Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Mūsų revoliucija

 
2009 08 03 0:00
Vakarų specialiųjų tarnybų atlikti tyrimai parodė, kad Šakalas buvo maskavimosi meistras, važinėjo po visą<br>pasaulį keisdamas išvaizdą ir tapatybę.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Vakarų specialiųjų tarnybų atlikti tyrimai parodė, kad Šakalas buvo maskavimosi meistras, važinėjo po visą
pasaulį keisdamas išvaizdą ir tapatybę.
Užsienio spaudos nuotrauka

Kaip N.Ceausescu slėpė labiausiai medžiojamą teroristą Šakalą Vasilė SURCEL, Valentinas ZASCHIEVICI

Baisiausias praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio teroristas turėjo patikimą slėptuvę Rumunijoje. Užsakymus gaudavo iš Nicolae Ceausescu, o pinigų ir ginklų - iš "Sekuritate". Paradoksalu: kiek kartų jis pasirodydavo Bukarešte, visuomet specialiojo antiteroristinio kovos būrio (USLA) karininkai (turėję užduotį jį suimti) savo viršininkų būdavo išsiunčiami degintis į paplūdimį - kad atsitiktinai nesusitiktų su "medžiojamuoju".

Šakalo fantomas Bukarešte

Legendinis personažas Iljichas Ramirezas Sanchezas, pravarde Karlas Šakalas (apie jį sukurtas garsus vaidybinis filmas "Šakalas" su Holivudo žvaigždėmis) Rumunijoje jausdavosi kaip namie. Vakarų Europoje du dešimtmečius jis liejo kraują. Jo pėdomis nuo Paryžiaus ir Vienos iki Madrido keliavo mirtis.

Jis žudydavo šaltakraujiškai, paleisdamas tris kulkas į galvą. Taip pat šaltakraujiškai planuodavo sprogdinimus. Surežisuodavo ir liepdavo įvykdyti kitiems. Jį medžiojo CŽV ir Mossadas. Jį globojo Yasseras Arafatas ir George Habashas. N.Ceaucescu jį lepindavo: duodavo pinigų, ginklų ir pastogę, mainais prašydamas suvesti jo purvinas sąskaitas su politiniais diasporos priešais užsienyje.

Oficialiai ir mūsų šalyje Karlosas buvo nepageidautinas. Jo nuotraukos buvo iškabintos pasienio postuose. Senos nuotraukos, kurios neturėjo nieko bendra su tikrąja teroristo išvaizda. Antiteroristinis būrys turėjo įsakymą suimti jį, kai tik jis kirs Rumunijos sieną. Paradoksalu, bet kai Šakalas atvažiuodavo į Bukareštą apsaugotas "Sekuritate" "padalinio R" "įgaliotinių", jį sekę karininkai būdavo išsiunčiami pasivaikščioti į paplūdimį. Praėjusio amžiaus pabaigoje generolas Nica, karininkas, kuris išsaugojo kontaktus su baisiuoju teroristu, patvirtino "Sekuritate" ryšius su Šakalu. Neutrukus Nica ir jo bendradarbiai mirė nuo vėžio, visas paslaptis nusinešdami į kapus. Teroristas buvo pagautas Sudane ir Prancūzijoje nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Jis nieko nekalbėjo apie iš N.Ceaucescu gautus nurodymus ir niekada nebekalbės. Bukarešte Europos teisingumo inicijuotas tyrimas žlugo dar nepradėtas, nes nebuvo įrodymų. O CŽV bylos šia tema bus įslaptintos dar daug metų, nes Rumunijos slaptosios tarnybos (SRI) bylose likę tik balti lapai.

Vieno gangsterio, tarnavusio pasaulinei revoliucijai, pasaka

Žinomas kaip Karlosas arba Šakalas venesuelietis Iljichas Romirezas Sanchezas ir dabar yra įvardijamas kaip vienas žiauriausių ir apsukriausių paskutarųjų dešimtmečių tarptautinių teroristų. Gerokai anksčiau prieš 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolį, kai viso pasaulio dėmesį traukė mirtį sėjantis Ossama ben Ladenas, Šakalas buvo intensyviai ieškomas visų svarbiausių Vakarų slaptųjų tarnybų; jos jį vadino "smegenimis" kai kurių efektingų teroristinių išpuolių, kuriuos lydėjo daugybė aukų ir didžiulė materialinė žala.

Labiausiai medžiojamas teroristas

Daugelį metų Šakalą medžiojo CŽV, FBI, specialiosios Prancūzijos tarnybos ir Mossadas. Laimė nusišypsojo Prancūzų teritorijų stebėjimo direkcijos (DST) agentams, kurie jį areštavo 1994 metais Sudane. Atgabentas ypatingo saugumo sąlygomis į Paryžių Sanchezas buvo teisiamas ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Dar prieš jo suėmimą buvo žinoma, kad Šakalas vadinamas musulmonų ekstremistinių judėjimų "ginkluota ranka". Taip pat buvo žinoma, kad jis naudojosi nuolatine komunistinių šalių, taip pat ir Rumunijos, slaptųjų tarnybų pagalba.

Tyrimo metu, kuris vyko iki 1997 metų, išaiškėjo, kad jo santykiai su "Sekuritate" buvo labai sudėtingi. Didelė staigmena buvo tai, kad tuo metu, kai Vakarų agentai ieškojo jo viso pasaulio užkampiuose, Šakalas netrukdomas judėjo per visą mūsų šalį, o N.Ceausescu "Sekuritate" užsienio informacijos direkcija nesvyruodama naudojo jį kai kurių nešvarių reikalų tvarkymui - galutinai sunaikinti tam tikrą Vakarų komunistinių režimų pasipriešinimą.

Gangsterio biografija

Maskvoje studijavusio Šakalo gyvenimo istorija iki tam tikro momento panaši į daugelio žinomų anarchistų biografijas. Jis gimė 1949 metų spalio 12 dieną Karakase, pasiturinčio advokato šeimoje, kuris simpatizavo Venesuelos komunistų partijai. Būdamas tik 17 metų I.Ramirezas Sanchezas prisidėjo prie šalies studentų komunistinio judėjimo ir 1964 metais išvyko į jaunimo stovyklą Kuboje.

1968 metais pradėjo studijas Maskvoje, Patriso Lumumbos universitete, tačiau studijų nebaigė. 70-ųjų pradžioje sovietų valdžios buvo sulaikytas ir apklaustas dėl dalyvavimo Libano ambasados Maskvoje užpuolime ir apiplėšime. Netrukus buvo ištremtas iš Sovietų Sąjungos. Kurį laiką pagyvenęs Rytų Berlyne įsikūrė Beirute, Libane. 1972 metais išvyko į Londoną, kur įstojo į prestižinę Londono politinės ekonomikos mokyklą ("London School of Economics"). Jau tada jo išvaizda buvo įspūdinga: solidus, apie 190 cm ūgio, ypatinga lotynų amerikiečio išvaizda: apvalus veidas, alyvuogių spalvos oda, veidas, juodi kaip varno plunksnos plaukai. Be ispanų kalbos, jis kalbėjo prancūziškai, angliškai, vokiškai, itališkai, rusiškai ir arabiškai. Negausiose jaunystės nuotraukose matome jį su tamsiais akiniais. Tuo metu, kai dauguma žmonių laikė jį "samdomu žudiku" arba "žvėrimi pasiruošusiu bet kada šaltakraujiškai žudyti", jam simpatizuojantieji manė (ir dabar taip mano), kad jis yra "visapusiškai atsidavęs revoliucionierius", "gyva legenda" ir "žaibiškų veiksmų genijus".

Pasakojama, kad jis didžiavosi esąs pripažintas profesionalus gangsteris ir žiaurus žudikas. Vienoje savo išpažinčių jis gyrėsi: "Aš nužudžiau savo aukas normaliu būdu - trimis šūviais." Kitais atvejais jis save ciniškai užjausdavo: "Man nelengva ką nors nušauti būtent į tarpuakį, ypač kai jie žiūri į mane, ar kai mažiau nei per 10 sekundžių reikia nužudyti keturis žmones."

Žvėries vardas

Triumfo valandomis I.Ramirezas Sanchezas persikūnydavo į daugybę tapatybių, kurias lydėjo tiek pat padirbtų pasų. Tik per "bendradarbiavimo" su "Sekuritate" laikotarpį jis iš DIE gavo apie 100 "baltų" pasų, kuriuos vėliau užpildydavo naudodamas įvairių žmonių duomenis. Įspūdinga išvaizda ir daugelio paplitusių šnekamųjų kalbų mokėjimas leido jam naudotis Europos, kai kurių Lotynų Amerikos ir musulmonų šalių pilietybėmis. Ilgainiui jis persikūnydavo ir būdavo kitu žmogumi: Adolpho Bernaliu, Victoru Hipcodu Pionu, Eduardu Palasios Augusto, Alfredu de Bourier, Andres Carlosu Martinezu Torresu, Hectoru Lugo Dupont, Mario Cehonu, Clarske Lemonu, Eusepi Massumo, Georgu Sharenu, Citonu Clarku, Sauzu Erbertu Manueliu. Tai pat jis prisiėmė ir daugybę musulmoniško skambesio vardų: Falalas Aboullah al Bakri, Cheikhas Mbarecas ben Richardas ben Abdelah Al Khalifa, Nazenas Ankashas, Ahmutas Abder Rahmanas Exelis Kholis.

Karloso parankiniai

"Negatyvios įžymybės" vaidmuo, kurį Karlosas vaidino neramiame šaltojo karo laikų pasaulyje, ir noras panaudoti jį savo asmeninių "reikalų" sprendimui, privertė slaptąsias rumunų tarnybas sužinoti kiek galima daugiau apie Šakalo kontaktus tiek su to laikotarpio "politiniais aktoriais", tiek ir su teroristinėmis grupėmis. George'as Habachas, Palestinos išlaisvinimo liaudies fronto lyderis (FPLP), ir OEP lyderis Y.Arafatas ypač pasitikėjo Karlosu. Taip pat juo pasitikėjo ir FPLP karinio sparno šefas Wadie Haddabas. Tuo pačiu metu Karlosas glaudžiai bendradarbiavo ir su Lotynų Amerikos ekstremistinio judėjimo lyderiais. Žinomiausieji jų buvo Redonas Sanchezas Valdivia iš Bolivijos išlaisvinimo armijos, Patrichio Antonio Ridmanas iš Čilės revoliucinio judėjimo, Alisio Waldimiras Komo Akosta iš Tupamaros judėjimo. Išpuolių vykdymui Karlosas išsirinkdavo sau parankinius iš įvairių socialinių sluoksnių, moteris ir vyrus, europiečius ir lotynų amerikiečius arba musulmonus. Jo sąraše apie 100 vardų, tačiau nežinoma, kiek iš jų yra realūs žmonės.

Tarnaujant N.Ceausescu režimui

Straipsnis "Veidmainiai - viena iš Rumunijos komunistinio režimo "Sekuritate" informacijos tarnybos istorijų", pasirodė 2003 metais. Jame istorikas Cristianas Troncota teigė, kad STASI archyvuose saugomi įdomūs duomenys apie žinomo tarptautinio teroristo Karloso Šakalo santykius su Bukarešto komunistinio režimo oficialiais asmenimis. Taip pat informacija apie jo įtraukimą į keletą išpuolių, kuriems vadovavo N.Ceausescu. Minėtame straipsnyje C.Troncota teigia, kad Šakalo vizitas į Rumuniją pirmą kartą buvo užfiksuotas 1973 metais, kai jis atvyko į šalį nelegaliai, kaip Prancūzijos pilietis. Čia jis slaptai susitiko su dviem Irako diplomatais ir kelių palestiniečių organizacijų atstovais.

Pacepos priešas

Tuo metu buvo žinoma, kad Karlosas "dažniausiai gyvendavo kai kurių socialistinių šalių teritorijose ir naudojosi Vengrijos, Čekoslovakijos, Lenkijos ir VDR vyriausybių palankumu".

Tai laikotarpis, kai Karloso "judėjimą" kontroliavo DIE "Tarnyba K", "Sekuritate" užsienio informacijos direkcija, USLA, III valdyba (kontržvalgyba) ir V valdybos (asmens sargyba), kurios bendradarbiavo tarpusavyje ir informuodavo N.Ceausescu apie visus įvykius, kurie galėtų turėti įtakos Rumunijos valstybės saugumui ir jos tarptautiniams ryšiams.

Rumunijos saugumo generolo Mihai Pacepos pabėgimas į Vakarus ir N.Ceausescu noras susidoroti su šiuo "sugadintu" generolu privertė Karlosą atkreipti vietos slaptųjų tarnybų dėmesį į save, kaip į potencialų susidorojimo vykdytoją.

Istorikas C.Troncota teigė, kad Šakalo ryšius su Bukarešto režimu "palaimino" ir Y.Arafatas. Galima įtarti, kad ir Y.Arafatas norėjo M.Pacepos mirties po to, kai šis, pabėgęs į Vakarus, su pikantiškomis smulkmenomis papasakojo vieną įvykį (įrašytą specialiomis priemonėmis): palestiniečių lyderis Rumunijoje buvo nufilmuotas besimylintis su vienu iš savo asmens sargybos karininkų.

Susitikimas Prahoje

2001 metais dienraštis "Romania libera" ("Laisvoji Rumunija") išplatino pulkininko leitenanto Sergiu Nica raportą, kuriame jis aprašė galimo susitikimo su Karlosu aplinkybes, jei reikėtų jį pritraukti sunaikinti M.Pacepą. Šiame raporte S.Nica teigia, kad 1979 metų rugpjūčio mėnesį gavęs Tudoro Postelnicu nurodymą, jis išvažiavo į Prahą. Čia pirmą kartą susitiko su Šakalu ir keliais jo parankiniais. Šie ryšiai buvo atnaujinti ir pratęsti po 1980 metų, kada "užsienio informacijai" vadovauti pradėjo generolas Nicolae Plesita.

Pulkininkas leitenantas S.Nica teigia, kad nuo 1981 iki 1982 metų generolas N.Plesita keletą kartų susitiko su Šakalu ir su keliais jo "leitenantais". Jo pasakojimai patvirtinti 1981 metų vasario mėnesio STASI raporte.

Istoriko C.Troncotos straipsnyje - cituojamame STASI raporte - įvardyti du Karloso "leitenantai": Abdul Hakimas ir Magdalena Kopp (Aallias Lilly). Per šiuos susitikimus sudarytoje su Šakalu "sutartyje" buvo įtrauktas punktas su išankstiniu pažadu, kad jis neturėtų imtis jokių teroristinių veiksmų Rumunijoje. Taip pat buvo aptartas jo dalyvavimas M.Pacepos sunaikinimo sąmoksle. Vėliau "bendradarbiavimas" buvo išplėstas ir pritarta išpuoliams prieš "Laisvosios Europos" radijo rumunų skyriaus žurnalistus.

Meilė teroristui

Apie I.Ramirezo Sanchezo asmeninį gyvenimą žinoma gana nedaug. Galima manyti, kad bent jau kai kurios su juo "bendradarbiavusios" moterys ilgainiui tapdavo jo meilužėmis. 80-tųjų pradžioje Karlosas buvo vedęs vokietaitę Magdaleną Kopp, "revoliucionierę", kuri jau seniai buvo tarp jo "leitenantų". 1982 metais ji buvo areštuota Prancūzijoje ir apkaltinta vežusi didelį kiekį sprogmenų, kurie galėjo būti panaudoti per išpuolį. Netrukus po Magdalenos arešto jie išsiskyrė.

"Aš išteku už Karloso. Tai išskirtinis ir nepaprastas žmogus. Jis skyrė savo gyvenimą politiniams tikslams, kuriais tikiu ir aš. Mes mylime vienas kitą ir nusprendėme, kad netrukus sujungsime savo gyvenimus."

Paskelbtas Karakaso laikraštyje "El Universal" būtent tą dieną, kai Karlosui sukako 52 metai, šis stebinantis prisipažinimas meilėje priklauso Isabellei Coutant Peyre, advokatei, gynusiai I.Ramirezą Sanchezą iš karto po to, kai jis buvo suimtas.

Viename interviu, paskelbtame 2001-ųjų rudenį dienraštyje "Ziua" ("Diena"), advokatė I.C.Peyre apibūdino savo būsimą vyrą kaip "šiltą, draugišką, dosnų, visada inteligentiškai atvirai savikritišką ir dėmesingą kitiems" žmogų. Taip paprastai išvardytos išskirtinės žmogiškos savybės labai kontrastuoja su smurto aktais, kuriuos Šakalas organizavo ir įvykdė per savo ilgą tarptautinio teroristo karjerą. Juridinių argumentų ir moters emocijų derinys. Interviu buvo ir gana kritinių advokatės atsiliepimų apie Prancūzijos teisėsaugą.

Be teisinių aspektų, ši keista istorija apie užsimezgusią meilę tarp pavojingo nusikaltėlio ir jo advokatės, yra galbūt vienintėlis "šviesos pėdsakas", kuris Šakalo gyvenimą, skirtą terorui ir šaltakraujiškiems negailestingiems nusikaltimams, galėtų padaryti žmogiškesnį.


Šakalo nusikaltimų žemėlapis

Kas yra Karlosas

Gimimo data

1949 metų spalio 12 d.

Tikras vardas

Iljichas Ramirezas Sanchezas

Gimimo vieta

Karakasas, Venesuela

Tėvas

Pasiturintis Komunistų partijos lyderis

Narystė partijoje

Nuo 14 metų

Išsilavinimas

Patriso Lumumbos universitetas, Maskva

Tikėtina, kad buvo ruošiamas partizanų kovose Kuboje ir Jordanijoje.


Vakarų specialiųjų tarnybų atlikti tyrimai parodė, kad Šakalas buvo maskavimosi meistras, važinėjo po visą pasaulį keisdamas išvaizdą ir tapatybę.

Turėjo daugybę puikiai padirbtų pasų. Daugeliu atvejų jis būdavo koordinatorius, "smegenys", šešėlyje organizuodavo "veiksmus", o vykdymas būdavo pavedamas teroristinių organizacijų nariams, kurie po to prisiimdavo sau atsakomybę už išpuolius.

Laikydamasis didžiausių atsargumo priemonių, su suklastotu pasu Šakalas atvykdavo į šalį, kurioje turėjo būti įvykdytas išpuolis, užmegzdavo ryšius su "vykdytojais" ir likus dviem trims dienoms iki išpuolio, išvažiuodavo jau kaip kitas asmuo.

Ilgainiui I.Ramirezas Sanchezas tapo OEP lyderio Y.Arafato ir Palestinos išlaisvinimo fronto vado dr. G.Habacho patikimiausiu bendradarbiu ypatingiems klausimams, susijusiems su musulmonų revoliucijos tikslų įgyvendinimu. Vakarų slaptosios tarnybos nurodo, kad Šakalo teroristinė "karjera" prasidėjo 1973 metais. Dramatiškas jo organizuotų išpuolių chronologinis sąrašąs:

* 1973 m. gruodžio 30 d.: Londone keliais šūviais rimtai sužeistas izraelietiškos kilmės anglų aferistas Josephas Sieffas.

* 1974 m. sausio 24 d.: Londone, Izraelio Hapoalim banko biure, susprogdinta bomba.

* 1974 m. rugpjūčio 3 d.: Paryžiuje, šalia laikraščių redakcijų, susprogdinti trys užminuoti automobiliai.

* 1974 m. rugsėjo 13 d.: įkaitais paimti Prancūzijos ambasadorius Hagoje Jacquesas Senardas ir dar dešimt žmonių. 1979 m. Karlosas pareiškė, kad šiais veiksmais buvo siekiama išlaisvinti japonų teroristą Yutaką Furuyą, kuris buvo suimtas Paryžiuje 1974 m. liepos mėnesį.

* 1974 m. rugsėjo 15 d.: Paryžiuje, granatomis susprogdinta kavinė: du žmonės žuvo, 30 sužeistų.

* 1975 sausio 13 ir 19 d.: Išpuoliai Paryžiaus "Orli" oro uoste, kur granatsvaidžiais buvo apšaudyti Izraelio bendrovės "El Al" lėktuvai.

* 1975 birželio 27 d.: nušauti du Karlosą sekę ir norėję jį suimti policininkai. Libanietis Michelas Mouchkarbalas (informatorius), kuris Karlosą įdavė policininkams, buvo nušautas trimis kulkomis į kaktą.

* 1975 gruodžio 21 d.: Karloso vadovaujama grupuotė paėmė į nelaisvę 70 OPEC atstovų, dalyvavusių konferencijoje Vienoje. Per išpuolį trys įkaitai žuvo, o Šakalo vadovaujamos komandos nariai liko sveiki. Teroristai gavo 50 mln. JAV dolerių mainais už įkaitų išlaisvinimą.

* 1981 rugsėjo 4 d.: Beirute, savo automobilyje nušautas Prancūzijos ambasadorius Louisas Delmaras.

* 1982 kovo 28 d.: traukinyje, vykstančiame maršrutu Tulūza-Paryžius, sprogusi paslėpta bomba nusinešė penkių žmonių gyvybes. Šio išpuolio tikslas buvo Jacquesas Chiracas, tuometis Paryžiaus meras, tačiau jo traukinyje nebuvo. Išpuolis įvyko iškart po to, kai Karlosas pareikalavo Prancūzijos valdžios institucijas išlaisvinti jo bičiulius Bruno Breguet ir Magdaleną Kopp.

* 1982 balandžio 22 d.: Paryžiuje, priešais parduotuvę "Al Watan Al Arab" susprogsdintas užminuotas automobilis.

* 1983 rugpjūčio 25 d.: beveik vienu metu Madridą sudrebino dviejų galingų bombų sprogimai.

* 1984 sausio 1 d.: Tripolyje, Prancūzų kultūros centre, susprogdinta bomba.

Ginkluota "Sekuritate" ranka

1981 vasario 21 d. 21:50: Galingas sprogimas sukrėtė radijo stoties "Laisvoji Europa" biurą Miunchene, Čekoslovakijos skyrių. Pagal Bavarijos policijos tyrimą ataskaitą, įtrauktą į bylą Nr. 782-230/1981, sprogimo metu buvo sunkiai sužaloti aštuoni žmonės buvę skyriuje ir dar keturi nukentėjo gretimuose pastatuose. Nuostoliai: daugiau kaip 4 mln. markių.

Pagal vokiečių tyrėjus, sprogimo bangą sukėlė 20 kg nitroglicerino užtaisas, kuris ne tik sugriovė pastatą, bet dar ir išrausė dviejų metrų skersmens ir vieno metro gylio, piltuvėlio formos kraterį.

Po 1990-ųjų STASI archyvuose rasta informacijos, kad šį išpuolį įvykdė Šakalas, paprašytas Rumunijos "Sekuritate", kuri jam sumokėjo 1 mln. dolerių.

1981 liepos 20: netoli savo namų buvo užpultas ir subadytas (26 peilio dūriais) žurnalistas Emilis Georgescu. Jis išgyveno, tačiau iki savo mirties (1985) buvo įsitikinęs, ir teigė viešai, kad buvo "Sekuretate" sąmokslo auka. Jo teiginius patvirtino informacija, gauta taip pat iš vokiečių archyvų, o tai rodo, kad iš tiesų jis buvo "užsakymų" sąraše, kurį Šakalas gavo iš Bukarešto.

Tęsinys kitame numeryje

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"