Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vilniuje atstatytas nuotekų tekėjimas vamzdžiais

 
2016 12 24 8:59
„Vilniaus vandenų“ nuotrauka

Vilniaus Upės gatvėje nutraukti magistraliniai nuotekų vamzdžiai atstatyti, į upę nuotekos nebepatenka, tačiau ekstremalioji situacija mieste kol kas neatšaukiama, pranešė sostinės savivaldybė.

Preliminariais vertinimais, į Neries upę galėjo patekti apie 20 tūkst. kubinių metrų nuotekų. Kitą savaitę tikimasi turėti daugiau informacijos apie aplinkai padarytą žalą ir galimas avarijos priežastis.

„Iškart po Kalėdų imsimės ir tikslaus kaltųjų nustatymo, kad į upę pateko teršalai, žalos ir jos išieškojimo iš kaltųjų, taip pat priemonių, kad tokie dalykai nepasikartotų,“ – pranešime cituojamas Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Nutrauktų nuotekų linijų atstatymo darbai eina į pabaigą – abu vamzdžius tikimasi sujungti ir nuotekų srautą jais atnaujinti naktį iš šeštadienio į sekmadienį, sako „Vilniaus vandenys“ Komunikacijos skyriaus vadovas Antanas Bubnelis.

Leidimas statyboms išduotas gruodio 13

Didelė dviejų nuotekų vamzdžių avarija Vilniaus Upės gatvėje įvyko šalia kylančio verslo centro „Green Hall 3“ požeminės automobilių stovėjimo aikštelės statybvietės, kurioje leidimas darbams išduotas šių metų gruodžio 13-ąją.

Šį leidimą Vilniaus miesto savivaldybė išdavė bendrovei „Upės projektai“, priklausančiai verslininko Arūno Martinkevičiaus koncerno SBA valdomai įmonei „Urban Inventors“.

„Projektas buvo parengtas pagal visas jam išduotas sąlygas ir suderintas bei patvirtintas visų atsakingų institucijų. Prieš tai būsimoje statybų vietoje buvo atlikti geologiniai ir archeologiniai tyrimai“, – sakoma SBA viešųjų ryšių vadovės Virginijos Dunauskienės šeštadienį atsiųstame pranešime.

Pasak jos, „Upės projektai“ yra sklypo, kuriame statomi „Green Hall“ pastatai, savininkė.

V.Dunauskienė be kita ko BNS paaiškino, kad „Upės projektai“ statyba neužsiima, ji atsakinga už šio verslo centro vystymą ir tam samdo kitas įmones. Žemės kasimo darbus Upės gatvėje esančiame sklype vykdo „Stiebasta“, o atraminių sienų ir pamatų projektavimo ir įrengimo darbais rūpinasi įmonė „Vilniaus rentinys“.

V.Pauža: ekstremali situacija neturėtų būti greitai atšaukta

Apie tai, kad ekstremali situacija Vilniuje neturėtų būti greitai atšaukta, teigia Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža, kuris vadovaus įgriuvos padarinių likvidavimui.

„Vamzdžio atstatymo darbai jau pradėti. Kiek tai truks, nežinau, bet bus stengiamas kuo greičiau“, – BNS teigė savivaldybės atstovas.

„Tai yra sunku, nes yra didelio skersmens vamzdžiai. Dabar yra formuojamas pylimas, kad (nuotekų) paleidimo metu vėl neįvyktų kažkokie įvykiai“, – pridūrė V.Pauža.

Pareigūnas pabrėžė, kad žala gamtai dėl avarijos padaryta labai didelė, todėl mano, kad ekstremali situacija neturėtų būti greitai atšaukta.

„Iš karto ekstremali situacija neturėtų būti greitai atšaukta, t.y. šią dieną kai pajungsime vamzdžius. Neprotinga būtų atšaukti. Ekstremali situacija galėtų būti atšaukta, kai prasivalys upės vanduo“, – BNS teigė V.Pauža.

Darbai tebevyskta

Romo Jurgaičio nuotrauka
Romo Jurgaičio nuotrauka

Kaip praneša įmonės „Vilniaus vandenys“ Komunikacijos skyriaus vadovas Antanas Bubnelis, nuotekų vamzdžių nutraukimo vietoje susidariusioje įgriuvoje šiandien buvo sutankintas naktį suvežtas gruntas ir taip pasirengta tolimesniems vamzdžio atstatymo darbams. O maždaug 16 valandą buvo pradėtos montuoti nutrauktų vamzdžių movos. Kaip ir planuota, nuotekų vamzdžius tikimasi sujungti ir nuotekų srautą jais atnaujinti šiąnakt, rašoma išplatintame pranešime spaudai. Siekiant išvengti papildomų įgriuvų, toliau gruntu tvirtinama statybų aikštelėje suformuota atraminė siena.

Pusiau išvalytos nuotekos tekėjo į Nerį visą parą

Dėl penktadienį įvykusios avarijos, į Nerį maždaug parą tekėjo jau šiek tiek išvalytos nuotekos, sako įmonės „Vilniaus vandenys“ Komunikacijos skyriaus vadovas. Pasak Antano Bubnelio, į upę jau gali patekti keliolika tūkstančių kubinių metrų atliekų.

„Vakar (penktadienį – BNS) vakare nuotekos buvo pradėtos leisti, todėl galima sakyti, kad jų sutekėjo apie keliolika tūkstančių kubinių metrų. Be abejo, tai yra daug, žala gamtai padaryta“, – BNS sakė jis.

Tačiau nuotekos į Nerį tekėjo jau šiek tiek išvalytos.

„Tarpinėse stotyse, tose siurblinėse, per kurias nuotekos keliauja, jos iš dalies yra valomos. Taikomas fizinis valymo būdas – yra tokios specialios grotos. Tai nėra taip, kad jos į vandenį patenka visiškai visiškai nevalytos. Bet galutinis, cheminis išvalymas vyksta tik vienoje Vilniaus vietoje, į kurią, trūkus vamzdžiams, nuotekos nebepateko“, – teigė A.Bubnelis.

Tačiau jis negalėjo pasakyt, koks teršalų kiekis yra sulaikomas per pirminius nuotekų valymo procesus.

Pasak A.Bubnelio, nuotekų labiau išvalyti tarpinėse stotyse jau nebeįmanoma.

„Papildomų valymo priemonių taikyti nėra įmanoma“, – teigė jis.

Nekalba apie žalos dydį

Aplinkosaugininkai dar nekalba apie aplinkai padarytą didelę žalą dėl to, kad į Nerį pateko nuotekos dėl vamzdžių avarijos, įvykusios penktadienį Vilniuje, Upės gatvėje.

Aplinkosaugos specialistai aktyviai stebi situaciją – Vilniaus aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai ankstyvą šeštadienio rytą paėmė vandens mėginius Pagiriuose ir Vievyje, informuoja portalas delfi.lt. Vizualiai apžiūrėjus Neries upės vagą, panikai pagrindo nėra: kritusių žuvų, naftos dėmių nesimato.

Aplinkos viceministras Mindaugas Gudas sako, kad pati gamta padėjo situaciją sušvelninti: „Žymiai pakilęs Neries vanduo 200–250 kartų praskiedžia teršalus. Be to, dėl žemos vandens temperatūros nėra toks intensyvus deguonies suvartojimas, kuris yra gyvybiškai būtinas vandens gyvybei“.

Per valandą – 1000 kubinių metrų nuotekų į upę

„Vilniaus vandenų“ komunikacijos atstovas Antanas Bubnelis šeštadienio rytą portalui delfi.lt teigė, jog ekstremali padėtis Vilniuje buvo paskelbta dėl reikiamybės kuo skubiau mobilizuoti savivaldybės įmonių pajėgas, kad būtų greičiau vežamas gruntas. „Yra paskirti atsakingi žmonės, kurie koordinuoja bendrą tarnybų darbą, yra žmonės, atsakingi už įvykio vietoje vykstantį avarijos likvidavimo darbą. Labai svarbu, kad nuo vakar vakaro, deja, apie 1000 kubinių metrų (1000000 litrų – red. past.) nuotekų leidžiama į Neries upę“, – apgailestavo jis.

Meras išplatintame pranešime spaudai tikino, jei būtų buvę galima avariją likviduoti per 2–3 valandas, būtų priimtas kitoks sprendimas – užsuktas ir apribotas vandens tiekimas gyventojas, tačiau skubiai sušaukta Ekstremaliųjų situacijų komisija išnagrinėjo padėtį ir nusprendė, jog palikti be vandens šventiniu laikotarpiu vaikus, senolius, neįgaliuosius ir kitus miestiečius būtų nežmoniška ir nesąžininga visų atžvilgiu, ypač tokiu laikotarpiu, kai vandens vartojimas kritiškai svarbus ir reikalingas.

Pirminiai duomenys – antradienį

Pirminiai vandens tyrimų rezultatai bus antradienį, patikslinti – ketvirtadienį, apie jų rezultatus bus pranešta visuomenei.

„Aplinkosaugininkai ir toliau stebės padėtį, esant būtinybei – imsis neatidėliotinų veiksmų. Vertinsime aplinkai padarytą žalą ir sieksime, kad ji būtų atlyginta“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Tikisi darbus baigti iki vakaro

Nuotekų linijų avarijos, kuri įvyko penktadienį Vilniuje, Upės gatvėje likvidavimo tempai leidžia tikėtis, kad nutrauktų vamzdžių atstatymo darbus galima pabaigti net šeštadienio vakarą, sako sostinės meras Remigijus Šimašius.

„Vakar vakare mačiau situaciją, naktį. Padaryta daug daugiau negu buvo planuota, tai tikiuosi, kad avarija bus pašalinta greičiau negu planuojama – galbūt net šįvakar“ , – šeštadienį prie avarijos vietos žurnalistams sakė meras.

Pasak jo, popietų turėtų būti sujungiamas trūkęs vamzdis ir tada paleistos nuotekos.

Dar kartą prašo apriboti vandens naudojimą

Jis dar kartą paprašė vilniečių, gyvenančių avarijos vietą supančiuose rajonuose (ypač Žirmūnų, Jeruzalės, Baltupių ir Antakalnio rajonuose) apriboti vandens naudojimą, kol nutraukti vamzdžiai bus atstatyti.

R.Šimašius be kita ko pabrėžė, kad miesto valdžios prašymai dėl avarijos apriboti vandens naudojimą, buvo išgirsti: „Matėsi, kad tas ir įvyko“.

„Noriu pasakyti, kad ekstremalioji situacija paskelbta kai tik paaiškėjo situacijos rimtumas. Operatyviai sušaukta Ekstremaliųjų situacijų komisija skubiai susirinko ne dėl to, kad įvyko įgriuva, o dėl to, kad reikėjo priimti sprendimą – ar užsukti vandenį kone pusei Vilniaus gyventojų, ar susitaikyti su tuo, kad nors ir apvalyta, dalis teršalų pateks į Nerį.“ – sakė Meras.

Atsatymo darbai – šeštadienį po pietų

Sostinėje, Upės gatvėje nutrauktų nuotekų vamzdžių atstatymo darbus ketinama pradėti šeštadienį po pietų, praneša bendrovė „Vilniaus vandenys“. Vilniaus miesto meras žada, jog žala, padaryta aplinkai, bus išieškota iš kaltininkų.

„Šiuo metu gruntas yra tvirtinamas, šiandien (šeštadienį – BNS) popiet ketinama pradėti nuotekų vamzdžių atstatymo darbus“, – pranešime sako įmonės Komunikacijos skyriaus vadovas Antanas Bubnelis.

Kaip teigė Vilniaus miesto meras R. Šimašius, dar anksti pasakyti, kas kalti dėl didelės nuotekų avarijos Vilniuje, bet meras žada, kad žala, padaryta aplinkai, bus išieškota iš asmenų, dėl kurių kaltės nulaužti nuotekų vamzdžiai ir teršalai pateko į Nerį.

„Anksti dabar galutinai priežastis sakyti, bet kas matosi ir kas aiškiai matosi ir (įvykio vietos) filmuotoje medžiagoje, tai, kad nuvažiavo šlaitas ir su juo kartu ir vamzdžiai. Taip atrodo iš pirmo žvilgsnio, kad vamzdžių nutrūkimas yra pasekmė, o ne priežastis to grunto nuvažiavimo“, – šeštadienį Lietuvos radijui teigė meras.

Pasak jo, avarijos žala gamtai yra padaryta ir žala bus išieškota iš kaltų asmenų. „Net neabejoju, kad žala yra, nes net ir menkiausia nuoteka į upę yra nedovanotina, ir ta žala bus išieškota iš kaltų asmenų“, – teigė R.Šimašius.

Paskelbta ekstremalioji padėtis

Dėl Upės gatvėje nutrauktų nuotekų vamzdžių ir įgriuvos Vilniaus mieste paskelbta ekstremalioji padėtis. Žirmūnų, Jeruzalės, Baltupių ir Antakalnio rajonų gyventojai šiuo metu prašomi kiek įmanoma sumažinti vandens vartojimą, ir nuotekas, kol avarija bus likviduota.

Šeštadienio naktį į avarijos vietą buvo suvežtas gruntas ir užpilta šalia nutrauktų vamzdžių susidariusi duobė.

Po penktadienį įvykusios avarijos keletą valandų nuotekos buvo kaupiamos tarpinėje nuotekų stotyje, esančioje už kelių šimtų metrų nuo avarijos vietos. Tačiau vakare, persipildžius tarpiniams rezervuarams, jos buvo pradėtos leisti į Neries upę, netoli tilto šalia Edukologijos universiteto.

„Vilniaus vandenys“ informuoja, kad nutrauktais magistraliniais nuotekų vamzdžiais iš siurblinės Upės gatvėje nuotekos įprastai pumpuojamos į netoli Gariūnų esančią Vilniaus Nuotekų valyklą – šiais vamzdžiais nuotekos teka iš Žirmūnų, Antakalnio, Baltupių ir Jeruzalės mikrorajonų. Dalis šių nuotekų, kiek leidžia technologinės galimybės, yra pumpuojamos aplinkinėmis trasomis. Šioje vietoje buvo įrengti du vamzdžiai, vienas įprastai naudojamas kaip atsarginis. Deja, avarijos metu buvo nutraukti abu vamzdžiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"