Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Liaudies priešas draugas Stalinas

 
2011 11 20 12:48

Šiais metais Josifo Stalino sūnus būtų šventęs 90-metį, o ateinančiais sukaks 50 metų, kai jis mirė. Kodėl šis vyras taip trumpai gyveno?

Vasilijus Stalinas kartą pasakė netikram broliui Artiomui Sergejevui: "Turiu dvi išeitis: arba ta (pakėlė prie smilkinio pistoletą), arba ta (parodė į sklidiną stiklinę). Gyvenu tol, kol gyvas mano tėvas. Manai, lengva gyventi po kirviu?"

Pirmas "kartas"

Lyg būtų iš anksto žinojęs... Stalinas mirė 1953 metų kovo 5 dieną, o Vasilijus buvo suimtas balandžio 28-ąją ir dvejus metus praleido tardymo kalėjime Lubiankoje. 1955-ųjų rugsėjo 2 dieną buvo nuteistas aštuoneriems metams pataisos darbų stovyklos.

1960 metų sausio 5-ąją SSRS valstybės saugumo komiteto (VSK) pirmininkas Aleksandras Šelepinas ir SSRS generalinis prokuroras Romanas Rudenka išsiuntė į SSKP CK raštą: "...V.J.Stalinas suimtas 6 metus ir 8 mėnesius... Šiuo metu jis sunkiai serga keliomis ligomis (širdies, skrandžio, kojų kraujagyslių ir kitomis). Remdamiesi išdėstytu prašome SSKP CK apsvarstyti šiuos pasiūlymus:

- pritaikyti V.Stalinui dalinę amnestiją, atleisti jį nuo likusio bausmės laiko ir panaikinti teistumą;

- pavesti Maskvos tarybai suteikti V.Stalinui Maskvos mieste trijų kambarių butą;

- pavesti SSRS gynybos ministerijai paskirti V.Stalinui pensiją..."

Sausio 9-ąją Stalino sūnus iš Vladimiro centrinio kalėjimo su sargyba buvo pristatytas į Maskvą. Čia jį priėmė ir pusę valandos kalbėjosi Nikita Chruščiovas. Apie tai pasakojo buvęs VSK Tardymo skyriaus viršininkas generolas leitenantas N.Čistiakovas: "Išvydau jį, keturiasdešimtmetį generolą, siaubingos būklės. Retučiai rudi plaukai, siaurutė rudų ūsų "šluotelė". Sunykęs, liguistas veidas... Nuvežiau Vasilijų automobiliu į Kremlių... Likau laukiamajame, o Vasilijus kabinete suklupo ant kelių ir maldavo jį išlaisvinti. N.Chruščiovas labai susijaudino. Vadino jį "mieluoju Vasenka", klausinėjo: "Ką su tavimi padarė?"

"Nuo tavęs degtine tvoskia"

1960 metų balandžio 9-ąją SSRS Aukščiausiosios tarybos prezidiumo pirmininkas Klimentas Vorošilovas priėmė V.Staliną darbo kabinete ir pasišnekėjo su juo, kaip sakoma, iš širdies. Tačiau pokalbis greitai apsiribojo Vasilijaus moraliniu veidu. Išliko to susitikimo protokolinis užrašas: "Pameni, - kalbėjo K.Vorošilovas, - kai tavo tėvas nepagydomai sirgo, o tu girtas šlaisteisi po koridorių? Sakiau tada: "Nustok gerti, atmesk visas negeras mintis." Bet tu pradėjai dar daugiau gerti. (...) Nuo tavęs ir dabar degtine tvoskia. Savo gyvenime prisižiūrėjau daug alkoholikų ir žinau, kas tai yra. Jeigu esi neatsparus tai ydai, tu neobjektyvus..."

Balandžio 13-ąją ta stenograma atsirado ant N.Chruščiovo stalo. Kitą dieną, aiškiai ne be patarimo "iš aukščiau", į CK buvo išsiųstas SSRS generalinio prokuroro R.Rudenkos ir SSRS VSK pirmininko A.Šelepino slaptas raštas, siūlantis atšaukti SSKP CK prezidiumo nutarimą dėl V.Stalino paleidimo prieš terminą ir jo teistumo panaikinimo: "Visiškai slaptai. V.Stalinas nepaiso SSKP CK duodamų pažadų ir sistemingai girtauja... Leidžia sau priešiškai kalbėti apie sovietinę santvarką, šmeižia kai kuriuos komunistų partijos ir sovietinės vyriausybės vadovus. Neseniai V.Stalinas, būdamas neblaivus, įsirėžė į Japonijos pasiuntinybės mašiną. Joje sėdėjusiam pasiuntinybės darbuotojui buvo sutrenkta galva. Po susidūrimo su Japonijos pasiuntinybės mašina nesustojo ir pabėgo iš įvykio vietos. Šiomis dienomis V.Stalinas apsilankė Kinijos pasiuntinybėje ir čia, jo žodžiais, paliko laišką Mao Dzedungo vardu..." N.Chruščiovas, sužinojęs apie tai, ilgai keikėsi "matais" ir klausinėjo savo aplinkos: "Ką darysime? Sodinsi - pražus. Nesodinsi - irgi."

"Nenoriu būti Džiugašviliu!"

V.Stalinas vėl sėdo. 1961 metų balandžio 7-ąją A.Šelepinas ir R.Rudenka išsiuntė į SSKP CK naują raštą: "1961 metų balandžio 28 dieną V.Stalinas turėtų būti paleistas iš kalėjimo kaip atlikęs bausmę. Per laikotarpį, praleistą kalinimo vietose, V.Stalinas nepasitaisė, elgiasi įžūliai... Todėl manome, kad būtų tikslinga SSRS Aukščiausiosios tarybos prezidiumo nutarimu, veikiančių įstatymų išimties tvarka, pasiųsti bausmę atlikusį V.Staliną tremtin penkerių metų laikotarpiui į Kazanę (į tą miestą draudžiama įvažiuoti užsieniečiams)..."

Stalino sūnus ten ir buvo išsiųstas. Kazanėje jis gavo vieno kambario butą. Paso V.Stalinas neturėjo, todėl pusę metų naudojosi pažyma, kad yra paleistas iš kalėjimo.

Po kurio laiko jis gavo pasiūlymą pasikeisti pavardę, bet griežtai atsisakė: "Nenoriu būti Džiugašviliu, noriu būti Stalinu!" Vis dėlto 1962 metų sausio 9-ąją Stalino sūnui buvo įteiktas naujas pasas Džiugašvilio pavarde. O tų pačių metų kovo 19 dieną 13 valandą dėl "aštraus širdies nepakankamumo ryškiai išreikštos aterosklerozės alkoholinės intoksikacijos fone" aviacijos generolas V.Stalinas mirė.

Stalino sūnus buvo laidojamas jo gimimo dieną - kovo 24-ąją. Laidotuves organizavo vietinė VSK valdyba. Ceremoniją, kaip išnešamas V.Stalino kūnas, čekistų skaičiavimais, stebėjo 250-300 žmonių iš gretimų namų. Laidotuvių išlaidos sudarė 426 rublius 5 kapeikas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"