Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Visaginas puoselėja sumaniojo miesto viziją

 

Naują atominę elektrinę statysianti Japonijos kompanija 'Hitachi' Visagine esą ketina plėtoti ir kitokį verslą. Savivaldybės merė Dalia Štraupaitė viliasi, kad dėl tokių investicijų miestas taps krašto moderniųjų technologijų lopšiu.  

Nutraukus Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklą Visagino gyventojams teko susidurti su nemažomis problemomis. Tačiau, D.Štraupaitės teigimu, miestas neišsivaikšto - emigracija nėra didesnė nei kitur mūsų krašte. 

Savivaldybės vadovė neabejoja, kad Visagine iškils nauja atominė elektrinė. Esą tvirtą pasiryžimą statyti jėgainę demonstruoja ne kartą Visagine lankęsi Japonijos kompanijos "Hitachi" atstovai.

Apie nuotaikas Visagine, padėtį uždaromoje IAE, naujos jėgainės statybas, gyvenimą be skolų kupros - "Lietuvos žinių" interviu su Visagino mere Dalia Štraupaite.

Susidūrė su problemomis

- Beveik visų visaginiečių gyvenimas yra susijęs su uždaroma IAE. Kaip po 2009 metų pasikeitė padėtis mieste? 

- Regione IAE ilgą laiką buvo ekonominės traukos centru. Jėgainės veikla rėmėsi beveik visas regiono ūkis. Todėl jos eksploatavimo nutraukimas situaciją kreipė neigiama linkme, sukėlė didelę psichologinę įtampą regione. 

Nutraukus IAE veiklą, padidėjo vidinė ir tarptautinė migracija, sumažėjo mokinių skaičius Visagino bendrojo lavinimo mokyklose. Didelis jėgainės personalo skaičiaus sumažinimas išprovokavo nedarbo šuolį. Lietuva neteko dalies aukštos kvalifikacijos branduolinės energetikos specialistų. Nukentėjo ne tik atleisti IAE darbuotojai, jų šeimos, bet ir skirtinguose miesto sektoriuose dirbantys žmonės. Darbo neteko ir atominę elektrinę prižiūrinčių įmonių darbuotojai, padidėjo nedarbas prekybos bei paslaugų srityse.   

Pasireiškė ir kiti negatyvūs reiškiniai, iš kurių skaudžiausias visiems gyventojams, įmonėms ir įstaigoms - staigus šilumos kainos padidėjimas. Veikianti IAE aprūpindavo Visagino miestą nebrangia šilumos energija, o jėgainę sustabdžius ir pradėjus veikti dujomis kūrenamai katilinei šilumos kaina padidėjo 6 kartus. Tačiau pernai, sureguliavę tiekiamos šilumos kiekį, sumažinome šildymo kainas. Gerokai pakilo ir mokesčiai už karštą vandenį, elektros energiją. Tai negalėjo neatsiliepti paslaugų sričiai, tiekėjai buvo priversti didinti kainas. Tačiau dėl išaugusios elektros kainos valstybė mūsų regionui skiria 12,6 mln. litų metinę dotaciją.

Sustabdžius IAE padaugėjo socialines pašalpas bei kompensacijas už būsto šildymą ir išlaidas vandeniui gaunančių asmenų. 2006 metais socialinės pašalpos buvo skirtos 352 socialiai remtiniems asmenims, 2010 metais - jau 3 tūkst. asmenų. Socialiai remtinų asmenų Visagino mieste padaugėjo 88 procentais.

- Perspektyviausius branduolinės energetikos specialistus į naujai statomas atomines elektrines vilioja Rusija. Daug Visagino mokyklas baigusių jaunuolių taip pat išvyksta studijuoti į šios Rytų kaimynės universitetus. Ar daug gyventojų pastaraisiais metais neteko miestas?

- Po IAE eksploatavimo nutraukimo iki 2011 metų pradžios Visagino savivaldybė sumažėjo 1364 gyventojais. Tačiau reikia pažymėti, kad šiuo metu mūsų mieste gali gyventi apie 4 tūkst. žmonių, neturinčių Lietuvos pilietybės, bet turinčių leidimą gyventi krašte. 

2010 metais iš Visagino išvyko apie 1,6 tūkst. žmonių, atvyko - beveik 400. Gyventojų migracija vyko įvairiomis kryptimis. Dauguma visaginiečių iškeliavo į JAV, Kanadą, Vokietiją, Prancūziją, Ispaniją, Didžiąją Britaniją, Švediją, Italiją, Belgiją, Austriją, Airiją, Rusiją, Baltarusiją. Nedidelė dalis žmonių persikėlė į kitus Lietuvos miestus. Dalis aukštos kvalifikacijos branduolinės energetikos specialistų įsidarbino užsienio valstybėse branduolinės energetikos srityje. 

Emigracijos iš Visagino mastas nėra tragiškas. Gal kas nors manė, kad uždarius IAE susikrausime lagaminus ir išsivaikščiosime kaip Didžiasalis. Tačiau taip neatsitiko. Emigracijos lygiu nesiskiriame nuo kitų krašto miestų ar regionų. Visagine apsilankiusiam užsienio reikalų ministrui Audroniui Ažubaliui pasiūliau paskelbti akciją, per kurią būtų stengiamasi sugrąžinti lietuvius į Lietuvą. Manau, nemažai verslininkų galėtų sukurti po kelias darbo vietas, gal net su didesniu darbo užmokesčiu iš užsienio grįžtantiems tautiečiams. Šiai problemai spręsti reikia skirti dėmesio. Visagine taip ir darome. Nuo pernai iš užsienio susigrąžinome 13 žmonių. Savivaldybės atstovai globojo sugrįžusius miestiečius, padėjo jiems susirasti darbą. Patikėkite, gerai užsiėmę, galime susigrąžinti lietuvius namo.  

Sudėtinga padėtis

- Nutraukus IAE veiklą krašto valdžia žadėjo dosniai paremti visaginiečius. Ar dešimtys milijonų litų verslumui skatinti, naujoms darbo vietoms kurti jau pasiekė Visaginą?

- Iš IAE uždarymo fondo mūsų regioną pasiekia nemažai lėšų. Žinoma, dar prieš dešimtmetį Vyriausybė galėjo numatyti Visagino plėtros po jėgainės eksploatacijos nutraukimo projektą, įkurti laisvą ekonominę zoną, pastatyti kokią nors gamyklą. Dabar pinigai iš atominės jėgainės uždarymo fondo daugiau skiriami skylėms užlopyti. Jeigu viskas būtų buvę padaryta anksčiau, būtų gerokai lengviau tvarkytis.

- Dėl dažnos kadrų kaitos, dešimtis tūkstančių litų siekiančių atlygių konsultantams, nepasitikėjimo atmosferos, darbų vėlavimo padėtį uždaromoje IAE įvertinote kaip tylų chaosą. Ar dabar ji pagerėjo?

- Dėl darbuotojų kaitos, įtampos, padėtis uždaromoje IAE sudėtinga. Tokioje jautrioje ir net pavojingoje srityje būtinas stabilumas. Man nesuvokiami ir atominės elektrinės valdžiai bei kitiems iš Vilniaus atvykstantiems specialistams mokami milžiniški atlyginimai. Kuo blogesni 15 ar 20 metų IAE dirbantys specialistai? Koks pavojus gresia IAE direktoriui, jeigu jam mokama 20 tūkst. litų alga? To neturėtų būti. Dėl tokios padėties rudenį kreipiausi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, Vyriausybę. Po to padėtis, reikia pripažinti, pagerėjo. 

Japonų planas

- Visagine planuojama statyti naują atominę elektrinę. Tačiau neseniai dalyvavimą šiame projekte sustabdė Lenkija. Ar tikite, kad nauja atominė jėgainė vis tiek iškils?

- Neturime dėl to abejonių. Atominę elektrinę statysianti Japonijos kompanija "Hitachi" yra rimta. Jie labai atsakingai žiūri į šį projektą, yra puikiai įsigilinę į Visagino situaciją. Be to, į jį "Hitachi" jau investavo nemažai pinigų. 

Mūsų miestas turi atominei energetikai plėtoti būtiną infrastruktūrą, radioaktyvių atliekų saugyklą. Nepanaudoti to naujos jėgainės statybai būtų didžiausias neūkiškumas. Tikiu, kad ir po Seimo rinkimų naujoji valdžia suvoks, kad atominė elektrinė mūsų kraštui būtina. Elektros mums reikės visada. Nesame valstybė, kuri galėtų gaminti elektrą iš saulės energijos.

- Atominę elektrinę statysiantys japonai jau žvalgosi Visagine. Kuo jie domisi? Ko miestas tikisi iš jų investicijų?

- Japonai domisi viskuo: nuo sveikatos apsaugos, mokyklų iki gamtos. Pavyzdžiui, ligoninėje jie domėjosi, kokios turime įrangos, aparatūros, kaip atrodo reanimacijos skyrius. 

Japonų investicijos būtų didelis pranašumas ne tik Visaginui, bet ir visai Lietuvai. Visaginas galėtų tapti sumaniuoju miestu. Esame unikalūs ne tik savo gamta ar tautine sudėtimi. Kiekvienas visaginietis namie turi bent po kelias interneto linijas. Todėl galėtume tapti sumaniuoju, moderniausių technologijų miestu. "Hitachi" čia galėtų gaminti naujausią medicinos įrangą ar atidaryti kompiuterių surinkimo gamyklą. Kol kas to neviešiname, tačiau yra parengtas atskiras planas, kokį verslą "Hitachi" plėtos Visagine. 

Gyvena be skolų

- Visagino savivaldybė - viena iš kelių krašte, gyvenančių be skolų kupros. Kaip pavyksta tvarkytis pagal išgales?

- Iš tiesų, praėjusius metus ir vėl baigėme be paskolų ir skolų. Situaciją suvaldėme paprastai - skaičiavome, kur galime pasispausti, sutaupyti, "susimažinti". Žinoma, padėjo ir gamta - mažiau lėšų išleidome šildymui, gatvėms valyti.

Gyventi be skolų - mano, kaip merės, strateginis tikslas. Tačiau šiemet gali tekti skolintis, nes turėsime kofinansuoti kelis didelius projektus - sutvarkyti Visagino stadioną ir ežero pakrantę. 

- Visaginas žinomas kaip atominis, rusakalbis miestas. Ar toks įvaizdis tenkina visaginiečius? Kuo dar galite būti įdomūs?

- Visaginas buvo suplanuotas ir pastatytas kaip IAE darbuotojų gyvenvietė. Atominę elektrinę statė iš visos Tarybų Sąjungos atvažiavę geriausi specialistai. Dauguma čia ir pasiliko. Taip Visaginas ir tapo toks, koks yra. Didžiuojuosi, kad turime unikalų miestą, antro tokio Lietuvoje ir net visoje Europoje nėra. 

Įvairių tautybių žmonės čia laisvai puoselėja savo kultūrą, šneka gimtąja kalba ir taip papildo vienas kitą. Manau, ateityje Visagine galėtų būti įkurtas tautinių kultūrų miestelis. Jame atsispindėtų visų mieste gyvenančių tautybių žmonių kultūra, tradicijos, būtų demonstruojami tautiniai drabužiai.

- Skaičiuojama, kad Visagine gyvena 43 tautybių žmonių. Kaip visiems pavyksta rasti bendrą kalbą?

- Visagine gyvena rusų, lenkų, baltarusių, ukrainiečių, armėnų, žydų, totorių, lezginų, čečėnų ir daugybė kitų. Visų tautybių žmonės mieste jaučiasi komfortiškai, puikiai sutaria. Manau, kad visus gyventojus nuo pat pradžių suvienijo IAE statyba. Ir dabar į Visaginą atvyksta gyventi žmonių iš Rusijos, Baltarusijos. Jie noriai mokosi lietuvių kalbos, greitai integruojasi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"