Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ISTORIJA

Herojai reikalingi ir šiandien

 
2015 02 18 12:46
Šv. Kazimieras
Šv. Kazimieras

Lietuvos istoriją žinome, galbūt ją netgi išmanome, tačiau kuo joje žavimės? Ar šiais vienadienių „žvaigždžių“ ir autoritetų neigimo laikais yra asmenybių, kurios savo gyvenimu ir darbais įkvepia, kurių pavyzdžiu norime sekti? 

Esė rinkinyje „Lietuvos istorijos herojai“ būrys jaunosios kartos autorių kartu su žinomais šalies intelektualais pažvelgė į istoriją per iškiliausių jos asmenybių prizmę. Aptariamas jų indėlis į istoriją, asmeniniai bruožai bei prasmė XXI amžiaus žmogui. Aprėpiamas laikotarpis – nuo seniausių laikų iki XX amžiaus pabaigos.

Dalis herojų yra gerai pažįstami, pavyzdžiui, šv. Kazimieras, karvedys Jonas Karolis Chodkevičius ar partizanų vadas generolas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, į juos knygoje žvelgiama kitu kampu. Tuo metu kitos pristatomos asmenybės – netikėtos. Į vakar vykusį knygos pristatymo renginį buvo kviečiama su tokia intriga: „Lietuvos istorijos herojai nuo Palemono iki Dalios G.“. Tačiau apie šalies vadovę esė rinkinyje nerašoma. Tremtinę ir gydytoją Dalią Grinkevičiūtę kaip tyliojo heroizmo pavyzdį pristato šiuo metu politinės minties ir idėjų istorijos magistrą Londono Karalienės Marijos universitete studijuojantis Simas Čelutka.

Pasak autoriaus, tylusis heroizmas pasirodo susidūrus su didesniu blogiu, kuris verčia paklusti, prisitaikyti, o tylieji herojai nesiekia išaukštinti savo nuopelnų, nes elgiasi tiesiog pagal savo sąžinę. „Žmogus, kaip liudija Dalios istorija ir joje sutikti žmonės, yra daugialypė, trapi būtybė. Laimei, net ir pačiomis gyvuliškiausiomis sąlygomis išlieka sąžiningųjų ir teisiųjų mažuma – Dalios istorijoje tai buvo ne tik ji pati, bet ir jos tėvai, kai kurie kiti tremtiniai. Jeigu, neduokdie, mūsų kartai dar teks gyventi tokiomis nežmoniškomis sąlygomis, tebūnie Dalia Grinkevičiūtė pavyzdys, kelrodis, suteikiantis viltį“, – rašoma knygoje.

Dalia Grinkevičiūtė.
Dalia Grinkevičiūtė.

Netikėtą sprendimą pasirenkant herojų priėmė ir internetinio portalo Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Donatas Puslys. Ateitininkas, gydytojas, išeivis dr. Petras Kisielius – ne iš tų, apie kuriuos bylotų istorijos vadovėliai. „Pavadinčiau jį kasdienybės herojumi, kadangi jo gyvenimas buvo tarnystė artimui“, – renginio metu sakė D. Puslys, rekomenduodamas dokumentinį filmą apie šį asmenį, kuriam, pasak jo, pasirinktas taiklus pavadinimas –„Sielų daktaras“. Verba docent, exempla trahunt – žodžiai moko, o pavyzdžiai patraukia, todėl svarbu kalbėti apie P. Kisielių, šitaip išreiškiant jam dėkingumą ir rodant kaip įkvepiantį pavyzdį.

Šiais laikais daugiau kalbama apie asmenis, o ne idėjas, todėl pristatyti herojus yra kontrkultūrinis veiksmas, teigė knygos sudarytojas dr. Mantas Adomėnas. Politiką susiaurinant iki techninių įgūdžių ar įvaizdžio kulto pamirštama, kad herojai reikšmingi ruošiantis valstybės gyvenimui. Klasikiniais laikais buvo skaitomi Plutarcho „Paraleliniai gyvenimai“, iš svarbių valstybės vyrų, tokių kaip Aleksandras Makedonietis, Cezaris, Ciceronas, Demostenas, biografijų mokytasi, kokios dorybės daro žmogų didžiu. Šiandien, anot M. Adomėno, taip pat prasminga kalbėti apie herojus kaip asmenis, prisiimančius pareigą kurti istoriją, vykdyti aukštesnį pašaukimą. Politikas pasakojo, jog, prasidėjus Maidanui, jis pastebėjęs jaunų žmonių heroizmo troškulį. Pats knygoje pristatė legendinį Palemoną. Mitas apie lietuvių kilmę iš šio romėno – „Lietuvos politinės bendruomenės steigties pasakojimas“, svarbus tuo, kad ženklina mus kaip Europos civilizacijos dalį, primena, kad turime rūpintis kitais, šiuo metu – Ukraina.

Vilniaus universitete istorijos bakalaurą studijuojantis Antanas A. Terleckas knygoje „Lietuvos istorijos herojai“ atkreipė dėmesį į išeivius, kurie jam atrodo nepelnytai pamirštami. Pristatyta diplomatų dinastija – Stasys Lozoraitis ir jo sūnūs Stasys bei Kazys. „Kalbame, kad mūsų dabar jau yra mažiau nei trys milijonai, bet Lietuvos labai daug yra užsienyje. Čia buvo mėginimas parodyti tą Lietuvą, kuri buvo už Berlyno sienos“ – sakė jis. Dar papasakojo, kad JAV mirus poetui Alfonsui Nykai-Nilūnui, keli jo pažįstami nustebo, nes manė jį iškeliavus Anapilin kur kas anksčiau – stinga žinojimo, kaip gyvena lietuviai ne Lietuvoje, teigia A. A. Terleckas.

Doc. Vytautas Ališauskas renginio metu paaiškino, kodėl pasirinko pristatyti visiems gerai žinomą šventąjį Kazimierą: „Jis buvo pirmasis lietuvis, apie kurio modernų religinį sąmoningumą neabejotinai galime kalbėti“. Pasak jo, šis šventasis galėtų būti paskelbtas Europos Sąjungos globėju, mat jo venomis tekėjo įvairių dinastijų kraujas. Savo kilme ir prasmingumu – pirmasis kosmopolitiškas lietuvis. Be to, Kazimierui sergant džiova, gydytojai siūlė ją gydyti lytiniais santykiais, tačiau šv. Kazimieras, siekdamas skaistumo dorybės, atsisakė. Šiandieninė medicina taip pat kelia iššūkių moraliniams įsitikinimams. Šventasis šioje situacijoje – orientyras, parodantis, kad svarbiausia rimti moraliniai pasirinkimai, teigė V. Ališauskas.

Be jau minėtų herojų knygoje galima perskaityti prof. Rimvydo Petrausko tekstą apie Vytautą Didijį, doc. Liudas Jovaiša pristato Mikalojų Kristupą Našlaitėlį, dr. Bernardas Gailius – Adomą Jurgį Čartoryskį, Joną Polovinską-Budrį bei Mykolą Lipčių kaip valstybininkus. Jaunosios kartos autoriai rašo apie Jogailą (Marijuš Antonovič), Petrą Skargą (Raminta Važgėlaitė), Joną Karolį Chodkevičių (Vilius Bartninkas), Steponą Darių (Aistė Noreikaitė), Joną Žemaitį-Vytautą ir Adolfą Ramanauską-Vanagą (Pijus Krūminas) ir pastato rašytinį paminklą nežinomam herojui (Laurynas Peluritis).

Knygą išleido Kino gildija, Demokratinės politikos institutas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ISTORIJA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"