri turėjo ryšį su Šakalu, padėjo sukurti taip vadinamą "šventojo efektą". Sąvoka gerai žinoma slaptosioms tarnyboms. Ji apibrėžiama, kaip "ramybės šalies viduje užtikrinamas, turint slaptų sutarčių su teroristiniais padaliniais tam tikrose šalyse. Už tokį neutralumą arba net lobistinę ar materialinę paramą teroristiniai padaliniai įsipareigodavo nevykdyti jokių išpuolių tam tikroje šalyje". Ši praktika ir dabar dar aktuali ir lemia saugumo politiką daugelyje valstybių.

"Securitate" - teroristo ginklų tiekėja

Vienas dokumentas, pastaraisiais metais išplatintas spaudoje, įrodo, kad Šakalas naudojosi ginklais ir amunicija, nepastebint UM 0297, dėl Tudoro Postelnicu 1981 metų birželio 28 dieną išleisto įsakymo Nr.102/71/00/10748. UM 0544 išduotame dokumente prašoma: "Mūsų 1980-10-21 ataskaitos Nr.0012578, patvirtintos vidaus reikalų ministro, valstybės sekretoriaus ir Valstybes saugumo departamento viršininko draugo T.Postelnicu, pagrindu, kuri dėl konspiracinių priežasčių yra ir lieka mūsų skyriuje, prašome tarpininkauti nurašant ginklų kiekį, nurodytą žemiau, kurie yra panaudoti vykdant tam tikras specialias misijas ir nebegali būti grąžinti. Iš to galima daryti išvadą..." Toliau minėtame dokumente išvardyta keletas ginklų kategorijų, tarp jų: granatsvaidžiai AG-7 ir RPG (su visais jų priedais ir atsarginėmis dalimis), pistoletai "Makarov", "Walter" ir "Stecikin", įskaitant jų apkabas ir amortizatorius. Šis dokumentas tiesiog patvirtina anksčiau padarytą išeikvojimą, nes ginklus iš UM 0297 sandėlio ankščiau paėmė generolas leitenantas Dumitru Costinas.

Kitame beveik identiškame dokumente, išleistame 1981 metų gruodžio 9 dieną, yra toks pat prašymas, susijęs su dviejų granatsvaidžių AG-7, septynių pistoletų, kulkosvaidžių AKM su apkabomis, aštuonių pistoletų "Stecikin", septynių pusiau automatinių patrankų su PT ir taikymo įrenginiais, pistoletų "Walter" ir dar 250 kg plastikinių sprogmenų bei uždegamųjų kapsulių dingimu iš to paties karinio dalinio. Kol kas nežinoma, ar ankščiau egzistavo ir kiti UM 0544 pageidautos ginkluotės ir amunicijos "nurašymai". Vokiečių tyrinėtojai nustatė, kad "Laisvosios Europos" būstinei susprogdinti daugiausia galėjo būti panauduota 20 kilogramų sprogmenų. Tačiau niekas nesužinojo, kokioms operacijoms Šakalas panaudojo tuos 215 kg plastikiniu sprogmenų, kuriuos jam perdavė rumunų slaptosios tarnybos. Nesvarbu, kokios buvo tos operacijos, aišku viena, kad tuo laikotarpiu "Securitate" aplinkiniais keliais tarpininkavo teroristinių judėjimų ginklavimuisi, o Šakalas buvo vienas išrinktųjų "klientų".

Kiek kartų Šakalas lankėsi Rumunijoje?

"Securitate" su Šakalu intensyviausiai bendradarbiavo 1978-1983 metais. Johannesas Weinrichas (Alias Stevenas) buvo laikomas dešiniąja Karloso ranka; vokiečių valdžia jį suėmė ir nuteisė kalėti iki gyvos galvos. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad minėtu laikotarpiu A.Stevenas ir Karlosas Rumunijoje lankėsi penkis kartus, šiais atvejais jie turėjo galimybę pasinaudoti "Securitate" vadovybės "svetingumu". Karlosas buvo apgyvendinamas labai slaptai, konspiraciniame name, tolimoje viloje šalia Otopeni tilto arba viloje "Lac 1" Snagovo miestelyje.

Gyveno ir "Neptūne", šalia N.Ceausescu vilos. Geriatrijos instituto "Ana Aslan" vyresni darbuotojai ir dabar prisimena, kad Karloso motina buvo paguldyta specialioje, užsieniečiams skirtoje palatoje. Prieš keletą metų, kai vyko J.Weinricho (A.Steveno) teismo procesas, vokiečių tardytojai kreipėsi į rumunų valdžią prašydami informacijos apie "Securitate" ryšius su Šakalu ir jo "leitenantais" (tuo laikotarpiu, kai N.Plesita vadovavo DIE). Tada generolas N.Plesita buvo apklaustas vokiečių pareigūnų prašymu.

Apklausos vyko Generalinės prokuratūros Karinės prokuratūros skyriuje.

Pirmajame pareiškime generolas N.Plesita pripažino, kad "už savo paslaugas Karlosas ir A.Stevenas prašė leidimo kirsti Rumunijos teritoriją ir tam tikrais atvejais išduoti jiems asmens ir kelionės dokumentus. (...) Grupės nariai buvo apgyvendinami "Securitate" konspiraciniuose namuose." Kokie dokumentai? Kokie konspiraciniai namai? Niekada nebuvo išsiaiškinta. Komisijos prašymu, vokiečių pareigūnai dalyvavo generolų Iuliano Vlado, George Diaconescu ir kitų buvusių "Securitate" aukštų karininkų apklausose. Tuo metu, kai Vakarų šalių teisėsauga užbaigė daugumą procesų, susijusių su teroristine Karloso grupe, Šakalo "bendradarbiavimo su Rumunijos komunistinėmis valdžios institucijomis" tyrimas nejuda iš vietos: blokuojamas dėl tyrimų rezultatų neturėjimo, kuriuos ir dabar mūsų slaptosios tarnybos laiko paslėpusios po slaptosios informacijos "dangčiu", esą jie galėtų "turėti įtakos nacionaliniam saugumui".

"Ceausescu nuvertė CŽV"

Rumunų diktatorius N.Ceausescu buvo nuverstas po JAV žvalgybos agentūros CŽV ir kelių Europos žvalgybų tarnybų sąmokslo, o ne žmonių, kurie išėjo į gatves 1989 gruodį. Tokia originali ir jaudinanti gruodžio įvykių versija buvo iškelta vienoje televizijos laidoje, rodytoje "Arte" kanalu.

Uždegančią dokumentinę laidą, kurią sukūrė Suzanne Brandstatter, transliavo prancūzų ir vokiečių televizijos kanalas "Arte".

Konspiracijos teorija

Jeigu tikėtume S.Brandstatter pateikta dokumentine medžiaga, Rumunijos "didžiojo vado" nuvertimui dirigavo CŽV, kuriai padėjo slaptosios Europos šalių tarnybos. Ir tai nieku gyvu ne spontaniškas liaudies masių judėjimo rezultatas, kaip mes visi anuomet tikėjome. Paprastas vaizduotės kūrinys? Gali būti, nors S.Brandstatter mano, kad ši dokumentikos versija nėra jau tokia išgalvota, kaip galėtų atrodyti.

Istorijos pamoka

Dokumentinėje medžiagoje atskleidžiama, kad 1980 metų pabaigoje daugelis slaptų operacijų, leidusių destabilizuoti sutuoktinių Ceausescu režimą, buvo kruopščiai suplanuotos ir įvykdytos įvairių slaptųjų tarnybų. Dokumentinės medžiagos autorė pateikia nemažai įtikinamų įrodymų, iš kurių ypač sukrečiantys tuomečio Vengrijos premjero Mikloso Nemetho parodymai. Ką jis sako? 1989 vengrų slaptosios tarnybos tiekė ginklus N.Ceausescu režimo priešininkams, treniravo šios "rezistencijos" narius Vengrijos stovyklose ir netgi verbavo "agentus" tarp Rumunijos valstybės aparato narių. M.Nemethas atskleidė vieno šių "kurmių" vardą - tai Ceusescu laikų gynybos ministro pavaduotojas Victoras Atanasie Stanculescu. Tas pats, kuris organizavo diktatoriaus ir jo žmonos "apsukrią" suėmimo operaciją ir egzekuciją 1989 metų gruodžio 25 dieną, pabrėžė žurnalistas Vincentas Jauvertas.

Šaltinių priešprieša

Tas pats V.Jauvertas pažymėjo, kad S.Brandstatter kalbėjosi su V.Stanculescu ir apgailestavo, nes jis pateikė mažai detalių, susijusių su jo vaidmeniu šioje veikloje. Jis laukia savo knygos pasirodymo, kuri atskleis kai kurias paslaptis. Kitas svarbus šio dramatiško filmo personažas - Miltonas Beardenas, 1989 metais buvęs CŽV šefas Rytų Europai. S.Brandstatter dokumentiniame filme šis žvalgybos maestro iš pat pradžių įmeta žarijų į ugnį, neatmesdamas akivaizdaus fakto, kad ši konspiracijos teorija buvo primesta Vašingtono. Bet jis pabrėžė filmo autorei, kad (informacijos) "esmės" neneigia.

Žaidimas šachmatais

S.Brandstatter žingsnis po žingsnio pristato šią šachmatų partiją, kurią, jos manymu, laimėjo CŽV ir jos sąjungininkai. Padedant trims buvusiems žvalgybos pareigūnams, ji aiškiai išskiria maišto etapus.

Pirmasis etapas (galėjo būti) - despoto iš Bukarešto pavertimas "šėtonu". Tam daugelis šnipų galėjo sukurti ir, naudodamiesi nelegaliais tarptautinės žiniasklaidos tinklais, paskleisti pačių fantastiškiausių gandų (pateikiamas tokios žiniasklaidos kampanijos pavyzdys dėl tariamo reguliaraus tūkstančių Rumunijos kaimų naikinimo, kuris buvo svarbiausia žinia dešimtims viso pasaulio naujienų agentūrų).

Antrasis etapas - potencialių naujų lyderių identifikavimas, o po to populiarinimas. Anot filmo, dabartinis Rumunijos prezidentas Ionas Iliesku, galėjo būti CŽV įsakymu išrinktas ir žiniasklaidos propaguojamas.

Trečiasis etapas - "šiaudai į liepsną". Timišoaroje įvykusi manipuliacija. Bombardavimas informacijos srautais ir vaizdais apie žuvusiuosius Timišoaroje. Manyta, kad N.Ceausescu "Securitate" neva šaltakraujiškai žudė manifestantus. Iš tiesų šie kūnai tarsi specialiai, kaip "spektakliui", buvo išnešti tiesiai iš morgo.

Epilogas

Kol visi suprato, kas vyksta Timišoaroje, "revoliucija" nušlavė N.Ceausescu. Perversmas pavyko, daro išvadą autorė.

Jeigu šis S.Brandstatter teiginys teisingas, tai N.Ceusescu valdžios nuvertimas turėtų likti istorijoje kaip viena sėkmingiausių ir iki šiol nežinomų CŽV operacijų. Galų gale kas neprisimena garsiųjų "užsienio agentūrų", kurias N.Ceusescu minėjo proceso metu prieš egzekuciją?

V.A.Stanculescu: "Tarsi aš buvau vengrų šnipas?"

Kalbėdamasis su "Jurnalul National" generolas V.A.Stanculescu patvirtino, kad filmo autorė buvo susisiekusi su juo. "Atėjo ir praleido pas mane apie keturias valandas. Paskui dar kalbėjo su Petre Romanu ir dar su kažkuo", - sakė V.A.Stanculescu. Apie šokiruojančio dokumentinio filmo teoriją ir apie autorės pateiktus argumentus sako tvirtai - jie negalėjo būti realūs. "Kiekvienas gali kalbėti ir sakyti bet kokią kvailystę, pavyzdžiui, kad aš esu turtingiausias žmogus Rumunijoje. Kaip man žinoti, ką išgalvoja vienas ar kitas?" - sakė generolas. - Aš nežinau, su kuo ji dar kalbėjo, kur ji dar buvo Vengrijoje arba Austrijoje. Ką jūs norite, kad aš pasakyčiau dabar? Kad buvau vengrų šnipas? Ši informacija negali būti tikra", - sako V.A.Stanculescu. Kalbėdamas apie veiksmus, kurie anot dokumentinio filmo autorės, buvo organizuoti siekiant pašalinti N.Ceausescu, ir apie buvusio Vengrijos premjero M.Nemetho teiginius, V.A.Stanculescu pasakė: "Apie visą tai aš nieko nežinau. Pirmasis etapas vyko Maltoje. Ir po to... Nesuprantu, kodėl mes turėtumėm tęsti šį pokalbį."


Bus daugiau

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"