Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Kauno getas: treji pragaro metai

 
2015 07 31 6:00
Grįžtančios iš darbo kalinių brigados prie geto vartų.
Grįžtančios iš darbo kalinių brigados prie geto vartų. LCVA nuotrauka

Prieš 71 metus, 1944-ųjų liepą, hitlerininkai likvidavo Kauno getą – antrą pagal dydį Lietuvoje. Tomis dienomis iš Kauno į mirties stovyklas išvežta maždaug 7 tūkst. žydų, dar tūkstantis žuvo geto likvidavimo metu. Nacių okupacijos pabaigos sulaukė tik kas penkiasdešimtas iš daugiau nei 30 tūkst. Kaune gyvenusių žydų.

Paskutinę 1944-ųjų liepos dieną Vilijampolė atrodė šiurpiai. Gatvėse – nė gyvos dvasios. Tik vėjas vartė išmėtytų apanglėjusių knygų puslapius, tarsi norėdamas perskaityti paskutinių psalmių žodžius. Tik lietus prausė paliktus vaikų žaislus ir suaugusiųjų rakandus, lyg apverkdamas čia pražudytus gyvenimus. Tik aprūkusios namų sienos žvelgė tuščiomis akiduobėmis į gatves, kuriomis tūkstančiai vyrų, moterų, senelių ir vaikų ką tik iškeliavo į mirtį, tik kaminai, lyg į pilkus debesis ištiestos rankos, šaukėsi dangaus keršto ir teisingumo. Tik svilėsių ir mirties kvapas sklandė virš nykių kvartalų, kuriuose trejus metus buvo Kauno getas.

Rytojaus dieną į nacių paliktą miestą įžengė Raudonosios armijos daliniai. Po geros savaitės mieste buvo suskaičiuoti 634 žydai. Tik tiek liko gyvųjų iš daugiau nei 30 tūkstančių, gyvenusių čia iki karo. Dar mažiau – vos 84 išgyveno patį geto naikinimą. Lyg to būtų maža, kai kurie iš jų vėliau pateko į NKVD. Bet apie tai – kiek vėliau. O dabar pakalbėkime apie tai, kaip ir kada buvo įkurtas antras pagal dydį Lietuvoje Kauno getas.

Pirmieji pogromai

Pradėti, deja, tenka nuo fakto, kad Lietuvoje žydų pogromai prasidėjo pirmąją SSRS ir Vokietijos karo savaitę. Kita vertus, jie tikrai nevyko lietuvių, o juo labiau Birželio sukilėlių iniciatyva, kaip teigia kai kurie pogromus išgyvenę prisiminimų autoriai.

Išlikusio Kauno geto kalinio Avrahamo Tory dienoraštyje rašoma: „Vienas pirmųjų veiksmų, kurių ėmėsi žmonės, atrodytų atstovavę nepriklausomos Lietuvos valdžiai, buvo kruvinos žydų - vyrų, moterų ir vaikų – žudynės. Lietuvių partizanų būriai tartum kraujo ištroškę šunys šniukštinėjo po gatves ir kiemus, gaudydami iš baimės paklaikusius žydus, išsislapsčiusius įvairiausiose vietose, kur kas galėjo. Juos būriais nusitempdavo nežinia kur.“

Tačiau šių teiginių nepatvirtina nei archyviniai šaltiniai, nei Lietuvos žydų katastrofą tyrinėję profesionalūs istorikai. Kaip teigia istorikas Arūnas Bubnys, Birželio sukilėliai Iš tiesų suiminėjo ir kišo į Kauno kalėjimą visus, kolaboravusius su sovietų valdžia – tiek lietuvius, tiek žydus, tiek kitų tautybių asmenis, tačiau jokių žudynių ar pogromų nebuvo, nebent vienas kitas plėšimo atvejis, kurių visuomet pasitaiko per suirutę.

O birželio 25-ąją, miestą perėmus vokiečių kariuomenei ir SD (saugumo tarnybai), padėtis jame drastiškai pasikeitė. Naciai iš karto ėmė organizuoti žydų žudynes ir dar taip, kad jos atrodytų kaip vietos gyventojų iniciatyva ir būtų vykdomos jiems dalyvaujant. Deja, ir vėl tenka apgailestauti, kad kai kurie lietuviai ir netgi sukilėliai pasidavė hitlerininkų kurstymui. Tai liudija SD operatyvinės grupės vado Franzo Walterio Stahleckerio raportas reicho SS ir policijos vadui Heinrichui Himmleriui, kuriame teigiama, jog pasitelkus kai kuriuos sukilėlių vadus „pavyko taip parengti ir pradėti pogromą, kad aikštėn neiškilo nei mūsų duoti nurodymai, nei mūsų iniciatyva“.

Pirmųjų pogromų rezultatai buvo siaubingi – vien naktį į birželio 26-ąją mieste nužudyta daugiau nei pusantro tūkstančio žydų, sunaikinta keletas sinagogų ir sudegintas ištisas gyvenamasis kvartalas su šešiomis dešimtimis namų. Per kelias kitas naktis nacių įkvėpti pogromų dalyviai atėmė gyvybę dar 2300 savų piliečių. Didžiausi pogromai vyko Vilijampolėje, tačiau jų būta ir miesto centre – viena tokių „akcijų“ - „Lietūkio“ garažo skerdynės - kaip nenuplaunama dėmė įėjo į istoriją.

Vėliau, praūžus pirmajai „stichiškų“ pogromų bangai, žydai pradėti šaudyti Kauno fortuose. Šį juodą darbą perėmė vokiečių SD grupės ir gestapininkai, tačiau dalyvavo ir nemažai lietuvių iš nacių suformuotų Tautinio darbo apsaugos (TDA) būrių. Šaudymai fortuose vyko ir iki geto įsteigimo, ir po jo – masinės žudynės liovėsi tik spalio pabaigoje.

Čia reikėtų atkreipti dėmesį į dar vieną mažai žinomą faktą, leidžiantį atsakyti į svarbų klausimą: kodėl Kauno žydai per tris pirmas karo dienas nebėgo iš miesto ir nesitraukė į Rytus su Raudonąją armija? Ogi todėl, kad sovietų vadovybė visiškai neskubėjo gelbėti ne tik naujai aneksuotų, bet ir seniau SSRS sudėtyje buvusių aštuonių respublikų gyventojų, tarp kurių buvo šimtai tūkstančių mirčiai pasmerktų žydų. VKP(b) CK ir SSRS Liaudies komisarų taryba nutarimą dėl evakuacijos priėmė tik birželio 27-ąją, tad ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos žydams tai jau nebeturėjo prasmės. Be to, nors šiose direktyvose ir minima žydų evakuacija, pirmenybę organizuotai išvykti į SSRS jos teikė vadinamajam „partiniam-sovietiniam aktyvui“.

Tačiau ir tai dar ne viskas. Daugelis Lietuvos žydų, nutarusių savarankiškai trauktis į Rytus, prie senosios SSRS sienos susidūrė su netikėta kliūtimi. Pasirodo, čia dar galiojo aneksuotų kraštų gyventojams taikomi apribojimai – leidimai peržengti gyvybės ir mirties riba tapusią sieną pirmiausia buvo išduodami partinių bei sovietinių įstaigų tarnautojams ir jų šeimų nariams. Dešimtims tūkstančių eilinių piliečių, kurių didelę dalį sudarė žydai, kelias į Rytus buvo užkirstas. Visi jie atsidūrė spąstuose, o ištrūkti iš jų buvo įmanoma tik dviem keliais – vienas vedė tiesiai į mirtį, antrasis – į mirtį per hitlerininkų steigiamą getą.

Viltis už spygliuotos vielos

Šiaip ar taip, kelias per getą išgąsdintiems ir sutrikusiems žydams vis dėlto teikė šiokių tokių vilčių išlikti gyviems. Juolab kad šias viltis kurstė pats SD operatyvinės grupės vadas SS štandartenfiureris Karlas Jaegeris, ragindamas žydus dėl jų pačių saugumo „savo noru“ įsikurti atskirai nuo kitų kauniečių.

A. Tory dienoraštyje pasakojama, kaip žydai buvo įkalbinėjami. Liepos 7 dieną K. Jaegeris pasikvietė penkis įtakingus žydų bendruomenės atstovus – advokatus Leibą Garfunkelį ir Jakovą Goldbergą, gydytoją Efraimą Rabinovičių ir rabinus Abą Sniegą bei Jankelį Mošę Šmunkelį. Pats žydų pogromus organizavęs esesininkas dabar tvirtino negalįs leisti, kad mieste būtų toliau žudomi žydai, todėl šiems reikėtų „savanoriškai“ apsigyventi atskirai nuo kitų kauniečių – Vilijampolėje. Į pakviestųjų nuogąstavimus, kad Vilijampolėje, kurioje gyvena vos 8 tūkst. žmonių, vargu ar išsiteks 30 tūkst. žydų, K. Jaegeris tik numojo ranka. Jis pareiškė, jog vietos užteksią visiems, ir pridūrė, kad žydams persikėlus į getą iš Kauno fortų būsią nedelsiant paleistos ten laikomos moterys ir vaikai.

Tai buvo pasiūlymas, kurio nebuvo įmanoma atsisakyti. Juo labiau kad žydų nuomonė niekam ir nerūpėjo - vykdydami hitlerininkų nurodymus, Kauno komendantas Jurgis ??Juozas Bobelis ir burmistras Kazys Palčiauskas išleido įsakymą – iki rugpjūčio 15-osios visi miesto žydai turi persikelti į Vilijampolę.

Šį įsakymą liepos 31 dieną pakartojo nacių karinę administraciją pakeitusi vokiečių civilinė valdžia, tik jos potvarkiai buvo dar griežtesni. Žydams buvo uždrausta vaikščioti šaligatviais, lankytis miesto parkuose ir skveruose, važinėti autobusais ir taksi, parduoti ar keisti bet kokį savo turtą, o maisto 30 tūkst. žmonių turėjo teisę nusipirkti tik trijose miesto parduotuvėse. Kitaip sakant, buvo daroma viskas, kad gyvenimas mieste žydams taptų nepakenčiamas ir kad jie patys skubėtų kuo greičiau persikelti į getą. Taigi persikraustymas buvo baigtas tikrai su vokišku punktualumu: rugpjūčio 15-ąją visi Kauno žydai, kurie nenorėjo ar negalėjo pabėgti iš miesto, jau grūdosi ankštoje Vilijampolėje.

Iš tikrųjų getui buvo skirtas ne visas rajonas, o tik porą kvadratinių kilometrų užimanti jo dalis su 350 namų, tad vienam geto gyventojui teko vos 6 kvadratiniai metrai ploto – šiek tiek mažiau nei du standartiniai kapai. Maža to, šioje miesto dalyje nebuvo nei vandentiekio, nei kanalizacijos, nei pirčių, tad apie kokias nors sanitarijos normas negalėjo būti nė kalbos. Tačiau kam tai rūpėjo, jei dar iki rugpjūčio 15-osios getas buvo aptvertas aukšta tvora ir užverti geležiniai vartai, o ten už jų nelaimingųjų laukė tik mirtis.

Vis dėlto dauguma geto gyventojų vylėsi, kad jiems bent kurį laiką niekas negresia. Tiesa, ir po geto įkūrimo žmonės buvo išvežami ir nebegrįždavo, bet nuolatinės vokiečių kalbos, kad reichui reikalinga žydų darbo jėga, teikė vilčių. Iš tiesų kone 10 tūkst. geto kalinių kasdien dirbo daugiau nei 140 Kauno vietų, iš jų svarbiausia buvo Aleksoto aerodromas. Išgyvensime, nes esame reikalingi – tokia mintimi guodėsi kone visi žydai.

Tačiau kas laukė tų, kurie buvo nepajėgūs dirbti vokiškai karo mašinai? Jau vien tai, kad seneliams, ligoniams ir vaikams teko tenkintis labai menkais maisto daviniais, kėlė negerų nuojautų. Baigiantis rugsėjui, šios nuojautos jau ėmė virsti baime, vėliau – siaubu, o galiausiai – panika.

Šiurpi rikiuotė

Viskas prasidėjo spalio 24-osios popietę, kai į getą atvažiavo keli gestapininkų automobiliai. Pats gestapininkų vizitas nieko nenustebino – prie jų žydai jau buvo įpratę. Tačiau šį kartą hauptšarfiurerio Helmuto Rauco vadovaujami gestapininkai elgėsi labai jau neįprastai: užuot pasukę į žydų tarybos, žydų policijos būstinę ar apsilankę pas vokiečių karo komendantą, jie ilgai važinėjo gatvėmis, tarsi ko ieškotų, kol galiausiai sustojo Demokratų aikštėje. Nacių tikslai paaiškėjo labai greitai – atėjęs į žydų tarybą H. Raucas nurodė, jog gete rengiamas visuotinis patikrinimas, todėl taryba privalo nurodyti visiems jo gyventojams, nepaisant amžiaus ir lyties, spalio 28-ąją šeštą valandą ryto susirinkti Demokratų aikštėje.

Getą apėmė nerimas, nes visi iki šiol buvę „patikrinimai“ neišvengiamai baigdavosi šimtų žmonių mirtimi. Taigi žydų tarybos nariai išmeldė dar vieną susitikimą su H. Raucu, šis juos patikino, kad patikrinimas esąs tik administracinė priemonė ir kad už jos neslypi jokie pikti ketinimai. Tačiau nei gestapininko atsakymai, nei tarybos narių patikinimai nenuslopino gete tvyrančio siaubo. Juo labiau kad mieste dirbantys žydai parnešdavo šiurpių žinių: IX forte rusų karo belaisviai kasa milžiniškas duobes. Kam skirtos šios duobės, visi puikiai suprato.

Paskutinę naktį gete niekas nemiegojo. „Vieni graudžiai raudojo, kiti skaitė psalmes. Buvo žmonių, nutarusių linksmai praleisti laiką, puotauti ir pavalgyti iki soties, kol išseks visos atsargos. Kai kurie butuose turėjo prisikrovę vyno ir kitų svaigiųjų gėrimų, gėrė kiek galėjo ir net kvietė kaimynus ir draugus, kad nieko po jų neliktų vokiečiams“, – taip tragedijos įžangą prisimena A. Tory.

Ir štai lietingą spalio 28-osios rytą tūkstantinė minia iš visų geto pakraščių tylomis slinko į Demokratų aikštę. Dar nebuvo išaušę, daugelis rankose laikė žibintus ar žvakes, todėl kelionė į „patikrinimą“ atrodė kaip makabriška pasmerktųjų procesija. Laukimo valandos buvo nepakeliamai ilgos. Silpnesnieji, neatlaikę nuovargio, nemiegotos nakties siaubo ir į kaulus besismelkiančios pagelos vienas po kito netekdavo sąmonės, ir prasimerkęs pilkas rudens rytas rado juos bejėgiškai gulinčius ant šlapio aikštės grindinio.

Devintą valandą pasirodžiusiems budeliams dėl to buvo tik lengviau – jiems nebereikėjo sukti galvos, kuriuos pirmuosius priskirti prie pasmerktųjų mirčiai. Kitus H. Raucas suskirstė į dvi grupes. Dešinėje atsidūrė visi, jo supratimu netinkami darbui, kairėje – tie, kuriuos mirtis šį kartą dar aplenkė.

Kraupus egzaminas truko iki vėlaus vakaro. Jau sutemus maždaug 10 tūkst. nelaimingųjų buvo suvaryti į Mažuoju getu vadintą Vilijampolės dalį. Kitą dieną tūkstantinė jų kolona patraukė Linkuvos gatve į kalną Žemaičių plento link – jiems tai buvo kelias, iš kurio negrįžtama. Visi pasmerktieji tą pačią dieną buvo sušaudyti iš kulkosvaidžių ir vienas ant kito suversti į ilgas gilias duobes. Visi: mirusieji, sužeistieji ir tie, kuriuos budelių kulkos per stebuklą aplenkė...

Ginčas su mirtimi

Likusiems 17,5 tūkst. geto kalinių naciai leido suprasti – nuo šiol gyvens tik tiek, kurie dirbs negailėdami jėgų. Tiesa, masinės žudynės nuo tos dienos liovėsi, tačiau niekas negalėjo garantuoti, kad tokios akcijos nepasikartos, vos tik gete atsiras pakankamai ligotų, senų ar šiaip nedarbingų gyventojų. Tad kodėl daugelis žydų ir toliau galvojo tik apie tai, kaip išgyventi šią dieną ir nepamėgino pasipriešinti neregėtam smurtui?

Atsakyti į šį klausimą nėra lengva, todėl tiesiog pamėginkime įsivaizduoti gete tvyrojusią atmosferą ir hitlerininkų taktiką. Masinis žydų naikinimas didžiuosiuose Lietuvos getuose buvo apgalvotas ir gudrus. Naciai retai kada veikė atvirai, o pačios žudynės buvo organizuojamos ne nuolat, o bangomis. Pirmiausia būdavo atrenkami senukai, moterys, vaikai, paliekant gyventi stipresniuosius ar turinčiuosius okupantams naudingą profesiją. Prie tokios atrankos prisidėjo ir žydų taryba. Ji turėjo tvarkyti geto vidaus gyvenimą, tačiau prieš savo valią tapo nacių politikos įrankiu. Būtent žydų taryba drauge su geto policija skirstė žydus į privilegijuotuosius ir nenaudingus. Būtent geto policininkai uoliai saugojo, kad kiti žydai nemėgintų bėgti iš geto, nes už tokius mėginimus naciai bausdavo mirtimi ir tuos, kurie bėgti nė neketino. O po žudynių bangos atėjus ramesniam laikotarpiui, kone kiekvienas geto kalinys vylėsi, kad katastrofa asmeniškai jo nepalies.

Tačiau pasipriešinimo vis dėlto būta. Jis turėjo įvairias formas – nuo sabotažo ir diversijų iki tylios dvasinės rezistencijos. Pirmuoju atveju žydai toli gražu nebuvo vieningi, o dėl dvasinio pasipriešinimo sutarė beveik visi. Būtent todėl Kauno gete veikė ligoninė, bendrojo lavinimo ir amatų mokyklos, kuriose buvo rengiami mūrininkai, staliai ir šaltkalviai, vaikai lankė įvairiausius būrelius, kuriuose mokėsi groti, dainuoti, šokti. Taip gyvenimas mėgino paneigti mirtį.

Kita vertus, jau 1942 metais Kauno gete veikė neblogai organizuotas pogrindis. Jo nariai mokydavo savanorius, vykdė diversijas, rengė kovotojus išeiti į mišką. Tiesa, skirtingos pasipriešinimo organizacijos ilgai nesutarė dėl kovos taktikos ir metodų. Didžiausi debatai kildavo dėl to, ar reikėtų trauktis į miškus, ar kovoti pačiame gete. Štai Vilniuje, kur didžiausią įtaką turėjo kairieji sionistai ir komunistai, viršų paėmė antrojo varianto šalininkai. Tuo metu kauniečiai rinkosi rizikingą ir beveik beviltišką kelią į Suvalkų, o vėliau – į Rūdninkų miškus, kur nuo 1943-iųjų kūrėsi iš Rusijos atsiųsti sovietiniai diversantai. Tačiau ir tie daugelį žydų sutikdavo ne itin svetingai, o kai kuriuos, ypač ne komunistus, – net priešiškai.

Jau esame rašę apie Maskvoje įkurto Lietuvos partizaninio judėjimo štabo vadovo Antano Sniečkaus instrukciją raudonųjų diversantų operatyvinės grupės vadovo pavaduotojui Genrikui Zimanui, nurodančią „atsargiai elgtis panaudojant žydų tautybės žmones, nes kils nepasitenkinimas”. Maža to, kai kuriuos žydus raudonieji tiesiog sušaudydavo, kaip nutiko antikomunistinės organizacijos „Beitar“ nariams.

Vis dėlto net ir tokia rizika buvo geresnė už garantuotą mirtį gete, todėl žydų pogrindininkai atkakliai ieškojo kelių į miškus. Ypač tai pasakytina apie komunistus ir jiems prijaučiančiuosius, susivienijusius į pogrindinę Antifašistinės kovos organizaciją (AKO), vadovaujamą rašytojo Chaimo Jelino. Dalis jų žuvo pakeliui į tikslą, tačiau apie 250 AKO narių vis dėlto pasiekė Rūdninkų miškus ir įsiliejo į sovietinių kovotojų būrį „Mirtis okupantams“.

Sionistinis geto pogrindis, susivienijęs į bendrą organizaciją MACOK, laikėsi kitokios taktikos – vietoj ginkluotos kovos ar diversijų sionistai rinkosi kultūrinę, šviečiamąją ir ideologinę veiklą, rengė būsimus Izraelio valstybės kūrėjus, rengdavo slėptuves, kuriose nuo mirties gelbėjosi gestapo ieškomi žydai.

Likvidavimas

Tačiau greitai bet kokia pogrindžio kova tapo sunkiai įmanoma – 1943 metų rudenį getas buvo pertvarkytas į koncentracijos stovyklą, o jo valdymą iš civilinės vokiečių administracijos perėmė SS. Nuo to laiko žydų gyvenimas gete tapo dar sunkesnis. Kaip nurodo istorikas A. Bubnys, dabar geto kaliniai galėjo dirbti tik izoliuotose Aleksoto ir Šančių darbo stovyklose, į kurias iš Vilijampolės buvo perkelta apie 4 tūkst. žmonių. Likusieji, iki tol dirbę įvairiose civilinėse įstaigose, liko be darbo, vadinasi, tiko tik mirti. Toks pats likimas laukė ir visų 12 metų neturinčių geto vaikų.

1944 metų kovo 27 dieną į getą įsiveržė esesininkų ir vokiečių pusėje kovojusios Rusijos išsivadavimo armijos (vlasovininkų) būrys. Paaiškinę, kad koncentracijos stovykloje gali būti tik darbingi asmenys, baudėjai naršė namus, plėšė iš motinų rankų klykiančius kūdikius ir vaikus, o juos ginti mėginančias moteris daužė šautuvų buožėmis ir pjudė šunimis. Tą dieną iš geto išvežta daugiau nei pusšimtis vaikų ir per tūkstantį nedarbingų senolių. Tolesnis jų likimas nežinomas. Pasak A. Bubnio, labiausiai tikėtina, kad jie pateko į Osvencimo ir Maidaneko koncentracijos stovyklas.

Po šios kraupios akcijos esesininkai dar porą savaičių naršė getą, ieškodami bunkerių, kuriuose slėpėsi nelaimingieji. Iš viso iki balandžio vidurio buvo surastos ir sunaikintos 25 tokios slėptuvės – daugumos jų vietą, deja, nurodė patys žydų policininkai. Tačiau prie Lietuvos jau artėjo frontas, tad baisiausi dalykai dar laukė ateityje.

1944 metų liepos 5 dieną getą apsupo iki dantų ginkluoti esesininkai. Supratę, kas jų laukia, grupelė geto gyventojų pamėgino ištrūkti per tvorą, tačiau daugumą jų pakirto kulkos. Tuomet esesininkai atrinko per stebuklą išlikusius vaikus, invalidus, senyvus žmones, ligonius ir, nuvarę juos prie geto kapinių, sušaudė. Likusieji liepos 8-10 dienomis baržomis ir traukiniais išgabenti į koncentracijos stovyklas Vokietijoje: vyrai – į Dachau, moterys – į Štuthofą. Tie, kurie mėgino pasislėpti ir sulaukti, kol iki Kauno atsiris frontas, taip pat neišvengė tragiškos lemties: liepos 12-ąją hitlerininkai pradėjo vieną po kito padeginėti geto namus, o bandantieji ištrūkti žuvo nuo kulkų.

Taip baigėsi 30 tūkst. Kauno žydų istorija. Šiandien apie ją žinotume kur kas mažiau, jei ne saujelė išgyvenusių, sulaukusių išvadavimo iš koncentracijos stovyklų ar prieš likvidavimą iš geto pabėgusių žmonių. Vienas jų – geto kasdienybę kruopščiai aprašęs A. Tory. Pabėgęs iš geto, ilgai slapstęsis drąsių lietuvių ūkininkų sodyboje, vėliau suimtas NKVD, bet laimingai ištrūkęs jis sugebėjo surasti paslėptą dienoraštį ir išvežti jį į Palestiną. A. Tory pasisekė labiau nei kito dienoraščio autoriui – Vilniaus geto kaliniui Hiršui Šurui, sušaudytam Paneriuose, bet paskutinę gyvenimo dieną įrašiusiam tokius žodžius: „Kol mes guodžiamės sėkme... kad pavyko susitarti su tais, kurie rytoj žudys mus, kol įtikinėsime patys save, jog esam reikalingi rytdienos budeliams – mes esam bejėgiai prieš naują Katastrofą.“ Šie žodžiai tinka ne tik žydams. Jie tinka visiems.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"