Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Mitrochino archyvas

 
2008 04 25 0:00

'Skiriama visiems, kurie norėjo, tačiau negalėjo pasakyti tiesos.' Vasilijus Mitrochinas Tęsinys. Pradžia 2007 m. rugpjūčio 24, 31, rugsėjo 7, 14, 21, 28, spalio 5, 12, 19, 26, lapkričio 9, 16, 23, 30, gruodžio 7, 14, 21, 28, 2008 m. sausio 4, 11, 18, 25, vasario 1, 8, 15, 22, 29, kovo 7, 14, 21, 28, balandžio 4, 11, 18 d.

II dalis: Andropovo era.

Iki pat šaltojo karo pabaigos konspiracijos teorijų šalininkai centre šventai tikėjo, kad Jungtinių Amerikos Valstijų CŽV grobia KGB pareigūnus arba vilioja juos "tapti išdavikais" (kitaip sakant, dezertyruoti).

1970-ųjų gegužės 21 dieną Jurijus Andropovas savo laiške Leonidui Brežnevui primygtinai tvirtino, jog CŽV drįso surengti begėdiškas KGB provokacijas tik todėl, kad "mes patys vengiame naudoti tinkamas priemones". J.Andropovo nuomone, atėjo laikas atsimokėti jiems tuo pačiu ir pagrobti kokį nors CŽV pareigūną. Taip sovietai esą pamokytų amerikiečius. Tuo atveju, jei specialiųjų veiksmų operacija nepavyktų, o KGB galėtų išvengti rizikos būti atskleistas, J.Andropovas prašė L.Brežnevo leidimo pavesti šį reikalą kam nors "iš šalies".

Kadangi KGB jau turėjo tradiciją naudotis galimybėmis "iš šalies" - Sandinistos partizanų rankomis puolė nusitaikytus JAV taikinius Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje, - tiek J.Andropovas, tiek pati V valdyba nedvejodami išsirinko Palestinos teroristus KGB darbeliams Artimuosiuose Rytuose ir Europoje atlikti. O pagrindiniu žmogumi, atsakingu už Palestinos terorizmo eksportą į Europą, tapo mokslų daktaras Wadi Haddadas, Marksistų leninistų sąjūdžio prie Palestinos išvadavimo judėjimo (PFLP) vado, taip pat mokslų daktaro George'o Habasho pavaduotojas.

1968-1969 metais W.Haddadas pelnė centro palankumą, kai surengė seriją lėktuvų užgrobimų ir atakų prieš Izraelio atstovybes bei žydus verslininkus Europos valstybių sostinėse. 1970-aisiais jį užverbavo KGB ir pavadino agentu Nacionalistu. J.Andropovas pranešė L.Brežnevui:

"Dėl ryšių su W.Haddadu mes iki tam tikros ribos galime kontroliuoti išorines PFLP operacijas ir netgi pakreipti jas Sovietų Sąjungos naudai, taip pat organizacijos galvažudžių rankomis slapta atlikti mums reikalingas specialiąsias operacijas."

J.Andropovas gavo L.Brežnevo leidimą pasinaudoti W.Haddadu per specialiąsias operacijas prieš CŽV:

"Būtų tikslinga surengti operaciją ir pagrobti CŽV atstovą Libane... Tada atgabenti jį į Sovietų Sąjungą, tačiau ne tik tam, kad nubaustume CŽV, bet ir kad ištrauktume [iš jo] vertingos informacijos apie JAV planus bei vykdomas specialiąsias operacijas Artimuosiuose Rytuose.

Planuojame vykdyti operaciją per patikimą mūsų rezidencijos Beirute agentą Nacionalistą [W.Haddadą], kuris koordinuoja PFLP operacijas ir yra patyręs agresyvių veiksmų specialistas.

Operacijos plano taikinį (CŽV pareigūną) pagrobs patikimi Nacionalisto kovotojai Beirute arba jo apylinkėse ir slapta pristatys į nustatytą vietą Damasko regione bei perduos mūsų pareigūnams. Iš Damasko grobis specialiu mūsų lėktuvu ar laivu bus nelegaliai nugabentas į Sovietų Sąjungą.

Turint omenyje tai, kad Palestinos partizanų organizacijos pastaruoju metu Lebanone jau ne kartą buvo nusitaikiusios į Amerikos žvalgybą ir jos agentus, Libano valdžia ir amerikiečiai įtars anksčiau aprašytą operaciją įvykdžius Palestinos partizanus.

Tikrąjį operacijos tikslą iš svetimšalių žinos tik Nacionalistas, o iš sovietų - tik tiesiogiai operaciją planavę ir vykdę KGB pareigūnai.

Prašau Jūsų leidimo paruošti ir įvykdyti anksčiau aprašytą operaciją."

Brežnevas oficialiai palaimino operaciją 1970-ųjų gegužės 25 dieną. Sovietų rezidencija Beirute iš karto nusiuntė W.Haddadui išsamią nusitaikyto CŽV pareigūno (kodiniu vardu Viras) dosjė, namų adresą (jis gyveno bute ketvirtame namo aukšte), automobilio (šviesiai mėlynas "Ford Comet" diplomatiniais numeriais) numerius, kasdienio maršruto nuo namų iki darbo JAV ambasadoje ir atgal, taip pat asmeninių įpročių aprašymą. Jame, pavyzdžiui, buvo minima, kad

Viras reguliariai išeina pasivaikščioti ir pavedžioti savo juodos spalvos pudelį.

W.Haddadas sutiko parinkti tris "labiausiai patyrusius ir patikimiausius" šaulius, kad šie pagrobtų Virą. Kai tik CŽV pareigūnas bus sučiuptas, grobikai V valdybos parūpintuose anestetikuose pamirkyta nosinaite užspaus jam burną ir nosį. Tada sąmonės netekusiam Virui suleis injekciją (taip pat parūpintą KGB), dėl kurios jis, kai tik atgaus sąmonę, neturės orientacijos ir negalės priešintis. Tuomet PFLP vyrai KGB parinktu keliu nuveš pagrobtąjį į Siriją ir netoli Zabadinio esančiame kaimelyje perduos F linijos pareigūnams iš sovietų rezidencijos Damaske. Iš čia KGB jį perkels į Sovietų Sąjungą.

Viena priežasčių, kodėl W.Haddadas sutiko tapti sovietų agentu, greičiausiai buvo ta, kad jis tikėjosi gauti ginklų PFLP. Ir jam pavyko - 1970-ųjų liepą L.Brežnevas patenkino J.Andropovo prašymą aprūpinti W.Haddadą penkiais RPG-7 rankiniais prieštankiniais granatsvaidžiais iš KGB arsenalo.

Pirmiausia su W.Haddadu susitiko V valdybos galva Nikolajus Pavlovičius Gusevas ir jo asistentas Aleksejus Nikolajevičius Savinas - kad aptartų ginklų perdavimo reikalą. Buvo sutarta, jog perdavimas vyks tamsoje, pripučiamoje guminėje valtyje, iš anksto sutartoje vietoje netoli Adeno. Operaciją kodiniu pavadinimu "Vostok" patikėta koordinuoti V valdybos vado pavaduotojui (vėliau tapusiam ir šios valdybos galva) Aleksandrui Ivanovičiui Lazarenkai.

Pagal gynybos ministro maršalo Dmitrijaus Ustinovo nurodymus W.Haddadui skirti ginklai buvo sukrauti į netoli Vladivostoko plaukiojančios flotilės "Kursograf" žvalgybinį laivą. S.M.Grankinas iš V valdybos turėjo prižiūrėti, kad perdavimas vyktų sklandžiai. "Kursograf" išplaukė Adeno įlankos link į sutartą vietą ties 12 laipsnių 34 minutės šiaurės ir 45 laipsnių 12 minučių rytų lygiagretėmis, kur naktį, lygiai dvyliktą valandą vietos laiku, jau laukė W.Haddado motorinė valtis.

Kaip ir buvo sutarta, W.Haddadas raudonu signaliniu žibintu davė ženklą, kad jis jau čia, o "Kursograf" įgula užgesino visas šviesas, įplaukė į šliuzą ir valtyje laukiantiems žmonės du kartus trumpai švystelėjo šviesomis. Po kurio laiko pasignalizavo dar kartą. Tada,

sulaukęs atsakomojo ženklo (keturių trumpų šviesos švystelėjimų), "Kursograf" nuleido guminę valtį su ginklais į vandenį ir davė signalą (trys trumpi švystelėjimai du kartus) W.Haddadui paimti krovinį. Kai jis tai padarė, atsakė dvigubu šviesos švystelėjimu, kad ginklai sėkmingai perimti.

W.Haddadui KGB perdavė 50 Vakarų Vokietijoje pagamintų pistoletų (ir dešimt slopintuvų), 5 tūkst. šovinių, 50 vogtų arba KGB konfiskuotų MG-ZI kulkosvaidžių ir 10 tūkst. jų šovinių, 5 britų gamintus sterlingus su slopintuvais ir 36 tūkst. šovinių, 50 amerikietiškų AR-16 automatų su 30 tūkst. šovinių, 15 iš užsienio žaliavų pagamintų apgaulingųjų minų ir 5 taip pat iš užsienio žaliavų pagamintas minas "Snop", valdomas radijo bangomis.

Dviejų rūšių minos buvo laikomos geriausiais sovietų arsenalo mažaisiais ginklais. Jos, kaip ir kita W.Haddadui įteikta "tylioji" amunicija, prieš tai niekada nebuvo teikiamos jokiam Varšuvos pakto šalių atstovui. Vien "Snop" minos, valdomos radijo bangomis, mieste gali būti susprogdintos iš maždaug dviejų kilometrų atstumo, o rečiau apgyvendintoje vietovėje - ir penkiolikos-dvidešimties kilometrų atstumu.

Žinią apie sėkmingai atliktą operaciją "Vostok" centras pasitiko triumfuodamas. Rekomendavus Pirmajai vyriausiajai valdybai ir

patvirtinus KGB specialiosios valdybos Ramiojo vandenyno flotilėje viršininkui kontradmirolui Radčenkai, septyniems operacijoje dalyvavusiems karinio jūrų laivyno vadams - kapitonui V.P.Lebedevui, pirmiesiems "Kursograf" kapitono padėjėjams A.G.Štyrovui ir E.P.Lopatinui, antrojo rango "Kursograf" kapitono padėjėjams G.S.Babkovui ir V.I.Avramenkai, trečiojo rango kapitonams A.V.Garnitskiui bei A.S.Klimčiukui - įteikti operacijos "Vostok" suvenyrai (vieno vertė - 600 rublių) ir piniginės 600 rublių premijos.

Oficialus padėkos laiškus taip pat buvo išsiųstas Karinio jūrų laivyno įgulos vadui, flotilės admirolui N.D.Sergejevui.

Centras planavo pasinaudoti W.Haddadu ir PFLP per seriją specialiųjų operacijų Artimuosiuose Rytuose, ypač prieš Izraelį. Tačiau operacija "Vint" - PFLP pasikėsinimas pagrobti CŽV vado padėjėją Beirute - baigėsi nesėkme.

Viras (tokį kodinį vardą jam suteikė KGB) kaitaliojo savo kasdienį maršrutą ir W.Haddado šauliams buvo neįmanoma jo pagrobti. Per 1971 metus V valdyba prikūrė galybę alternatyvių pagrobimo planų. Pavyzdžiui, vienas jos siūlomas variantas buvo paprasčiausiai nužudyti Virą. Tačiau tiek šis, tiek kiti planai žlugo.

Nepavyko ir operacija "Intikam" - PFLP teroristų bandymas nužudyti du sovietų dezertyrus - P.S.Brazinską su sūnumi, kodiniu vardu Piratai (išgarsėję lietuviai - red.), kurie 1970-aisiais užgrobė "Aeroflot" lėktuvą ir pabėgo juo į Turkiją. KGB operacijų bylose pažymima, kad Nacionalistas (W.Haddadas) neturėjo žalio supratimo, kaip sunku bus įvykdyti užduotį, todėl pervertino savo jėgas.

Galiausiai planų pasinaudoti PFLP medžiojant sovietų dezertyrus buvo atsisakyta. Užtat J.Andropovo sprendimas į specialiąsias operacijas įtraukti W.Haddadą ir L.Brežnevo suteiktas palaiminimas tapo didžiuliu lūžiu KGB operacijų istorijoje - kitos sovietų bloko šalių žvalgybos pasekė sovietų lyderių pavyzdžiu ir savo operacijoms vykdyti ėmė naudoti - arba bent jau bandė įkalbėti - teroristų grupuotes.

Visas V valdybos operacijas, kaip ir N.Chruščiovo laikais, gerokai kompromitavo išdavystės. Svarbiausias dezertyras buvo F linijos pareigūnas sovietų rezidencijoje Londone, aukštos kvalifikacijos šaulys ir parašiutininkas bei kirstynių meistras Olegas Adolfovičius Lijanas, kurį 1971-ųjų pavasarį KGB buvo užverbavęs kaip savo šnipą britų MI5.

Per šešis mėnesius iki pabėgimo O.Lijanas perdavė priešams KGB sabotažo planus Londone, Vašingtone, Paryžiuje, Bonoje, Romoje ir kitose Vakarų valstybių sostinėse. Jis ne tik atskleidė daugelio taikos metais rengiamų specialiųjų veiksmų detales, bet ir siaubingus, netikėtus V valdybos operacijų planus tarptautinės krizės laikotarpiu bei į kiekvieną nusitaikytą šalį infiltruotų nelegalų, vietinių KGB agentų, sabotažo ir žvalgybos grupių ruošiamus konfliktus.

Vašingtone F linija planavo viską, kas įmanoma - kaip užnuodyti JAV sostinės geriamojo vandens sistemas, net kaip nužudyti šalies lyderius. Didžiojoje Britanijoje į numatytą sabotažo planą buvo įtrauktas Londono metro užtvindymas, taip pat išankstinio įspėjimo sistemos Failingdeile, Šiaurės Jorkšyre, susprogdinimas.

Kai kurios V valdybos schemos buvo tokios pat keistos ir nemokšiškos, kokias dešimtmečiu anksčiau braižė CŽV, kai nesėkmingai bandė organizuoti Fidelio Castro nužudymą. Tačiau blogiausia, kad O.Lijano išdavystė į dienos šviesą išvilko centro planus, o Didžiosios Britanijos vyriausybė tuoj pat ėmėsi veiksmų prieš sovietų rezidenciją Londone: 1971-ųjų rugsėjo 24 dieną nuolatinis ministro padėjėjas Užsienio ir Didžiosios Britanijos tautų sandraugos reikalų ministerijoje seras Denisas Greenhillas pasikvietė sovietų laikinąjį reikalų patikėtinį Ivaną Ivanovičių Ipolitovą (KGB agentą) ir informavo jį, kad 90 Didžiojoje Britanijoje po oficialių pareigybių priedanga veikiančių KGB ir GRU pareigūnų turi nedelsiant palikti šalį, o dar penkiolikai trumpam išvykusių į Sovietų Sąjungą nebus leidžiama sugrįžti.

Taigi tąkart Didžioji Britanija iš viso išvarė 105 sovietų agentų - apie daugelį jų MI5 ir SIS greičiausiai jau kurį laiką žinojo, tačiau O.Lijanas į sąrašą neabejotinai įtraukė ne vieną naują pavardę. O tuo metu lyg tyčia vykusias karštas diskusijas Vaithole dėl operacijos "Foot" - masinio sovietų šnipų išsiuntimo iš šalies - vykdymo O.Lijano atskleisti siaubingi V valdybos sabotažo planai tik paspartino užbaigti sovietų nenaudai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"