Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vilnių skandino liūtis

 
2017 06 29 9:31
Skęstantis Vilniaus aplinkkelis. 
Skęstantis Vilniaus aplinkkelis.  Juozapo Žygo Facebook nuotrauka

Dėl smarkaus lietaus ketvirtadienio rytą ir kiek prieš pietus Vilniuje atrodė taip – paralyžiuotas eismas, skęstančios mašinos ir... kylantis vanduo iš tualetų. Su tokiais gamtos iššūkiais susidūrusi Lietuvos sostinė vėl piktina miesto gyventojus. 

Lietuviai šiandien tikėjosi karštos dienos. Tačiau kartu su liūtimi oras staiga stipriai atvėso. Viena internautė socialiniuose tinkluose, įdėjusi pliaupiančio lietaus nuotrauką, guodėsi meteorologui Nagliui Šulijai: „Šiaip iš savęs aš gan kultūringa mergaitė, bet šiandien dienos „šilumos“ laukiau kaip vaikas Kalėdų. Ir vos širdis nesustojo ryte pamačius šitą vaizdą, nes jau naktį sapnavau, kaip šiandien vilksiuos ryškiausią savo suknelę... Gal kas nors gali paaiškinti, kas visą savaitę melavo?

Šiandien dienos „šilumos“ laukiau kaip vaikas Kalėdų. Ir vos širdis nesustojo ryte pamačius šitą vaizdą, nes jau naktį sapnavau, kaip šiandien vilksiuos ryškiausią savo suknelę... Gal kas nors gali paaiškinti, kas visą savaitę melavo?

Politologas Tomas Janeliūnas taip pakomentavo prognozę: „Iš politologų, neatspėjusių Seimo rinkimų rezultatų, ir statistikos rinkėjų, negalinčių pasakyti, kiek lietuviai išgeria alkoholio, vėl didžiausių melagių titulą garbingai perima sinoptikai (šypsenėlė). Vilnius – 16 laipsnių.“ Prie įrašo jis pridėjo žymą #karščiausia_vasaros_ diena.

Vilnius plaukė

Sostinėje sunkiai pravažiuojamomis tapo kelios atkarpos Žvėryno rajone, užlietos sankryžos Pašilaičiuose, sustojo eismas dalyje Žalgirio gatvės, išsijungė šviesoforai Naugarduko gatvėje ir tai tik keli nemalonumai ištikę vilniečius šį rytą, ir priešpiet.

Troleibusais ir autobusais į darbus ir mokslus keliaujantys sostinės gyventojai skundžiasi pro viešojo transporto stogus ir langus į vidų plūstančiu lietaus vandeniu.

Kai kurie vilniečiai į miesto centrą vyksta tik su guminiais aulinukais, bet ir tai – nepadeda.

Užtvindytos gatvės: Taikos gatvė prie Atžalyno stotelės, dalis Vilniaus Vakarinio aplinkkelio, Rygos gatvė, Lakūnų Verkių sankryža, Žalgirio gatvė; Salomėjos Neries gatvė; Naugarduko gatvė, Ateities gatvė, Narbuto gatvė, Gerosios Vilties žiedas, Jasinskio gatvė po viaduku, Žalgirio Tuskulėnų Apkasų gatvių sankryža, Lazdynai po aplinkkelio viaduku; Pašilaičiuose prie Medeinos sankryža. Užtvindytų gatvių žemėlapį galite matyti čia:

Sostinėje dėl susikaupusio vandens nepravažiuojama tapo T.Narbuto gatvės atkarpa Žvėryno rajone, tiesioginę transliaciją stebėkite ČIA:

Kaip BNS informavo „Susisiekimo paslaugos“, viešasis transportas pusę dešimtos ryto vis dar negalėjo pravažiuoti Narbuto gatve ties prekybos centru „Panorama“, eismas buvo sutrikęs Laisvės-Rygos, L.Asanavičiūtės-Sausio 13-osios gatvių sankryžose, Justiniškėse prie Medeinos gatvės.

Naujai nutiestas aplinkkelis atrodo kol kas taip:

Kyla vanduo iš tualetų

Į redakciją paskambino Gedimino prospekte gyvenantis skaitytojas ir pranešė, kad jis ir šalimais gyvenantys kaimynais susiduria su netikėta problema, – į cokolinius aukštus sostinės senamiestį užtvindęs vanduo veržiasi ne per langus, bet veržiasi upeliais iš butuose esančių klozetų. Skaitytojo teigimu, paskambinus į avarinę tarnybą jam buvo pasakyta, kad pagalbos greitai nesulauks, mat su tokio tipo bėda šiuo metu susiduria šimtai senamiesčio gyventojų.

BMV nėrė kaip į ežerą

„Lietuvos žinių“ korespondentė Lina Mrazauskaitė pasidalijo rytiniais potvynio įspūdžiais: „Geležinio vilko gatve į darbą važiavau valandą. Nors vairavimo sąlygos buvo pakenčiamos, automobiliai vos judėjo – greičiausiai dėl to, kad visi spoksojo į priešingą gatvės pusę, pavirtusią į sraunią upę. Panašia upe esu su baidare plaukus. Kamštyje stovintys automobiliai stovėjo ant jungiamosios juostos žolės, kad neužkaistų. O Geležinio vilko posūky link Žalgirio gatvės drąsus BMW įsibėgėjo ir bandė „prašokti“ balą, bet nėrė į ją kaip į ežerą ir iki pusės apsemtas liko stovėti.“

Socialiniuose tinkluose reakcija – su humoru

Radijo stoties „M-1“ darbuotojai plaukia per Vilniaus gatves/ Facebook nuotrauka
Radijo stoties „M-1“ darbuotojai plaukia per Vilniaus gatves/ Facebook nuotrauka

Socialinių tinklų vartojai į potvynį, kurį sukėlė stipri liūtis Vilniuje reagavo ir su humoru. Eligijus Raila nurodė kitokį sostinės žemėlapį: „Naujoji geografija. Vilnius – tai miestas, įsikūręs Narbuto ir Geležinio Vilko upių santakoje.“ Personažas, pasivadinęs Robotu Meška pasiūlė skatinti vandens transportą Vilniuje.

Kiti internautai klausė, ar liūtis nenuplovė Gedimino kalno. Dar svarstė, gal Vilnius – tai miestas prie jūros. Esą jei pats nenuvažiuoji prie jūros, jūra atvažiuoja pas tave.

„Naujai suremontuota Vilniaus gatve vanduo nesustabdomai šniokščia žemyn ir grasina tapti nauju Neries intaku. Pamiršom kanalizaciją padaryti ar apskaičiavom inteligentiškam lietučiui?“ – socialiniame tinkle domėjosi ekonomistas Gitanas Nausėda.

„Naujai suremontuota Vilniaus gatve vanduo nesustabdomai šniokščia žemyn ir grasina tapti nauju Neries intaku. Pamiršom kanalizaciją padaryti ar apskaičiavom inteligentiškam lietučiui?“ – socialiniame tinkle domėjosi ekonomistas Gitanas Nausėda.

„Ir vėl liūtis miesto tarnybas užklupo netikėtai, – socialiniame tinkle „Facebook“ komentavo konservatorius Mantas Adomėnas. – Paskendę mašinos, nepravažiuojamos gatvės, iš kanalizacijos šulinių fontanais į dangų mušantis vanduo: taip buvo prie Zuoko, taip buvo prie Navicko (prisimenate tokį?), taip yra ir prie Šimašiaus. Istorija pasikartoja kiekvieną sykį, kai iš aukštybių pabyra daugiau vandens.“

Pasak M. Adomėno, kadangi čia Lietuva, čia lietūs lyja, tai prie to fakto jau būtų galima ir priprasti – ir jam pasiruošti, nes kai Europos Sąjungos narės, NATO valstybės sostinę ant kelių parklupdo lietus, kyla abejonių dėl mūsų įgalumo spręsti dar rimtesnes problemas. „Gal jau savivaldybei būtų laikas užsiimti ir *realiomis* problemomis – o ne skėsčioti rankomis po įvykusio fakto, susigūžus ir tikintis, kad artimiausiu metu gal tai nebepasikartos?“ – klausė politikas.

Liūtis sostinėje – kas dešimtmetį?

Vilniaus meras Remigijus Šimašius per „Facebook“ pranešė: „Mieste praūžė liūtis, kokia tebūna kartą į dešimtmetį. Miesto tarnybos mobilizuotos nuo ankstaus ryto ir tvarko padarytą žalą.“. Iš pasiūlė, jei stichija pridarė bėdų, skambinti 1355.

Prie įrašo tuoj pat pasipylė komentarai: „Mes kažkaip skirtingai suvokiame terminą „dešimtmetis“, mere“; „Nejuokinkit, kartą per dešimtmetį. Po kiekvienos liūties tos pačios vietos nepravažiuojama bet sostinės valdžia nieko nedaro“; „Prie Zuoko, tokių liūčių nebuvo“; „Ne kartą per 10 metų, o kiekvienais metais jau 10 metų tas pats“; „Meras dabar gelbėja Vilniaus krepšinį, neturi laiko užsiimti tokiais niekais kaip liūtys“; „Čia tau ne tują nupjaut, tpfu, feisbukini“.

Sutrikdytas elektros tiekimas

Dėl smarkaus lietaus ketvirtadienio rytą Vilniuje vietomis sutriko eismas, perkūnija sutrikdė elektros tiekimą Pietryčių Lietuvoje. Tarnybos įspėja gyventojus, kad dieną galima audra.

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, 10 val. elektros tiekimas buvo sutrikęs daugiau kaip 7 tūkst. įmonės klientų. Vilniaus regione elektros energijos tiekimas buvo sutrikęs 4,7 tūkst. klientų, Alytaus – 1,3 tūkst., Utenos – 1 tūkst., Kauno – 412 gyventojų.

Daugelyje vietų gedimus lėmė gausus žaibavimas ir ant oro linijų virtę medžiai. Gedimus šalina maksimalios pajėgos – Vilniaus ir Alytaus regionuose dirba 20 operatyvinių komandų, suburtų iš bendrovės ir rangovų darbuotojų, nuo ankstyvaus ryto ESO brigados tiekimą jau atstatė 10 tūkst. klientų.

„Vilniuje dėl audros sugedę šeši šviesoforai. Tikiu, kad „Susisiekimo paslaugos“ tvarko šį reikalą. Šiuo metu mūsų avarinės brigados važiuoja ir bando išvalyti lietaus surinkimo trapus, kad vanduo nutekėtų į rezervuarus ir būtų atstatytas eismas. Tai gali užtrukti iki dviejų valandų., jei vėl nepasikartos liūtis“, – BNS sakė Egidijus Steponavičius.

Numatomos liūtys

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba teigia, kad dieną numatomos liūtys su perkūnija, kai kur kruša, škvalas, vėjo gūsiai gali pasiekti iki 25 metrų per sekundę. Bus tvanku, temperatūra gali pakilti iki 32 laipsnių.

Automobilių kelių direkcija įspėja, kad dėl stipraus vėjo keliuose gali būti nuvirtusių medžių ar nulūžusių šakų.

Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prašo gyventojų gamtos stichijų metu nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų, o pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius elektros laidus nedelsiant skambinti trumpuoju ESO numeriu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja gyventojus škvalo metu nestovėti po aukštais medžiais, prie elektros linijų, nestatyti automobilių po medžiais. Per audrą, žaibuojant ir griaudžiant patartina likti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"