Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

Vilniaus vaikams neliko po 15 eurų

 
2017 09 02 12:00
Monika Navickienė: "Neteisinga, kad ne visiems vaikams skiriama parama neformaliajam ugdymui."
Monika Navickienė: "Neteisinga, kad ne visiems vaikams skiriama parama neformaliajam ugdymui." Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Rugsėjo 1-osios „dovanėlė“ tiems sostinės vaikams, kurių tėveliai nėra socialiai remtini, – parama lankantiesiems būrelius išseko.

Prieš porą metų su dideliu patosu pristatytas valdžios gerumas remiant vaikų neformalųjį ugdymą sumenko. Į „Lietuvos žinias“ kreipęsis vilnietis tėvelis pasiguodė, kad iš jo atžalų lankyto būrelio gavo laišką, kuriame įspėjama: „Dalinį finansavimą planuojama teikti tik atsižvelgiant į vaikų pirmumo kriterijus.“

Nors valdžia žadėjo vaikų nerūšiuoti ir jų sąskaita netaupyti, deja, yra priešingai.

Sostinėje pinigai išseko

Vilniečių šeima, priskirianti save vidurinei klasei, du vaikus leido į anglų kalbos būrelį. Jo kaina per mėnesį – 31 euras, tad anksčiau gauta 15 eurų parama sumažindavo tą sumą kone perpus. Tačiau laiškas iš anglų kalbos mokyklėlės reiškia, jog vilčių ir šiemet sulaukti paramos nedaug, nes būrelis tikrai labai populiarus. Todėl teks veržtis diržus, kad vaikai galėtų toliau lavintis.

Vis dėlto daliai vidurinės klasės, kurios gyvenimą dabartinė valdžia žada pagerinti tik kada nors ateityje, tėvų greičiausiai teks savo atžaloms pasakyti liūdną žinią – be paramos jie neišgali sumokėti už būrelius. Neformaliojo vaikų švietimo programų kainos siekia iki 80 eurų per mėnesį.

Mokslo metų išvakarėse sostinės savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė pasirašė įsakymą „Dėl vaikų pirmumo teisės naudotis neformaliojo vaikų švietimo lėšomis kriterijų nustatymo“. „Nustatyti vaikų pirmumo teisės kriterijai naudotis neformaliojo vaikų švietimo lėšomis reiškia, kad 15 eurų tikslinė dotacija 2017 metų spalio-gruodžio mėnesiais pagal prioritetą visų pirma bus skiriama vaikams iš socialinės rizikos šeimų, socialinę pašalpą, paramą gaunančių šeimų vaikams, globojamiems, įvaikintiems, vaikams iš globos namų ir iš daugiavaikių šeimų. Tačiau prašymus dėl tikslinės dotacijos skyrimo neformaliojo vaikų švietimo teikėjams gali rašyti visi tėveliai. Tuo atveju, jei, išskirsčius turimas lėšas vaikams pagal prioritetus, pinigų liks, 15 eurų krepšelis bus pritaikomas ir vaikams be prioriteto“, – aiškino Vilniaus miesto merijos Jaunimo reikalų skyriaus specialistė Kristina Žąsinaitė.

Tačiau vilties nedaug. Neformaliojo vaikų švietimo lėšas savivaldybėms atseikėja Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), o šiais metais sostinės savivaldybei skirta 479,5 tūkst. eurų mažiau nei pernai: 2016 metais – 1864 tūkst. eurų, šiemet – 1384,5 tūkst. eurų. Informacijos, kiek lėšų bus gauta 2018-aisiais, savivaldybė dar neturi.

Kaune parama nesumažės

„Vaikų sąskaita taupyti negalima – tokios pozicijos laikosi Kauno miesto savivaldybė“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino Kauno mero Visvaldo Matijošaičio patarėja jaunimo reikalų, kultūros, švietimo, sporto ir seniūnijų veiklos klausimais Orinta Leiputė. Anot jos, jokių neigiamų permainų skirstant neformaliojo švietimo krepšelio lėšas nuo naujų mokslo metų nebus.

Kauno miesto savivaldybė neformaliajam ugdymui skiria vis daugiau dėmesio. Pavyzdžiui, šią vasarą ėmėsi eksperimento – norėdama paskatinti kuo daugiau vaikų rinktis neformaliojo ugdymo užsiėmimus, sudarė galimybę juos lankyti nemokamai. Vien savivaldybės įstaigų rengtuose tokiuose užsiėmimuose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. vaikų.

O. Leiputė tikino, kad Kauno savivaldybė toliau skirs lėšų popamokinei veiklai, nes tai labai svarbu. Bet esą ir valstybės paramos tam turėtų būti kur kas daugiau.

Pirmumo teisės naudotis neformaliojo švietimo lėšomis kriterijai nustatyti sostinės administracijos direktorės Almos Vaitkunskienės įsakymu./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Pirmumo teisės naudotis neformaliojo švietimo lėšomis kriterijai nustatyti sostinės administracijos direktorės Almos Vaitkunskienės įsakymu./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Valdžia pažado netesėjo

Švietimui skirtas biudžetas, kaip žinoma, ne guminis. Pernai neformaliojo švietimo krepšeliui finansuoti iš valstybės biudžeto buvo skirta per 9,7 mln. eurų, o šiemet – 7,1 mln. eurų. Kaltė dėl to, kad sumažėjo valstybės parama, versta praėjusios kadencijos valdžiai, nes ši parengė 2017 metų biudžeto projektą. Tačiau jį tvirtino jau nauja Vyriausybė, už jį balsavo dabartinis Seimas.

Paaiškėjus, jog kai kur pinigai per pusmetį beveik išseko, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis, premjeras Saulius Skvernelis žadėjo nepalikti vaikų be paramos, esą pinigų trūks plyš bus rasta. „Ne sykį kartojau ir pakartosiu – Vyriausybė ieškos sprendimų ir juos ras, kad nuo rugsėjo 1 dienos neformalusis ugdymas būtų prieinamas ir finansuojamas“, – garantavo Vyriausybės vadovas. Deja, situacija, bent jau Vilniuje, kitokia.

ŠMM yra skelbusi, jog norint užtikrinti tolesnį neformaliojo ugdymo rėmimą valstybės lėšomis nuo rugsėjo dar reikėtų papildomai 2,6 mln eurų. Naujausiais ministerijos duomenimis, rugsėjį visas savivaldybes turėtų pasiekti 1,1 mln. eurų. Kodėl tik tiek ir kodėl nespėta suteikti lėšų iki mokslo metų pradžios? ŠMM atstovai aiškino, kad jai buvo iškeltas uždavinys ieškoti papildomų vidinių išteklių, o pinigų trūksta ir kitoms švietimo sritims.

Tačiau, kaip pažymėjo ŠMM Neformaliojo švietimo skyriaus vyr. specialistė Aušra Birietienė, Vilniaus precedentas – išskirtinis. Tai vienintelė savivaldybė, kuri, matydama, jog šiemet gauta mažiau pinigų nei pernai, neperskirstė jų pagal mėnesius. Kitos savivaldybės skaičiavo, skyrė po 12 ar 10 eurų vaikui per mėnesį, mat neformaliojo krepšelio sumas merijos gali koreguoti trečdaliu. Kitaip tariant, vienam moksleiviui leidžiama skirti nuo 10 iki 20 eurų, atsižvelgiant į būrelius lankančių vaikų skaičių savivaldybėje.

Daugiau pinigų – galbūt ateityje

Neformaliojo švietimo krepšelis – mokiniui po 15 eurų per mėnesį – įvestas nuo 2015 metų spalio 1 dienos. Valstybės lėšomis gali būti finansuojama tik viena vaiko pasirinkta programa. Kaip informavo ŠMM, šiuo metu diskutuojama, ar verta keisti krepšelių skyrimo tvarką, taip pat ketinama prašyti tam daugiau pinigų, kad iki 2020 metų ši valstybės parama pasiektų bent 75 proc visų vaikų. Dabar 15 eurų krepšeliu gali pasinaudoti 20 proc. moksleivių, tačiau esant didesniam poreikiui savivaldybės skiria po 10 eurų, kad pagalbą gautų daugiau vaikų.

„Šeimos, auginančios vaikus, ir taip stokoja paslaugų nuo darželių iki neformaliojo ugdymo. Neteisinga, kad ne visiems mokiniams skiriama parama neformaliajam ugdymui. Čia tas pats kaip su nemokamu maitinimu – jį gauna tik socialiai remtinų šeimų atžalos. Jei būtų ūkiškai naudojamos lėšos, būtų galima išvirti troškinio ir pamaitinti visus vaikus. Reikia galvoti apie kompleksines priemones, kurios būtų taikomos kiekvienam vaikui“, – įsitikinusi Seimo narė konservatorė Monika Navickienė.

Parlamentarė atkreipė dėmesį, kad vėl skriaudžiama vidurinė klasė. Žinoma, padėti socialiai remtinų šeimų vaikams reikia, tačiau susidaro įspūdis, jog dėl valdžios priimamų sprendimų ne atskirtis mažėja, bet vidurinė klasė artėja prie žemesnės. Vis dėlto neformalusis moksleivių švietimas visų pirma yra savivaldybės funkcija, ir daug ką lemia tai, kaip kiekviena jų supranta prioritetus.

Sostinės savivaldybė informavo šiuo metu ieškanti galimybių iš miesto biudžeto padengti trūkstamą sumą neformaliajam švietimui, kad kuo daugiau vilniečių vaikų galėtų gauti šią tikslinę dotaciją. Tačiau Vilniaus taryba, kuri ką tik gyrėsi vietos biudžeto surinkimo rekordais, nutarė 1 mln. eurų skirti krepšinio klubui „Lietuvas rytas“ ir futbolo klubui „Žalgiris“. Juk tai dvigubai didesnė suma, nei pritrūko vilniečių vaikų neformaliajam ugdymui paremti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"